Městská část

Pardubice II

Okres Pardubice · Kraj Pardubický kraj

Kód RÚIAN
555126
Poloha
50,0526, 15,7644

Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 179 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 18,7 % obyvatel starších patnácti let.

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
2 338
sčítání 2021
11 548
sčítání 2021
4 178
sčítání 2021
23,1 %
sčítání 2021
178,7
sčítání 2021
18 064
sčítání 2021
7 806
sčítání 2021
5 876
sčítání 2021
2 761
sčítání 2021
1 390
sčítání 2021
Další ukazatele (3)
9 577
sčítání 2021
3 150
sčítání 2021
659
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,5 % lidí (5 337 z 18 064), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 231 nezjištěných.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
8 677
48,0 % obyvatel
Ženy
9 387
52,0 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
179
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 45 (0,3 %) Ženy 90+ let: 58 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 133 (0,7 %) Ženy 85-89 let: 221 (1,2 %) 85-89 Muži 80-84 let: 262 (1,5 %) Ženy 80-84 let: 455 (2,5 %) 80-84 Muži 75-79 let: 412 (2,3 %) Ženy 75-79 let: 683 (3,8 %) 75-79 Muži 70-74 let: 383 (2,1 %) Ženy 70-74 let: 684 (3,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 365 (2,0 %) Ženy 65-69 let: 477 (2,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 424 (2,4 %) Ženy 60-64 let: 430 (2,4 %) 60-64 Muži 55-59 let: 585 (3,2 %) Ženy 55-59 let: 579 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 648 (3,6 %) Ženy 50-54 let: 638 (3,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 653 (3,6 %) Ženy 45-49 let: 735 (4,1 %) 45-49 Muži 40-44 let: 600 (3,3 %) Ženy 40-44 let: 598 (3,3 %) 40-44 Muži 35-39 let: 577 (3,2 %) Ženy 35-39 let: 526 (2,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 739 (4,1 %) Ženy 30-34 let: 635 (3,5 %) 30-34 Muži 25-29 let: 707 (3,9 %) Ženy 25-29 let: 675 (3,7 %) 25-29 Muži 20-24 let: 590 (3,3 %) Ženy 20-24 let: 519 (2,9 %) 20-24 Muži 15-19 let: 362 (2,0 %) Ženy 15-19 let: 328 (1,8 %) 15-19 Muži 10-14 let: 392 (2,2 %) Ženy 10-14 let: 347 (1,9 %) 10-14 Muži 5-9 let: 363 (2,0 %) Ženy 5-9 let: 399 (2,2 %) 5-9 Muži 0-4 let: 437 (2,4 %) Ženy 0-4 let: 400 (2,2 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
3 635
0 proti červenci 2026
srpen 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
174
Zaniklo za 12 měsíců
13
Má zaměstnance
26,2 %
z 1 815 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 556 15,3 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 476 13,1 %
  • Stavebnictví 436 12,0 %
  • Ostatní činnosti 372 10,2 %
  • Zpracovatelský průmysl 360 9,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 210 5,8 %
  • Doprava a skladování 178 4,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 148 4,1 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 138 3,8 %
  • Informační a komunikační činnosti 137 3,8 %
  • Vzdělávání 111 3,1 %
  • Peněžnictví a pojišťovnictví 88 2,4 %
  • Ostatní 215 5,9 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 656 73,1 %
  • Společnost s ručením omezeným 549 15,1 %
  • Spolek 173 4,8 %
  • Společenství vlastníků jednotek 107 2,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 49 1,3 %
  • Pobočný spolek 25 0,7 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 17 0,5 %
  • Akciová společnost 16 0,4 %
  • Veřejná obchodní společnost 10 0,3 %
  • Odborová organizace 8 0,2 %
  • Ostatní 25 0,7 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 449 12,4 %
  • 3-10 let 725 19,9 %
  • 10-20 let 970 26,7 %
  • 20-30 let 756 20,8 %
  • Více než 30 let 735 20,2 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 340 36,9 %
  • 1-9 zaměstnanců 372 10,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 77 2,1 %
  • 50-249 zaměstnanců 24 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,1 %
  • Neuvedeno 1 820 50,1 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
9 123
sčítání 2021
8 986
sčítání 2021
108
sčítání 2021
15
sčítání 2021
8 550
sčítání 2021
4
sčítání 2021
7 271
sčítání 2021
2 948
sčítání 2021
5 609
sčítání 2021
1 722
sčítání 2021
18,7 %
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
67,5 %
+1,6 proti 2021
okres 70,9 · ČR 69,0
2017-2025
2025
69,9 %
+0,8 proti 2018
okres 72,2 · ČR 70,3
2023
31,8 %
−8,2 proti 2020
okres 33,7 · ČR 33,3
2016-2024
2024
36,7 %
−1,9 proti 2022
okres 47,7 · ČR 48,1
2014-2026
2026
35,3 %
+4,4 proti 2019
okres 37,4 · ČR 36,8
2014-2024
2024
21,7 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 36,7 %
ANO: 35,9 % Ze+STAN+Pir+TOP: 18,8 % KDU-ČSL+ODS: 18,4 % SNKEDParspoPP21: 17,6 % SPD+NK: 5,7 % SPP: 3,6 %
  • ANO 35,9 %
  • Ze+STAN+Pir+TOP 18,8 %
  • KDU-ČSL+ODS 18,4 %
  • SNKEDParspoPP21 17,6 %
  • SPD+NK 5,7 %
  • SPP 3,6 %

59 976 platných hlasů · 19 okrsků

Sněmovna 2025

účast 67,5 %
ANO: 34,8 % SPOLU: 23,3 % STAN: 10,7 % Piráti: 9,1 % SPD: 8,4 % AUTO: 6,7 % Ostatní: 7,0 %

8 499 platných hlasů · 19 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 35,3 %
ANO: 28,4 % KDU+ODS+TOP 09: 21,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 9,7 % STAN+SLK: 9,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,9 % SPD+Trikolora: 6,0 % Ostatní: 16,3 %

4 527 platných hlasů · 19 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 31,7 %
ANO: 34,1 % SOCDEM+VČ+SproK: 18,4 % ODS+TOP 09: 12,1 % Koalice pro PaK: 7,8 % STAN: 6,6 % SPD+Trikol+PRO: 6,4 % Ostatní: 14,7 %

4 079 platných hlasů · 19 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 67,6 %
Petr Pavel: 38,5 % Andrej Babiš: 34,6 % Danuše Nerudová: 14,1 % Pavel Fischer: 5,4 % Jaroslav Bašta: 3,7 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,4 %
  • Petr Pavel 38,5 % +4,9
  • Andrej Babiš 34,6 % 0,0
  • Danuše Nerudová 14,1 % -1,4
  • Pavel Fischer 5,4 % -1,3
  • Jaroslav Bašta 3,7 % -1,0
  • Marek Hilšer 2,3 % -0,6
  • Karel Diviš 1,1 % -0,3
  • Tomáš Zima 0,3 % -0,3

8 902 platných hlasů · 19 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 69,9 %
Petr Pavel: 59,7 % Andrej Babiš: 40,3 %
  • Petr Pavel 59,7 % +1,6
  • Andrej Babiš 40,3 % -1,6

9 118 platných hlasů · 19 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ANO

6 mandátů · 35,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Radek Hejný 60 1. 1 876
Lubomír Hanzlík 66 2. 1 446
Adéla Zdráhalová 36 3. 1 448
Ing. Michal Kloda 36 4. 1 465
Mgr. Jana Hanzlíková 60 5. 1 449
Mgr. Jarmila Křivková 52 6. 1 533

ANO 2011

Ze+STAN+Pir+TOP

3 mandáty · 18,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Jan Metelka 42 4. 847
Ing. Robert Hrdina 38 1. 821
Bc. Kateřina Kosová 34 2. 789

Progresivní Pardubice (TOP 09, Piráti, Zelení) a STAN

KDU-ČSL+ODS

3 mandáty · 18,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Milan Drahoš 54 1. 893
Ing. Radek Tengl 57 2. 788
Jiří Petružálek 77 3. 704

ODS PARDUBICE a Noví lidovci

SNKEDParspoPP21

3 mandáty · 17,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Petr Nachtigall, Ph.D. 44 5. 889
Mgr. František Němec 60 1. 866
Daniel Frýda 56 2. 771

Žijeme Pardubice

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence