Městská část

Pardubice IV

Okres Pardubice · Kraj Pardubický kraj

Kód RÚIAN
555096
Poloha
50,0273, 15,7936

Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 134 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 22,5 % obyvatel starších patnácti let.

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
899
sčítání 2021
3 130
sčítání 2021
1 203
sčítání 2021
23,0 %
sčítání 2021
133,8
sčítání 2021
5 232
sčítání 2021
1 964
sčítání 2021
2 444
sčítání 2021
474
sčítání 2021
337
sčítání 2021
Další ukazatele (3)
3 009
sčítání 2021
813
sčítání 2021
184
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 26,9 % lidí (1 410 z 5 232), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 13 nezjištěných.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
2 612
49,9 % obyvatel
Ženy
2 620
50,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
134
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 15 (0,3 %) Ženy 90+ let: 26 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 21 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 49 (0,9 %) 85-89 Muži 80-84 let: 46 (0,9 %) Ženy 80-84 let: 62 (1,2 %) 80-84 Muži 75-79 let: 117 (2,2 %) Ženy 75-79 let: 131 (2,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 158 (3,0 %) Ženy 70-74 let: 167 (3,2 %) 70-74 Muži 65-69 let: 181 (3,5 %) Ženy 65-69 let: 230 (4,4 %) 65-69 Muži 60-64 let: 169 (3,2 %) Ženy 60-64 let: 174 (3,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 154 (2,9 %) Ženy 55-59 let: 147 (2,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 165 (3,2 %) Ženy 50-54 let: 154 (2,9 %) 50-54 Muži 45-49 let: 236 (4,5 %) Ženy 45-49 let: 224 (4,3 %) 45-49 Muži 40-44 let: 216 (4,1 %) Ženy 40-44 let: 202 (3,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 172 (3,3 %) Ženy 35-39 let: 179 (3,4 %) 35-39 Muži 30-34 let: 142 (2,7 %) Ženy 30-34 let: 134 (2,6 %) 30-34 Muži 25-29 let: 105 (2,0 %) Ženy 25-29 let: 89 (1,7 %) 25-29 Muži 20-24 let: 112 (2,1 %) Ženy 20-24 let: 98 (1,9 %) 20-24 Muži 15-19 let: 144 (2,8 %) Ženy 15-19 let: 114 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 172 (3,3 %) Ženy 10-14 let: 158 (3,0 %) 10-14 Muži 5-9 let: 154 (2,9 %) Ženy 5-9 let: 155 (3,0 %) 5-9 Muži 0-4 let: 133 (2,5 %) Ženy 0-4 let: 127 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 614
0 proti červenci 2026
srpen 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
73
Zaniklo za 12 měsíců
9
Má zaměstnance
26,3 %
z 875 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 229 14,2 %
  • Zpracovatelský průmysl 224 13,9 %
  • Stavebnictví 202 12,5 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 195 12,1 %
  • Ostatní činnosti 160 9,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 75 4,6 %
  • Doprava a skladování 60 3,7 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 57 3,5 %
  • Informační a komunikační činnosti 52 3,2 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 51 3,2 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 51 3,2 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 50 3,1 %
  • Ostatní 132 8,2 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 164 72,1 %
  • Společnost s ručením omezeným 292 18,1 %
  • Spolek 66 4,1 %
  • Společenství vlastníků jednotek 36 2,2 %
  • Zahraniční fyzická osoba 13 0,8 %
  • Pobočný spolek 9 0,6 %
  • Odborová organizace 8 0,5 %
  • Akciová společnost 8 0,5 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 4 0,2 %
  • Veřejná obchodní společnost 3 0,2 %
  • Ostatní 11 0,7 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 174 10,8 %
  • 3-10 let 323 20,0 %
  • 10-20 let 417 25,8 %
  • 20-30 let 354 21,9 %
  • Více než 30 let 346 21,4 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 645 40,0 %
  • 1-9 zaměstnanců 150 9,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 55 3,4 %
  • 50-249 zaměstnanců 16 1,0 %
  • 250 a více zaměstnanců 9 0,6 %
  • Neuvedeno 739 45,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
2 057
sčítání 2021
611
sčítání 2021
1 221
sčítání 2021
86
sčítání 2021
1 929
sčítání 2021
6
sčítání 2021
1 826
sčítání 2021
977
sčítání 2021
1 463
sčítání 2021
423
sčítání 2021
22,5 %
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
76,7 %
+1,7 proti 2021
okres 70,9 · ČR 69,0
2017-2025
2025
77,6 %
−0,4 proti 2018
okres 72,2 · ČR 70,3
2023
42,0 %
−9,0 proti 2020
okres 33,7 · ČR 33,3
2016-2024
2024
51,2 %
+0,1 proti 2022
okres 47,7 · ČR 48,1
2014-2026
2026
42,5 %
+7,9 proti 2019
okres 37,4 · ČR 36,8
2014-2024
2024
28,4 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 51,2 %
ODS+NK: 41,4 % ANO: 32,5 % SNKEDParspoPP21: 16,3 % SPD+NK: 3,9 % SPP: 3,0 % SOPU+NK: 3,0 %
  • ODS+NK 41,4 %
  • ANO 32,5 %
  • SNKEDParspoPP21 16,3 %
  • SPD+NK 3,9 %
  • SPP 3,0 %
  • SOPU+NK 3,0 %

26 329 platných hlasů · 5 okrsků

Sněmovna 2025

účast 76,7 %
SPOLU: 31,4 % ANO: 29,0 % STAN: 11,6 % Piráti: 7,9 % SPD: 6,9 % AUTO: 6,8 % Ostatní: 6,5 %

3 136 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 42,5 %
KDU+ODS+TOP 09: 26,0 % ANO: 23,7 % STAN+SLK: 10,1 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,0 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 9,0 % Piráti: 6,7 % Ostatní: 15,6 %
  • KDU+ODS+TOP 09 26,0 % +4,4
  • ANO 23,7 % -3,7
  • STAN+SLK 10,1 % +1,3
  • AUTO+PŘÍSAHA 9,0 % -1,5
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 9,0 % -0,9
  • Piráti 6,7 % +1,5
  • SPD+Trikolora 5,0 % -0,6
  • PRO2022+SVPROZS 2,9 % +0,5
  • Ostatní (17) 7,6 %

1 716 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 42,0 %
ANO: 32,4 % ODS+TOP 09: 19,3 % SOCDEM+VČ+SproK: 15,0 % Koalice pro PaK: 8,1 % STAN: 6,9 % SPD+Trikol+PRO: 5,7 % Ostatní: 12,6 %

1 705 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 77,1 %
Petr Pavel: 39,2 % Andrej Babiš: 29,9 % Danuše Nerudová: 15,9 % Pavel Fischer: 6,6 % Jaroslav Bašta: 3,7 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 2,2 %
  • Petr Pavel 39,2 % +5,6
  • Andrej Babiš 29,9 % -4,7
  • Danuše Nerudová 15,9 % +0,4
  • Pavel Fischer 6,6 % -0,1
  • Jaroslav Bašta 3,7 % -1,0
  • Marek Hilšer 2,5 % -0,4
  • Karel Diviš 1,5 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1

3 095 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 77,6 %
Petr Pavel: 64,1 % Andrej Babiš: 35,9 %
  • Petr Pavel 64,1 % +6,1
  • Andrej Babiš 35,9 % -6,1

3 132 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ODS+NK

7 mandátů · 41,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Karel Haas 53 3. 845
Ing. Leoš Příhoda 43 1. 832
Ing. Radek Meduna 43 2. 815
Ing. Vladimír Franc 44 4. 715
Ing. Josef Bednář 67 5. 739
Jakub Novák 38 6. 719
Mgr. Štěpánka Lauková 48 7. 717

ODS PARDUBICE a přátelé obvodu

ANO

6 mandátů · 32,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Procházka 46 1. 815
Mgr. Filip Petr 49 2. 636
Jaroslav Mlateček 51 3. 605
Ondřej Jaroš 49 4. 571
Jakub Jáchym Bednář 27 5. 589
Alexander Jesínek 62 6. 598

ANO 2011

SNKEDParspoPP21

2 mandáty · 16,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Josef Vamberský, LL.M., MPA 55 1. 401
Klára Hlubocká 48 10. 314

Žijeme Pardubice

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence