Městská část

Praha 15

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 35 991
Kód RÚIAN
547387
Poloha
50,0468, 14,5591

Městská část Praha 15 má 35 991 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 14. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,5 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 105 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 29,2 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
26 034 28 749 31 465 34 181 36 896 2000 2000: 27 911 obyvatel 2001: 27 162 obyvatel 2002: 26 939 obyvatel 2003: 27 144 obyvatel 2004 2004: 27 210 obyvatel 2005: 27 552 obyvatel 2006: 28 101 obyvatel 2007: 29 213 obyvatel 2008 2008: 29 902 obyvatel 2009: 30 442 obyvatel 2010: 31 015 obyvatel 2011: 30 954 obyvatel 2012 2012: 31 066 obyvatel 2013: 31 139 obyvatel 2014: 31 860 obyvatel 2015: 32 590 obyvatel 2016 2016: 33 286 obyvatel 2017: 33 839 obyvatel 2018: 34 351 obyvatel 2019: 34 720 obyvatel 2020 2020: 34 891 obyvatel 2021: 33 722 obyvatel 2022: 35 330 obyvatel 2023: 35 797 obyvatel 2024 2024: 35 991 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
35 991
+194 proti 2023 2000-2024
2024
17 223
+88 proti 2023 2000-2024
2024
18 768
+106 proti 2023 2000-2024
2024
52,1 %
0 proti 2023 2000-2024
2024
6 008
sčítání 2021
22 843
sčítání 2021
6 316
sčítání 2021
18,0 %
ORP 18,4
sčítání 2021
105,1
ORP 119,9
sčítání 2021
35 833
+137 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
35 167
sčítání 2021
16 236
sčítání 2021
12 847
sčítání 2021
4 099
sčítání 2021
1 711
sčítání 2021
18 639
sčítání 2021
6 817
sčítání 2021
1 271
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,6 % lidí (9 711 z 35 167), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 274 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 33 722 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 35 167.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
16 969
48,3 % obyvatel
Ženy
18 198
51,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
105
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 39 (0,1 %) Ženy 90+ let: 100 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 107 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 186 (0,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 233 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 298 (0,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 583 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 806 (2,3 %) 75-79 Muži 70-74 let: 788 (2,2 %) Ženy 70-74 let: 1 175 (3,3 %) 70-74 Muži 65-69 let: 888 (2,5 %) Ženy 65-69 let: 1 113 (3,2 %) 65-69 Muži 60-64 let: 770 (2,2 %) Ženy 60-64 let: 961 (2,7 %) 60-64 Muži 55-59 let: 850 (2,4 %) Ženy 55-59 let: 959 (2,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 907 (2,6 %) Ženy 50-54 let: 933 (2,7 %) 50-54 Muži 45-49 let: 1 450 (4,1 %) Ženy 45-49 let: 1 339 (3,8 %) 45-49 Muži 40-44 let: 1 747 (5,0 %) Ženy 40-44 let: 1 649 (4,7 %) 40-44 Muži 35-39 let: 1 604 (4,6 %) Ženy 35-39 let: 1 612 (4,6 %) 35-39 Muži 30-34 let: 1 432 (4,1 %) Ženy 30-34 let: 1 517 (4,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 1 101 (3,1 %) Ženy 25-29 let: 1 162 (3,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 740 (2,1 %) Ženy 20-24 let: 759 (2,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 692 (2,0 %) Ženy 15-19 let: 659 (1,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 902 (2,6 %) Ženy 10-14 let: 877 (2,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 1 001 (2,9 %) Ženy 5-9 let: 993 (2,8 %) 5-9 Muži 0-4 let: 1 135 (3,2 %) Ženy 0-4 let: 1 100 (3,1 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
19 438
0 proti červenci 2026
srpen 2026
54,0
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
1 395
Zaniklo za 12 měsíců
492
Má zaměstnance
33,1 %
z 8 753 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 3 178 16,3 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 2 719 14,0 %
  • Stavebnictví 2 495 12,8 %
  • Zpracovatelský průmysl 1 799 9,3 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 1 455 7,5 %
  • Doprava a skladování 1 237 6,4 %
  • Ostatní činnosti 1 079 5,6 %
  • Informační a komunikační činnosti 1 033 5,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 740 3,8 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 666 3,4 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 471 2,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 462 2,4 %
  • Ostatní 861 4,4 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 9 196 47,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 7 673 39,5 %
  • Zahraniční fyzická osoba 1 472 7,6 %
  • Spolek 339 1,7 %
  • Akciová společnost 247 1,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 241 1,2 %
  • Družstvo 69 0,4 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 32 0,2 %
  • Evropská společnost 30 0,2 %
  • Pobočný spolek 27 0,1 %
  • Ostatní 112 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 3 618 18,6 %
  • 3-10 let 5 618 28,9 %
  • 10-20 let 5 226 26,9 %
  • 20-30 let 2 631 13,5 %
  • Více než 30 let 2 345 12,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 5 855 30,1 %
  • 1-9 zaměstnanců 2 359 12,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 420 2,2 %
  • 50-249 zaměstnanců 96 0,5 %
  • 250 a více zaměstnanců 23 0,1 %
  • Neuvedeno 10 685 55,0 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
16 415
sčítání 2021
14 796
sčítání 2021
1 162
sčítání 2021
182
sčítání 2021
15 265
sčítání 2021
1
sčítání 2021
10 129
sčítání 2021
8 515
sčítání 2021
10 345
sčítání 2021
2 295
sčítání 2021
29,2 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
71,4 %
+0,8 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
73,7 %
+2,3 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
45,7 %
+1,7 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
39,8 %
+4,0 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
16,6 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 45,7 %
SNK: 44,8 % ODS+TOP 09: 15,7 % STAN: 11,7 % ANO: 10,9 % Piráti+PHA SOBĚ: 6,8 % SPD+PRO+NK: 4,3 % Ostatní: 5,8 %
  • SNK 44,8 %
  • ODS+TOP 09 15,7 %
  • STAN 11,7 %
  • ANO 10,9 %
  • Piráti+PHA SOBĚ 6,8 %
  • SPD+PRO+NK 4,3 %
  • NEZ 3,7 %
  • HAŠ 1,8 %
  • Ostatní (3) 0,3 %

317 770 platných hlasů · 23 okrsků

Sněmovna 2025

účast 71,4 %
SPOLU: 32,4 % ANO: 24,0 % Piráti: 13,6 % STAN: 12,4 % SPD: 5,9 % AUTO: 5,7 % Ostatní: 5,9 %

16 605 platných hlasů · 23 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 39,8 %
KDU+ODS+TOP 09: 29,5 % ANO: 17,7 % STAN+SLK: 12,0 % Piráti: 9,9 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,8 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 6,2 % Ostatní: 16,0 %

9 280 platných hlasů · 23 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 72,0 %
Petr Pavel: 48,5 % Andrej Babiš: 23,2 % Danuše Nerudová: 13,2 % Pavel Fischer: 8,0 % Jaroslav Bašta: 2,8 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 1,7 %
  • Petr Pavel 48,5 % -2,5
  • Andrej Babiš 23,2 % +3,1
  • Danuše Nerudová 13,2 % -1,4
  • Pavel Fischer 8,0 % +0,4
  • Jaroslav Bašta 2,8 % 0,0
  • Marek Hilšer 2,5 % +0,3
  • Karel Diviš 1,2 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

16 957 platných hlasů · 23 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 73,7 %
Petr Pavel: 73,1 % Andrej Babiš: 26,9 %
  • Petr Pavel 73,1 % -3,3
  • Andrej Babiš 26,9 % +3,3

17 294 platných hlasů · 23 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

31 mandátů

SNK

16 mandátů · 44,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
PhDr. Marcel Pencák 51 1. 4 734
Ing. Zdeněk Edlman 62 2. 4 709
Mgr. Klára Krybusová 35 3. 4 719
Mgr. Jana Brádková 44 4. 4 692
Milan Ducko 53 5. 4 650
Ivana Lisnerová, MBA, M.A. 44 6. 4 663
Bc. Jan Veleba 36 7. 4 671
Ing. Petr Šumbera 51 8. 4 629
Lucie Jechová 50 9. 4 632
Miroslav Hynšt 47 10. 4 622
PaedDr. Jana Vachulová 67 11. 4 621
Josef Prajzler 62 12. 4 603
Jana Vařeková 50 13. 4 639
Bc. Michal Šebesta, DiS. 43 14. 4 654
Ing. Petra Petrů 52 15. 4 628
Mgr. Filip Vachule 40 16. 4 629

Patnáctka náš domov

ODS+TOP 09

5 mandátů · 15,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Michal Fischer 61 1. 1 758
Karolína Polverini 59 2. 1 651
JUDr. Petr Musil 49 3. 1 669
Bc. Pavel Klega 60 4. 1 637
Michal Frauenterka 59 5. 1 658

Společně pro Prahu 15 (Občanská demokratická strana, TOP 09 a nezávislí kandidáti)

STAN

4 mandáty · 11,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Vladimír Limburský 35 1. 1 351
Mgr. Andrea Hogenová, DiS. 59 2. 1 256
Mgr. Ilja Kocian 52 3. 1 250
Mgr. Petr Franěk 58 4. 1 236

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

ANO

4 mandáty · 10,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Václav Bílek 58 1. 1 193
David Hájek 36 2. 1 187
Bc. Eva Ingrid Antl Burianová 48 3. 1 140
Miroslav Nauč 47 4. 1 161

ANO 2011

Piráti+PHA SOBĚ

2 mandáty · 6,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Martin Schaefer 38 4. 798
Mgr. Pavel Petrášek 44 1. 796

Piráti a Praha 15 sobě

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 35 991 17 223 18 768 - - - - - - -
2023 35 797 17 135 18 662 - - - - - - -
2022 35 330 16 890 18 440 - - - - - - -
2021 33 722 16 231 17 491 - - - - - - -
2020 34 891 16 903 17 988 - - - - - - -
2019 34 720 16 856 17 864 - - - - - - -
2018 34 351 16 666 17 685 - - - - - - -
2017 33 839 16 371 17 468 - - - - - - -
2016 33 286 16 067 17 219 - - - - - - -
2015 32 590 15 779 16 811 - - - - - - -
2014 31 860 15 430 16 430 - - - - - - -
2013 31 139 15 111 16 028 - - - - - - -
2012 31 066 15 112 15 954 - - - - - - -
2011 30 954 15 131 15 823 - - - - - - -
2010 31 015 15 189 15 826 - - - - - - -
2009 30 442 14 933 15 509 - - - - - - -
2008 29 902 14 664 15 238 - - - - - - -
2007 29 213 14 286 14 927 - - - - - - -
2006 28 101 13 738 14 363 - - - - - - -
2005 27 552 13 484 14 068 - - - - - - -
2004 27 210 13 322 13 888 - - - - - - -
2003 27 144 13 288 13 856 - - - - - - -
2002 26 939 13 085 13 854 - - - - - - -
2001 27 162 13 177 13 985 - - - - - - -
2000 27 911 13 506 14 405 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

14. z 57

percentil 77. - 77 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence