Městská část

Pardubice III

Okres Pardubice · Kraj Pardubický kraj

Kód RÚIAN
557064
Poloha
50,0459, 15,8066

Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 173 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 20,0 % obyvatel starších patnácti let.

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
2 109
sčítání 2021
9 513
sčítání 2021
3 653
sčítání 2021
23,9 %
sčítání 2021
173,2
sčítání 2021
15 275
sčítání 2021
5 993
sčítání 2021
5 837
sčítání 2021
2 070
sčítání 2021
1 168
sčítání 2021
Další ukazatele (3)
8 437
sčítání 2021
2 650
sčítání 2021
574
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,4 % lidí (4 188 z 15 275), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 207 nezjištěných.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
7 599
49,7 % obyvatel
Ženy
7 676
50,3 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
173
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 37 (0,2 %) Ženy 90+ let: 83 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 78 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 183 (1,2 %) 85-89 Muži 80-84 let: 177 (1,2 %) Ženy 80-84 let: 280 (1,8 %) 80-84 Muži 75-79 let: 318 (2,1 %) Ženy 75-79 let: 456 (3,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 395 (2,6 %) Ženy 70-74 let: 563 (3,7 %) 70-74 Muži 65-69 let: 519 (3,4 %) Ženy 65-69 let: 564 (3,7 %) 65-69 Muži 60-64 let: 490 (3,2 %) Ženy 60-64 let: 610 (4,0 %) 60-64 Muži 55-59 let: 472 (3,1 %) Ženy 55-59 let: 569 (3,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 448 (2,9 %) Ženy 50-54 let: 478 (3,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 542 (3,6 %) Ženy 45-49 let: 502 (3,3 %) 45-49 Muži 40-44 let: 619 (4,1 %) Ženy 40-44 let: 540 (3,5 %) 40-44 Muži 35-39 let: 654 (4,3 %) Ženy 35-39 let: 465 (3,0 %) 35-39 Muži 30-34 let: 573 (3,8 %) Ženy 30-34 let: 490 (3,2 %) 30-34 Muži 25-29 let: 499 (3,3 %) Ženy 25-29 let: 354 (2,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 353 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 262 (1,7 %) 20-24 Muži 15-19 let: 334 (2,2 %) Ženy 15-19 let: 259 (1,7 %) 15-19 Muži 10-14 let: 374 (2,5 %) Ženy 10-14 let: 373 (2,4 %) 10-14 Muži 5-9 let: 355 (2,3 %) Ženy 5-9 let: 334 (2,2 %) 5-9 Muži 0-4 let: 362 (2,4 %) Ženy 0-4 let: 311 (2,0 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
3 136
0 proti červenci 2026
srpen 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
127
Zaniklo za 12 měsíců
5
Má zaměstnance
24,1 %
z 1 672 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 460 14,7 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 452 14,4 %
  • Stavebnictví 386 12,3 %
  • Zpracovatelský průmysl 337 10,7 %
  • Ostatní činnosti 289 9,2 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 172 5,5 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 128 4,1 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 120 3,8 %
  • Informační a komunikační činnosti 113 3,6 %
  • Doprava a skladování 107 3,4 %
  • Vzdělávání 97 3,1 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 96 3,1 %
  • Ostatní 211 6,7 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 457 78,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 338 10,8 %
  • Spolek 124 4,0 %
  • Společenství vlastníků jednotek 119 3,8 %
  • Zahraniční fyzická osoba 37 1,2 %
  • Veřejná obchodní společnost 18 0,6 %
  • Pobočný spolek 12 0,4 %
  • Akciová společnost 10 0,3 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 6 0,2 %
  • Družstvo 5 0,2 %
  • Ostatní 10 0,3 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 333 10,6 %
  • 3-10 let 570 18,2 %
  • 10-20 let 816 26,0 %
  • 20-30 let 666 21,2 %
  • Více než 30 let 751 23,9 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 269 40,5 %
  • 1-9 zaměstnanců 347 11,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 47 1,5 %
  • 50-249 zaměstnanců 8 0,3 %
  • 250 a více zaměstnanců 1 0,0 %
  • Neuvedeno 1 464 46,7 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
6 709
sčítání 2021
5 774
sčítání 2021
798
sčítání 2021
57
sčítání 2021
6 405
sčítání 2021
2
sčítání 2021
5 642
sčítání 2021
2 632
sčítání 2021
4 449
sčítání 2021
1 405
sčítání 2021
20,0 %
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
71,5 %
+1,8 proti 2021
okres 70,9 · ČR 69,0
2017-2025
2025
73,3 %
+0,7 proti 2018
okres 72,2 · ČR 70,3
2023
34,6 %
−9,6 proti 2020
okres 33,7 · ČR 33,3
2016-2024
2024
42,6 %
−0,6 proti 2022
okres 47,7 · ČR 48,1
2014-2026
2026
39,1 %
+6,5 proti 2019
okres 37,4 · ČR 36,8
2014-2024
2024
24,6 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 42,6 %
ODS+NK: 41,4 % ANO: 18,6 % SNKEDParspoPP21: 12,0 % SOPU+NK: 10,8 % KDU-ČSL+NK: 8,5 % SPP: 5,3 % Ostatní: 3,4 %
  • ODS+NK 41,4 %
  • ANO 18,6 %
  • SNKEDParspoPP21 12,0 %
  • SOPU+NK 10,8 %
  • KDU-ČSL+NK 8,5 %
  • SPP 5,3 %
  • SPD+PRO+NK 3,4 %

60 832 platných hlasů · 15 okrsků

Sněmovna 2025

účast 71,5 %
ANO: 33,9 % SPOLU: 26,2 % STAN: 11,2 % Piráti: 9,1 % SPD: 6,6 % AUTO: 6,3 % Ostatní: 6,7 %

7 896 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 39,1 %
ANO: 26,2 % KDU+ODS+TOP 09: 23,6 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 8,9 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,6 % STAN+SLK: 7,9 % Piráti: 6,3 % Ostatní: 18,5 %
  • ANO 26,2 % -1,1
  • KDU+ODS+TOP 09 23,6 % +1,9
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 8,9 % -0,9
  • AUTO+PŘÍSAHA 8,6 % -2,0
  • STAN+SLK 7,9 % -0,9
  • Piráti 6,3 % +1,1
  • SPD+Trikolora 6,1 % +0,5
  • PRO2022+SVPROZS 2,5 % +0,1
  • Ostatní (21) 9,9 %

4 337 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 34,6 %
ANO: 30,6 % SOCDEM+VČ+SproK: 18,7 % ODS+TOP 09: 15,4 % Koalice pro PaK: 8,4 % STAN: 7,0 % SPD+Trikol+PRO: 6,8 % Ostatní: 13,1 %

3 798 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 72,2 %
Petr Pavel: 37,0 % Andrej Babiš: 33,7 % Danuše Nerudová: 15,2 % Pavel Fischer: 6,2 % Jaroslav Bašta: 3,6 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 1,8 %
  • Petr Pavel 37,0 % +3,4
  • Andrej Babiš 33,7 % -0,9
  • Danuše Nerudová 15,2 % -0,3
  • Pavel Fischer 6,2 % -0,6
  • Jaroslav Bašta 3,6 % -1,1
  • Marek Hilšer 2,5 % -0,3
  • Karel Diviš 1,3 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,5 % -0,1

8 287 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 73,3 %
Petr Pavel: 60,5 % Andrej Babiš: 39,5 %
  • Petr Pavel 60,5 % +2,4
  • Andrej Babiš 39,5 % -2,4

8 328 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ODS+NK

7 mandátů · 41,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Vítězslav Štěpánek 68 1. 2 191
Bc. Tereza Topičová 29 2. 1 723
JUDr. Petr Tomášek, Ph.D. 36 3. 1 792
Mgr. Jiřina Klírová 64 4. 1 707
Ing. Michal Sláma, MBA 40 5. 1 698
Ing. Vlastislav Mácha 63 6. 1 633
Ing. Pavla Kvapilová 56 7. 1 676

ODS PARDUBICE

ANO

3 mandáty · 18,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Pavel Kožíšek 52 1. 815
Jiří Doležal 35 2. 827
Ing. Alena Suková 68 3. 772

ANO 2011

SNKEDParspoPP21

2 mandáty · 12,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Ondřej Hlaváč 51 1. 576
Mgr. et Mgr. Markéta Hujerová, MBA 54 2. 563

Žijeme Pardubice

SOPU+NK

2 mandáty · 10,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jan Pachol 36 1. 565
Ing. Nikola Borovcová 25 2. 532

NAŠE PARDUBICE - "Nechme město rozkvést"

KDU-ČSL+NK

1 mandát · 8,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jolana Štěpánková 53 1. 525

Noví lidovci a nestraníci

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence