Městská část

Praha 10

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 119 110
Kód RÚIAN
500224
Poloha
50,0742, 14,4998

Městská část Praha 10 má 119 110 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 2. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,9 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 145 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 33,0 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
105 747 109 392 113 036 116 680 120 325 2000 2000: 108 383 obyvatel 2001: 107 713 obyvatel 2002: 106 962 obyvatel 2003: 107 038 obyvatel 2004 2004: 107 317 obyvatel 2005: 107 989 obyvatel 2006: 108 609 obyvatel 2007: 110 516 obyvatel 2008 2008: 111 685 obyvatel 2009: 111 048 obyvatel 2010: 110 971 obyvatel 2011: 108 998 obyvatel 2012 2012: 109 074 obyvatel 2013: 108 477 obyvatel 2014: 108 993 obyvatel 2015: 108 756 obyvatel 2016 2016: 109 336 obyvatel 2017: 109 790 obyvatel 2018: 109 955 obyvatel 2019: 110 571 obyvatel 2020 2020: 113 279 obyvatel 2021: 109 144 obyvatel 2022: 116 020 obyvatel 2023: 117 999 obyvatel 2024 2024: 119 110 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
119 110
+1 111 proti 2023 2000-2024
2024
56 921
+702 proti 2023 2000-2024
2024
62 189
+409 proti 2023 2000-2024
2024
52,2 %
−0,1 proti 2023 2000-2024
2024
15 997
sčítání 2021
75 111
sčítání 2021
23 269
sčítání 2021
20,3 %
ORP 18,4
sčítání 2021
145,5
ORP 119,9
sčítání 2021
118 644
+1 321 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
114 377
sčítání 2021
55 190
sčítání 2021
36 007
sčítání 2021
14 177
sčítání 2021
7 588
sčítání 2021
56 875
sčítání 2021
25 771
sčítání 2021
5 010
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,7 % lidí (31 731 z 114 377), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 1 415 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 109 144 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 114 377.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
54 576
47,7 % obyvatel
Ženy
59 801
52,3 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
145
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 352 (0,3 %) Ženy 90+ let: 955 (0,8 %) 90+ Muži 85-89 let: 707 (0,6 %) Ženy 85-89 let: 1 517 (1,3 %) 85-89 Muži 80-84 let: 1 079 (0,9 %) Ženy 80-84 let: 2 126 (1,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 1 849 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 3 168 (2,8 %) 75-79 Muži 70-74 let: 2 350 (2,1 %) Ženy 70-74 let: 3 427 (3,0 %) 70-74 Muži 65-69 let: 2 527 (2,2 %) Ženy 65-69 let: 3 212 (2,8 %) 65-69 Muži 60-64 let: 2 415 (2,1 %) Ženy 60-64 let: 2 673 (2,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 2 930 (2,6 %) Ženy 55-59 let: 3 170 (2,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 3 170 (2,8 %) Ženy 50-54 let: 3 150 (2,8 %) 50-54 Muži 45-49 let: 4 253 (3,7 %) Ženy 45-49 let: 4 226 (3,7 %) 45-49 Muži 40-44 let: 5 147 (4,5 %) Ženy 40-44 let: 4 670 (4,1 %) 40-44 Muži 35-39 let: 4 940 (4,3 %) Ženy 35-39 let: 4 712 (4,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 5 431 (4,8 %) Ženy 30-34 let: 5 355 (4,7 %) 30-34 Muži 25-29 let: 4 635 (4,1 %) Ženy 25-29 let: 4 912 (4,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 2 628 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 2 818 (2,5 %) 20-24 Muži 15-19 let: 2 001 (1,8 %) Ženy 15-19 let: 1 875 (1,6 %) 15-19 Muži 10-14 let: 2 489 (2,2 %) Ženy 10-14 let: 2 311 (2,0 %) 10-14 Muži 5-9 let: 2 617 (2,3 %) Ženy 5-9 let: 2 543 (2,2 %) 5-9 Muži 0-4 let: 3 056 (2,7 %) Ženy 0-4 let: 2 981 (2,6 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
56 132
0 proti červenci 2026
srpen 2026
47,1
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
3 070
Zaniklo za 12 měsíců
733
Má zaměstnance
32,7 %
z 25 777 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 9 263 16,5 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 9 057 16,1 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 5 550 9,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 4 686 8,3 %
  • Stavebnictví 4 655 8,3 %
  • Informační a komunikační činnosti 3 812 6,8 %
  • Ostatní činnosti 3 408 6,1 %
  • Doprava a skladování 2 525 4,5 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 2 091 3,7 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 1 915 3,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 1 482 2,6 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 1 180 2,1 %
  • Ostatní 2 590 4,6 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 30 320 54,0 %
  • Společnost s ručením omezeným 18 864 33,6 %
  • Zahraniční fyzická osoba 2 518 4,5 %
  • Společenství vlastníků jednotek 1 265 2,3 %
  • Spolek 1 239 2,2 %
  • Akciová společnost 782 1,4 %
  • Družstvo 335 0,6 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 100 0,2 %
  • Pobočný spolek 98 0,2 %
  • Nadační fond 97 0,2 %
  • Ostatní 514 0,9 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 7 858 14,0 %
  • 3-10 let 14 979 26,7 %
  • 10-20 let 15 192 27,1 %
  • 20-30 let 9 549 17,0 %
  • Více než 30 let 8 554 15,2 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 17 354 30,9 %
  • 1-9 zaměstnanců 6 973 12,4 %
  • 10-49 zaměstnanců 1 104 2,0 %
  • 50-249 zaměstnanců 268 0,5 %
  • 250 a více zaměstnanců 78 0,1 %
  • Neuvedeno 30 355 54,1 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
59 440
sčítání 2021
40 824
sčítání 2021
8 451
sčítání 2021
7 269
sčítání 2021
54 700
sčítání 2021
6
sčítání 2021
48 809
sčítání 2021
32 506
sčítání 2021
32 847
sčítání 2021
7 369
sčítání 2021
33,0 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
70,4 %
+1,6 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
71,5 %
+1,7 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
42,8 %
+1,2 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
41,1 %
+4,2 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
15,3 %
−4,5 proti 2022
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 42,8 %
ODS+NK: 20,0 % KDU-ČSL+STAN+NK: 16,9 % ANO: 12,7 % Zele+PHASOBĚ+NK: 12,3 % Piráti: 11,5 % TEAM+NK: 8,0 % Ostatní: 18,7 %
  • ODS+NK 20,0 %
  • KDU-ČSL+STAN+NK 16,9 %
  • ANO 12,7 %
  • Zele+PHASOBĚ+NK 12,3 %
  • Piráti 11,5 %
  • TEAM+NK 8,0 %
  • TOP 09+NK 7,7 %
  • SPD+NK 6,0 %
  • Ostatní (2) 5,0 %

1 442 452 platných hlasů · 109 okrsků

Sněmovna 2025

účast 70,4 %
SPOLU: 33,4 % ANO: 19,6 % Piráti: 17,7 % STAN: 13,3 % SPD: 5,5 % AUTO: 5,1 % Ostatní: 5,4 %

54 365 platných hlasů · 109 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 41,1 %
KDU+ODS+TOP 09: 31,3 % ANO: 14,6 % Piráti: 13,0 % STAN+SLK: 12,2 % AUTO+PŘÍSAHA: 7,2 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,2 % Ostatní: 16,4 %

32 116 platných hlasů · 109 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 69,0 %
Petr Pavel: 51,4 % Andrej Babiš: 19,6 % Danuše Nerudová: 14,8 % Pavel Fischer: 7,5 % Jaroslav Bašta: 2,7 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,6 %
  • Petr Pavel 51,4 % +0,3
  • Andrej Babiš 19,6 % -0,5
  • Danuše Nerudová 14,8 % +0,3
  • Pavel Fischer 7,5 % -0,1
  • Jaroslav Bašta 2,7 % 0,0
  • Marek Hilšer 2,3 % 0,0
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

55 199 platných hlasů · 109 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 71,5 %
Petr Pavel: 76,9 % Andrej Babiš: 23,1 %
  • Petr Pavel 76,9 % +0,5
  • Andrej Babiš 23,1 % -0,5

56 942 platných hlasů · 109 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

45 mandátů

ODS+NK

10 mandátů · 20,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. arch. Martin Valovič 62 1. 7 011
JUDr. Pavel Šutka 36 2. 6 988
Mgr. Martin Čásenský 37 3. 6 821
Mikuláš Pobuda 31 4. 6 711
Marek Dvořák, BBA 52 5. 6 582
Adam Štěpánek 34 6. 6 589
Mgr. Tereza Hauffenová 48 7. 6 610
Jaroslav Štěpánek 75 8. 6 519
Mgr. Petr Scholz 37 9. 6 546
Robert Krejčí 44 10. 6 508

Společně pro Prahu 10 (Nejlepší město na světě - ODS a lokální osobnosti)

KDU-ČSL+STAN+NK

8 mandátů · 16,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MgA. David Kašpar 49 1. 6 062
Ing. Milan Maršálek 43 5. 5 993
Mgr. Veronika Žolčáková 42 2. 5 962
Mgr. Eliška Čepová 37 3. 5 797
Bc. Adam Šilar 33 4. 5 776
Bc. Matěj Štěpánek 34 6. 5 666
Renata Chmelová 55 7. 5 900
JUDr. Ondřej Ertl 39 8. 5 561

Starostové, Vlasta a Lidovci

ANO

6 mandátů · 12,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
JUDr. Radmila Kleslová 63 1. 4 159
Mgr. Ing. Martin Kopecký 40 2. 4 173
Bc. Romana Šímová 61 3. 4 136
Ing. Jarmila Bendová 61 4. 4 117
Martin Kostka 56 5. 4 136
Mgr. Josef Zběhlík, DiS. 57 6. 4 178

ANO 2011

Zele+PHASOBĚ+NK

6 mandátů · 12,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
David Bouz 29 1. 4 561
Ing. Radka Jenka Šubířová 38 3. 4 435
Mgr. Martin Hruška 37 2. 4 340
Ing. Monika Martišková, Ph.D. 40 6. 4 322
Mgr. Bc. Emil Patta 40 4. 4 287
Mgr. Olga Katarzyna Słowik, Ph.D. 36 5. 4 236

PRAHA 10 SOBĚ

Piráti

5 mandátů · 11,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mikuláš Ferjenčík 39 1. 4 405
Olga Richterová 41 12. 4 323
Mgr. Zuzana Lajksnerová 34 2. 4 209
Mgr. Zuzana Freitas Lopesová 58 6. 4 066
Ing. František Král, MBA 51 3. 3 877

Česká pirátská strana

TEAM+NK

3 mandáty · 8,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Petr Beneš 42 1. 3 191
Bc. Jana Komrsková 48 2. 3 065
Mgr. Michal Kočí 49 3. 2 886

JSME PRAHA 10

TOP 09+NK

3 mandáty · 7,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Tomáš Pek, S.E. 62 1. 2 922
Mgr. Ondřej Počarovský 55 3. 2 879
Bc. Radek Lojda 46 2. 2 809

TOP 09 SPOLU S OSOBNOSTMI PRAHY 10

SPD+NK

2 mandáty · 6,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Čížek 50 1. 2 129
Mgr. Stanislav Šimek 64 2. 2 019

SPD pro Prahu 10 s podporou PRO, Trikolory, Přísahy a Svobodných

HNP+NK

2 mandáty · 5,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Ivana Cabrnochová 52 1. 2 188
Bohumil Zoufalík 58 2. 1 848

Naše Praha 10

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 119 110 56 921 62 189 - - - - - - -
2023 117 999 56 219 61 780 - - - - - - -
2022 116 020 55 181 60 839 - - - - - - -
2021 109 144 52 409 56 735 - - - - - - -
2020 113 279 54 438 58 841 - - - - - - -
2019 110 571 52 684 57 887 - - - - - - -
2018 109 955 52 271 57 684 - - - - - - -
2017 109 790 52 109 57 681 - - - - - - -
2016 109 336 51 785 57 551 - - - - - - -
2015 108 756 51 486 57 270 - - - - - - -
2014 108 993 51 550 57 443 - - - - - - -
2013 108 477 51 391 57 086 - - - - - - -
2012 109 074 51 825 57 249 - - - - - - -
2011 108 998 51 663 57 335 - - - - - - -
2010 110 971 52 673 58 298 - - - - - - -
2009 111 048 52 702 58 346 - - - - - - -
2008 111 685 53 130 58 555 - - - - - - -
2007 110 516 52 180 58 336 - - - - - - -
2006 108 609 50 963 57 646 - - - - - - -
2005 107 989 50 511 57 478 - - - - - - -
2004 107 317 50 026 57 291 - - - - - - -
2003 107 038 49 775 57 263 - - - - - - -
2002 106 962 49 536 57 426 - - - - - - -
2001 107 713 49 703 58 010 - - - - - - -
2000 108 383 50 066 58 317 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

2. z 57

percentil 98. - 98 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence