Městská část

Pardubice VIII

Okres Pardubice · Kraj Pardubický kraj

Obyvatel 2006 243
Kód RÚIAN
575020
Poloha
50,0105, 15,8678

Městská část Pardubice VIII má 243 obyvatel. Za poslední rok jich přibylo o 2,5 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 119 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 14,6 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2006
222 228 234 239 245 2000 2000: 243 obyvatel 2001 2001: 224 obyvatel 2002 2002: 237 obyvatel 2003 2003: 236 obyvatel 2004 2004: 234 obyvatel 2005 2005: 237 obyvatel 2006 2006: 243 obyvatel

Metodika

Území v číslech za 10 let

2000-2006
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 243 2000 243 2006 0 % zhruba beze změny
Průměrný věk 38,4 let 2000 36,0 let 2006 −2,4 let pokles
Podíl lidí nad 65 let 14,4 % 2000 9,1 % 2006 −5,3 p. b. pokles

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
243
+6 proti 2005 2000-2006
2006
114
+1 proti 2005 2000-2006
2006
129
+5 proti 2005 2000-2006
2006
53,1 %
+0,8 proti 2005 2000-2006
2006
36,0 let
+0,1 proti 2005 2000-2006
2006
9,1 %
−0,7 proti 2005 2000-2006
2006
21,0 %
+0,7 proti 2005 2000-2006
2006
43,1
−4,8 proti 2005 2000-2006
2006
70,0 %
−0,1 proti 2005 2000-2006
2006
236
−5 proti 2005 2000-2006
2006
Další ukazatele (8)
275
sčítání 2021
103
sčítání 2021
129
sčítání 2021
26
sčítání 2021
16
sčítání 2021
146
sčítání 2021
21
sčítání 2021
2
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 39,3 % lidí (108 z 275), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 1 nezjištěných.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
133
48,4 % obyvatel
Ženy
142
51,6 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
119
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 0 (0,0 %) Ženy 90+ let: 0 (0,0 %) 90+ Muži 85-89 let: 0 (0,0 %) Ženy 85-89 let: 3 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 2 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 2 (0,7 %) 80-84 Muži 75-79 let: 6 (2,2 %) Ženy 75-79 let: 4 (1,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 8 (2,9 %) Ženy 70-74 let: 6 (2,2 %) 70-74 Muži 65-69 let: 8 (2,9 %) Ženy 65-69 let: 11 (4,0 %) 65-69 Muži 60-64 let: 10 (3,6 %) Ženy 60-64 let: 7 (2,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 9 (3,3 %) Ženy 55-59 let: 8 (2,9 %) 55-59 Muži 50-54 let: 11 (4,0 %) Ženy 50-54 let: 16 (5,8 %) 50-54 Muži 45-49 let: 17 (6,2 %) Ženy 45-49 let: 12 (4,4 %) 45-49 Muži 40-44 let: 8 (2,9 %) Ženy 40-44 let: 7 (2,6 %) 40-44 Muži 35-39 let: 7 (2,6 %) Ženy 35-39 let: 11 (4,0 %) 35-39 Muži 30-34 let: 11 (4,0 %) Ženy 30-34 let: 5 (1,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 5 (1,8 %) Ženy 25-29 let: 9 (3,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 8 (2,9 %) Ženy 20-24 let: 9 (3,3 %) 20-24 Muži 15-19 let: 8 (2,9 %) Ženy 15-19 let: 5 (1,8 %) 15-19 Muži 10-14 let: 8 (2,9 %) Ženy 10-14 let: 10 (3,6 %) 10-14 Muži 5-9 let: 6 (2,2 %) Ženy 5-9 let: 9 (3,3 %) 5-9 Muži 0-4 let: 1 (0,4 %) Ženy 0-4 let: 8 (2,9 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
95
0 proti červenci 2026
srpen 2026
39,1
okres 11,4 · ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
7
Zaniklo za 12 měsíců
0
Má zaměstnance
37,0 %
z 46 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 12 12,6 %
  • Stavebnictví 11 11,6 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 8 8,4 %
  • Ostatní činnosti 8 8,4 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 7 7,4 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 7 7,4 %
  • Zpracovatelský průmysl 7 7,4 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 6 6,3 %
  • Doprava a skladování 6 6,3 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 5 5,3 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 4 4,2 %
  • Vzdělávání 4 4,2 %
  • Ostatní 6 6,3 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 62 65,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 20 21,1 %
  • Spolek 5 5,3 %
  • Pobočný spolek 2 2,1 %
  • Společenství vlastníků jednotek 2 2,1 %
  • Akciová společnost 1 1,1 %
  • Družstvo 1 1,1 %
  • Honební společenstvo 1 1,1 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 1 1,1 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 15 15,8 %
  • 3-10 let 13 13,7 %
  • 10-20 let 24 25,3 %
  • 20-30 let 26 27,4 %
  • Více než 30 let 17 17,9 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 29 30,5 %
  • 1-9 zaměstnanců 12 12,6 %
  • 10-49 zaměstnanců 5 5,3 %
  • Neuvedeno 49 51,6 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
104
sčítání 2021
26
sčítání 2021
50
sčítání 2021
15
sčítání 2021
86
sčítání 2021
2
sčítání 2021
75
sčítání 2021
34
sčítání 2021
75
sčítání 2021
27
sčítání 2021
14,6 %
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
74,0 %
+9,7 proti 2021
okres 70,9 · ČR 69,0
2002-2025
2025
70,4 %
+5,7 proti 2018
okres 72,2 · ČR 70,3
2023
37,7 %
−6,4 proti 2020
okres 33,7 · ČR 33,3
2000-2024
2024
43,6 %
−3,1 proti 2022
okres 47,7 · ČR 48,1
2002-2026
2026
44,8 %
+14,9 proti 2019
okres 37,4 · ČR 36,8
2004-2024
2024
20,5 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 43,6 %
PPL: 100,0 %
  • PPL 100,0 %

579 platných hlasů · 1 okrsek

Sněmovna 2025

účast 74,0 %
ANO: 32,7 % SPOLU: 22,2 % AUTO: 16,7 % STAN: 8,6 % Piráti: 8,6 % SPD: 4,9 % Ostatní: 6,2 %

162 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 44,8 %
ANO: 25,5 % AUTO+PŘÍSAHA: 15,3 % STAN+SLK: 14,3 % KDU+ODS+TOP 09: 13,3 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 10,2 % SPD+Trikolora: 9,2 % Ostatní: 12,2 %

98 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 37,7 %
ANO: 30,5 % STAN: 15,9 % SOCDEM+VČ+SproK: 12,2 % ODS+TOP 09: 8,5 % Piráti: 8,5 % SPD+Trikol+PRO: 8,5 % Ostatní: 15,9 %

82 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 65,9 %
Petr Pavel: 44,1 % Andrej Babiš: 30,1 % Danuše Nerudová: 15,4 % Jaroslav Bašta: 5,1 % Marek Hilšer: 2,2 % Pavel Fischer: 1,5 % Ostatní: 1,5 %
  • Petr Pavel 44,1 % +10,5
  • Andrej Babiš 30,1 % -4,5
  • Danuše Nerudová 15,4 % -0,1
  • Jaroslav Bašta 5,1 % +0,4
  • Marek Hilšer 2,2 % -0,7
  • Pavel Fischer 1,5 % -5,3
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1
  • Karel Diviš 0,7 % -0,7

136 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 70,4 %
Petr Pavel: 58,3 % Andrej Babiš: 41,7 %
  • Petr Pavel 58,3 % +0,2
  • Andrej Babiš 41,7 % -0,2

144 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

9 mandátů

PPL

9 mandátů · 100,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Zuzana Vasková 50 2. 73
Josef Jirout 54 1. 67
Michal Vaško 53 3. 63
Pavlína Hájková 55 4. 67
Lukáš Němec 45 5. 64
Rostislav Minár 58 6. 63
Marcela Cibulková 58 7. 64
Ladislav Kotek 44 8. 58
Vítězslav Čeliš 55 9. 60

Pardubice pro lidi

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
0,0 t
2024
0,0 t
2024
0,0 t
2024
0,0 t
2024
0,0 t
2024
0,0 t
2024
0,0 t
2024
0,0 t
2024
0,0 t
2024
Další ukazatele (3)
0,0 t
2024
0,0 t
2024
0,0 t
2024

Data po letech

7 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2006 243 114 129 - - - - - - -
2005 237 113 124 - - - - - - -
2004 234 111 123 - - - - - - -
2003 236 109 127 - - - - - - -
2002 237 108 129 - - - - - - -
2001 224 100 124 - - - - - - -
2000 243 106 137 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Zdroje dat: ČSÚ · Ministerstvo životního prostředí · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence