Městská část

Pardubice VI

Okres Pardubice · Kraj Pardubický kraj

Kód RÚIAN
555100
Poloha
50,0276, 15,6926

Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 89 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 20,7 % obyvatel starších patnácti let.

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
1 237
sčítání 2021
4 051
sčítání 2021
1 095
sčítání 2021
17,2 %
sčítání 2021
88,5
sčítání 2021
6 383
sčítání 2021
2 677
sčítání 2021
2 679
sčítání 2021
603
sčítání 2021
399
sčítání 2021
Další ukazatele (3)
3 738
sčítání 2021
920
sčítání 2021
208
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,0 % lidí (1 725 z 6 383), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 25 nezjištěných.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
3 183
49,9 % obyvatel
Ženy
3 200
50,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
89
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 12 (0,2 %) Ženy 90+ let: 28 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 21 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 48 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 42 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 72 (1,1 %) 80-84 Muži 75-79 let: 78 (1,2 %) Ženy 75-79 let: 138 (2,2 %) 75-79 Muži 70-74 let: 127 (2,0 %) Ženy 70-74 let: 176 (2,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 175 (2,7 %) Ženy 65-69 let: 178 (2,8 %) 65-69 Muži 60-64 let: 183 (2,9 %) Ženy 60-64 let: 162 (2,5 %) 60-64 Muži 55-59 let: 181 (2,8 %) Ženy 55-59 let: 180 (2,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 210 (3,3 %) Ženy 50-54 let: 211 (3,3 %) 50-54 Muži 45-49 let: 338 (5,3 %) Ženy 45-49 let: 275 (4,3 %) 45-49 Muži 40-44 let: 308 (4,8 %) Ženy 40-44 let: 318 (5,0 %) 40-44 Muži 35-39 let: 234 (3,7 %) Ženy 35-39 let: 254 (4,0 %) 35-39 Muži 30-34 let: 169 (2,7 %) Ženy 30-34 let: 165 (2,6 %) 30-34 Muži 25-29 let: 132 (2,1 %) Ženy 25-29 let: 133 (2,1 %) 25-29 Muži 20-24 let: 147 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 126 (2,0 %) 20-24 Muži 15-19 let: 180 (2,8 %) Ženy 15-19 let: 145 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 255 (4,0 %) Ženy 10-14 let: 200 (3,1 %) 10-14 Muži 5-9 let: 198 (3,1 %) Ženy 5-9 let: 206 (3,2 %) 5-9 Muži 0-4 let: 193 (3,0 %) Ženy 0-4 let: 185 (2,9 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 652
0 proti červenci 2026
srpen 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
58
Zaniklo za 12 měsíců
1
Má zaměstnance
23,4 %
z 917 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 247 15,0 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 211 12,8 %
  • Zpracovatelský průmysl 198 12,0 %
  • Stavebnictví 196 11,9 %
  • Ostatní činnosti 174 10,5 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 77 4,7 %
  • Informační a komunikační činnosti 69 4,2 %
  • Doprava a skladování 65 3,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 65 3,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 51 3,1 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 49 3,0 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 34 2,1 %
  • Ostatní 115 7,0 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 260 76,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 238 14,4 %
  • Spolek 62 3,8 %
  • Společenství vlastníků jednotek 22 1,3 %
  • Zahraniční fyzická osoba 18 1,1 %
  • Pobočný spolek 15 0,9 %
  • Akciová společnost 12 0,7 %
  • Veřejná obchodní společnost 7 0,4 %
  • Družstvo 3 0,2 %
  • Odborová organizace 3 0,2 %
  • Ostatní 12 0,7 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 184 11,1 %
  • 3-10 let 332 20,1 %
  • 10-20 let 479 29,0 %
  • 20-30 let 327 19,8 %
  • Více než 30 let 330 20,0 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 702 42,5 %
  • 1-9 zaměstnanců 165 10,0 %
  • 10-49 zaměstnanců 40 2,4 %
  • 50-249 zaměstnanců 7 0,4 %
  • 250 a více zaměstnanců 3 0,2 %
  • Neuvedeno 735 44,5 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
2 468
sčítání 2021
696
sčítání 2021
1 414
sčítání 2021
149
sčítání 2021
2 248
sčítání 2021
9
sčítání 2021
2 131
sčítání 2021
1 066
sčítání 2021
1 765
sčítání 2021
566
sčítání 2021
20,7 %
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
76,2 %
+4,8 proti 2021
okres 70,9 · ČR 69,0
2017-2025
2025
75,9 %
+2,2 proti 2018
okres 72,2 · ČR 70,3
2023
35,6 %
−7,3 proti 2020
okres 33,7 · ČR 33,3
2016-2024
2024
50,4 %
+1,5 proti 2022
okres 47,7 · ČR 48,1
2014-2026
2026
39,3 %
+8,9 proti 2019
okres 37,4 · ČR 36,8
2014-2024
2024
23,8 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 50,4 %
PPL: 25,6 % STAN: 24,3 % ANO: 12,8 % ODS+NK: 11,6 % KDU-ČSL+TOP 09: 10,6 % SPP: 7,7 % Ostatní: 7,3 %
  • PPL 25,6 %
  • STAN 24,3 %
  • ANO 12,8 %
  • ODS+NK 11,6 %
  • KDU-ČSL+TOP 09 10,6 %
  • SPP 7,7 %
  • SNKEDParspoPP21 7,3 %

33 451 platných hlasů · 6 okrsků

Sněmovna 2025

účast 76,2 %
SPOLU: 29,9 % ANO: 29,1 % STAN: 11,8 % Piráti: 8,0 % SPD: 7,7 % AUTO: 7,3 % Ostatní: 6,3 %

3 664 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 39,3 %
ANO: 23,8 % KDU+ODS+TOP 09: 23,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,9 % STAN+SLK: 10,2 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 7,9 % SPD+Trikolora: 5,9 % Ostatní: 17,9 %
  • ANO 23,8 % -3,5
  • KDU+ODS+TOP 09 23,3 % +1,7
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,9 % +0,4
  • STAN+SLK 10,2 % +1,4
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 7,9 % -1,9
  • SPD+Trikolora 5,9 % +0,3
  • Piráti 5,3 % +0,2
  • PRO2022+SVPROZS 2,5 % +0,1
  • Ostatní (19) 10,1 %

1 878 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 35,6 %
ANO: 28,7 % SOCDEM+VČ+SproK: 18,6 % ODS+TOP 09: 14,6 % STAN: 8,8 % Koalice pro PaK: 8,4 % SPD+Trikol+PRO: 7,8 % Ostatní: 13,1 %

1 706 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 75,1 %
Petr Pavel: 42,3 % Andrej Babiš: 28,0 % Danuše Nerudová: 15,3 % Pavel Fischer: 5,3 % Jaroslav Bašta: 4,9 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 1,7 %
  • Petr Pavel 42,3 % +8,8
  • Andrej Babiš 28,0 % -6,6
  • Danuše Nerudová 15,3 % -0,2
  • Pavel Fischer 5,3 % -1,4
  • Jaroslav Bašta 4,9 % +0,1
  • Marek Hilšer 2,5 % -0,4
  • Karel Diviš 1,3 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,2

3 540 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 75,9 %
Petr Pavel: 65,1 % Andrej Babiš: 34,9 %
  • Petr Pavel 65,1 % +7,0
  • Andrej Babiš 34,9 % -7,0

3 567 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

PPL

4 mandáty · 25,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Petr Králíček 45 1. 595
Martin Vencl 44 2. 617
Ing. František Socha, Ph.D. 58 3. 578
Daniel Křivka 57 4. 611

Pardubice pro lidi

STAN

4 mandáty · 24,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jiří Chmelík 43 1. 729
doc. Ing. Vladimír Pejchal, Ph.D. 60 2. 619
Ing. Petr Bezpalec 52 3. 611
Zuzana Brůnová 40 4. 553

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

ANO

2 mandáty · 12,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Robert Klčo 57 1. 335
Petr Vavrouš 57 2. 320

ANO 2011

ODS+NK

2 mandáty · 11,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Jan Doležal 27 1. 322
Bc. Dušan Stránský 51 5. 289

ODS PARDUBICE

KDU-ČSL+TOP 09

1 mandát · 10,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Martin Kratochvíl 35 1. 327

Koalice pro Šestku

SPP

1 mandát · 7,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Tomáš Lauryn 40 1. 260

Srdcem pro Pardubice

SNKEDParspoPP21

1 mandát · 7,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Tomáš Pelikán 51 1. 264

Žijeme Pardubice

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence