Městská část

Praha 14

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 50 525
Kód RÚIAN
547361
Poloha
50,1053, 14,5539

Městská část Praha 14 má 50 525 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 12. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,6 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 89 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 25,1 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
35 854 39 855 43 857 47 858 51 859 2000 2000: 37 188 obyvatel 2001: 37 411 obyvatel 2002: 38 370 obyvatel 2003: 39 529 obyvatel 2004 2004: 40 574 obyvatel 2005: 41 641 obyvatel 2006: 42 341 obyvatel 2007: 43 780 obyvatel 2008 2008: 44 639 obyvatel 2009: 45 564 obyvatel 2010: 46 291 obyvatel 2011: 45 822 obyvatel 2012 2012: 45 565 obyvatel 2013: 45 324 obyvatel 2014: 45 741 obyvatel 2015: 46 140 obyvatel 2016 2016: 46 577 obyvatel 2017: 47 051 obyvatel 2018: 47 375 obyvatel 2019: 47 761 obyvatel 2020 2020: 47 925 obyvatel 2021: 46 178 obyvatel 2022: 49 658 obyvatel 2023: 50 222 obyvatel 2024 2024: 50 525 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
50 525
+303 proti 2023 2000-2024
2024
24 782
+168 proti 2023 2000-2024
2024
25 743
+135 proti 2023 2000-2024
2024
51,0 %
0 proti 2023 2000-2024
2024
7 347
sčítání 2021
33 111
sčítání 2021
6 556
sčítání 2021
13,9 %
ORP 18,4
sčítání 2021
89,2
ORP 119,9
sčítání 2021
50 028
+214 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
47 014
sčítání 2021
22 031
sčítání 2021
16 666
sčítání 2021
5 882
sčítání 2021
1 986
sčítání 2021
23 608
sčítání 2021
9 799
sčítání 2021
1 609
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,9 % lidí (13 607 z 47 014), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 449 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 46 178 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 47 014.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
23 436
49,8 % obyvatel
Ženy
23 578
50,2 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
89
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 41 (0,1 %) Ženy 90+ let: 100 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 135 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 233 (0,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 228 (0,5 %) Ženy 80-84 let: 376 (0,8 %) 80-84 Muži 75-79 let: 547 (1,2 %) Ženy 75-79 let: 707 (1,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 819 (1,7 %) Ženy 70-74 let: 1 097 (2,3 %) 70-74 Muži 65-69 let: 1 050 (2,2 %) Ženy 65-69 let: 1 223 (2,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 1 162 (2,5 %) Ženy 60-64 let: 1 208 (2,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 1 444 (3,1 %) Ženy 55-59 let: 1 598 (3,4 %) 55-59 Muži 50-54 let: 1 662 (3,5 %) Ženy 50-54 let: 1 759 (3,7 %) 50-54 Muži 45-49 let: 2 103 (4,5 %) Ženy 45-49 let: 2 158 (4,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 2 093 (4,5 %) Ženy 40-44 let: 2 046 (4,4 %) 40-44 Muži 35-39 let: 2 028 (4,3 %) Ženy 35-39 let: 1 882 (4,0 %) 35-39 Muži 30-34 let: 2 097 (4,5 %) Ženy 30-34 let: 1 863 (4,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 1 771 (3,8 %) Ženy 25-29 let: 1 660 (3,5 %) 25-29 Muži 20-24 let: 1 293 (2,8 %) Ženy 20-24 let: 1 126 (2,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 085 (2,3 %) Ženy 15-19 let: 1 073 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 1 240 (2,6 %) Ženy 10-14 let: 1 094 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 1 300 (2,8 %) Ženy 5-9 let: 1 114 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 1 338 (2,9 %) Ženy 0-4 let: 1 261 (2,7 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
16 357
0 proti červenci 2026
srpen 2026
32,4
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
719
Zaniklo za 12 měsíců
169
Má zaměstnance
26,4 %
z 7 635 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 2 719 16,6 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 2 199 13,4 %
  • Stavebnictví 2 114 12,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 1 423 8,7 %
  • Ostatní činnosti 1 172 7,2 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 1 146 7,0 %
  • Doprava a skladování 1 012 6,2 %
  • Informační a komunikační činnosti 836 5,1 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 679 4,2 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 555 3,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 415 2,5 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 398 2,4 %
  • Ostatní 789 4,8 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 11 220 68,6 %
  • Společnost s ručením omezeným 3 501 21,4 %
  • Zahraniční fyzická osoba 693 4,2 %
  • Společenství vlastníků jednotek 310 1,9 %
  • Spolek 275 1,7 %
  • Akciová společnost 129 0,8 %
  • Družstvo 70 0,4 %
  • Pobočný spolek 31 0,2 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 24 0,1 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 19 0,1 %
  • Ostatní 85 0,5 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 1 908 11,7 %
  • 3-10 let 3 858 23,6 %
  • 10-20 let 4 487 27,4 %
  • 20-30 let 3 204 19,6 %
  • Více než 30 let 2 900 17,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 5 617 34,3 %
  • 1-9 zaměstnanců 1 651 10,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 299 1,8 %
  • 50-249 zaměstnanců 59 0,4 %
  • 250 a více zaměstnanců 9 0,1 %
  • Neuvedeno 8 722 53,3 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
20 939
sčítání 2021
17 849
sčítání 2021
1 987
sčítání 2021
337
sčítání 2021
19 051
sčítání 2021
1
sčítání 2021
10 107
sčítání 2021
9 953
sčítání 2021
13 193
sčítání 2021
4 020
sčítání 2021
25,1 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
66,9 %
+1,5 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
70,1 %
+4,1 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
40,2 %
+2,9 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
36,5 %
+7,2 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
16,5 %
+0,7 proti 2020
ORP 22,2
2019-2026
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 40,2 %
ODS+TOP 09: 28,6 % STAN: 18,6 % ANO: 17,0 % Zel+Pir+PHASOBĚ: 12,7 % N14: 12,2 % SPD+NK: 4,1 % Ostatní: 6,8 %
  • ODS+TOP 09 28,6 %
  • STAN 18,6 %
  • ANO 17,0 %
  • Zel+Pir+PHASOBĚ 12,7 %
  • N14 12,2 %
  • SPD+NK 4,1 %
  • KDU-ČSL+NK 3,6 %
  • Svobodní 1,9 %
  • Ostatní (1) 1,3 %

355 907 platných hlasů · 32 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 39,1 %
David Smoljak: 44,6 % Dagmar Pecková: 22,9 % Radek Žalud: 17,5 % Bedřich Laube: 8,8 % Darina Batyiová: 6,2 %

11 776 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 16,5 %
David Smoljak: 77,0 % Dagmar Pecková: 23,1 %

5 128 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 66,9 %
SPOLU: 30,1 % ANO: 25,1 % Piráti: 13,1 % STAN: 12,7 % AUTO: 6,4 % SPD: 6,3 % Ostatní: 6,3 %

20 610 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 36,5 %
KDU+ODS+TOP 09: 28,5 % ANO: 18,4 % STAN+SLK: 10,6 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,8 % Piráti: 9,6 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 6,5 % Ostatní: 16,7 %

11 335 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 67,1 %
Petr Pavel: 47,6 % Andrej Babiš: 23,6 % Danuše Nerudová: 14,5 % Pavel Fischer: 7,0 % Jaroslav Bašta: 2,9 % Marek Hilšer: 2,4 % Ostatní: 1,9 %
  • Petr Pavel 47,6 % -3,4
  • Andrej Babiš 23,6 % +3,6
  • Danuše Nerudová 14,5 % 0,0
  • Pavel Fischer 7,0 % -0,7
  • Jaroslav Bašta 2,9 % +0,1
  • Marek Hilšer 2,4 % +0,1
  • Karel Diviš 1,2 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1

21 079 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 70,1 %
Petr Pavel: 71,6 % Andrej Babiš: 28,4 %
  • Petr Pavel 71,6 % -4,8
  • Andrej Babiš 28,4 % +4,8

21 952 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

31 mandátů

ODS+TOP 09

10 mandátů · 28,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jiří Zajac 49 1. 3 562
Mgr. Irena Kolmanová 48 2. 3 531
Josef Kutmon 70 3. 3 395
Žofie Zemanová 28 4. 3 373
Jaromír Krátký 48 5. 3 360
Klára Holá 39 6. 3 400
Mgr. Jozef Baláž 51 7. 3 330
MUDr. Kateřina Pavlíčková 74 8. 3 338
Matyáš Med 24 9. 3 322
Eliška Dvořáková 43 10. 3 351

ODS SPOLU s TOP 09 a Sousedy pro Prahu 14

STAN

7 mandátů · 18,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jan Liška 43 1. 2 456
Ing. Monika Žubretovská 58 2. 2 342
Tomáš Ponec, MBA 52 3. 2 251
Josefína Kurfürstová, M.A. 31 4. 2 331
Vojtěch Žák 18 5. 2 235
Filip Mareš 24 6. 2 240
Petra Hanzlíková 39 7. 2 225

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

ANO

6 mandátů · 17,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Mária Ševčíková 59 1. 2 070
Ing. Karel Med 55 2. 2 029
Miroslav Šubrt 55 3. 2 013
Aneta Hejrovská 34 4. 1 998
Ing. Jan Adámek 43 5. 1 989
Ing. Veronika Bušová, MBA 56 6. 1 968

ANO 2011

Zel+Pir+PHASOBĚ

4 mandáty · 12,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Petr Zeman 58 1. 1 648
Jaroslav Verner 26 2. 1 631
Mgr. Zuzana Habartová 47 3. 1 631
Ing. Petr Hukal, DiS. 46 4. 1 594

MY pro Prahu 14 - Piráti, Praha 14 sobě, Zelení

N14

4 mandáty · 12,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Soňa Tománková 48 1. 1 767
Ing. Miroslav Jungwirth 41 3. 1 588
Vladimír Diviš 50 2. 1 544
PharmDr. Margita Klusáková 59 4. 1 529

NAŠE Čtrnáctka

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 50 525 24 782 25 743 - - - - - - -
2023 50 222 24 614 25 608 - - - - - - -
2022 49 658 24 386 25 272 - - - - - - -
2021 46 178 22 968 23 210 - - - - - - -
2020 47 925 23 932 23 993 - - - - - - -
2019 47 761 23 841 23 920 - - - - - - -
2018 47 375 23 490 23 885 - - - - - - -
2017 47 051 23 279 23 772 - - - - - - -
2016 46 577 23 056 23 521 - - - - - - -
2015 46 140 22 792 23 348 - - - - - - -
2014 45 741 22 658 23 083 - - - - - - -
2013 45 324 22 421 22 903 - - - - - - -
2012 45 565 22 586 22 979 - - - - - - -
2011 45 822 22 760 23 062 - - - - - - -
2010 46 291 23 073 23 218 - - - - - - -
2009 45 564 22 763 22 801 - - - - - - -
2008 44 639 22 193 22 446 - - - - - - -
2007 43 780 21 659 22 121 - - - - - - -
2006 42 341 20 858 21 483 - - - - - - -
2005 41 641 20 510 21 131 - - - - - - -
2004 40 574 19 863 20 711 - - - - - - -
2003 39 529 19 343 20 186 - - - - - - -
2002 38 370 18 724 19 646 - - - - - - -
2001 37 411 18 219 19 192 - - - - - - -
2000 37 188 18 107 19 081 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

12. z 57

percentil 80. - 80 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence