Plzeňský kraj má 614 683 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 8. místě z 14. Proti předchozímu roku se počet obyvatel prakticky nezměnil. Rozkládá se na 7 649,05 km². Podíl nezaměstnaných byl 4,20 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 46 304 Kč na obyvatele.
| Ukazatel | Tehdy | Teď | Změna | Vývoj |
|---|---|---|---|---|
| Obyvatelé | 576 616 2015 | 614 683 2025 | +6,6 % nárůst | |
| Průměrný věk | 42,3 let 2015 | 43,4 let 2025 | +1,1 let mírný nárůst | |
| Podíl lidí nad 65 let | 18,8 % 2015 | 20,8 % 2025 | +2,0 p. b. nárůst | |
| Dokončené byty | 2 506 2020 | 1 845 2024 | 11 732 celkem za období | |
| Aktivní ekonomické subjekty | 71 043 subjektů 2015 | 81 625 subjektů 2025 | +14,9 % nárůst | |
| Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách | 33 796 Kč 2020 | 46 304 Kč 2025 | +37,0 % nárůst |
Narození Zemřelí
Přistěhovalí Vystěhovalí
Přirozený přírůstek Saldo stěhování
Sňatky Rozvody
Z ciziny Do ciziny
Příjmy Výdaje
Nemoci oběhové soustavy Novotvary Nemoci dýchací soustavy Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné) Ostatní příčiny
| Skupina příčin | 2025 | Změna od 2000 |
|---|---|---|
| Nemoci oběhové soustavy | 33,0 % | -18,5 b. |
| Novotvary | 26,0 % | -1,5 b. |
| Nemoci dýchací soustavy | 8,3 % | +3,3 b. |
| Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek | 6,4 % | +5,2 b. |
| Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné) | 5,1 % | -0,8 b. |
| Ostatní příčiny | 21,2 % | +12,3 b. |
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 4,68 | 4,52 | 4,25 | 3,90 | 3,68 | 3,59 | 3,74 | 3,70 | 3,52 | 3,30 | 3,22 | 3,48 |
| 2017 | 3,56 | 3,40 | 3,04 | 2,67 | 2,52 | 2,47 | 2,56 | 2,52 | 2,40 | 2,27 | 2,25 | 2,49 |
| 2018 | 2,63 | 2,49 | 2,26 | 2,02 | 1,88 | 1,85 | 1,98 | 2,02 | 1,95 | 1,82 | 1,82 | 2,08 |
| 2019 | 2,27 | 2,21 | 2,03 | 1,89 | 1,82 | 1,87 | 2,02 | 2,08 | 1,98 | 1,95 | 1,98 | 2,28 |
| 2020 | 2,50 | 2,46 | 2,51 | 2,90 | 3,10 | 3,10 | 3,21 | 3,18 | 3,08 | 2,92 | 2,94 | 3,22 |
| 2021 | 3,42 | 3,41 | 3,30 | 3,12 | 2,97 | 2,78 | 2,76 | 2,71 | 2,65 | 2,50 | 2,45 | 2,67 |
| 2022 | 2,81 | 2,74 | 2,53 | 2,43 | 2,42 | 2,41 | 2,53 | 2,63 | 2,63 | 2,58 | 2,61 | 2,81 |
| 2023 | 2,98 | 2,91 | 2,75 | 2,60 | 2,51 | 2,47 | 2,63 | 2,67 | 2,68 | 2,64 | 2,56 | 2,76 |
| 2025 | 3,53 | 3,60 | 3,54 | 3,51 | 3,46 | 3,44 | 3,61 | 3,68 | 3,71 | 3,69 | 3,70 | 3,86 |
| 2026 | 4,19 | 4,23 | 4,10 | 4,03 | 3,96 | 3,95 | 4,09 | 4,20 | bez údaje | bez údaje | bez údaje | bez údaje |
Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 157 z 1 845 bytů.
Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 83 | 106 | 93 | 112 | 159 | 179 | 330 | 305 | 166 | 128 | 96 | 92 |
| 2018 | 99 | 127 | 117 | 114 | 169 | 196 | 377 | 343 | 174 | 133 | 96 | 91 |
| 2019 | 100 | 124 | 114 | 125 | 167 | 201 | 416 | 377 | 174 | 143 | 97 | 94 |
| 2020 | 115 | 141 | 52 | 4 | 18 | 115 | 401 | 394 | 183 | 43 | 12 | 20 |
| 2021 | 12 | 10 | 9 | 9 | 29 | 146 | 430 | 402 | 210 | 136 | 78 | 62 |
| 2022 | 85 | 120 | 112 | 118 | 158 | 201 | 417 | 392 | 198 | 147 | 109 | 93 |
| 2023 | 109 | 137 | 130 | 138 | 174 | 210 | 408 | 364 | 212 | 146 | 110 | 99 |
| 2024 | 105 | 131 | 130 | 121 | 189 | 210 | 373 | 355 | 177 | 152 | 107 | 103 |
| 2025 | 114 | 127 | 109 | 132 | 198 | 224 | 370 | 368 | 194 | 157 | 117 | 111 |
| 2026 | 119 | 135 | 117 | 140 | 203 | 223 | 369 | 354 | bez údaje | bez údaje | bez údaje | bez údaje |
| Rok | Obyvatel | Muži | Ženy | Narození | Zemřelí | Přir. přírůstek | Přistěh. | Vystěh. | Saldo | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 614 683 | 303 833 | 310 850 | 4 239 | 6 592 | -2 353 | 27 851 | 25 455 | 2 396 | 43 |
| 2024 | 614 640 | 302 499 | 312 141 | 4 569 | 6 256 | -1 687 | 29 905 | 26 952 | 2 953 | 1 266 |
| 2023 | 613 374 | 301 029 | 312 345 | 4 942 | 6 111 | -1 169 | 32 254 | 23 099 | 9 155 | 7 986 |
| 2022 | 605 388 | 297 189 | 308 199 | 5 509 | 6 698 | -1 189 | 43 597 | 15 727 | 27 870 | 26 681 |
| 2021 | 578 707 | 286 745 | 291 962 | 5 933 | 7 912 | -1 979 | 19 516 | 15 188 | 4 328 | 2 349 |
| 2020 | 591 041 | 293 818 | 297 223 | 5 876 | 7 066 | -1 190 | 17 227 | 14 895 | 2 332 | 1 142 |
| 2019 | 589 899 | 293 394 | 296 505 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2018 | 584 672 | 290 226 | 294 446 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2017 | 580 816 | 287 844 | 292 972 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2016 | 578 629 | 286 667 | 291 962 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2015 | 576 616 | 285 647 | 290 969 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2014 | 575 123 | 284 689 | 290 434 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2013 | 573 469 | 283 647 | 289 822 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2012 | 572 687 | 283 250 | 289 437 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2011 | 571 709 | 282 798 | 288 911 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2010 | 572 045 | 282 760 | 289 285 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2009 | 571 863 | 282 848 | 289 015 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2008 | 569 627 | 281 627 | 288 000 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2007 | 561 074 | 276 348 | 284 726 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2006 | 554 537 | 272 423 | 282 114 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2005 | 551 528 | 270 421 | 281 107 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2004 | 549 618 | 269 155 | 280 463 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2003 | 550 113 | 269 342 | 280 771 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2002 | 549 374 | 268 949 | 280 425 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2001 | 549 600 | 269 194 | 280 406 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2000 | 551 281 | 270 012 | 281 269 | - | - | - | - | - | - | - |
| # | Název | Obyvatel | Podíl | Změna | Rozloha | Hustota |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Plzeň-město | 208 169 | 33,9 % | −292 | 270,6 km² | 796 |
| 2 | Klatovy | 86 710 | 14,1 % | −12 | 1 951,7 km² | 45 |
| 3 | Plzeň-sever | 84 037 | 13,7 % | +388 | 1 335,0 km² | 65 |
| 4 | Plzeň-jih | 71 585 | 11,6 % | −143 | 1 078,7 km² | 67 |
| 5 | Tachov | 57 787 | 9,4 % | +417 | 1 391,1 km² | 42 |
| 6 | Domažlice | 55 625 | 9,0 % | −289 | 1 061,0 km² | 53 |
| 7 | Rokycany | 50 770 | 8,3 % | −26 | 663,9 km² | 77 |
8. z 14
Zdroje dat: ČSSZ · ČSÚ · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence