Městská část

Praha 13

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 66 604
Kód RÚIAN
539694
Poloha
50,0518, 14,3184

Městská část Praha 13 má 66 604 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 9. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 1,9 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 95 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 34,0 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
50 966 55 231 59 496 63 761 68 026 2000 2000: 52 587 obyvatel 2001: 52 388 obyvatel 2002: 52 840 obyvatel 2003: 53 432 obyvatel 2004 2004: 54 067 obyvatel 2005: 55 154 obyvatel 2006: 55 802 obyvatel 2007: 57 071 obyvatel 2008 2008: 58 204 obyvatel 2009: 59 443 obyvatel 2010: 61 018 obyvatel 2011: 59 874 obyvatel 2012 2012: 60 580 obyvatel 2013: 60 555 obyvatel 2014: 61 205 obyvatel 2015: 61 627 obyvatel 2016 2016: 61 945 obyvatel 2017: 62 567 obyvatel 2018: 62 937 obyvatel 2019: 63 554 obyvatel 2020 2020: 63 742 obyvatel 2021: 60 653 obyvatel 2022: 63 804 obyvatel 2023: 65 359 obyvatel 2024 2024: 66 604 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
66 604
+1 245 proti 2023 2000-2024
2024
32 314
+662 proti 2023 2000-2024
2024
34 290
+583 proti 2023 2000-2024
2024
51,5 %
−0,1 proti 2023 2000-2024
2024
9 534
sčítání 2021
41 639
sčítání 2021
9 016
sčítání 2021
15,0 %
ORP 18,4
sčítání 2021
94,6
ORP 119,9
sčítání 2021
65 717
+1 053 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
60 189
sčítání 2021
27 307
sčítání 2021
22 969
sčítání 2021
6 914
sčítání 2021
2 411
sčítání 2021
29 800
sčítání 2021
13 166
sčítání 2021
2 339
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,6 % lidí (17 223 z 60 189), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 588 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 60 653 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 60 189.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
29 320
48,7 % obyvatel
Ženy
30 869
51,3 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
95
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 44 (0,1 %) Ženy 90+ let: 125 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 142 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 249 (0,4 %) 85-89 Muži 80-84 let: 302 (0,5 %) Ženy 80-84 let: 474 (0,8 %) 80-84 Muži 75-79 let: 718 (1,2 %) Ženy 75-79 let: 953 (1,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 1 179 (2,0 %) Ženy 70-74 let: 1 443 (2,4 %) 70-74 Muži 65-69 let: 1 561 (2,6 %) Ženy 65-69 let: 1 826 (3,0 %) 65-69 Muži 60-64 let: 1 763 (2,9 %) Ženy 60-64 let: 1 973 (3,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 1 899 (3,2 %) Ženy 55-59 let: 2 424 (4,0 %) 55-59 Muži 50-54 let: 1 866 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 2 230 (3,7 %) 50-54 Muži 45-49 let: 2 232 (3,7 %) Ženy 45-49 let: 2 321 (3,9 %) 45-49 Muži 40-44 let: 2 511 (4,2 %) Ženy 40-44 let: 2 509 (4,2 %) 40-44 Muži 35-39 let: 2 629 (4,4 %) Ženy 35-39 let: 2 416 (4,0 %) 35-39 Muži 30-34 let: 2 732 (4,5 %) Ženy 30-34 let: 2 526 (4,2 %) 30-34 Muži 25-29 let: 2 147 (3,6 %) Ženy 25-29 let: 2 147 (3,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 1 390 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 1 455 (2,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 228 (2,0 %) Ženy 15-19 let: 1 241 (2,1 %) 15-19 Muži 10-14 let: 1 541 (2,6 %) Ženy 10-14 let: 1 455 (2,4 %) 10-14 Muži 5-9 let: 1 657 (2,8 %) Ženy 5-9 let: 1 534 (2,6 %) 5-9 Muži 0-4 let: 1 779 (3,0 %) Ženy 0-4 let: 1 568 (2,6 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
25 541
0 proti červenci 2026
srpen 2026
38,3
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
1 690
Zaniklo za 12 měsíců
279
Má zaměstnance
28,7 %
z 12 060 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 4 173 16,3 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 4 015 15,7 %
  • Stavebnictví 2 455 9,6 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 2 304 9,0 %
  • Zpracovatelský průmysl 2 018 7,9 %
  • Informační a komunikační činnosti 1 816 7,1 %
  • Ostatní činnosti 1 665 6,5 %
  • Doprava a skladování 1 462 5,7 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 855 3,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 813 3,2 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 693 2,7 %
  • Vzdělávání 547 2,1 %
  • Ostatní 1 198 4,7 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 14 795 57,9 %
  • Společnost s ručením omezeným 7 593 29,7 %
  • Zahraniční fyzická osoba 1 445 5,7 %
  • Spolek 574 2,2 %
  • Společenství vlastníků jednotek 365 1,4 %
  • Akciová společnost 345 1,4 %
  • Družstvo 100 0,4 %
  • Pobočný spolek 51 0,2 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 51 0,2 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 39 0,2 %
  • Ostatní 183 0,7 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 4 114 16,1 %
  • 3-10 let 6 622 25,9 %
  • 10-20 let 6 954 27,2 %
  • 20-30 let 4 096 16,0 %
  • Více než 30 let 3 755 14,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 8 597 33,7 %
  • 1-9 zaměstnanců 2 861 11,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 462 1,8 %
  • 50-249 zaměstnanců 111 0,4 %
  • 250 a více zaměstnanců 29 0,1 %
  • Neuvedeno 13 481 52,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
27 499
sčítání 2021
25 524
sčítání 2021
1 233
sčítání 2021
124
sčítání 2021
25 161
sčítání 2021
8
sčítání 2021
14 420
sčítání 2021
17 211
sčítání 2021
16 662
sčítání 2021
3 953
sčítání 2021
34,0 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
71,2 %
+1,5 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
72,9 %
+2,2 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
45,4 %
+2,1 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
41,0 %
+3,8 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
22,1 %
−3,1 proti 2020
ORP 22,2
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 45,4 %
ODS+NK: 25,0 % STAN: 16,7 % ANO: 13,2 % PRAHA SOBĚ+NK: 12,7 % Zelení+Piráti: 10,4 % SOPU+SEN 21+NK: 9,5 % Ostatní: 12,6 %
  • ODS+NK 25,0 %
  • STAN 16,7 %
  • ANO 13,2 %
  • PRAHA SOBĚ+NK 12,7 %
  • Zelení+Piráti 10,4 %
  • SOPU+SEN 21+NK 9,5 %
  • KDU-ČSL+TOP 09 6,5 %
  • SPD+NK 5,1 %
  • Ostatní (1) 1,0 %

605 749 platných hlasů · 58 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 45,3 %
Václav Láska: 32,0 % Radko Sáblík: 25,6 % Zdeněk Šarapatka: 18,6 % Lubomír Brož: 15,7 % Pavel Spirov: 5,2 % Petra Prokšanová: 2,2 % Ostatní: 0,9 %

18 042 platných hlasů · 58 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 22,1 %
Václav Láska: 52,3 % Radko Sáblík: 47,7 %

9 032 platných hlasů · 58 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 71,2 %
SPOLU: 33,2 % ANO: 21,3 % Piráti: 15,5 % STAN: 12,7 % SPD: 5,8 % AUTO: 5,4 % Ostatní: 6,1 %

28 465 platných hlasů · 58 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 41,0 %
KDU+ODS+TOP 09: 30,3 % ANO: 15,3 % Piráti: 11,5 % STAN+SLK: 11,0 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,2 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 6,3 % Ostatní: 17,4 %

16 622 platných hlasů · 58 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 70,9 %
Petr Pavel: 49,8 % Andrej Babiš: 21,0 % Danuše Nerudová: 14,0 % Pavel Fischer: 7,9 % Jaroslav Bašta: 3,2 % Marek Hilšer: 2,4 % Ostatní: 1,8 %
  • Petr Pavel 49,8 % -1,2
  • Andrej Babiš 21,0 % +0,9
  • Danuše Nerudová 14,0 % -0,6
  • Pavel Fischer 7,9 % +0,2
  • Jaroslav Bašta 3,2 % +0,5
  • Marek Hilšer 2,4 % +0,1
  • Karel Diviš 1,2 % +0,2
  • Tomáš Zima 0,6 % 0,0

28 980 platných hlasů · 58 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 72,9 %
Petr Pavel: 74,9 % Andrej Babiš: 25,1 %
  • Petr Pavel 74,9 % -1,4
  • Andrej Babiš 25,1 % +1,4

29 798 platných hlasů · 58 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

35 mandátů

ODS+NK

9 mandátů · 25,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. David Vodrážka 55 1. 5 266
Ing. Petra Dymlová 44 2. 4 526
David Zelený 53 3. 4 554
Petr Zeman 65 4. 4 497
Ing. Vojtěch Provazník 43 5. 4 470
Ing. Vít Bobysud 55 6. 4 506
Zbyněk Pastrňák 73 7. 4 348
Milan Vávra 50 8. 4 353
Rudolf Weyda 49 9. 4 362

ODS s podporou nezávislých

STAN

6 mandátů · 16,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Šárka Kuželová 49 2. 3 343
Vojtěch Ludvík 25 1. 3 253
MUDr. Aleš Vícha, Ph.D. 55 3. 3 247
RNDr. Jiří Mašek, CSc. 69 4. 3 235
Daniel Adamov 20 5. 3 028
Václav Vorlíček 33 6. 3 052

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

ANO

5 mandátů · 13,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
RNDr. Marcela Plesníková 63 1. 2 558
Yveta Kvapilová 54 2. 2 434
Ing. Michal Drábek 66 3. 2 384
Ing. Josef Zobal 71 4. 2 366
Ing. Pavel Prokeš 53 5. 2 381

ANO 2011

PRAHA SOBĚ+NK

5 mandátů · 12,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Pavel Podzemský 58 1. 2 579
Ing. Zuzana Kratochvílová 44 2. 2 573
Ing. Lenka Pachmanová 49 6. 2 411
Michal Večeřílek 51 3. 2 393
Ondřej Formánek 33 4. 2 376

PRAHA 13 SOBĚ

Zelení+Piráti

4 mandáty · 10,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Tomáš Murňák 46 1. 2 064
Tomáš Krejčí 41 2. 2 020
Barbora Bero, DiS. 42 4. 2 008
Kristýna Marie Pokorná 21 5. 1 988

Zelení a Piráti pro 13

SOPU+SEN 21+NK

3 mandáty · 9,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. et Mgr. Jana Prosmanová 50 1. 2 033
Mgr. Bc. Vojtěch Nitra, MSc 37 2. 1 898
Karel Vítek 64 3. 1 828

SEN PRO PRAHU 13 s podporou senátora Václava Lásky a Společnosti na ochranu Prokopského údolí

KDU-ČSL+TOP 09

2 mandáty · 6,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ivana Todlová 60 1. 1 488
Daria Křivánková 52 2. 1 406

Společně pro Prahu 13 - TOP 09 a KDU-ČSL

SPD+NK

1 mandát · 5,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
JUDr. Vladimíra Bondarenková 50 1. 1 026

SPD a nezávislí kandidáti pro Prahu 13 s podporou tradičních sociálních demokratů

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 66 604 32 314 34 290 - - - - - - -
2023 65 359 31 652 33 707 - - - - - - -
2022 63 804 30 915 32 889 - - - - - - -
2021 60 653 29 557 31 096 - - - - - - -
2020 63 742 31 075 32 667 - - - - - - -
2019 63 554 30 923 32 631 - - - - - - -
2018 62 937 30 604 32 333 - - - - - - -
2017 62 567 30 383 32 184 - - - - - - -
2016 61 945 29 999 31 946 - - - - - - -
2015 61 627 29 892 31 735 - - - - - - -
2014 61 205 29 720 31 485 - - - - - - -
2013 60 555 29 412 31 143 - - - - - - -
2012 60 580 29 395 31 185 - - - - - - -
2011 59 874 29 062 30 812 - - - - - - -
2010 61 018 29 799 31 219 - - - - - - -
2009 59 443 28 950 30 493 - - - - - - -
2008 58 204 28 302 29 902 - - - - - - -
2007 57 071 27 741 29 330 - - - - - - -
2006 55 802 27 037 28 765 - - - - - - -
2005 55 154 26 679 28 475 - - - - - - -
2004 54 067 26 126 27 941 - - - - - - -
2003 53 432 25 801 27 631 - - - - - - -
2002 52 840 25 533 27 307 - - - - - - -
2001 52 388 25 320 27 068 - - - - - - -
2000 52 587 25 447 27 140 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

9. z 57

percentil 86. - 86 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence