Městská část

Pardubice I

Okres Pardubice · Kraj Pardubický kraj

Kód RÚIAN
574716
Poloha
50,0373, 15,7753

Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 149 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 21,7 % obyvatel starších patnácti let.

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
2 968
sčítání 2021
13 544
sčítání 2021
4 416
sčítání 2021
21,1 %
sčítání 2021
148,8
sčítání 2021
20 928
sčítání 2021
9 474
sčítání 2021
6 849
sčítání 2021
3 045
sčítání 2021
1 398
sčítání 2021
Další ukazatele (3)
10 508
sčítání 2021
3 645
sčítání 2021
719
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 32,4 % lidí (6 775 z 20 928), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 162 nezjištěných.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
10 533
50,3 % obyvatel
Ženy
10 395
49,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
149
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 61 (0,3 %) Ženy 90+ let: 157 (0,8 %) 90+ Muži 85-89 let: 139 (0,7 %) Ženy 85-89 let: 231 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 155 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 363 (1,7 %) 80-84 Muži 75-79 let: 286 (1,4 %) Ženy 75-79 let: 414 (2,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 562 (2,7 %) Ženy 70-74 let: 649 (3,1 %) 70-74 Muži 65-69 let: 633 (3,0 %) Ženy 65-69 let: 766 (3,7 %) 65-69 Muži 60-64 let: 488 (2,3 %) Ženy 60-64 let: 588 (2,8 %) 60-64 Muži 55-59 let: 576 (2,8 %) Ženy 55-59 let: 587 (2,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 668 (3,2 %) Ženy 50-54 let: 567 (2,7 %) 50-54 Muži 45-49 let: 826 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 730 (3,5 %) 45-49 Muži 40-44 let: 960 (4,6 %) Ženy 40-44 let: 768 (3,7 %) 40-44 Muži 35-39 let: 856 (4,1 %) Ženy 35-39 let: 717 (3,4 %) 35-39 Muži 30-34 let: 953 (4,6 %) Ženy 30-34 let: 769 (3,7 %) 30-34 Muži 25-29 let: 866 (4,1 %) Ženy 25-29 let: 769 (3,7 %) 25-29 Muži 20-24 let: 565 (2,7 %) Ženy 20-24 let: 536 (2,6 %) 20-24 Muži 15-19 let: 380 (1,8 %) Ženy 15-19 let: 375 (1,8 %) 15-19 Muži 10-14 let: 482 (2,3 %) Ženy 10-14 let: 472 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 507 (2,4 %) Ženy 5-9 let: 439 (2,1 %) 5-9 Muži 0-4 let: 570 (2,7 %) Ženy 0-4 let: 498 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
7 300
0 proti červenci 2026
srpen 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
331
Zaniklo za 12 měsíců
65
Má zaměstnance
38,5 %
z 3 683 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 1 112 15,2 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 870 11,9 %
  • Stavebnictví 788 10,8 %
  • Ostatní činnosti 722 9,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 675 9,2 %
  • Zpracovatelský průmysl 648 8,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 355 4,9 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 304 4,2 %
  • Doprava a skladování 286 3,9 %
  • Informační a komunikační činnosti 241 3,3 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 229 3,1 %
  • Vzdělávání 180 2,5 %
  • Ostatní 508 7,0 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 4 261 58,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 1 797 24,6 %
  • Spolek 401 5,5 %
  • Společenství vlastníků jednotek 308 4,2 %
  • Zahraniční fyzická osoba 155 2,1 %
  • Akciová společnost 111 1,5 %
  • Veřejná obchodní společnost 73 1,0 %
  • Pobočný spolek 37 0,5 %
  • Odborová organizace 36 0,5 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 31 0,4 %
  • Ostatní 90 1,2 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 808 11,1 %
  • 3-10 let 1 579 21,6 %
  • 10-20 let 1 976 27,1 %
  • 20-30 let 1 557 21,3 %
  • Více než 30 let 1 380 18,9 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 2 266 31,0 %
  • 1-9 zaměstnanců 1 149 15,7 %
  • 10-49 zaměstnanců 200 2,7 %
  • 50-249 zaměstnanců 60 0,8 %
  • 250 a více zaměstnanců 8 0,1 %
  • Neuvedeno 3 617 49,5 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
9 855
sčítání 2021
6 793
sčítání 2021
2 068
sčítání 2021
570
sčítání 2021
8 964
sčítání 2021
0
sčítání 2021
8 077
sčítání 2021
3 896
sčítání 2021
5 890
sčítání 2021
1 772
sčítání 2021
21,7 %
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
60,7 %
+1,8 proti 2021
okres 70,9 · ČR 69,0
2017-2025
2025
62,5 %
+2,7 proti 2018
okres 72,2 · ČR 70,3
2023
28,9 %
−9,4 proti 2020
okres 33,7 · ČR 33,3
2016-2024
2024
34,6 %
−0,6 proti 2022
okres 47,7 · ČR 48,1
2002-2026
2026
33,1 %
+5,0 proti 2019
okres 37,4 · ČR 36,8
2014-2024
2024
21,1 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 34,6 %
ANO: 18,0 % SOPU+NK: 16,6 % ODS+NK: 13,7 % Zelen+Pirát+TOP: 13,5 % STAN: 12,4 % SNKEDParspoPP21: 12,3 % Ostatní: 13,4 %
  • ANO 18,0 %
  • SOPU+NK 16,6 %
  • ODS+NK 13,7 %
  • Zelen+Pirát+TOP 13,5 %
  • STAN 12,4 %
  • SNKEDParspoPP21 12,3 %
  • KDU-ČSL+NK 5,7 %
  • SPP 4,0 %
  • Ostatní (1) 3,7 %

77 613 platných hlasů · 22 okrsků

Sněmovna 2025

účast 60,7 %
SPOLU: 30,6 % ANO: 28,4 % STAN: 10,6 % Piráti: 10,4 % AUTO: 6,8 % SPD: 6,6 % Ostatní: 6,5 %

9 812 platných hlasů · 22 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 33,1 %
KDU+ODS+TOP 09: 26,8 % ANO: 23,4 % STAN+SLK: 9,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,7 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 8,2 % Piráti: 7,4 % Ostatní: 15,8 %

5 320 platných hlasů · 22 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 28,9 %
ANO: 26,8 % SOCDEM+VČ+SproK: 17,2 % ODS+TOP 09: 16,5 % Koalice pro PaK: 9,7 % Piráti: 7,3 % STAN: 6,7 % Ostatní: 15,7 %

4 688 platných hlasů · 22 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 60,0 %
Petr Pavel: 41,5 % Andrej Babiš: 29,9 % Danuše Nerudová: 14,3 % Pavel Fischer: 6,2 % Jaroslav Bašta: 3,5 % Marek Hilšer: 2,8 % Ostatní: 1,7 %
  • Petr Pavel 41,5 % +7,9
  • Andrej Babiš 29,9 % -4,7
  • Danuše Nerudová 14,3 % -1,2
  • Pavel Fischer 6,2 % -0,5
  • Jaroslav Bašta 3,5 % -1,2
  • Marek Hilšer 2,8 % 0,0
  • Karel Diviš 1,2 % -0,2
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,1

9 815 platných hlasů · 23 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 62,5 %
Petr Pavel: 64,9 % Andrej Babiš: 35,1 %
  • Petr Pavel 64,9 % +6,8
  • Andrej Babiš 35,1 % -6,8

10 188 platných hlasů · 23 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ANO

3 mandáty · 18,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Filip Šťastný 39 1. 1 043
Ing. Pavel Mareš 55 2. 977
Jan Šárka 48 3. 948

ANO 2011

SOPU+NK

3 mandáty · 16,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Filip Sedlák 42 1. 1 096
Mgr. Bohdan Šeda 52 2. 1 009
Lucie Kříž Grigarová 40 3. 865

NAŠE PARDUBICE - "Nechme město rozkvést"

ODS+NK

2 mandáty · 13,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Zuzana Klimplová 44 2. 823
Mgr. David Kollert 50 1. 760

ODS PARDUBICE

Zelen+Pirát+TOP

2 mandáty · 13,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Lukáš Havlena 43 1. 760
Ing. Mgr. Jaroslava Šprojcarová, Ph.D. 44 2. 762

Progresivní Pardubice

STAN

2 mandáty · 12,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jiří Hájek 65 1. 770
Ing. Šárka Kuchtová 52 4. 750

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

SNKEDParspoPP21

2 mandáty · 12,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jiří Lejhanec 61 1. 832
MUDr. Štěpánka Fraňková 61 4. 821

Žijeme Pardubice

KDU-ČSL+NK

1 mandát · 5,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Marek Miřejovský 27 1. 406

Noví lidovci a nestraníci

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence