Hlavní město

Praha

Kraj Hlavní město Praha · Web praha.eu

Obyvatel 2025 1 407 084
Rozloha
496,21 km²
Hustota
2 835,7 ob./km²dopočet
Kód RÚIAN
554782
Poloha
50,0871, 14,4194

Praha je hlavní město v České republice a největší město Česka podle počtu obyvatel. Rozkládá se na ploše 496,21 km² a zahrnuje 112 částí obce, mezi nimi například Břevnov, Dejvice, Holešovice, Vinohrady nebo Žižkov. Její poloha a rozsáhlý správní obvod ji řadí mezi nejvýznamnější sídla v zemi.

V Praze je registrováno 692 397 ekonomických subjektů, což představuje 49,2 subjektů na 100 obyvatel, což je několikanásobně více než v průměru Česka. Nejvíce podniků působí v oblasti služeb a obchodu. Ve školství je k dispozici 335 základních škol s 121 447 žáky a 408 mateřských škol s 41 553 dětmi. Ubytovací kapacity zahrnují 831 zařízení s celkem 95 700 lůžky. Krajina města je z 38,9 % pokryta zemědělskou půdou a z 10,7 % lesními pozemky.

Počet obyvatel Prahy v roce 2025 dosáhl 1 407 084, což je nárůst o 9 204 oproti roku 2024 a dlouhodobý růst o 18 % od roku 2006. Daňové příjmy města vzrostly od roku 2020 o 63 % na 102,5 miliardy korun v roce 2025. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 bylo 10 386, což je pokles oproti předchozímu roku. Počet živě narozených klesá od roku 2020, v roce 2025 jich bylo 10 946.

Schválený rozpočet 2026 123 818,5 mil. příjmy 132 232,5 mil. výdaje −8 414,0 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
1 135 421 1 209 511 1 283 601 1 357 691 1 431 781 2000 2000: 1 181 126 obyvatel 2001: 1 160 118 obyvatel 2002: 1 161 938 obyvatel 2003: 1 165 581 obyvatel 2004 2004: 1 170 571 obyvatel 2005: 1 181 610 obyvatel 2006: 1 188 126 obyvatel 2007: 1 212 097 obyvatel 2008 2008: 1 233 211 obyvatel 2009: 1 249 026 obyvatel 2010: 1 257 158 obyvatel 2011: 1 241 664 obyvatel 2012 2012: 1 246 780 obyvatel 2013: 1 243 201 obyvatel 2014: 1 259 079 obyvatel 2015: 1 267 449 obyvatel 2016 2016: 1 280 508 obyvatel 2017: 1 294 513 obyvatel 2018: 1 308 632 obyvatel 2019: 1 324 277 obyvatel 2020 2020: 1 335 084 obyvatel 2021: 1 275 406 obyvatel 2022: 1 357 326 obyvatel 2023: 1 384 732 obyvatel 2024: 1 397 880 obyvatel 2025 2025: 1 407 084 obyvatel

Obec Praha má 1 407 084 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 1. místě z 6 258. Za poslední rok jich přibylo o 0,7 %. Rozkládá se na 496,21 km² a skládá se ze 112 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 120 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 33,7 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,75 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 105 282 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 86,3 Mb/s pro stahování a 39,4 Mb/s pro odesílání, odezva 14 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 1 267 449 2015 1 407 084 2025 +11,0 % nárůst
Průměrný věk 42,0 let 2015 42,0 let 2025 0 let zhruba beze změny
Podíl lidí nad 65 let 18,4 % 2015 18,3 % 2025 −0,1 p. b. zhruba beze změny
Dokončené byty 5 449 2020 6 489 2024 30 151 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 314 605 subjektů 2015 436 305 subjektů 2025 +38,7 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 3,47 % 2020 2,73 % 2024 −0,7 p. b. mírný pokles
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 72 611 Kč 2020 105 282 Kč 2025 +45,0 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 4 092 8 185 12 277 16 370 2020 - Narození: 14 713 2020 - Zemřelí: 13 621 2021 - Narození: 15 157 2021 - Zemřelí: 14 460 2022 - Narození: 13 528 2022 - Zemřelí: 12 810 2023 - Narození: 12 575 2023 - Zemřelí: 12 212 2024 - Narození: 12 085 2024 - Zemřelí: 11 792 2025 - Narození: 10 946 2025 - Zemřelí: 12 128 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 30 338 60 676 91 014 121 352 2020 - Přistěhovalí: 40 582 2020 - Vystěhovalí: 30 867 2021 - Přistěhovalí: 46 989 2021 - Vystěhovalí: 31 693 2022 - Přistěhovalí: 112 363 2022 - Vystěhovalí: 31 161 2023 - Přistěhovalí: 67 699 2023 - Vystěhovalí: 40 656 2024 - Přistěhovalí: 62 689 2024 - Vystěhovalí: 49 834 2025 - Přistěhovalí: 57 432 2025 - Vystěhovalí: 47 046 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-9 420 15 295 40 010 64 725 89 440 2020 Přirozený přírůstek: 1 092 Saldo stěhování: 9 715 2021 Přirozený přírůstek: 697 Saldo stěhování: 15 296 2022 Přirozený přírůstek: 718 Saldo stěhování: 81 202 2023 Přirozený přírůstek: 363 Saldo stěhování: 27 043 2024 Přirozený přírůstek: 293 Saldo stěhování: 12 855 2025 Přirozený přírůstek: -1 182 Saldo stěhování: 10 386 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

1 819 3 227 4 636 6 044 7 453 2020 Sňatky: 5 455 Rozvody: 2 633 2021 Sňatky: 5 704 Rozvody: 2 404 2022 Sňatky: 6 983 Rozvody: 2 370 2023 Sňatky: 6 393 Rozvody: 2 288 2024 Sňatky: 6 189 Rozvody: 2 380 2025 Sňatky: 6 025 Rozvody: 2 345 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 333 709 667 417 1 001 126 1 334 835 1869 - Obyvatel při sčítání: 270 389 1880 - Obyvatel při sčítání: 349 574 1890 - Obyvatel při sčítání: 437 373 1900 - Obyvatel při sčítání: 559 433 1910 - Obyvatel při sčítání: 667 664 1921 - Obyvatel při sčítání: 729 820 1930 - Obyvatel při sčítání: 950 465 1950 - Obyvatel při sčítání: 1 057 570 1961 - Obyvatel při sčítání: 1 133 056 1970 - Obyvatel při sčítání: 1 140 795 1980 - Obyvatel při sčítání: 1 182 186 1991 - Obyvatel při sčítání: 1 214 174 2001 - Obyvatel při sčítání: 1 169 106 2011 - Obyvatel při sčítání: 1 235 958 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 39 997 953 79 995 907 119 993 860 159 991 813 2020 - Příjmy: 96 941 215 2020 - Výdaje: 88 034 745 2021 - Příjmy: 105 636 412 2021 - Výdaje: 89 649 360 2022 - Příjmy: 120 335 910 2022 - Výdaje: 104 822 902 2023 - Příjmy: 140 780 639 2023 - Výdaje: 111 511 586 2024 - Příjmy: 141 021 990 2024 - Výdaje: 118 062 252 2025 - Příjmy: 148 140 568 2025 - Výdaje: 123 970 124 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2,6 2,9 3,1 3,3 3,5 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,47 2021 Podíl nezaměstnaných: 2,71 2022 Podíl nezaměstnaných: 3,02 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,74 2024 Podíl nezaměstnaných: 2,73 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Praze narodilo 10 946 dětí a zemřelo 12 128 lidí.

1 407 084
+9 204 proti 2024 2000-2025
2025
687 003
+7 841 proti 2024 2000-2025
2025
720 081
+1 363 proti 2024 2000-2025
2025
2 835,7 ob./km²
+18,5 proti 2024
ČR 138,4
1. z 6 258 obcí · 1. z 6 podobně velkých
2020-2025
2025
51,2 %
−0,2 proti 2024
ČR 50,8
1171. z 6 254 obcí · 4. z 6 podobně velkých
2000-2025
2025
42,0 let
+0,2 proti 2024
ČR 43,3
4380. z 6 254 obcí · 6. z 6 podobně velkých
2000-2025
2025
18,3 %
−0,1 proti 2024
ČR 20,8
4568. z 6 254 obcí · 6. z 6 podobně velkých
2000-2025
2025
14,9 %
−0,5 proti 2024
ČR 15,1
3643. z 6 254 obcí · 2. z 6 podobně velkých
2000-2025
2025
123,1
+3,5 proti 2024
ČR 138,0
3729. z 6 249 obcí · 6. z 6 podobně velkých
2000-2025
2025
66,8 %
+0,6 proti 2024
ČR 64,1
983. z 6 254 obcí · 1. z 6 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
1 398 674
+11 320 proti 2024 2000-2025
2025
1 301 432
sčítání 2021
1 235 958
+66 852 proti 2001 1869-2011
2011
620 315
sčítání 2021
443 874
sčítání 2021
150 163
sčítání 2021
70 478
sčítání 2021
645 956
sčítání 2021
287 092
sčítání 2021
54 863
sčítání 2021
9 204
−3 944 proti 2024 2020-2025
2025
10 946
−1 139 proti 2024 2020-2025
2025
-1 182
−1 475 proti 2024 2020-2025
2025
57 432
−5 257 proti 2024 2020-2025
2025
2 345
−35 proti 2024 2020-2025
2025
10 386
−2 469 proti 2024 2020-2025
2025
6 025
−164 proti 2024 2020-2025
2025
47 046
−2 788 proti 2024 2020-2025
2025
12 128
+336 proti 2024 2020-2025
2025
7,8 ‰
−0,9 proti 2024
ČR 7,1
2361. z 6 254 obcí · 1. z 6 podobně velkých
2020-2025
2025
6,5 ‰
−2,9 proti 2024
ČR 0,6
2363. z 6 254 obcí · 2. z 6 podobně velkých
2020-2025
2025
1,7 ‰
0 proti 2024
ČR 1,9
22. z 27 obcí · 5. z 6 podobně velkých
2020-2025
2025
4,3 ‰
−0,2 proti 2024
ČR 3,9
3. z 27 obcí · 2. z 6 podobně velkých
2020-2025
2025
8,7 ‰
+0,2 proti 2024
ČR 10,4
3566. z 6 254 obcí · 6. z 6 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,3 % lidí (368 384 z 1 301 432), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 16 602 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 1 275 406 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 1 301 432.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
633 449
48,7 % obyvatel
Ženy
667 983
51,3 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
120
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 2 634 (0,2 %) Ženy 90+ let: 6 653 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 5 575 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 10 949 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 10 209 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 16 670 (1,3 %) 80-84 Muži 75-79 let: 20 524 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 30 700 (2,4 %) 75-79 Muži 70-74 let: 28 182 (2,2 %) Ženy 70-74 let: 38 224 (2,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 30 695 (2,4 %) Ženy 65-69 let: 37 962 (2,9 %) 65-69 Muži 60-64 let: 28 801 (2,2 %) Ženy 60-64 let: 32 003 (2,5 %) 60-64 Muži 55-59 let: 35 037 (2,7 %) Ženy 55-59 let: 36 925 (2,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 38 071 (2,9 %) Ženy 50-54 let: 37 729 (2,9 %) 50-54 Muži 45-49 let: 52 380 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 49 976 (3,8 %) 45-49 Muži 40-44 let: 59 049 (4,5 %) Ženy 40-44 let: 55 722 (4,3 %) 40-44 Muži 35-39 let: 55 207 (4,2 %) Ženy 35-39 let: 52 689 (4,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 57 768 (4,4 %) Ženy 30-34 let: 55 901 (4,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 49 547 (3,8 %) Ženy 25-29 let: 50 658 (3,9 %) 25-29 Muži 20-24 let: 31 670 (2,4 %) Ženy 20-24 let: 33 087 (2,5 %) 20-24 Muži 15-19 let: 25 776 (2,0 %) Ženy 15-19 let: 25 090 (1,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 32 344 (2,5 %) Ženy 10-14 let: 30 325 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 33 743 (2,6 %) Ženy 5-9 let: 32 122 (2,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 36 237 (2,8 %) Ženy 0-4 let: 34 598 (2,7 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 38,9 % katastru Prahy.

496,21 km²
0 proti 2024
2025
38,9 %
−0,1 proti 2024
ČR 53,1
5362. z 6 258 obcí · 3. z 6 podobně velkých
1993-2025
2025
10,7 %
0 proti 2024
ČR 34,0
4667. z 6 258 obcí · lepší než 25 % · 6. z 6 podobně velkých
1993-2025
2025
2,22 %
0 proti 2024
ČR 2,18
1447. z 6 258 obcí · 4. z 6 podobně velkých
1993-2025
2025
10,31 %
+0,01 proti 2024
ČR 1,73
13. z 6 258 obcí · 1. z 6 podobně velkých
1993-2025
2025
112
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 13 317 26,8 %
  • Zahrady 4 167 8,4 %
  • Ovocné sady 534 1,1 %
  • Trvalé travní porosty 1 280 2,6 %
  • Lesní půda 5 295 10,7 %
  • Vodní plochy 1 099 2,2 %
  • Zastavěné plochy 5 117 10,3 %
  • Ostatní plochy 18 795 37,9 %

Celkem 49 605 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

12 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Prahy byly v roce 2025 148 141 mil. Kč, v přepočtu 105 282 Kč na obyvatele.

5 798 313 tis. Kč
−583 199 proti 2024 2012-2025
2025
21 743 089 963 Kč
ČR 600 469 124 785
3. z 6 258 obcí · 3. z 6 podobně velkých
2023
102 553 264 tis. Kč
+5 342 494 proti 2024 2020-2025
2025
35 990 609 tis. Kč
+2 074 489 proti 2024 2020-2025
2025
148 140 568 tis. Kč
+7 118 577 proti 2024 2020-2025
2025
24 170 444 tis. Kč
+1 210 705 proti 2024 2020-2025
2025
123 970 124 tis. Kč
+5 907 872 proti 2024 2020-2025
2025
4 121 Kč
−444 proti 2024
ČR 5 825
4384. z 6 247 obcí · lepší než 29 % · 1. z 6 podobně velkých
2012-2025
2025
24,3 %
+0,2 proti 2024
ČR 18,9
1039. z 6 253 obcí · 1. z 6 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
15 453 Kč
ČR 79 370
2924. z 6 254 obcí · 6. z 6 podobně velkých
2023
105 282 Kč
+4 399 proti 2024
ČR 48 930
107. z 6 253 obcí · 1. z 6 podobně velkých
2020-2025
2025
88 104 Kč
+3 646 proti 2024
ČR 47 568
233. z 6 253 obcí · 1. z 6 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Praze 3,75 %, o 0,08 procentního bodu více než měsíc předtím.

3,75 %
+0,08 proti červenci 2026
ORP 3,75 · ČR 5,05
2365. z 6 254 obcí · lepší než 62 % · 1. z 6 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
37 841
+762 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
0,9
0 proti 2023
607. z 3 296 obcí · lepší než 81 % · 1. z 6 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 4,21 4,18 4,07 3,97 3,86 3,78 3,89 3,86 3,67 3,54 3,38 3,32
2017 3,31 3,23 3,14 3,02 2,92 2,84 2,93 2,86 2,69 2,53 2,37 2,33
2018 2,31 2,24 2,14 2,08 2,04 2,00 2,14 2,16 2,07 1,99 1,92 1,93
2019 1,98 1,95 1,90 1,87 1,87 1,87 2,01 2,04 1,97 1,91 1,87 1,91
2020 1,95 1,96 2,00 2,42 2,77 3,00 3,25 3,36 3,41 3,42 3,44 3,52
2021 3,64 3,67 3,68 3,65 3,59 3,49 3,49 3,34 3,18 2,97 2,77 2,72
2022 2,68 2,63 2,54 2,47 2,43 2,40 2,71 2,99 3,04 3,05 3,01 3,02
2023 3,06 3,09 3,04 3,02 2,76 2,72 2,84 2,88 2,82 2,79 2,73 2,74
2025 2,65 2,73 2,78 2,87 2,88 2,93 3,12 3,23 3,26 3,28 3,27 3,32
2026 3,49 3,58 3,54 3,57 3,51 3,52 3,67 3,75 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Praze registrováno 692 397 ekonomických subjektů, o 20 173 více než rok předtím.

692 397 subjektů
+20 173 proti 2024 2001-2025
2025
436 305 subjektů
+20 432 proti 2024 2010-2025
2025
63,0 %
+1,1 proti 2024
ČR 61,6
2944. z 6 257 obcí · lepší než 52 % · 1. z 6 podobně velkých
2010-2025
2025
49,2
+1,1 proti 2024 2001-2025
2025

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Praze 627 705 obydlených bytů.

134 627
srpen 2026
4 626
srpen 2026
99 949
+11 749 proti 2001 1869-2011
2011
627 705
sčítání 2021
415 442
sčítání 2021
115 272
sčítání 2021
59 359
sčítání 2021
571 387
sčítání 2021
119
sčítání 2021
453 589
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
6 489
+79 proti 2023 2020-2024
2024
5 306
−150 proti 2023 2020-2024
2024
635
+44 proti 2023 2020-2024
2024
4,64
+0,01 proti 2023
ČR 2,78
1410. z 6 254 obcí · 2. z 6 podobně velkých
2020-2024
2024
3,4 %
ČR 13,4
3392. z 6 256 obcí · 4. z 6 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 548 z 6 489 bytů.

V Praze je 335 základních škol se 121 447 žáky a 408 mateřských škol s 41 553 dětmi.

371 351
sčítání 2021
361 420
sčítání 2021
85 743
sčítání 2021
33,7 %
ORP 33,7
18. z 6 254 obcí · 1. z 6 podobně velkých
sčítání 2021
50 440
září 2026
150 198
září 2026
111 903
září 2026
47
září 2026
408
−2 proti 2023 2020-2024
2024
41 553
−534 proti 2023 2020-2024
2024
121 447
+530 proti 2023 2020-2024
2024
335
+9 proti 2023 2021-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

676 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 196 · MŠ 188 · MŠ 185 · MŠ 104 · MŠ 212 · MŠ 100 · MŠ 74 · MŠ 196 · MŠ 175 · MŠ 157 · MŠ 156 · MŠ 170 · MŠ 224 · MŠ 196 · MŠ 112 · MŠ 168 · MŠ 112 · MŠ 386 · MŠ 140 · MŠ 224 · MŠ 84 · MŠ 140 · MŠ 125 · MŠ 120 · MŠ 112 · MŠ 168 · MŠ 112 · MŠ 168 · MŠ 84 · MŠ 196 · MŠ 112 · MŠ 168 · MŠ 112 · MŠ 196 · MŠ 120 · MŠ 152 · MŠ 112 · MŠ 350 · MŠ 76 · MŠ 168 · MŠ 141 · MŠ 68 · MŠ 162 · MŠ 104 · MŠ 112 · MŠ 81 · MŠ 120 · MŠ 104 · MŠ 84 · MŠ 208 · MŠ 154 · MŠ 216 · MŠ 168 · MŠ 112 · MŠ 112 · MŠ 196 · MŠ 130 · MŠ 112 · MŠ 112 · MŠ 140 · MŠ 130 · MŠ 125 · MŠ 140 · MŠ 214 · MŠ 112 · MŠ 100 · MŠ 104 · MŠ 112 · MŠ 124 · MŠ 392 · MŠ 280 · MŠ 222 · MŠ 110 · MŠ 112 · MŠ 224 · MŠ 220 · MŠ 224 · MŠ 100 · MŠ 168 · MŠ 132 · MŠ 168 · MŠ 160 · MŠ 108 · MŠ 168 · MŠ 112 · MŠ 322 · MŠ 112 · MŠ 280 · MŠ 176 · MŠ 84 · MŠ 159 · MŠ 150 · MŠ 140 · MŠ 280 · MŠ 140 · MŠ 160 · MŠ 112 · MŠ 131 · MŠ 210 · MŠ 180 · MŠ 188 · MŠ 140 · MŠ 125 · MŠ 214
  • Základní škola a mateřská škola MŠ 122 · ZŠ 550 · MŠ 150 · ZŠ 725 · MŠ 119 · ZŠ 1 050 · MŠ 168 · ZŠ 544 · MŠ 76 · ZŠ 770 · MŠ 108 · ZŠ 340 · MŠ 152 · ZŠ 450 · MŠ 106 · ZŠ 400 · MŠ 100 · ZŠ 700 · MŠ 100 · ZŠ 440 · MŠ 112 · ZŠ 475 · MŠ 159 · ZŠ 924 · MŠ 196 · ZŠ 525 · MŠ 47 · ZŠ 450 · MŠ 76 · ZŠ 180
  • Základní škola a Mateřská škola MŠ 60 · ZŠ 350 · MŠ 80 · ZŠ 550 · MŠ 140 · ZŠ 650 · MŠ 174 · ZŠ 550 · MŠ 75 · ZŠ 750 · MŠ 25 · ZŠ 700 · MŠ 50 · ZŠ 690 · MŠ 181 · ZŠ 600 · MŠ 240 · ZŠ 700 · MŠ 112 · ZŠ 150 · MŠ 78 · ZŠ 898 · MŠ 20 · ZŠ 150
  • ZŠ a MŠ Dr. Edvarda Beneše MŠ 25 · ZŠ 1 766
  • Základní škola a mateřská škola ANGEL MŠ 216 · ZŠ 1 054
  • Fakult. ZŠ a MŠ Barrandov II při PedF UK MŠ 196 · ZŠ 1 000
  • ZŠ a MŠ Barrandov MŠ 192 · ZŠ 900
  • Základní škola a mateřská škola Praha - Zličín MŠ 308 · ZŠ 772
  • ZŠ a MŠ Emy Destinnové MŠ 55 · ZŠ 945
  • ZŠ a MŠ Na Beránku MŠ 193 · ZŠ 796
  • Perrott Hill MŠ, ZŠ a gymnázium s.r.o. MŠ 135 · SŠ 460 · ZŠ 384
  • ZŠ a MŠ Červený vrch MŠ 97 · ZŠ 840
  • ZŠ a MŠ Tupolevova MŠ 65 · ZŠ 870
  • ZŠ a MŠ Antonína Čermáka MŠ 106 · ZŠ 775
  • Základní škola a mateřská škola Ústavní MŠ 112 · ZŠ 750
  • Fakultní ZŠ PedF UK a MŠ U Studánky MŠ 159 · ZŠ 700
  • MŠ Malkovského, příspěvková organizace MŠ 819
  • Škola Kavčí hory - MŠ, ZŠ a SOŠ služeb MŠ 112 · SŠ 295 · ZŠ 410
  • ZŠ Hanspaulka a MŠ Kohoutek MŠ 79 · ZŠ 645
  • Základní škola a mateřská škola Chodov MŠ 84 · ZŠ 625
  • ZŠ a MŠ Na Slovance MŠ 50 · ZŠ 650
  • ZŠ a MŠ Věry Čáslavské, Praha 6 MŠ 35 · ZŠ 660
  • Tyršova základní škola a mateřská škola MŠ 176 · ZŠ 480
  • ZŠ a MŠ T. G. Masaryka MŠ 206 · ZŠ 430
  • Základní škola a mateřská škola WOLFRAM MŠ 112 · ZŠ 510
  • Základní škola a mateřská škola Šeberov MŠ 110 · ZŠ 450
  • ZŠ a MŠ J. A. Komenského MŠ 100 · ZŠ 450
  • ZŠ a MŠ Elektra MŠ 72 · ZŠ 460
  • ZŠ a MŠ Jaroslava Seiferta MŠ 131 · ZŠ 400
  • SŠ, ZŠ a MŠ pro sluchově postižené MŠ 15 · SŠ 34 · ZŠ 96 · MŠ 46 · SŠ 178 · ZŠ 99
  • ZŠ a MŠ Petra Strozziho MŠ 50 · ZŠ 380
  • Mateřská škola 4 pastelky MŠ 420
  • ZŠ a MŠ TIP TOES s.r.o. MŠ 98 · ZŠ 300
  • Lauderova MŠ,ZŠ a gymnázium při Žid.obci MŠ 40 · SŠ 163 · ZŠ 190
  • ZŠ a MŠ při FN Motol MŠ 80 · ZŠ 310
  • ZŠ a MŠ při F. Thomayerově nemocnici MŠ 250 · ZŠ 133
  • Střední škola a Mateř.škola Aloyse Klara MŠ 80 · SŠ 301
  • MŠ, ZŠ a gymnázium sv. Augustina MŠ 50 · SŠ 100 · ZŠ 225
  • Křesťanská SŠ, ZŠ a MŠ Elijáš MŠ 40 · SŠ 80 · ZŠ 230
  • Královská MŠ a ZŠ, s.r.o. MŠ 47 · ZŠ 300

a dalších 636

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
337
2026
1 094
2026
212
2026
11 117
+51 proti 2020
2021
31
−1 proti 2022 2020-2024
2024
45
−1 proti 2022 2020-2024
2024
Další ukazatele (4)

Zdravotnická zařízení v obci

6 650 míst péče
  • Praktický lékař 619
  • Dětský lékař 212
  • Zubní lékař 1 094
  • Gynekolog 212
  • Lékař specialista 2 250
  • Nemocnice 6
  • Záchranná služba 2
  • Fyzioterapie 460
  • Domácí zdravotní péče 96
  • Ostatní 1 699

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Vnitřní lékařství 379
  • Anesteziologie a intenzivní medicína 322
  • Dermatovenerologie 307
  • Psychiatrie 277
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 242
  • Neurologie 207
  • Plastická chirurgie 201
  • Chirurgie 190
  • Oftalmologie 185
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 182
  • Kardiologie 159
  • Endokrinologie a diabetologie 152
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 136
  • Alergologie a klinická imunologie 114
  • Radiologie a zobrazovací metody 107

a dalších 59 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

337 lékáren
  • Lékárna 322
  • Výdejna léků 4
  • Nemocniční lékárna 11
  • Otevřeno v sobotu 115
  • Otevřeno v neděli 72
  • Lékárenská pohotovost 9

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
71,4 %
+1,3 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
3711. z 6 254 obcí · lepší než 40 % · 1. z 6 podobně velkých
2002-2025
2025
73,2 %
+2,1 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
3345. z 6 254 obcí · lepší než 46 % · 1. z 6 podobně velkých
2013-2023
2023
46,0 %
+2,1 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
5290. z 6 249 obcí · lepší než 15 % · 2. z 6 podobně velkých
2002-2026
2026
42,6 %
+4,3 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
1809. z 6 254 obcí · lepší než 71 % · 1. z 6 podobně velkých
2004-2024
2024
22,2 %
+4,0 proti 2024
ORP 22,2
1264. z 2 184 obcí · lepší než 42 % · 3. z 4 podobně velkých
2019-2026
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 46,0 %
ODS+TOP 09: 21,1 % PRAHA SOBĚ+NK: 17,1 % ANO: 6,3 % STAN: 4,0 % Piráti: 3,3 % SPD+NK: 3,3 % Ostatní: 44,8 %
  • ODS+TOP 09 21,1 %
  • PRAHA SOBĚ+NK 17,1 %
  • ANO 6,3 %
  • STAN 4,0 %
  • Piráti 3,3 %
  • SPD+NK 3,3 %
  • HPPSENMourekNK 2,8 %
  • ODS+TOP 09 2,2 %
  • Ostatní (237) 39,8 %

13 540 202 platných hlasů · 1 120 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 45,5 %
David Smoljak: 16,6 % Jiří Padevět: 14,5 % Václav Láska: 12,0 % Radko Sáblík: 10,0 % Jan Čižinský: 8,1 % Dagmar Pecková: 7,8 % Ostatní: 31,0 %

121 636 platných hlasů · 332 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 22,2 %
David Smoljak: 24,0 % Jiří Padevět: 21,5 % Václav Láska: 19,9 % Radko Sáblík: 17,5 % Jan Čižinský: 10,8 % Dagmar Pecková: 6,5 %

61 470 platných hlasů · 332 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 71,4 %
SPOLU: 33,9 % ANO: 19,9 % Piráti: 16,9 % STAN: 13,4 % SPD: 5,2 % AUTO: 5,2 % Ostatní: 5,5 %

632 938 platných hlasů · 1 119 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 42,6 %
KDU+ODS+TOP 09: 32,0 % ANO: 14,8 % Piráti: 12,1 % STAN+SLK: 12,1 % AUTO+PŘÍSAHA: 7,6 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,4 % Ostatní: 16,0 %

378 197 platných hlasů · 1 123 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 70,9 %
Petr Pavel: 51,0 % Andrej Babiš: 20,1 % Danuše Nerudová: 14,6 % Pavel Fischer: 7,7 % Jaroslav Bašta: 2,8 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,6 %
  • Petr Pavel 51,0 % 0,0
  • Andrej Babiš 20,1 % 0,0
  • Danuše Nerudová 14,6 % 0,0
  • Pavel Fischer 7,7 % 0,0
  • Jaroslav Bašta 2,8 % 0,0
  • Marek Hilšer 2,3 % 0,0
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

636 684 platných hlasů · 1 124 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 73,2 %
Petr Pavel: 76,4 % Andrej Babiš: 23,6 %
  • Petr Pavel 76,4 % 0,0
  • Andrej Babiš 23,6 % 0,0

657 939 platných hlasů · 1 124 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

65 mandátů

ODS+TOP 09

17 mandátů · 21,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Tomáš Portlík 48 1. 91 559
Michal Hroza 50 2. 86 401
Ing. Alexandra Udženija 50 3. 86 536
Mgr. Karel Hanzlík 60 4. 85 720
Jiří Ptáček 47 5. 86 254
Ing. Ondřej Kubín, MBA 44 6. 85 856
Bc. David Vodrážka 55 7. 85 587
Mgr. Jan Chabr 38 8. 86 027
MUDr. Tomáš Kaštovský 50 9. 85 284
Tomáš Slabihoudek 48 10. 85 522
Mgr. Jakub Stárek 44 11. 86 026
Ing. Martin Sedeke 60 12. 84 280
Mgr. Jakub Lepš, M.A. 52 13. 85 216
Ondřej Gros 51 14. 84 439
Ing. arch. Martin Valovič 62 15. 84 339
Ondřej Martan 44 16. 84 531
Ing. Tomáš Pek, S.E. 62 17. 84 374

SPOLU pro Prahu

STAN

17 mandátů · 4,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
doc. Ing. arch. Petr Hlaváček 65 1. 100 907
Mgr. Eliška Čepová 37 2. 93 296
Mgr. Antonín Klecanda 45 3. 92 573
Mgr. Hana Novotná 35 4. 92 123
Pavel Dobeš 44 5. 91 976
MgA. Petr Prokop 48 6. 91 531
Mgr. Nikola Turková 32 7. 92 350
Ing. Michal Biskup 54 8. 90 286
JUDr. Tomáš Homola 61 9. 89 988
Pavla Fischerová 41 10. 90 629
Bc. Pavel Pospíšek 33 11. 90 054
PhDr. Lukáš Kaiser Zicha 43 12. 90 310
MUDr. Aleš Vícha, Ph.D. 55 13. 90 017
Ing. Tomáš Hřebík 46 14. 90 497
Ing. Radka Soukupová 65 15. 90 149
Mgr. Jana Štrosová 61 16. 88 857
Mgr. et Mgr. Barbora Zapletalová 36 17. 89 928

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

PRAHA SOBĚ+NK

13 mandátů · 17,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Adam Scheinherr, MSc., Ph.D. 39 1. 79 164
MgA. Hana Třeštíková 44 2. 77 566
Mgr. Jan Čižinský 48 3. 77 325
Ing. Mariana Čapková 43 4. 73 260
Mgr. Tomáš Kaplan 54 5. 70 805
Mgr. Radka Šimková 55 6. 70 534
David Bouz 29 7. 70 192
Mgr. BcA. Veronika Šmausová 40 8. 70 603
PhDr. Jan Jaroš 48 9. 70 029
Bc. Jana Bašusová 41 10. 70 137
Mgr. Pavel Mareš 50 11. 69 256
MgA. Kamila Matějková 50 12. 69 866
Petr Kutílek, M.A., M.S. 50 13. 69 066

PRAHA SOBĚ

ANO

11 mandátů · 6,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Hušbauer 38 1. 56 690
Mgr. Mária Ševčíková 59 2. 55 406
Mgr. Zdeněk Kučera, MBA 47 3. 55 538
Lenka Vedralová 48 4. 55 354
Mgr. Martin Benkovič 37 5. 55 340
Tomáš Kaněra 47 6. 55 211
Radomír Nepil 41 7. 55 162
JUDr. Petr Lachnit 59 8. 55 227
Václav Bílek 58 9. 54 932
Bc. Adam Knedlhans 24 10. 55 041
Ing. et Ing. Anna Patočková 39 11. 55 015

ANO 2011

Piráti

7 mandátů · 3,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Tereza Nislerová, MA 42 1. 44 070
Mgr. Adam Zábranský 32 2. 42 408
MUDr. Zdeněk Hřib 45 10. 40 201
Mgr. Ing. Jaromír Beránek 40 3. 39 920
Mgr. Zuzana Freitas Lopesová 58 4. 39 684
Magdalena Valdmanová 45 6. 39 326
Václav Vislous, MSc. 38 5. 37 891

Česká pirátská strana

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
66 015
září 2026
311 746
září 2026
12 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
46,9 ‰
ČR 76,0
4441. z 6 101 obcí · lepší než 27 % · 1. z 6 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

361 zařízení · 2024
  • Sociální poradny 82
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 56
  • Domovy pro seniory 33
  • Azylové domy 27
  • Stacionáře denní 27
  • Domovy se zvláštním režimem 26
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 20
  • Chráněné bydlení 14
  • Zařízení pro krizovou pomoc 12
  • Domovy pro osoby se zdravotním postižením 11
  • Nízkoprahová denní centra 9
  • Sociálně terapeutické dílny 9
  • Služby následné péče 8
  • Centra denních služeb 7
  • Noclehárny 6
  • Služby rané péče 6
  • Stacionáře týdenní 4
  • Domy na půl cesty 3
  • Intervenční centra 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

56 677 osob
sčítání 2021
49 148 osob
sčítání 2021
279 884 osob
sčítání 2021
223 207 osob
sčítání 2021
745 504 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 50 405 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 279 884 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

117 411
−4 434 proti 2024 2023-2025
2025
87,2 %
−3,3 proti 2024
ČR 73,4
2879. z 6 256 obcí · lepší než 53 % · 4. z 6 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Praze je 831 ubytovacích zařízení s 95 700 lůžky.

2 141
2026
95 700
+497 proti 2024 2020-2025
2025
831
+4 proti 2024 2020-2025
2025

Kulturní památky

2 141 · z toho 71 národních
  • 2 sextanty národní kulturní památka · Holešovice
  • Anežský klášter národní kulturní památka · Staré Město
  • Arcibiskupský palác národní kulturní památka · Hradčany
  • Betlémská kaple národní kulturní památka · Staré Město
  • Břevnovský klášter národní kulturní památka · Břevnov
  • Clam-Gallasův palác národní kulturní památka · Staré Město
  • Invalidovna národní kulturní památka · Karlín
  • Karlův most národní kulturní památka · Bubeneč; Malá Strana; Staré Město; Vyšehrad
  • Karolinum národní kulturní památka · Staré Město
  • Klementinum  národní kulturní památka · Staré Město
  • Kobyliská střelnice - Památník protifašistického odboje národní kulturní památka · Kobylisy
  • Müllerova vila národní kulturní památka · Střešovice
  • Nostický palác národní kulturní památka · Malá Strana
  • Novoměstská radnice národní kulturní památka · Nové Město
  • Národní divadlo národní kulturní památka · Nové Město
  • Národní památník na Vítkově národní kulturní památka · Žižkov
  • Petschkův palác národní kulturní památka · Nové Město
  • Pražský hrad národní kulturní památka · Hradčany; Malá Strana
  • Salmovský palác národní kulturní památka · Hradčany
  • Schwarzenberský palác národní kulturní památka · Hradčany
  • Soubor zvonů a cimbálů chrámu sv. Víta v Praze národní kulturní památka · Hradčany
  • Staroměstská radnice národní kulturní památka · Staré Město
  • Starý židovský hřbitov národní kulturní památka · Josefov
  • Strahovský klášter národní kulturní památka · Hradčany; Malá Strana
  • Toskánský palác národní kulturní památka · Hradčany
  • Valdštejnský palác národní kulturní památka · Malá Strana
  • Vyšehrad národní kulturní památka · Vyšehrad
  • Zbraslavský klášter národní kulturní památka · Zbraslav
  • bojiště bitvy na Bílé Hoře s mohylou a letohrádek Hvězda s oborou národní kulturní památka · Liboc; Ruzyně
  • hradiště a keltské oppidum Závist  národní kulturní památka · Lhota; Točná
  • hradiště Šárka národní kulturní památka · Liboc; Vokovice
  • jezuitský klášter s kostelem sv. Mikuláše a zvonicí národní kulturní památka · Malá Strana
  • klášter Na Slovanech národní kulturní památka · Nové Město
  • kostel Nejsvětějšího Srdce Páně národní kulturní památka · Vinohrady
  • kostel sv. Cyrila a Metoděje národní kulturní památka · Nové Město
  • mobiliář Pražského hradu národní kulturní památka · Hradčany; Malá Strana
  • pomník sv. Václava národní kulturní památka · Nové Město
  • poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné národní kulturní památka · Řepy
  • soubor automobilů Tatra národní kulturní památka · Holešovice
  • soubor barokních oltářních obrazů Karla Škréty a Petra Brandla národní kulturní památka · Malá Strana

Vypsaných je 40 z 1 724 významnějších památek.

Dále 417 staveb bez vlastního jména: činžovní dům (117), městský dům (73), venkovská usedlost (40), měšťanský dům (40), fara (13), socha sv. jana nepomuckého (8), výklenková kaplička (6), boží muka (5) a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
202
2026
629 kg
+23 proti 2023
ČR 414
5835. z 6 254 obcí · lepší než 6 % · 6. z 6 podobně velkých
2021-2024
2024
378 kg
+2 proti 2023
ČR 205
6116. z 6 254 obcí · lepší než 2 % · 6. z 6 podobně velkých
2021-2024
2024
119 kg
+8 proti 2023
ČR 69
498. z 6 254 obcí · lepší než 92 % · 1. z 6 podobně velkých
2021-2024
2024
879 420,8 t
+40 708,5 proti 2023 2021-2024
2024
529 090,2 t
+7 657,1 proti 2023 2021-2024
2024
99 192,4 t
+12 034,8 proti 2023 2021-2024
2024
60 910,6 t
+5 047,6 proti 2023 2021-2024
2024
35,9 %
+2,8 proti 2023
4889. z 6 258 obcí · lepší než 21 % · 5. z 6 podobně velkých
2021-2024
2024
165 856,2 t
+12 883,0 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
73 029,2 t
+4 713,4 proti 2023 2021-2024
2024
40 025,9 t
+4 151,9 proti 2023 2021-2024
2024
39 721,7 t
−711,0 proti 2023 2021-2024
2024
13 079,3 t
+4 728,7 proti 2023 2021-2024
2024
57 539,1 t
+5 142,8 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
2024
744,5 t
+128,4 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

202 stromů
  • Stromořadí lip srdčitých v Gagarinově ul. 19
  • Duby na hrázi rybníka Homolka 12
  • Duby v ul. V lučinách 12
  • Miranovy duby 11
  • Jasanová alej v Chodově 9
  • Duby u hráze Podleského rybníka 8
  • Skupina stromů 6 ks 6
  • Lípy srdčité a velkolisté 5
  • Skupina 5 stromů 5
  • Skupina dubů v ul. Sládkovičova 4
  • Duby letní 3
  • Duby letní Na jelenách u Kunratického lesa 3
  • Duby v lesoparku Na Cibulkách 3
  • Jiráskovy duby v Hodkovičkách 3
  • Duby letní v Cholupické bažantnici 2
  • Duby letní ve Farské ulici 2
  • Dva duby letní v Točné 2
  • Sekvojovce v Michelském lese 2
  • Skupina dubů letních v Satalické bažantnici 2
  • Skupina dubů letních v ul. Mezivrší 2
  • Skupina dubů na hrázi Počernického rybníka 2
  • Tisy na Turbové 2
  • Babyka v Seminářské zahradě
  • Buk lesní
  • Buk lesní

a dalších 80

Obec leží v geoparku Barrandien.

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 1 407 084 687 003 720 081 10 946 12 128 -1 182 57 432 47 046 10 386 9 204
2024 1 397 880 679 162 718 718 12 085 11 792 293 62 689 49 834 12 855 13 148
2023 1 384 732 670 680 714 052 12 575 12 212 363 67 699 40 656 27 043 27 406
2022 1 357 326 656 382 700 944 13 528 12 810 718 112 363 31 161 81 202 81 920
2021 1 275 406 623 121 652 285 15 157 14 460 697 46 989 31 693 15 296 15 993
2020 1 335 084 653 654 681 430 14 713 13 621 1 092 40 582 30 867 9 715 10 807
2019 1 324 277 647 286 676 991 - - - - - - -
2018 1 308 632 638 009 670 623 - - - - - - -
2017 1 294 513 629 550 664 963 - - - - - - -
2016 1 280 508 621 565 658 943 - - - - - - -
2015 1 267 449 614 669 652 780 - - - - - - -
2014 1 259 079 610 376 648 703 - - - - - - -
2013 1 243 201 602 613 640 588 - - - - - - -
2012 1 246 780 605 484 641 296 - - - - - - -
2011 1 241 664 602 987 638 677 - - - - - - -
2010 1 257 158 612 072 645 086 - - - - - - -
2009 1 249 026 608 316 640 710 - - - - - - -
2008 1 233 211 599 038 634 173 - - - - - - -
2007 1 212 097 585 728 626 369 - - - - - - -
2006 1 188 126 570 881 617 245 - - - - - - -
2005 1 181 610 566 542 615 068 - - - - - - -
2004 1 170 571 559 108 611 463 - - - - - - -
2003 1 165 581 555 482 610 099 - - - - - - -
2002 1 161 938 551 890 610 048 - - - - - - -
2001 1 160 118 549 652 610 466 - - - - - - -
2000 1 181 126 559 544 621 582 - - - - - - -

Mapa

městské části

 

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Městské obvody a části

57
# Název Obyvatel Změna Rozloha Hustota
1 Praha 4 135 712 - - -
2 Praha 10 119 110 - - -
3 Praha 8 112 478 - - -
4 Praha 6 108 577 - - -
5 Praha 5 97 109 - - -
6 Praha 3 82 149 - - -
7 Praha 11 78 410 - - -
8 Praha 9 68 919 - - -
9 Praha 13 66 604 - - -
10 Praha 12 59 999 - - -
11 Praha 2 51 388 - - -
12 Praha 14 50 525 - - -
13 Praha 7 47 735 - - -
14 Praha 15 35 991 - - -
15 Praha 1 28 921 - - -
16 Praha 17 24 065 - - -
17 Praha 18 23 728 - - -
18 Praha 20 17 535 - - -
19 Praha 22 15 257 - - -
20 Praha-Čakovice 12 589 - - -
21 Praha 21 10 988 - - -
22 Praha-Libuš 10 894 - - -
23 Praha-Zbraslav 10 575 - - -
24 Praha-Kunratice 10 045 - - -
25 Praha-Zličín 8 868 - - -
26 Praha 16 8 766 - - -
27 Praha 19 7 909 - - -
28 Praha-Suchdol 7 058 - - -
29 Praha-Řeporyje 6 288 - - -
30 Praha-Petrovice 6 040 - - -
31 Praha-Dolní Chabry 5 641 - - -
32 Praha-Vinoř 4 604 - - -
33 Praha-Dolní Měcholupy 4 418 - - -
34 Praha-Ďáblice 4 270 - - -
35 Praha-Dubeč 4 168 - - -
36 Praha-Kolovraty 4 069 - - -
37 Praha-Slivenec 3 981 - - -
38 Praha-Újezd 3 893 - - -
39 Praha-Klánovice 3 854 - - -
40 Praha-Šeberov 3 322 - - -
41 Praha-Lipence 3 203 - - -
42 Praha-Dolní Počernice 2 970 - - -
43 Praha-Nebušice 2 872 - - -
44 Praha-Velká Chuchle 2 867 - - -
45 Praha-Satalice 2 715 - - -
46 Praha-Štěrboholy 2 689 - - -
47 Praha-Běchovice 2 670 - - -
48 Praha-Březiněves 2 164 - - -
49 Praha-Koloděje 1 738 - - -
50 Praha-Lysolaje 1 639 - - -
51 Praha-Troja 1 603 - - -
52 Praha-Křeslice 1 150 - - -
53 Praha-Lochkov 837 - - -
54 Praha-Benice 765 - - -
55 Praha-Přední Kopanina 698 - - -
56 Praha-Královice 467 - - -
57 Praha-Nedvězí 381 - - -

Podíl je z počtu obyvatel všech 57 území dohromady. Hustota je obyvatel na km², rozloha dopočítaná ze základních sídelních jednotek.

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Praha 1. místo podle počtu obyvatel.

Mezi všemi obcemi

1. z 6 258

percentil 100. - 100 % území je menších

Velikostní skupina

100 000 a více obyvatel

Stupeň urbanizace: město (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 6. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Správní obvod

Hlavní město Praha

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 112

Běchovice · Benice · Bohnice · Braník · Břevnov · Březiněves · Bubeneč · Čakovice · Černý Most · Čimice · Ďáblice · Dejvice · Dolní Chabry · Dolní Měcholupy · Dolní Počernice · Dubeč · Háje · Hájek u Uhříněvsi · Hloubětín · Hlubočepy · Hodkovičky · Holešovice · Holyně · Horní Měcholupy · Horní Počernice · Hostavice · Hostivař · Hradčany · Hrdlořezy · Chodov · Cholupice · Jinonice · Josefov · Kamýk · Karlín · Kbely · Klánovice · Kobylisy · Koloděje · Kolovraty · Komořany · Košíře · Královice · Krč · Křeslice · Kunratice · Kyje · Lahovice · Letňany · Lhotka · Libeň · Liboc · Libuš · Lipany · Lipence · Lochkov · Lysolaje · Malá Chuchle · Malá Strana · Malešice · Michle · Miškovice · Modřany · Motol · Nebušice · Nedvězí u Říčan · Nové Město · Nusle · Petrovice · Písnice · Pitkovice · Podolí · Prosek · Přední Kopanina · Radlice · Radotín · Ruzyně · Řeporyje · Řepy · Satalice · Sedlec · Slivenec · Smíchov · Sobín · Staré Město · Stodůlky · Strašnice · Střešovice · Střížkov · Suchdol · Šeberov · Štěrboholy · Točná · Troja · Třebonice · Třeboradice · Uhříněves · Újezd nad Lesy · Újezd u Průhonic · Veleslavín · Velká Chuchle · Vinohrady · Vinoř · Vokovice · Vršovice · Vysočany · Vyšehrad · Záběhlice · Zadní Kopanina · Zbraslav · Zličín · Žižkov

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence