Městská část

Praha 1

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 28 921
Kód RÚIAN
500054
Poloha
50,0904, 14,4258

Městská část Praha 1 má 28 921 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 15. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,7 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 158 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 39,5 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
25 788 28 276 30 765 33 253 35 742 2000 2000: 34 912 obyvatel 2001: 33 825 obyvatel 2002: 33 356 obyvatel 2003: 32 853 obyvatel 2004 2004: 32 552 obyvatel 2005: 31 964 obyvatel 2006: 31 223 obyvatel 2007: 30 641 obyvatel 2008 2008: 30 343 obyvatel 2009: 30 502 obyvatel 2010: 30 002 obyvatel 2011: 29 857 obyvatel 2012 2012: 29 415 obyvatel 2013: 29 223 obyvatel 2014: 29 586 obyvatel 2015: 29 624 obyvatel 2016 2016: 29 587 obyvatel 2017: 29 499 obyvatel 2018: 29 486 obyvatel 2019: 29 563 obyvatel 2020 2020: 30 202 obyvatel 2021: 26 617 obyvatel 2022: 28 738 obyvatel 2023: 28 718 obyvatel 2024 2024: 28 921 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
28 921
+203 proti 2023 2000-2024
2024
15 486
+289 proti 2023 2000-2024
2024
13 435
−86 proti 2023 2000-2024
2024
46,5 %
−0,6 proti 2023 2000-2024
2024
2 546
sčítání 2021
16 400
sčítání 2021
4 021
sčítání 2021
17,5 %
ORP 18,4
sčítání 2021
157,9
ORP 119,9
sčítání 2021
28 828
+190 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
22 967
sčítání 2021
11 915
sčítání 2021
6 407
sčítání 2021
2 936
sčítání 2021
1 071
sčítání 2021
9 186
sčítání 2021
6 393
sčítání 2021
1 291
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 32,2 % lidí (7 388 z 22 967), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 638 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 26 617 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 22 967.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
11 824
51,5 % obyvatel
Ženy
11 143
48,5 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
158
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 51 (0,2 %) Ženy 90+ let: 137 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 93 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 158 (0,7 %) 85-89 Muži 80-84 let: 148 (0,6 %) Ženy 80-84 let: 253 (1,1 %) 80-84 Muži 75-79 let: 369 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 478 (2,1 %) 75-79 Muži 70-74 let: 541 (2,4 %) Ženy 70-74 let: 606 (2,6 %) 70-74 Muži 65-69 let: 562 (2,5 %) Ženy 65-69 let: 625 (2,7 %) 65-69 Muži 60-64 let: 584 (2,5 %) Ženy 60-64 let: 545 (2,4 %) 60-64 Muži 55-59 let: 801 (3,5 %) Ženy 55-59 let: 617 (2,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 824 (3,6 %) Ženy 50-54 let: 693 (3,0 %) 50-54 Muži 45-49 let: 1 084 (4,7 %) Ženy 45-49 let: 809 (3,5 %) 45-49 Muži 40-44 let: 1 011 (4,4 %) Ženy 40-44 let: 788 (3,4 %) 40-44 Muži 35-39 let: 946 (4,1 %) Ženy 35-39 let: 814 (3,5 %) 35-39 Muži 30-34 let: 1 148 (5,0 %) Ženy 30-34 let: 989 (4,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 1 086 (4,7 %) Ženy 25-29 let: 1 075 (4,7 %) 25-29 Muži 20-24 let: 777 (3,4 %) Ženy 20-24 let: 841 (3,7 %) 20-24 Muži 15-19 let: 481 (2,1 %) Ženy 15-19 let: 487 (2,1 %) 15-19 Muži 10-14 let: 403 (1,8 %) Ženy 10-14 let: 374 (1,6 %) 10-14 Muži 5-9 let: 438 (1,9 %) Ženy 5-9 let: 432 (1,9 %) 5-9 Muži 0-4 let: 477 (2,1 %) Ženy 0-4 let: 422 (1,8 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
77 970
0 proti červenci 2026
srpen 2026
269,6
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
6 269
Zaniklo za 12 měsíců
2 091
Má zaměstnance
64,5 %
z 27 966 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 14 862 19,1 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 12 750 16,4 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 12 415 15,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 4 885 6,3 %
  • Informační a komunikační činnosti 4 728 6,1 %
  • Stavebnictví 4 435 5,7 %
  • Ostatní činnosti 4 174 5,4 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 3 563 4,6 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 2 691 3,5 %
  • Doprava a skladování 2 015 2,6 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 1 677 2,2 %
  • Peněžnictví a pojišťovnictví 1 419 1,8 %
  • Ostatní 3 818 4,9 %

Právní formy

  • Společnost s ručením omezeným 49 044 62,9 %
  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 15 223 19,5 %
  • Akciová společnost 4 616 5,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 2 785 3,6 %
  • Spolek 2 110 2,7 %
  • Společenství vlastníků jednotek 634 0,8 %
  • Evropská společnost 550 0,7 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 498 0,6 %
  • Nadační fond 408 0,5 %
  • Družstvo 357 0,5 %
  • Ostatní 1 745 2,2 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 14 447 18,5 %
  • 3-10 let 26 927 34,5 %
  • 10-20 let 21 077 27,0 %
  • 20-30 let 8 773 11,3 %
  • Více než 30 let 6 746 8,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 9 924 12,7 %
  • 1-9 zaměstnanců 14 206 18,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 2 912 3,7 %
  • 50-249 zaměstnanců 756 1,0 %
  • 250 a více zaměstnanců 168 0,2 %
  • Neuvedeno 50 004 64,1 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
12 783
sčítání 2021
4 224
sčítání 2021
4 644
sčítání 2021
1 749
sčítání 2021
10 618
sčítání 2021
3
sčítání 2021
11 245
sčítání 2021
8 057
sčítání 2021
6 228
sčítání 2021
1 262
sčítání 2021
39,5 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
65,5 %
−1,4 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
68,9 %
−0,3 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
41,8 %
+1,6 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
41,0 %
−0,4 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
21,0 %
−3,6 proti 2020
ORP 22,2
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 41,8 %
PRAHA SOBĚ+NK: 20,8 % ODS: 14,7 % KDU-ČSL+IO+STAN: 12,8 % TOP 09+NK: 11,6 % Piráti+NK: 9,0 % ANO+NK: 6,9 % Ostatní: 24,2 %
  • PRAHA SOBĚ+NK 20,8 %
  • ODS 14,7 %
  • KDU-ČSL+IO+STAN 12,8 %
  • TOP 09+NK 11,6 %
  • Piráti+NK 9,0 %
  • ANO+NK 6,9 %
  • NEZ+NK 5,3 %
  • PRO NÁŠ KRAJ+NK 4,9 %
  • Ostatní (6) 14,0 %

215 053 platných hlasů · 21 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 41,6 %
Jiří Padevět: 52,5 % Jan Čižinský: 21,6 % Ján Dudra: 12,1 % Vojtěch Ryvola: 3,2 % Jiří Pavel Pešek: 3,2 % Pavel Čižinský: 2,7 % Ostatní: 4,7 %

8 381 platných hlasů · 21 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 21,0 %
Jiří Padevět: 74,6 % Jan Čižinský: 25,4 %

4 312 platných hlasů · 21 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 65,5 %
SPOLU: 40,1 % Piráti: 19,7 % STAN: 13,5 % ANO: 12,2 % SPD: 5,3 % AUTO: 4,6 % Ostatní: 4,7 %

13 940 platných hlasů · 21 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 41,0 %
KDU+ODS+TOP 09: 37,8 % Piráti: 13,4 % STAN+SLK: 12,9 % ANO: 8,7 % AUTO+PŘÍSAHA: 6,5 % Zelení: 5,3 % Ostatní: 15,5 %

8 320 platných hlasů · 21 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 64,5 %
Petr Pavel: 56,3 % Danuše Nerudová: 16,4 % Andrej Babiš: 12,6 % Pavel Fischer: 8,4 % Jaroslav Bašta: 2,8 % Marek Hilšer: 2,2 % Ostatní: 1,3 %
  • Petr Pavel 56,3 % +5,3
  • Danuše Nerudová 16,4 % +1,8
  • Andrej Babiš 12,6 % -7,5
  • Pavel Fischer 8,4 % +0,7
  • Jaroslav Bašta 2,8 % +0,1
  • Marek Hilšer 2,2 % -0,1
  • Karel Diviš 1,0 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,3 % -0,2

13 589 platných hlasů · 21 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 68,9 %
Petr Pavel: 84,1 % Andrej Babiš: 15,9 %
  • Petr Pavel 84,1 % +7,7
  • Andrej Babiš 15,9 % -7,7

15 029 platných hlasů · 21 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

27 mandátů

PRAHA SOBĚ+NK

7 mandátů · 20,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
JUDr. Pavel Marc, LL.M. 52 1. 1 786
Mgr. Amália Počarovská 38 2. 1 778
Jonáš Felkel 25 3. 1 742
PhDr. Filip Lachmann 39 4. 1 758
Mgr. Adéla Kučerová 46 5. 1 722
Mgr. Kateřina Tisová 28 6. 1 719
Mgr. Vít Masare 39 7. 1 742

PRAHA 1 SOBĚ

ODS

5 mandátů · 14,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Eva Špačková 77 4. 1 319
Mgr. Michal Müller 49 1. 1 259
Ing. Tomáš Heres 49 2. 1 245
PhDr. Daniel Kunštát, Ph.D. 55 3. 1 218
Richard Bureš 62 5. 1 238

Občanská demokratická strana

KDU-ČSL+IO+STAN

4 mandáty · 12,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Petr Hejma 57 1. 1 202
Bronislava Sitár Baboráková 46 6. 1 178
Petr Burgr 73 2. 1 162
Michal Caban 65 8. 1 132

Starostové, KDU-ČSL s podporou Iniciativy občanů (My, co tady žijeme)

TOP 09+NK

4 mandáty · 11,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Terezie Radoměřská 57 1. 1 308
Giancarlo Lamberti 29 2. 1 113
Lukáš Vesecký 35 3. 982
Radek Nečásek 37 4. 942

TOP 09 – Srdce Prahy

Piráti+NK

3 mandáty · 9,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Petr Městecký 53 4. 835
Bc. Nikol Sobotková, DiS. 39 3. 815
RNDr. Tomáš Raiter 64 1. 804

Piráti a nezávislí pro Prahu 1

ANO+NK

2 mandáty · 6,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Karel Ulm 45 2. 671
Ing. Karel Grabein Procházka 66 1. 638

Naše Praha 1 - ANO 2011 a nezávislí, Staroměstská lípa - sdružení občanů a přátel Starého Města a Josefova v Praze, spolek

NEZ+NK

2 mandáty · 5,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
ThDr. Kateřina Klasnová 48 2. 728
Mgr. David Bodeček 46 1. 716

NEZÁVISLÍ z Jedničky Kateřiny Klasnové a Davida Bodečka

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 28 921 15 486 13 435 - - - - - - -
2023 28 718 15 197 13 521 - - - - - - -
2022 28 738 15 090 13 648 - - - - - - -
2021 26 617 14 227 12 390 - - - - - - -
2020 30 202 16 273 13 929 - - - - - - -
2019 29 563 15 936 13 627 - - - - - - -
2018 29 486 15 815 13 671 - - - - - - -
2017 29 499 15 755 13 744 - - - - - - -
2016 29 587 15 708 13 879 - - - - - - -
2015 29 624 15 629 13 995 - - - - - - -
2014 29 586 15 491 14 095 - - - - - - -
2013 29 223 15 189 14 034 - - - - - - -
2012 29 415 15 160 14 255 - - - - - - -
2011 29 857 15 288 14 569 - - - - - - -
2010 30 002 15 003 14 999 - - - - - - -
2009 30 502 15 169 15 333 - - - - - - -
2008 30 343 14 995 15 348 - - - - - - -
2007 30 641 15 048 15 593 - - - - - - -
2006 31 223 15 133 16 090 - - - - - - -
2005 31 964 15 415 16 549 - - - - - - -
2004 32 552 15 613 16 939 - - - - - - -
2003 32 853 15 673 17 180 - - - - - - -
2002 33 356 15 816 17 540 - - - - - - -
2001 33 825 15 913 17 912 - - - - - - -
2000 34 912 16 367 18 545 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

15. z 57

percentil 75. - 75 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence