Město

Pardubice

Okres Pardubice · Kraj Pardubický kraj · Web pardubice.eu

Obyvatel 2025 92 713
Rozloha
82,66 km²
Hustota
1 121,7 ob./km²dopočet
Kód RÚIAN
555134
Poloha
50,0411, 15,7822

Pardubice jsou statutární město v okrese Pardubice v Pardubickém kraji a 9. největší město Česka. Jeho katastrální území má rozlohu 82,7 km² a zahrnuje 27 částí obce, například Bílé Předměstí, Polabiny nebo Staré Město. Město je okresním i krajským centrem.

V Pardubicích je 25 základních škol se 10 170 žáky a 34 mateřských škol s 3 131 dětmi podle posledních dostupných dat. Nejvíc podniků působí v oblasti služeb a průmyslu, celkem je zde registrováno 23 864 ekonomických subjektů, což je výrazně více než v průměru v Česku. Krajina města je z 48,6 % pokryta zemědělskou půdou a z 12,6 % lesy, vodní plochy tvoří 3,23 % území, což je výrazně více než v Česku.

Počet obyvatel Pardubic kolísá, v roce 2025 jich žije 92 713, což je meziroční nárůst o 394 osob. Počet živě narozených klesá od roku 2020 z 945 na 671 v roce 2025, zatímco saldo migrace kolísá a v roce 2025 dosáhlo 649 osob. Daňové příjmy města rostou od roku 2020 o 53 % a v roce 2025 dosáhly 2,63 miliardy korun.

Schválený rozpočet 2026 3 614,3 mil. příjmy 5 478,6 mil. výdaje −1 864,2 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
87 728 89 087 90 447 91 807 93 166 2000 2000: 91 309 obyvatel 2001: 90 171 obyvatel 2002: 89 725 obyvatel 2003: 88 741 obyvatel 2004 2004: 88 181 obyvatel 2005: 88 260 obyvatel 2006: 88 316 obyvatel 2007: 89 245 obyvatel 2008 2008: 89 892 obyvatel 2009: 90 077 obyvatel 2010: 90 401 obyvatel 2011: 89 552 obyvatel 2012 2012: 89 467 obyvatel 2013: 89 432 obyvatel 2014: 89 693 obyvatel 2015: 89 638 obyvatel 2016 2016: 90 044 obyvatel 2017: 90 335 obyvatel 2018: 90 688 obyvatel 2019: 91 727 obyvatel 2020 2020: 91 755 obyvatel 2021: 88 520 obyvatel 2022: 92 149 obyvatel 2023: 92 362 obyvatel 2024: 92 319 obyvatel 2025 2025: 92 713 obyvatel

Obec Pardubice má 92 713 obyvatel a je 1. největší z 112 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,4 %. Rozkládá se na 82,66 km² a skládá se ze 27 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 144 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 20,6 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,75 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 37 556 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 90,6 Mb/s pro stahování a 49,2 Mb/s pro odesílání, odezva 14 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 89 638 2015 92 713 2025 +3,4 % mírný nárůst
Průměrný věk 43,0 let 2015 43,7 let 2025 +0,7 let mírný nárůst
Podíl lidí nad 65 let 20,4 % 2015 21,8 % 2025 +1,4 p. b. mírný nárůst
Dokončené byty 298 2020 276 2024 1 569 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 12 261 subjektů 2015 14 796 subjektů 2025 +20,7 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,76 % 2020 3,60 % 2024 +0,8 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 27 517 Kč 2020 37 556 Kč 2025 +36,5 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 354 708 1 062 1 416 2020 - Narození: 945 2020 - Zemřelí: 1 130 2021 - Narození: 916 2021 - Zemřelí: 1 311 2022 - Narození: 855 2022 - Zemřelí: 1 027 2023 - Narození: 817 2023 - Zemřelí: 1 009 2024 - Narození: 702 2024 - Zemřelí: 1 014 2025 - Narození: 671 2025 - Zemřelí: 926 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 1 744 3 488 5 233 6 977 2020 - Přistěhovalí: 2 583 2020 - Vystěhovalí: 2 370 2021 - Přistěhovalí: 3 100 2021 - Vystěhovalí: 2 712 2022 - Přistěhovalí: 6 460 2022 - Vystěhovalí: 2 659 2023 - Přistěhovalí: 4 026 2023 - Vystěhovalí: 3 621 2024 - Přistěhovalí: 3 994 2024 - Vystěhovalí: 3 725 2025 - Přistěhovalí: 4 046 2025 - Vystěhovalí: 3 397 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-815 444 1 703 2 962 4 221 2020 Přirozený přírůstek: -185 Saldo stěhování: 213 2021 Přirozený přírůstek: -395 Saldo stěhování: 388 2022 Přirozený přírůstek: -172 Saldo stěhování: 3 801 2023 Přirozený přírůstek: -192 Saldo stěhování: 405 2024 Přirozený přírůstek: -312 Saldo stěhování: 269 2025 Přirozený přírůstek: -255 Saldo stěhování: 649 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

107 203 299 394 490 2020 Sňatky: 386 Rozvody: 185 2021 Sňatky: 390 Rozvody: 170 2022 Sňatky: 458 Rozvody: 162 2023 Sňatky: 417 Rozvody: 176 2024 Sňatky: 368 Rozvody: 139 2025 Sňatky: 340 Rozvody: 190 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 25 545 51 089 76 634 102 179 1869 - Obyvatel při sčítání: 13 231 1880 - Obyvatel při sčítání: 16 281 1890 - Obyvatel při sčítání: 18 724 1900 - Obyvatel při sčítání: 25 214 1910 - Obyvatel při sčítání: 32 024 1921 - Obyvatel při sčítání: 36 642 1930 - Obyvatel při sčítání: 42 220 1950 - Obyvatel při sčítání: 50 211 1961 - Obyvatel při sčítání: 65 240 1970 - Obyvatel při sčítání: 79 206 1980 - Obyvatel při sčítání: 92 486 1991 - Obyvatel při sčítání: 94 610 2001 - Obyvatel při sčítání: 90 889 2011 - Obyvatel při sčítání: 89 536 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 945 585 1 891 169 2 836 754 3 782 338 2020 - Příjmy: 2 524 851 2020 - Výdaje: 2 766 647 2021 - Příjmy: 2 860 664 2021 - Výdaje: 2 666 040 2022 - Příjmy: 3 088 087 2022 - Výdaje: 3 195 795 2023 - Příjmy: 3 502 165 2023 - Výdaje: 3 416 930 2024 - Příjmy: 3 357 625 2024 - Výdaje: 3 097 860 2025 - Příjmy: 3 481 918 2025 - Výdaje: 3 405 105 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2,1 2,5 2,9 3,3 3,7 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,76 2021 Podíl nezaměstnaných: 2,24 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,84 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,97 2024 Podíl nezaměstnaných: 3,6 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Pardubicích narodilo 671 dětí a zemřelo 926 lidí.

92 713
+394 proti 2024 2000-2025
2025
45 063
+357 proti 2024 2000-2025
2025
47 650
+37 proti 2024 2000-2025
2025
1 121,7 ob./km²
+4,8 proti 2024
okres 206,4 · ČR 138,4
22. z 6 258 obcí · 5. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
51,4 %
−0,2 proti 2024
okres 50,6 · ČR 50,8
984. z 6 254 obcí · 8. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
43,7 let
+0,2 proti 2024
okres 43,0 · ČR 43,3
2516. z 6 254 obcí · 7. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
21,8 %
+0,1 proti 2024
okres 20,5 · ČR 20,8
2317. z 6 254 obcí · 6. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
14,9 %
−0,5 proti 2024
okres 15,5 · ČR 15,1
3643. z 6 254 obcí · 1. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
146,0
+5,4 proti 2024
okres 131,8 · ČR 138,0
2376. z 6 249 obcí · 6. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
63,3 %
+0,5 proti 2024
okres 64,0 · ČR 64,1
3401. z 6 254 obcí · 8. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
92 333
+99 proti 2024 2000-2025
2025
89 619
sčítání 2021
89 536
−1 353 proti 2001 1869-2011
2011
38 338
sčítání 2021
32 256
sčítání 2021
12 055
sčítání 2021
6 214
sčítání 2021
48 397
sčítání 2021
15 050
sčítání 2021
3 067
sčítání 2021
394
+437 proti 2024 2020-2025
2025
671
−31 proti 2024 2020-2025
2025
-255
+57 proti 2024 2020-2025
2025
4 046
+52 proti 2024 2020-2025
2025
190
+51 proti 2024 2020-2025
2025
649
+380 proti 2024 2020-2025
2025
340
−28 proti 2024 2020-2025
2025
3 397
−328 proti 2024 2020-2025
2025
926
−88 proti 2024 2020-2025
2025
7,3 ‰
−0,3 proti 2024
okres 7,0 · ČR 7,1
2694. z 6 254 obcí · 2. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
4,2 ‰
+4,7 proti 2024
okres 2,4 · ČR 0,6
2668. z 6 254 obcí · 1. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
2,1 ‰
+0,6 proti 2024
ČR 1,9
6. z 27 obcí · 3. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
3,7 ‰
−0,3 proti 2024
ČR 3,9
17. z 27 obcí · 8. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
10,0 ‰
−1,0 proti 2024
okres 9,6 · ČR 10,4
2859. z 6 254 obcí · 12. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,2 % lidí (26 172 z 89 619), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 756 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 88 520 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 89 619.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
44 216
49,3 % obyvatel
Ženy
45 403
50,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
144
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 246 (0,3 %) Ženy 90+ let: 465 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 527 (0,6 %) Ženy 85-89 let: 1 019 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 874 (1,0 %) Ženy 80-84 let: 1 591 (1,8 %) 80-84 Muži 75-79 let: 1 547 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 2 281 (2,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 2 152 (2,4 %) Ženy 70-74 let: 2 892 (3,2 %) 70-74 Muži 65-69 let: 2 575 (2,9 %) Ženy 65-69 let: 2 999 (3,4 %) 65-69 Muži 60-64 let: 2 401 (2,7 %) Ženy 60-64 let: 2 695 (3,0 %) 60-64 Muži 55-59 let: 2 628 (2,9 %) Ženy 55-59 let: 2 794 (3,1 %) 55-59 Muži 50-54 let: 2 825 (3,2 %) Ženy 50-54 let: 2 757 (3,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 3 562 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 3 346 (3,7 %) 45-49 Muži 40-44 let: 3 672 (4,1 %) Ženy 40-44 let: 3 370 (3,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 3 422 (3,8 %) Ženy 35-39 let: 2 984 (3,3 %) 35-39 Muži 30-34 let: 3 534 (3,9 %) Ženy 30-34 let: 3 067 (3,4 %) 30-34 Muži 25-29 let: 3 159 (3,5 %) Ženy 25-29 let: 2 853 (3,2 %) 25-29 Muži 20-24 let: 2 339 (2,6 %) Ženy 20-24 let: 2 142 (2,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 921 (2,1 %) Ženy 15-19 let: 1 676 (1,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 2 273 (2,5 %) Ženy 10-14 let: 2 148 (2,4 %) 10-14 Muži 5-9 let: 2 194 (2,5 %) Ženy 5-9 let: 2 171 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 2 365 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 2 153 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 48,6 % katastru Pardubic.

82,66 km²
2025
48,6 %
0 proti 2024
okres 59,1 · ČR 53,1
4681. z 6 258 obcí · 2. z 12 podobně velkých
1993-2025
2025
12,6 %
0 proti 2024
okres 25,2 · ČR 34,0
4481. z 6 258 obcí · lepší než 28 % · 8. z 12 podobně velkých
1993-2025
2025
3,23 %
0 proti 2024
okres 3,10 · ČR 2,18
927. z 6 258 obcí · 7. z 12 podobně velkých
1993-2025
2025
8,40 %
+0,01 proti 2024
okres 2,60 · ČR 1,73
31. z 6 258 obcí · 4. z 12 podobně velkých
1993-2025
2025
27
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 3 271 39,6 %
  • Zahrady 470 5,7 %
  • Ovocné sady 13 0,2 %
  • Trvalé travní porosty 266 3,2 %
  • Lesní půda 1 038 12,6 %
  • Vodní plochy 267 3,2 %
  • Zastavěné plochy 694 8,4 %
  • Ostatní plochy 2 247 27,2 %

Celkem 8 266 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

10 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Pardubic byly v roce 2025 3 482 mil. Kč, v přepočtu 37 556 Kč na obyvatele.

789 472 tis. Kč
−52 632 proti 2024 2012-2025
2025
6 419 721 595 Kč
okres 10 755 234 859 · ČR 600 469 124 785
10. z 6 258 obcí · 4. z 12 podobně velkých
2023
2 632 003 tis. Kč
+121 952 proti 2024 2020-2025
2025
355 789 tis. Kč
−1 974 proti 2024 2020-2025
2025
3 481 918 tis. Kč
+124 293 proti 2024 2020-2025
2025
76 813 tis. Kč
−182 952 proti 2024 2020-2025
2025
3 405 105 tis. Kč
+307 245 proti 2024 2020-2025
2025
8 515 Kč
−606 proti 2024
okres 6 331 · ČR 5 825
4850. z 6 247 obcí · lepší než 22 % · 10. z 12 podobně velkých
2012-2025
2025
10,2 %
−0,4 proti 2024
okres 13,7 · ČR 18,9
3040. z 6 253 obcí · 9. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
69 243 Kč
okres 59 206 · ČR 79 370
1143. z 6 254 obcí · 7. z 12 podobně velkých
2023
37 556 Kč
+1 186 proti 2024
okres 36 544 · ČR 48 930
2318. z 6 253 obcí · 8. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
36 727 Kč
+3 171 proti 2024
okres 35 280 · ČR 47 568
2457. z 6 253 obcí · 11. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Pardubicích 4,75 %.

4,75 %
+0,04 proti červenci 2026
okres 4,31 · ČR 5,05
3856. z 6 254 obcí · lepší než 38 % · 5. z 12 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
2 940
+14 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
1,1
+0,4 proti 2023
772. z 3 296 obcí · lepší než 76 % · 3. z 12 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 4,19 4,17 4,06 3,79 3,63 3,53 3,73 3,69 3,51 3,33 3,24 3,33
2017 3,25 3,14 2,97 2,72 2,63 2,64 2,79 2,76 2,50 2,40 2,32 2,51
2018 2,56 2,43 2,23 1,95 1,90 1,90 2,09 2,08 1,94 1,95 1,95 2,09
2019 2,22 2,13 1,98 1,81 1,67 1,66 1,87 1,94 1,90 1,84 1,89 2,03
2020 2,12 2,09 2,00 2,51 2,74 2,74 2,94 2,85 2,67 2,57 2,66 2,76
2021 2,92 2,86 2,81 2,72 2,58 2,36 2,40 2,38 2,30 2,19 2,14 2,24
2022 2,29 2,28 2,27 2,23 2,30 2,38 2,55 2,74 2,73 2,75 2,71 2,84
2023 3,00 3,05 3,09 3,03 2,97 2,99 3,16 3,15 3,13 3,01 2,87 2,97
2025 3,83 3,92 3,94 3,97 3,96 3,90 4,20 4,25 4,28 4,39 4,31 4,42
2026 4,71 4,81 4,77 4,62 4,51 4,47 4,71 4,75 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Pardubicích registrováno 23 864 ekonomických subjektů, o 442 více než rok předtím.

23 864 subjektů
+442 proti 2024 2001-2025
2025
14 796 subjektů
+631 proti 2024 2010-2025
2025
62,0 %
+1,5 proti 2024
okres 62,4 · ČR 61,6
3339. z 6 257 obcí · lepší než 46 % · 4. z 12 podobně velkých
2010-2025
2025
25,7
+0,4 proti 2024 2001-2025
2025

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Pardubicích 41 178 obydlených bytů.

12 908
srpen 2026
321
srpen 2026
10 462
+1 035 proti 2001 1869-2011
2011
41 178
sčítání 2021
30 256
sčítání 2021
8 337
sčítání 2021
1 303
sčítání 2021
38 340
sčítání 2021
25
sčítání 2021
33 471
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
276
−47 proti 2023 2020-2024
2024
228
+53 proti 2023 2020-2024
2024
43
−13 proti 2023 2020-2024
2024
2,99
−0,51 proti 2023
okres 3,43 · ČR 2,78
2223. z 6 254 obcí · 3. z 12 podobně velkých
2020-2024
2024
2,5 %
okres 5,5 · ČR 13,4
3733. z 6 256 obcí · 10. z 12 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 5 z 276 bytů.

V Pardubicích je 25 základních škol se 10 170 žáky a 34 mateřských škol s 3 131 dětmi.

15 755
sčítání 2021
26 110
sčítání 2021
7 909
sčítání 2021
20,6 %
ORP 19,6
376. z 6 254 obcí · 4. z 12 podobně velkých
sčítání 2021
3 608
září 2026
10 976
září 2026
7 930
září 2026
4
září 2026
34
0 proti 2023 2020-2024
2024
3 131
−72 proti 2023 2020-2024
2024
10 170
−2 proti 2023 2020-2024
2024
25
0 proti 2023 2021-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

54 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 50 · MŠ 156 · MŠ 80 · MŠ 52 · MŠ 151 · MŠ 145 · MŠ 104 · MŠ 207 · MŠ 130 · MŠ 128 · MŠ 136 · MŠ 52 · MŠ 64 · MŠ 78 · MŠ 78 · MŠ 183 · MŠ 156
  • ZŠ a MŠ KLAS s.r.o. MŠ 38 · ZŠ 265
  • Základní škola a mateřská škola MŠ 27 · ZŠ 135 · MŠ 20 · ZŠ 82
  • NOE - Křesťanská ZŠ a MŠ v Pardubicích MŠ 25 · ZŠ 200
  • MŠ Korálek MŠ 156
  • Mateřská škola Zvoneček MŠ 156
  • Mateřská škola Stonožka MŠ 147
  • Mateřská škola Klubíčko MŠ 145
  • Mateřská škola Kytička Pardubice MŠ 144
  • Mateřská škola Mozaika MŠ 130
  • Mateřská škola Srdíčko MŠ 106
  • MŠ Pardubice-Ohrazenice MŠ 104
  • MŠ Pastelka MŠ 104
  • Mateřská škola Motýlek MŠ 104
  • Mateřská škola a Základní škola Na cestě, s.r.o. MŠ 25 · ZŠ 60
  • MŠ Studánka Pardubice z.s. MŠ 84
  • MŠ Koníček MŠ 77
  • Safari Baby Club - mateřská škola MŠ 40
  • Mateřská škola Pampeliška MŠ 26
  • Základní škola ZŠ 540 · ZŠ 740 · ZŠ 800 · ZŠ 730 · ZŠ 740
  • ZŠ Pardubice-Polabiny, Prodloužená 283 ZŠ 780
  • Základní škola Pardubice-Dubina, Erno Košťála 870 ZŠ 740
  • Základní škola Pardubice-Polabiny ZŠ 730
  • Základní škola Pardubice ZŠ 700
  • ZŠ Pardubice, Štefánikova 44 ZŠ 660
  • ZŠ Pardubice, nábřeží Závodu míru 1951 ZŠ 610
  • ZŠ Pardubice-Svítkov, Školní 748 ZŠ 585
  • Základní škola Pardubice, Josefa Ressla 2258 ZŠ 540
  • Základní škola Pardubice-Ohrazenice ZŠ 450
  • Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o.p.s. SŠ 76 · ZŠ 276
  • Speciální MŠ, ZŠ a praktická škola SŠ 40 · ZŠ 198
  • Základní škola Waldorfská ZŠ 235
  • Základní škola Montessori Pardubice ZŠ 180
  • SPŠ elektrotechnická a VOŠ SŠ 960 · VOŠ 200
  • Střední průmyslová škola chemická SŠ 1 100
  • Gymnázium SŠ 1 000
  • Střední zdravotnická škola Pardubice SŠ 650
  • DELTA - SŠ informatiky a ekonomie, s.r.o. SŠ 630
  • SPŠ potravinářství a služeb SŠ 600
  • Obchodní akademie a JŠ s právem SJZ SŠ 520

a dalších 14

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
Další ukazatele (3)

Zdravotnická zařízení v obci

457 míst péče
  • Praktický lékař 53
  • Dětský lékař 18
  • Zubní lékař 63
  • Gynekolog 16
  • Lékař specialista 150
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 3
  • Fyzioterapie 41
  • Domácí zdravotní péče 7
  • Ostatní 105

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Oftalmologie 21
  • Vnitřní lékařství 19
  • Chirurgie 16
  • Anesteziologie a intenzivní medicína 15
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 14
  • Dermatovenerologie 11
  • Radiologie a zobrazovací metody 11
  • Kardiologie 10
  • Endokrinologie a diabetologie 9
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 9
  • Psychiatrie 8
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 8
  • Neurologie 7
  • Gastroenterologie 5
  • Ortodoncie 5

a dalších 26 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

32 lékáren
  • Lékárna 31
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 16
  • Otevřeno v neděli 11
  • BENU Lékárna Jana Zajíce 875 · So
  • BENU Lékárna Lidmily Malé 656
  • BENU Lékárna Na Spravedlnosti 2792
  • BENU Lékárna S. K. Neumanna 2819 · So, Ne
  • BENU Lékárna Sladkovského 96 · So
  • BENU Lékárna kpt. Bartoše 454 · So
  • BENU Lékárna Medila Štrossova 1931
  • Dr.Max LÉKÁRNA Bělehradská 660 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Jana Zajíce 982 · So
  • Dr.Max LÉKÁRNA Jiřího z Poděbrad 2593
  • Dr.Max LÉKÁRNA Masarykovo náměstí 2799 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Palackého třída 2748 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Poděbradská 293 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Poděbradská 297 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA S. K. Neumanna 2859 · So, Ne
  • EUC Lékárna Karla Šípka 282
  • EUC Lékárna Rokycanova 2798
  • KOLF LÉKÁRNA Masarykovo náměstí 2667
  • LÉKÁRNA U RAKA Pardubice s.r.o. Palackého třída 436
  • Lékárna Dukla Josefa Ressla 2277
  • Lékárna Fáblovka Poděbradská 385 · So, Ne
  • Lékárna Grand náměstí Republiky 1400 · So, Ne
  • Lékárna Na Drážce Na Drážce 1809
  • Lékárna Na Slovanech Dašická 1804
  • Lékárna Pardubické nemocnice (nemocniční lékárna) Kyjevská 44 · So, Ne
  • Lékárna Pardubičky MUDr. Ducháčkové 45
  • Lékárna Tesla Kyjevská 561
  • Lékárna s úsměvem Jiřího Potůčka 250
  • Lékárna ve Smilovce Smilova 405 · So, Ne
  • Magistra Lékárna Na Trojce Odborářů 346
  • Multiscan Pharma s.r.o. Kyjevská 44
  • Ve Svítkově Kostnická 899 · So

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
68,5 %
+2,2 proti 2021
okres 70,9 · ČR 69,0
4839. z 6 254 obcí · lepší než 22 % · 4. z 12 podobně velkých
2002-2025
2025
70,2 %
+2,1 proti 2018
okres 72,2 · ČR 70,3
4587. z 6 254 obcí · lepší než 26 % · 3. z 12 podobně velkých
2013-2023
2023
32,9 %
−9,1 proti 2020
okres 33,7 · ČR 33,3
4247. z 6 253 obcí · lepší než 32 % · 5. z 12 podobně velkých
2000-2024
2024
40,2 %
−0,7 proti 2022
okres 47,7 · ČR 48,1
5793. z 6 249 obcí · lepší než 7 % · 6. z 12 podobně velkých
2002-2026
2026
36,5 %
+5,9 proti 2019
okres 37,4 · ČR 36,8
3918. z 6 254 obcí · lepší než 37 % · 4. z 12 podobně velkých
2004-2024
2024
22,9 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 40,2 %
Piráti+TOP 09: 22,6 % ANO: 17,4 % ODS+NK: 11,2 % SNKEDParspoPP21: 10,9 % SOPU+NK: 5,4 % STAN: 5,3 % Ostatní: 27,2 %
  • Piráti+TOP 09 22,6 %
  • ANO 17,4 %
  • ODS+NK 11,2 %
  • SNKEDParspoPP21 10,9 %
  • SOPU+NK 5,4 %
  • STAN 5,3 %
  • PPL 3,5 %
  • SPP 3,2 %
  • Ostatní (14) 20,5 %

352 938 platných hlasů · 92 okrsků

Sněmovna 2025

účast 68,5 %
ANO: 30,9 % SPOLU: 28,2 % STAN: 11,2 % Piráti: 9,2 % SPD: 7,1 % AUTO: 6,9 % Ostatní: 6,5 %

44 933 platných hlasů · 92 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 36,5 %
ANO: 24,4 % KDU+ODS+TOP 09: 24,2 % STAN+SLK: 9,5 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,4 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 8,9 % Piráti: 6,8 % Ostatní: 16,8 %
  • ANO 24,4 % -2,9
  • KDU+ODS+TOP 09 24,2 % +2,6
  • STAN+SLK 9,5 % +0,7
  • AUTO+PŘÍSAHA 9,4 % -1,1
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 8,9 % -0,9
  • Piráti 6,8 % +1,6
  • SPD+Trikolora 5,8 % +0,2
  • PRO2022+SVPROZS 2,1 % -0,4
  • Ostatní (22) 8,9 %

24 005 platných hlasů · 92 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 32,9 %
ANO: 29,7 % SOCDEM+VČ+SproK: 17,9 % ODS+TOP 09: 15,1 % Koalice pro PaK: 8,5 % STAN: 7,5 % SPD+Trikol+PRO: 6,5 % Ostatní: 14,9 %

21 720 platných hlasů · 92 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 68,4 %
Petr Pavel: 40,0 % Andrej Babiš: 31,1 % Danuše Nerudová: 14,7 % Pavel Fischer: 6,0 % Jaroslav Bašta: 3,8 % Marek Hilšer: 2,6 % Ostatní: 1,7 %
  • Petr Pavel 40,0 % +6,4
  • Andrej Babiš 31,1 % -3,5
  • Danuše Nerudová 14,7 % -0,8
  • Pavel Fischer 6,0 % -0,7
  • Jaroslav Bašta 3,8 % -0,9
  • Marek Hilšer 2,6 % -0,3
  • Karel Diviš 1,2 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,5 % -0,1

45 597 platných hlasů · 93 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 70,2 %
Petr Pavel: 63,2 % Andrej Babiš: 36,8 %
  • Petr Pavel 63,2 % +5,1
  • Andrej Babiš 36,8 % -5,1

46 537 platných hlasů · 93 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

39 mandátů

ANO

10 mandátů · 17,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Nadrchal 39 1. 5 904
Ing. Jan Hrabal 43 2. 5 720
Dušan Salfický 54 3. 5 779
Mgr. Radek Hejný 60 4. 5 952
Jiří Rejda, DiS. 45 5. 5 757
Filip Šťastný 39 6. 5 606
Jan Procházka 46 7. 5 733
Robert Klčo 57 8. 5 512
Adéla Zdráhalová 36 9. 5 517
Ing. Michal Kloda 36 10. 5 505

ANO 2011

ODS+NK

7 mandátů · 11,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Karel Haas 53 5. 5 676
PaedDr. Jan Mazuch 61 2. 4 833
Ondřej Tichý 34 1. 4 825
JUDr. Petr Tomášek, Ph.D. 36 4. 4 770
Bc. Dušan Stránský 51 3. 4 618
Hana Mojžíšová Hájková 41 6. 4 652
Mgr. Ondřej Šebek 54 7. 4 601

ODS PARDUBICE

SNKEDParspoPP21

5 mandátů · 10,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Jakub Rychtecký 42 1. 3 890
MUDr. Štěpánka Fraňková 61 2. 3 774
Ing. Jiří Lejhanec 61 6. 3 444
František Brendl 50 4. 3 290
Ing. Tomáš Pelikán 51 5. 3 277

Žijeme Pardubice

STAN

5 mandátů · 5,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Daniel Vondra 37 1. 3 336
Ing. Jiří Hájek 65 2. 3 260
Bc. Anežka Nedomová 25 4. 3 204
Mgr. et Mgr. Radek Vorlíček, Ph.D. 37 10. 3 122
Ing. Šárka Kuchtová 52 9. 3 115

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

Piráti+TOP 09

4 mandáty · 22,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Mgr. Martin Slezák 44 1. 3 306
Ing. Vojtěch Jirsa 40 6. 3 101
Bc. Stanislav Klát 30 2. 2 848
Ing. Robert Hrdina 38 3. 2 859

Progresivní Pardubice (Piráti a TOP 09 s podporou Zelených a nezávislých osobností)

SOPU+NK

4 mandáty · 5,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Filip Sedlák 42 1. 3 266
Mgr. Jan Metelka 42 3. 2 733
Bc. Kateřina Kosová 34 2. 2 578
Mgr. Bohdan Šeda 52 7. 2 461

NAŠE PARDUBICE - "Nechme město rozkvést"

KDU-ČSL+NK

2 mandáty · 2,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Petr Netolický 44 1. 1 894
MUDr. Vít Ulrych 53 2. 1 837

Noví lidovci a nestraníci

SPD+NK

2 mandáty · 0,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Leoš Janda 68 1. 1 526
PhDr. RNDr. Ing. Jaroslav Vacek, Ph.D. 55 5. 1 514

SPD s podporou Trikolory, Svobodných a nezávislých

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
5 475
září 2026
28 342
září 2026
12 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
59,1 ‰
okres 48,2 · ČR 76,0
5069. z 6 101 obcí · lepší než 16 % · 6. z 12 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

45 zařízení · 2024
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 11
  • Sociální poradny 10
  • Stacionáře denní 3
  • Centra denních služeb 2
  • Domovy pro seniory 2
  • Domovy se zvláštním režimem 2
  • Azylové domy 2
  • Zařízení pro krizovou pomoc 2
  • Noclehárny 2
  • Sociálně terapeutické dílny 2
  • Služby rané péče 2
  • Chráněné bydlení 1
  • Domy na půl cesty 1
  • Nízkoprahová denní centra 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1
  • Intervenční centra 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

10 616 osob
sčítání 2021
8 857 osob
sčítání 2021
31 424 osob
sčítání 2021
20 808 osob
sčítání 2021
42 496 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 10 272 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 31 424 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

12 571
+1 053 proti 2024 2023-2025
2025
97,4 %
+8,2 proti 2024
okres 72,2 · ČR 73,4
2086. z 6 256 obcí · lepší než 66 % · 7. z 12 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Pardubicích je 31 ubytovacích zařízení s 2 484 lůžky.

Kulturní památky

192 · z toho 5 národních
  • Winternitzovy automatické mlýny národní kulturní památka · Bílé Předměstí
  • pietní území Zámeček národní kulturní památka · Pardubičky
  • zámek Pardubice národní kulturní památka · Zámek
  • Larischova vila národní kulturní památka · Pardubičky
  • krematorium národní kulturní památka · Zelené Předměstí
  • Kamenná vila · Bílé Předměstí
  • hlavní a malá tribuna letního stadionu · Zelené Předměstí
  • kostel Bolestné P. Marie · Bílé Předměstí
  • kostel sv. Bartoloměje · Pardubice-Staré Město
  • kostel sv. Jana Křtitele · Zelené Předměstí
  • kostel sv. Jiljí · Pardubičky
  • kostel sv. Václava · Rosice
  • městské opevnění se Zelenou bránou · Pardubice-Staré Město; Zámek; Zelené Předměstí
  • silnice s inundačním mostem · Cihelna; Polabiny
  • soud · Pardubice-Staré Město
  • střední škola průmyslová elektrotechnická · Zelené Předměstí
  • vila · Bílé Předměstí
  • vodní kanál napájecí - Císařský náhon, s mostem · Pardubice-Staré Město
  • škola · Pardubice-Staré Město
  • židovský hřbitov · Zelené Předměstí
  • Městské divadlo · Zelené Předměstí
  • Prokopův silniční most · Zelené Předměstí
  • banka · Zelené Předměstí
  • hotel Grand · Zelené Předměstí
  • kaple sv. Anny · Zelené Předměstí
  • kostel Zvěstování P. Marie · Bílé Předměstí; Pardubice-Staré Město
  • kostel sv. Jana Nepomuckého · Lány na Důlku
  • masné krámy · Pardubice-Staré Město
  • městský dům - Josefa Otty · Zelené Předměstí
  • městský dům U Jonáše · Pardubice-Staré Město
  • obchodní dům · Zelené Předměstí
  • radnice · Pardubice-Staré Město
  • sbor Husův · Zelené Předměstí
  • spořitelna · Zelené Předměstí
  • spořitelna býv. - Evropský spolkový dům · Pardubice-Staré Město
  • spořitelna býv. - součást Evropského spol. domu · Pardubice-Staré Město
  • starobinec - domov důchodců · Bílé Předměstí
  • střední škola průmyslová potravinářské technologie · Zelené Předměstí
  • tvrz - tvrziště Krchleby, archeologické stopy · Lány na Důlku
  • tvrz - tvrziště, archeologické stopy · Staré Čívice

Vypsaných je 40 z 54 významnějších památek.

Dále 138 staveb bez vlastního jména: městský dům (118), činžovní dům (10), pomník 12 obětí transportu smrti, pomník obětem i. světové války a k. šimona, sýpka, pomník obětem ii. světové války, socha sv. jana nepomuckého, pomník bratranců veverkových a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
290 kg
+16 proti 2023
okres 343 · ČR 414
1600. z 6 254 obcí · lepší než 74 % · 2. z 12 podobně velkých
2021-2024
2024
147 kg
+4 proti 2023
okres 157 · ČR 205
1470. z 6 254 obcí · lepší než 76 % · 3. z 12 podobně velkých
2021-2024
2024
52 kg
+2 proti 2023
okres 62 · ČR 69
4330. z 6 254 obcí · lepší než 30 % · 5. z 12 podobně velkých
2021-2024
2024
26 796,6 t
+1 480,0 proti 2023 2021-2024
2024
13 532,7 t
+318,7 proti 2023 2021-2024
2024
2 633,0 t
+181,4 proti 2023 2021-2024
2024
3 847,8 t
+344,2 proti 2023 2021-2024
2024
49,2 %
+1,8 proti 2023
ORP 54,4
2981. z 6 258 obcí · lepší než 52 % · 8. z 12 podobně velkých
2021-2024
2024
4 831,3 t
+203,3 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
1 895,1 t
+88,7 proti 2023 2021-2024
2024
1 507,2 t
+78,7 proti 2023 2021-2024
2024
1 256,3 t
+2,1 proti 2023 2021-2024
2024
172,6 t
+33,8 proti 2023 2021-2024
2024
4 080,1 t
+412,8 proti 2023 2021-2024
2024
162,0 t
+162,0 proti 2023 2021-2024
2024
50,7 t
+9,7 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

12 stromů
  • Jerlín japonský, 4 ks 4
  • Acer campestre (Javor babyka)
  • Dub "Antonín"
  • Dub letní
  • Jasan u Podkovy
  • Populus nigra (topol černý)
  • Quercus robur (dub letní)
  • Quercus robur (dub letní)
  • Ulmus laevis (jilm vaz)

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 92 713 45 063 47 650 671 926 -255 4 046 3 397 649 394
2024 92 319 44 706 47 613 702 1 014 -312 3 994 3 725 269 -43
2023 92 362 44 757 47 605 817 1 009 -192 4 026 3 621 405 213
2022 92 149 44 733 47 416 855 1 027 -172 6 460 2 659 3 801 3 629
2021 88 520 43 275 45 245 916 1 311 -395 3 100 2 712 388 -7
2020 91 755 45 304 46 451 945 1 130 -185 2 583 2 370 213 28
2019 91 727 45 276 46 451 - - - - - - -
2018 90 688 44 522 46 166 - - - - - - -
2017 90 335 44 212 46 123 - - - - - - -
2016 90 044 43 941 46 103 - - - - - - -
2015 89 638 43 689 45 949 - - - - - - -
2014 89 693 43 743 45 950 - - - - - - -
2013 89 432 43 557 45 875 - - - - - - -
2012 89 467 43 560 45 907 - - - - - - -
2011 89 552 43 590 45 962 - - - - - - -
2010 90 401 43 878 46 523 - - - - - - -
2009 90 077 43 753 46 324 - - - - - - -
2008 89 892 43 662 46 230 - - - - - - -
2007 89 245 43 101 46 144 - - - - - - -
2006 88 316 42 421 45 895 - - - - - - -
2005 88 260 42 250 46 010 - - - - - - -
2004 88 181 42 167 46 014 - - - - - - -
2003 88 741 42 450 46 291 - - - - - - -
2002 89 725 42 976 46 749 - - - - - - -
2001 90 171 43 292 46 879 - - - - - - -
2000 91 309 43 929 47 380 - - - - - - -

Mapa

městské části

 

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Městské obvody a části

8
# Název Obyvatel Změna Rozloha Hustota
1 Pardubice I - - - -
2 Pardubice II - - - -
3 Pardubice III - - - -
4 Pardubice IV - - - -
5 Pardubice V - - - -
6 Pardubice VI - - - -
7 Pardubice VII - - - -
8 Pardubice VIII - - - -

Podíl je z počtu obyvatel všech 8 území dohromady. Hustota je obyvatel na km², rozloha dopočítaná ze základních sídelních jednotek.

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Pardubice 9. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 112

Mezi všemi obcemi

9. z 6 258

percentil 100. - 100 % území je menších

Velikostní skupina

50 000 až 99 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: město (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 12. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 43,7 let medián 43,8 let
  • Děti 0-14 let obec 14,9 % medián 14,6 %
  • Senioři 65+ obec 21,8 % medián 21,7 %
  • Nezaměstnanost obec 4,75 % medián 6,11 %
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,99 medián 1,61
  • Příjmy na obyvatele obec 37 556 Kč medián 38 299 Kč
  • Výdaje na obyvatele obec 36 727 Kč medián 39 290 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 50 000 do 99 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Správní obvod

Pardubice

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 27

Bílé Předměstí · Cihelna · Černá za Bory · Doubravice · Dražkovice · Drozdice · Hostovice · Lány na Důlku · Mnětice · Nemošice · Nové Jesenčany · Ohrazenice · Opočínek · Pardubice-Staré Město · Pardubičky · Polabiny · Popkovice · Rosice · Semtín · Staré Čívice · Staročernsko · Studánka · Svítkov · Trnová · Zámek · Zelené Předměstí · Žižín

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence