Rozpočet obce

Rozpočet obce Kladno

schválený rozpočet na rok 2026, čerpání k 9. měsíci

Plán příjmů 2 803,0 mil. Kč
Plán výdajů 3 588,5 mil. Kč
Saldo −360,2 mil. Kč

Obec Kladno má na rok 2026 schválený rozpočet s příjmy 2,8 mld. Kč a výdaji 3,6 mld. Kč. Ke konci 9. měsíce vybrala 2,1 mld. Kč a utratila 2,4 mld. Kč. Zatím největší výdaje: správa a zastupitelstvo obce (467,5 mil. Kč), doprava (390,1 mil. Kč) a školství (352,3 mil. Kč).

Schválené výdaje na rok 2026

3 588,5 mil. Kč

Vybráno k 9. měsíci
2 079,0 mil. Kč
Utraceno k 9. měsíci
2 439,1 mil. Kč
Saldo
−360,2 mil. Kč
Na obyvatele
34 981 Kč
Vyčerpáno z rozpočtu výdajů 68 %

Schváleno 3 588,5 mil. Kč, skutečnost 2 439,1 mil. Kč.

  • Správa a zastupitelstvo obce 19 %
  • Doprava 16 %
  • Školství 15 %
  • Bydlení a komunální služby 11 %
  • Sport a zájmová činnost 8 %
  • Ostatní 30 %

Rozklikávací rozpočet

2015-2026
Kategorie Schválený rozpočet Podíl na celku Proti loňsku Příjmy v odvětví
Správa a zastupitelstvo obce 672 158 tis. Kč 18,7 % 680 tis. Kč
Doprava 589 395 tis. Kč 16,4 % 5 500 tis. Kč
Školství 549 279 tis. Kč 15,3 % 72 000 tis. Kč
Bydlení a komunální služby 408 592 tis. Kč 11,4 % 297 185 tis. Kč
Sport a zájmová činnost 302 015 tis. Kč 8,4 % 14 520 tis. Kč
Kultura 296 356 tis. Kč 8,3 % 4 000 tis. Kč
Životní prostředí 254 050 tis. Kč 7,1 % 16 000 tis. Kč
Bezpečnost a veřejný pořádek 167 392 tis. Kč 4,7 % 10 050 tis. Kč
Sociální služby 158 919 tis. Kč 4,4 % -
Finanční operace 124 147 tis. Kč 3,5 % 3 000 tis. Kč
Ostatní výdaje 33 971 tis. Kč 0,9 % -
Zdravotnictví 22 313 tis. Kč 0,6 % -
Vodní hospodářství 4 560 tis. Kč 0,1 % -
Zemědělství a lesy 2 960 tis. Kč 0,1 % -
Požární ochrana 2 397 tis. Kč 0,1 % -
Celkem 3 588 504 tis. Kč Kategorii se šipkou lze rozkliknout na paragrafy. Sloupec s příjmy je jiný řez týchž peněz než tabulka příjmů - nesčítá se s ní a nedá ani celkové příjmy, protože daně a dotace k žádnému odvětví nepatří.

Běžné výdaje činily 1 712,0 mil. Kč, kapitálové 727,1 mil. Kč, tedy 30 % výdajů. Stav prostředků na bankovních účtech se za rok snížil o 135,5 mil. Kč.

Vývoj rozpočtu

2015-2026, mil. Kč

Rok Příjmy Výdaje Saldo
2026 plán 2 803,0 3 588,5 −785,5
2025 2 396,8 2 461,8 −65,0
2024 2 184,9 2 180,2 +4,8
2023 2 231,6 2 461,2 −229,6
2022 2 147,6 2 556,0 −408,4
2021 1 709,2 1 854,1 −144,9
2020 1 618,8 1 448,5 +170,3
2019 1 597,3 1 600,3 −3,0
2018 1 588,2 1 706,9 −118,8
2017 1 385,3 1 367,1 +18,2
2016 1 295,9 1 211,4 +84,5
2015 1 503,4 1 340,2 +163,2
Miliony korun, po konsolidaci. U roku, který ještě neskončil, je místo skutečnosti schválený rozpočet - v grafu je ten úsek přerušovaný.

Dluh obce

2012-2025

Ke konci roku 2025 dlužila obec 1 239,3 mil. Kč, tedy 17 774 Kč na obyvatele. To je 55 % průměrných ročních příjmů za poslední čtyři roky.

Dluh ke konci roku
1 239,3 mil. Kč
−5,2 proti 2024
2025
Na obyvatele
17 774 Kč
2025
Proti příjmům
55,3 %
průměr příjmů 2022-2025, orientačně

Dluh ke konci roku

mil. Kč
0 336 672 1 008 1 344 2012 - Dluh: 656 2013 - Dluh: 701 2014 - Dluh: 637 2015 - Dluh: 556 2016 - Dluh: 522 2017 - Dluh: 466 2018 - Dluh: 447 2019 - Dluh: 529 2020 - Dluh: 496 2021 - Dluh: 625 2022 - Dluh: 941 2023 - Dluh: 1 197 2024 - Dluh: 1 245 2025 - Dluh: 1 239 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024 2025

Úvěry, přijaté návratné finanční výpomoci, dluhopisy a směnky podle rozvahy obce k 31. 12. (účty 281-289, 322, 451-456). Bez dluhů příspěvkových organizací a obecních firem. Poměr k příjmům je orientační, ministerstvo ho počítá s drobnými úpravami.

Vybrané výdaje

2026
Položka rozpočtové skladby Částka Na obyvatele
Platy zaměstnanců 247 047 tis. Kč 3 543 Kč
Silnice 172 168 tis. Kč 2 469 Kč
Opravy a udržování 97 291 tis. Kč 1 395 Kč
Svoz komunálního odpadu 61 493 tis. Kč 882 Kč
Péče o veřejnou zeleň 27 591 tis. Kč 396 Kč
Veřejné osvětlení 23 572 tis. Kč 338 Kč
Vybrané položky jsou součástí kategorií uvedených výše, nikoli samostatnými kategoriemi. Nesčítají se s nimi.

Srovnání s okolními obcemi

2026

Na obyvatele

Ukazatel Kladno Vinařice Velké Přítočno Libušín Pletený Újezd Hřebeč
Příjmy 29 815 Kč 60 916 Kč 22 742 Kč 20 034 Kč 24 391 Kč 20 479 Kč
Výdaje 34 981 Kč 17 649 Kč 18 717 Kč 14 263 Kč 28 824 Kč 18 836 Kč
Saldo −5 165 Kč 43 267 Kč 4 025 Kč 5 771 Kč −4 433 Kč 1 643 Kč
Kapitálové výdaje 10 428 Kč 2 199 Kč 7 265 Kč 5 931 Kč 16 532 Kč 6 384 Kč
Přijaté dotace 5 088 Kč 338 Kč 1 349 Kč 392 Kč 3 173 Kč 611 Kč
Platy zaměstnanců 3 543 Kč 1 254 Kč 1 077 Kč 1 280 Kč 1 842 Kč 1 911 Kč

Celkem

Ukazatel Kladno Vinařice Velké Přítočno Libušín Pletený Újezd Hřebeč
Příjmy 2 078 973 tis. Kč 130 178 tis. Kč 25 403 tis. Kč 70 799 tis. Kč 17 756 tis. Kč 44 152 tis. Kč
Výdaje 2 439 128 tis. Kč 37 716 tis. Kč 20 907 tis. Kč 50 405 tis. Kč 20 984 tis. Kč 40 610 tis. Kč
Saldo −360 155 tis. Kč 92 462 tis. Kč 4 496 tis. Kč 20 394 tis. Kč −3 227 tis. Kč 3 542 tis. Kč
Podíl kapitálových výdajů 29,8 % 12,5 % 38,8 % 41,6 % 57,4 % 33,9 %
Podíl dotací na příjmech 17,1 % 0,6 % 5,9 % 2,0 % 13,0 % 3,0 %
Obyvatel 69 728 2 137 1 117 3 534 728 2 156

Nejbližší obce vzdušnou čarou. Zvýrazněná je nejvyšší hodnota v řádku tam, kde vyšší znamená lepší.

Zdroj a metodika

Čísla jsou z výkazu FIN 2-12 M, který obce odevzdávají do MONITORu Státní pokladny Ministerstva financí. Přehled zdrojů je na stránce Zdroje a metodika.

Uvedené částky jsou po konsolidaci, tedy bez převodů mezi vlastními účty obce.