Městská část

Pardubice V

Okres Pardubice · Kraj Pardubický kraj

Kód RÚIAN
557072
Poloha
50,0266, 15,7612

Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 127 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 21,1 % obyvatel starších patnácti let.

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
2 576
sčítání 2021
10 668
sčítání 2021
3 261
sčítání 2021
19,8 %
sčítání 2021
126,6
sčítání 2021
16 505
sčítání 2021
7 432
sčítání 2021
5 658
sčítání 2021
2 225
sčítání 2021
1 112
sčítání 2021
Další ukazatele (3)
9 005
sčítání 2021
2 811
sčítání 2021
500
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,4 % lidí (4 689 z 16 505), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 78 nezjištěných.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
7 989
48,4 % obyvatel
Ženy
8 516
51,6 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
127
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 61 (0,4 %) Ženy 90+ let: 96 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 97 (0,6 %) Ženy 85-89 let: 247 (1,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 136 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 283 (1,7 %) 80-84 Muži 75-79 let: 228 (1,4 %) Ženy 75-79 let: 324 (2,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 340 (2,1 %) Ženy 70-74 let: 443 (2,7 %) 70-74 Muži 65-69 let: 481 (2,9 %) Ženy 65-69 let: 525 (3,2 %) 65-69 Muži 60-64 let: 443 (2,7 %) Ženy 60-64 let: 487 (3,0 %) 60-64 Muži 55-59 let: 423 (2,6 %) Ženy 55-59 let: 528 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 442 (2,7 %) Ženy 50-54 let: 468 (2,8 %) 50-54 Muži 45-49 let: 621 (3,8 %) Ženy 45-49 let: 590 (3,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 629 (3,8 %) Ženy 40-44 let: 642 (3,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 646 (3,9 %) Ženy 35-39 let: 588 (3,6 %) 35-39 Muži 30-34 let: 705 (4,3 %) Ženy 30-34 let: 640 (3,9 %) 30-34 Muži 25-29 let: 644 (3,9 %) Ženy 25-29 let: 654 (4,0 %) 25-29 Muži 20-24 let: 424 (2,6 %) Ženy 20-24 let: 447 (2,7 %) 20-24 Muži 15-19 let: 348 (2,1 %) Ženy 15-19 let: 299 (1,8 %) 15-19 Muži 10-14 let: 393 (2,4 %) Ženy 10-14 let: 385 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 441 (2,7 %) Ženy 5-9 let: 435 (2,6 %) 5-9 Muži 0-4 let: 487 (3,0 %) Ženy 0-4 let: 435 (2,6 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
4 711
0 proti červenci 2026
srpen 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
235
Zaniklo za 12 měsíců
19
Má zaměstnance
33,7 %
z 2 370 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 655 13,9 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 618 13,1 %
  • Stavebnictví 523 11,1 %
  • Zpracovatelský průmysl 461 9,8 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 426 9,0 %
  • Ostatní činnosti 425 9,0 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 208 4,4 %
  • Informační a komunikační činnosti 203 4,3 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 162 3,4 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 156 3,3 %
  • Doprava a skladování 151 3,2 %
  • Vzdělávání 130 2,8 %
  • Ostatní 294 6,2 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 3 084 65,5 %
  • Společnost s ručením omezeným 904 19,2 %
  • Společenství vlastníků jednotek 242 5,1 %
  • Spolek 228 4,8 %
  • Zahraniční fyzická osoba 69 1,5 %
  • Akciová společnost 55 1,2 %
  • Pobočný spolek 44 0,9 %
  • Veřejná obchodní společnost 18 0,4 %
  • Odborová organizace 15 0,3 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 13 0,3 %
  • Ostatní 39 0,8 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 564 12,0 %
  • 3-10 let 1 034 21,9 %
  • 10-20 let 1 239 26,3 %
  • 20-30 let 1 030 21,9 %
  • Více než 30 let 844 17,9 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 572 33,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 626 13,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 128 2,7 %
  • 50-249 zaměstnanců 34 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 10 0,2 %
  • Neuvedeno 2 341 49,7 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
7 974
sčítání 2021
5 953
sčítání 2021
1 494
sčítání 2021
250
sčítání 2021
7 441
sčítání 2021
2
sčítání 2021
6 376
sčítání 2021
2 932
sčítání 2021
4 873
sčítání 2021
1 447
sčítání 2021
21,1 %
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
69,1 %
+3,0 proti 2021
okres 70,9 · ČR 69,0
2017-2025
2025
70,3 %
+3,2 proti 2018
okres 72,2 · ČR 70,3
2023
32,5 %
−9,5 proti 2020
okres 33,7 · ČR 33,3
2016-2024
2024
38,9 %
−1,3 proti 2022
okres 47,7 · ČR 48,1
2014-2026
2026
35,5 %
+5,2 proti 2019
okres 37,4 · ČR 36,8
2014-2024
2024
22,1 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 38,9 %
ANO: 24,2 % KDU+Zel+Pir+TOP: 19,8 % ODS+NK: 18,6 % STAN: 10,5 % SNKEDParspoPP21: 9,9 % SOPU+NK: 6,9 % Ostatní: 10,2 %
  • ANO 24,2 %
  • KDU+Zel+Pir+TOP 19,8 %
  • ODS+NK 18,6 %
  • STAN 10,5 %
  • SNKEDParspoPP21 9,9 %
  • SOPU+NK 6,9 %
  • SPD+NK 6,4 %
  • SPP 3,7 %

62 208 platných hlasů · 18 okrsků

Sněmovna 2025

účast 69,1 %
ANO: 29,2 % SPOLU: 29,1 % STAN: 11,8 % Piráti: 9,9 % AUTO: 7,0 % SPD: 6,8 % Ostatní: 6,2 %

8 038 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 35,5 %
KDU+ODS+TOP 09: 23,4 % ANO: 21,6 % STAN+SLK: 10,5 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 9,3 % Piráti: 7,8 % Ostatní: 16,8 %
  • KDU+ODS+TOP 09 23,4 % +1,8
  • ANO 21,6 % -5,7
  • STAN+SLK 10,5 % +1,7
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,5 % 0,0
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 9,3 % -0,6
  • Piráti 7,8 % +2,6
  • SPD+Trikolora 6,4 % +0,8
  • PRO2022+SVPROZS 2,0 % -0,4
  • Ostatní (22) 8,4 %

4 155 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 32,5 %
ANO: 28,2 % SOCDEM+VČ+SproK: 17,7 % ODS+TOP 09: 14,9 % STAN: 8,6 % Koalice pro PaK: 8,2 % Piráti: 6,9 % Ostatní: 15,4 %

3 843 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 68,7 %
Petr Pavel: 41,9 % Andrej Babiš: 29,0 % Danuše Nerudová: 14,4 % Pavel Fischer: 6,1 % Jaroslav Bašta: 4,2 % Marek Hilšer: 2,7 % Ostatní: 1,7 %
  • Petr Pavel 41,9 % +8,3
  • Andrej Babiš 29,0 % -5,6
  • Danuše Nerudová 14,4 % -1,1
  • Pavel Fischer 6,1 % -0,6
  • Jaroslav Bašta 4,2 % -0,5
  • Marek Hilšer 2,7 % -0,1
  • Karel Diviš 1,3 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,2

8 119 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 70,3 %
Petr Pavel: 65,4 % Andrej Babiš: 34,6 %
  • Petr Pavel 65,4 % +7,3
  • Andrej Babiš 34,6 % -7,3

8 288 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ANO

4 mandáty · 24,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jiří Rejda, DiS. 45 1. 1 148
PhDr. Robert Novotný, MBA 59 2. 1 023
Jan Nadrchal 39 3. 1 055
Michal Hrabák 42 4. 994

ANO 2011

KDU+Zel+Pir+TOP

3 mandáty · 19,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Petr Netolický 44 2. 924
Ing. Filip Vařecha 40 1. 856
JUDr. Bc. Jakub Jeřábek 39 3. 888

Progresivní Pardubice (Piráti, TOP 09, Zelení) a Noví lidovci

ODS+NK

3 mandáty · 18,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Matěj Slanař 33 1. 872
Martina Tomanová 50 2. 782
Jiří Janoš 65 3. 812

ODS PARDUBICE

STAN

2 mandáty · 10,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Daniel Vondra 37 2. 523
Vojtěch Zigmund 36 1. 482

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

SNKEDParspoPP21

1 mandát · 9,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Miloš Adamů, MBA 58 1. 484

Žijeme Pardubice

SOPU+NK

1 mandát · 6,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Filip Sedlák 42 15. 375

NAŠE PARDUBICE - "Nechme město rozkvést"

SPD+NK

1 mandát · 6,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Petr Rydval 58 3. 305

SPD s podporou Trikolory, Svobodných a nezávislých

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence