Městská část

Pardubice VII

Okres Pardubice · Kraj Pardubický kraj

Kód RÚIAN
555118
Poloha
50,0637, 15,7394

Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 116 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 21,8 % obyvatel starších patnácti let.

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
1 135
sčítání 2021
4 510
sčítání 2021
1 312
sčítání 2021
18,9 %
sčítání 2021
115,6
sčítání 2021
6 957
sčítání 2021
2 889
sčítání 2021
2 784
sčítání 2021
851
sčítání 2021
394
sčítání 2021
Další ukazatele (3)
3 977
sčítání 2021
1 040
sčítání 2021
221
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,9 % lidí (1 940 z 6 957), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 39 nezjištěných.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
3 490
50,2 % obyvatel
Ženy
3 467
49,8 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
116
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 15 (0,2 %) Ženy 90+ let: 17 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 38 (0,6 %) Ženy 85-89 let: 37 (0,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 54 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 74 (1,1 %) 80-84 Muži 75-79 let: 102 (1,5 %) Ženy 75-79 let: 131 (1,9 %) 75-79 Muži 70-74 let: 179 (2,6 %) Ženy 70-74 let: 204 (2,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 213 (3,1 %) Ženy 65-69 let: 248 (3,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 194 (2,8 %) Ženy 60-64 let: 237 (3,4 %) 60-64 Muži 55-59 let: 228 (3,3 %) Ženy 55-59 let: 196 (2,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 233 (3,4 %) Ženy 50-54 let: 225 (3,2 %) 50-54 Muži 45-49 let: 329 (4,7 %) Ženy 45-49 let: 278 (4,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 332 (4,8 %) Ženy 40-44 let: 295 (4,2 %) 40-44 Muži 35-39 let: 276 (4,0 %) Ženy 35-39 let: 244 (3,5 %) 35-39 Muži 30-34 let: 242 (3,5 %) Ženy 30-34 let: 229 (3,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 201 (2,9 %) Ženy 25-29 let: 170 (2,4 %) 25-29 Muži 20-24 let: 140 (2,0 %) Ženy 20-24 let: 145 (2,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 165 (2,4 %) Ženy 15-19 let: 151 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 197 (2,8 %) Ženy 10-14 let: 203 (2,9 %) 10-14 Muži 5-9 let: 170 (2,4 %) Ženy 5-9 let: 194 (2,8 %) 5-9 Muži 0-4 let: 182 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 189 (2,7 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
2 046
0 proti červenci 2026
srpen 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
92
Zaniklo za 12 měsíců
9
Má zaměstnance
35,1 %
z 1 140 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 322 15,7 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 288 14,1 %
  • Stavebnictví 248 12,1 %
  • Zpracovatelský průmysl 202 9,9 %
  • Ostatní činnosti 177 8,7 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 133 6,5 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 78 3,8 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 77 3,8 %
  • Informační a komunikační činnosti 68 3,3 %
  • Doprava a skladování 57 2,8 %
  • Vzdělávání 54 2,6 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 48 2,3 %
  • Ostatní 188 9,2 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 325 64,8 %
  • Společnost s ručením omezeným 521 25,5 %
  • Spolek 68 3,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 53 2,6 %
  • Zahraniční fyzická osoba 23 1,1 %
  • Pobočný spolek 12 0,6 %
  • Veřejná obchodní společnost 11 0,5 %
  • Akciová společnost 11 0,5 %
  • Odborová organizace 8 0,4 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 5 0,2 %
  • Ostatní 9 0,4 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 218 10,7 %
  • 3-10 let 484 23,7 %
  • 10-20 let 548 26,8 %
  • 20-30 let 416 20,3 %
  • Více než 30 let 380 18,6 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 740 36,2 %
  • 1-9 zaměstnanců 312 15,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 61 3,0 %
  • 50-249 zaměstnanců 21 1,0 %
  • 250 a více zaměstnanců 6 0,3 %
  • Neuvedeno 906 44,3 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
2 888
sčítání 2021
1 417
sčítání 2021
1 184
sčítání 2021
161
sčítání 2021
2 717
sčítání 2021
0
sčítání 2021
2 073
sčítání 2021
1 270
sčítání 2021
1 986
sčítání 2021
547
sčítání 2021
21,8 %
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
74,4 %
+1,1 proti 2021
okres 70,9 · ČR 69,0
2017-2025
2025
77,4 %
+6,0 proti 2018
okres 72,2 · ČR 70,3
2023
36,3 %
−10,5 proti 2020
okres 33,7 · ČR 33,3
2016-2024
2024
45,6 %
−0,7 proti 2022
okres 47,7 · ČR 48,1
2014-2026
2026
40,0 %
+8,7 proti 2019
okres 37,4 · ČR 36,8
2014-2024
2024
25,5 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 45,5 %
SNKEDParspoPP21: 29,3 % PPL: 21,7 % ODS+NK: 18,6 % ANO: 13,5 % KDU-ČSL+NK: 11,1 % SPD+NK: 4,5 % Ostatní: 1,2 %
  • SNKEDParspoPP21 29,3 %
  • PPL 21,7 %
  • ODS+NK 18,6 %
  • ANO 13,5 %
  • KDU-ČSL+NK 11,1 %
  • SPD+NK 4,5 %
  • SPP 1,2 %

31 950 platných hlasů · 6 okrsků

Sněmovna 2025

účast 74,4 %
SPOLU: 31,0 % ANO: 29,7 % STAN: 11,6 % Piráti: 7,8 % AUTO: 7,7 % SPD: 6,4 % Ostatní: 5,8 %

3 726 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 40,0 %
KDU+ODS+TOP 09: 26,6 % ANO: 21,0 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 9,1 % STAN+SLK: 8,6 % Piráti: 8,4 % Ostatní: 15,9 %

1 974 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 36,3 %
ANO: 26,6 % SOCDEM+VČ+SproK: 19,8 % ODS+TOP 09: 14,7 % STAN: 8,7 % Koalice pro PaK: 8,5 % Piráti: 7,3 % Ostatní: 14,5 %

1 819 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 75,7 %
Petr Pavel: 41,1 % Andrej Babiš: 28,9 % Danuše Nerudová: 15,3 % Pavel Fischer: 6,9 % Jaroslav Bašta: 3,5 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 2,0 %
  • Petr Pavel 41,1 % +7,5
  • Andrej Babiš 28,9 % -5,7
  • Danuše Nerudová 15,3 % -0,2
  • Pavel Fischer 6,9 % +0,1
  • Jaroslav Bašta 3,5 % -1,2
  • Marek Hilšer 2,5 % -0,4
  • Karel Diviš 1,3 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1

3 703 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 77,4 %
Petr Pavel: 65,4 % Andrej Babiš: 34,6 %
  • Petr Pavel 65,4 % +7,3
  • Andrej Babiš 34,6 % -7,3

3 772 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

SNKEDParspoPP21

5 mandátů · 29,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Rejda 53 1. 698
Ing. Vítězslav Košťál 63 2. 648
Martin Fuchsa 50 3. 656
Michal Černík 59 4. 634
MUDr. Iva Heinová 65 5. 666

Žijeme Pardubice

PPL

3 mandáty · 21,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Vítězslav Čapek 62 1. 608
Ing. Miroslav Hladík 41 4. 521
Ing. Petra Šavrdová 59 2. 478

Pardubice pro lidi

ODS+NK

3 mandáty · 18,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Jiří Lukáš 46 1. 447
Mgr. Filip Kaplan 31 2. 424
David Svoboda 47 3. 418

ODS PARDUBICE a nezávislí

ANO

2 mandáty · 13,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Michal Janeček 45 1. 347
Michal Bereznaj 50 2. 310

ANO 2011

KDU-ČSL+NK

2 mandáty · 11,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Jana Tomšů 62 1. 286
Ing. Peter Majerík 41 4. 273

Sousedé pro sedmičku

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence