Městská část

Praha 16

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 8 766
Kód RÚIAN
539601
Poloha
49,9909, 14,3682

Městská část Praha 16 má 8 766 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 26. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,7 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 109 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 27,1 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
6 905 7 427 7 948 8 469 8 991 2000 2000: 7 079 obyvatel 2001: 7 099 obyvatel 2002: 7 469 obyvatel 2003: 7 612 obyvatel 2004 2004: 7 710 obyvatel 2005: 7 874 obyvatel 2006: 7 955 obyvatel 2007: 8 131 obyvatel 2008 2008: 8 201 obyvatel 2009: 8 377 obyvatel 2010: 8 462 obyvatel 2011: 8 141 obyvatel 2012 2012: 8 131 obyvatel 2013: 8 138 obyvatel 2014: 8 284 obyvatel 2015: 8 320 obyvatel 2016 2016: 8 401 obyvatel 2017: 8 524 obyvatel 2018: 8 563 obyvatel 2019: 8 694 obyvatel 2020 2020: 8 817 obyvatel 2021: 8 325 obyvatel 2022: 8 644 obyvatel 2023: 8 708 obyvatel 2024 2024: 8 766 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
8 766
+58 proti 2023 2000-2024
2024
4 389
+50 proti 2023 2000-2024
2024
4 377
+8 proti 2023 2000-2024
2024
49,9 %
−0,2 proti 2023 2000-2024
2024
1 449
sčítání 2021
5 431
sčítání 2021
1 582
sčítání 2021
18,7 %
ORP 18,4
sčítání 2021
109,2
ORP 119,9
sčítání 2021
8 728
+33 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
8 462
sčítání 2021
3 694
sčítání 2021
3 220
sčítání 2021
989
sčítání 2021
504
sčítání 2021
4 351
sčítání 2021
1 672
sčítání 2021
320
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,8 % lidí (2 439 z 8 462), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 55 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 8 325 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 8 462.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
4 247
50,2 % obyvatel
Ženy
4 215
49,8 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
109
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 12 (0,1 %) Ženy 90+ let: 38 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 33 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 66 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 88 (1,0 %) Ženy 80-84 let: 106 (1,3 %) 80-84 Muži 75-79 let: 140 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 196 (2,3 %) 75-79 Muži 70-74 let: 190 (2,3 %) Ženy 70-74 let: 238 (2,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 219 (2,6 %) Ženy 65-69 let: 256 (3,0 %) 65-69 Muži 60-64 let: 268 (3,2 %) Ženy 60-64 let: 245 (2,9 %) 60-64 Muži 55-59 let: 329 (3,9 %) Ženy 55-59 let: 299 (3,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 259 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 265 (3,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 385 (4,6 %) Ženy 45-49 let: 353 (4,2 %) 45-49 Muži 40-44 let: 372 (4,4 %) Ženy 40-44 let: 317 (3,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 332 (3,9 %) Ženy 35-39 let: 327 (3,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 283 (3,3 %) Ženy 30-34 let: 292 (3,5 %) 30-34 Muži 25-29 let: 244 (2,9 %) Ženy 25-29 let: 203 (2,4 %) 25-29 Muži 20-24 let: 130 (1,5 %) Ženy 20-24 let: 151 (1,8 %) 20-24 Muži 15-19 let: 202 (2,4 %) Ženy 15-19 let: 175 (2,1 %) 15-19 Muži 10-14 let: 270 (3,2 %) Ženy 10-14 let: 228 (2,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 251 (3,0 %) Ženy 5-9 let: 240 (2,8 %) 5-9 Muži 0-4 let: 240 (2,8 %) Ženy 0-4 let: 220 (2,6 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
2 899
0 proti červenci 2026
srpen 2026
33,1
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
140
Zaniklo za 12 měsíců
10
Má zaměstnance
29,2 %
z 1 491 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 467 16,1 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 380 13,1 %
  • Zpracovatelský průmysl 311 10,7 %
  • Stavebnictví 294 10,1 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 226 7,8 %
  • Ostatní činnosti 216 7,5 %
  • Informační a komunikační činnosti 174 6,0 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 109 3,8 %
  • Doprava a skladování 108 3,7 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 101 3,5 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 100 3,4 %
  • Vzdělávání 95 3,3 %
  • Ostatní 198 6,8 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 914 66,0 %
  • Společnost s ručením omezeným 687 23,7 %
  • Spolek 92 3,2 %
  • Zahraniční fyzická osoba 47 1,6 %
  • Společenství vlastníků jednotek 47 1,6 %
  • Družstvo 26 0,9 %
  • Akciová společnost 25 0,9 %
  • Pobočný spolek 11 0,4 %
  • Ústav 9 0,3 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 7 0,2 %
  • Ostatní 34 1,2 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 315 10,9 %
  • 3-10 let 607 20,9 %
  • 10-20 let 734 25,3 %
  • 20-30 let 623 21,5 %
  • Více než 30 let 620 21,4 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 055 36,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 337 11,6 %
  • 10-49 zaměstnanců 74 2,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 23 0,8 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,1 %
  • Neuvedeno 1 408 48,6 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
3 550
sčítání 2021
2 070
sčítání 2021
913
sčítání 2021
277
sčítání 2021
3 267
sčítání 2021
3
sčítání 2021
1 594
sčítání 2021
1 903
sčítání 2021
2 299
sčítání 2021
685
sčítání 2021
27,1 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
75,0 %
+0,1 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
76,9 %
+1,8 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
56,0 %
+3,0 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
46,5 %
+4,3 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
34,3 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 56,0 %
ODS+NK: 60,3 % KDUZelSTANTOPNK: 23,8 % Piráti+NK: 7,6 % ANO: 5,6 % GEN+NK: 2,7 %
  • ODS+NK 60,3 %
  • KDUZelSTANTOPNK 23,8 %
  • Piráti+NK 7,6 %
  • ANO 5,6 %
  • GEN+NK 2,7 %

49 010 platných hlasů · 8 okrsků

Sněmovna 2025

účast 75,0 %
SPOLU: 38,6 % ANO: 19,4 % Piráti: 15,5 % STAN: 11,1 % AUTO: 5,2 % SPD: 5,1 % Ostatní: 5,2 %

4 509 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 46,5 %
KDU+ODS+TOP 09: 36,9 % ANO: 14,1 % STAN+SLK: 10,5 % Piráti: 10,5 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,2 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 4,8 % Ostatní: 15,0 %

2 820 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 75,7 %
Petr Pavel: 52,5 % Andrej Babiš: 19,2 % Danuše Nerudová: 13,4 % Pavel Fischer: 8,4 % Marek Hilšer: 2,6 % Jaroslav Bašta: 2,4 % Ostatní: 1,5 %
  • Petr Pavel 52,5 % +1,5
  • Andrej Babiš 19,2 % -0,9
  • Danuše Nerudová 13,4 % -1,2
  • Pavel Fischer 8,4 % +0,8
  • Marek Hilšer 2,6 % +0,3
  • Jaroslav Bašta 2,4 % -0,4
  • Karel Diviš 1,0 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

4 545 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 76,9 %
Petr Pavel: 77,8 % Andrej Babiš: 22,2 %
  • Petr Pavel 77,8 % +1,5
  • Andrej Babiš 22,2 % -1,5

4 624 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ODS+NK

10 mandátů · 60,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Karel Hanzlík 60 1. 2 049
Mgr. Miroslav Knotek 58 2. 1 972
Ing. arch. Jana Zdráhalová, Ph.D. 48 3. 2 086
Simona Baráková 56 4. 2 053
Ing. Viktor Krištof, MBA 47 5. 2 002
Bc. Jakub Mareš 32 6. 2 073
Jan Fleischner 31 7. 1 934
Mgr. Aneta Lédrová 45 8. 2 039
Bc. Jan Lukavský 24 9. 2 010
Ing. Irena Farníková 74 10. 1 938

Občanská demokratická strana Radotín

KDUZelSTANTOPNK

4 mandáty · 23,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Matěj Rak 49 2. 963
Ing. Lucie Malátová, MBA 54 1. 915
Mgr. Matěj Pomahač 42 3. 818
Mgr. Samantha Chvojková 27 4. 827

Společně pro Radotín

Piráti+NK

1 mandát · 7,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Martin Zelený 37 1. 407

Piráti a nezávislí kandidáti

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 8 766 4 389 4 377 - - - - - - -
2023 8 708 4 339 4 369 - - - - - - -
2022 8 644 4 311 4 333 - - - - - - -
2021 8 325 4 163 4 162 - - - - - - -
2020 8 817 4 487 4 330 - - - - - - -
2019 8 694 4 426 4 268 - - - - - - -
2018 8 563 4 344 4 219 - - - - - - -
2017 8 524 4 310 4 214 - - - - - - -
2016 8 401 4 243 4 158 - - - - - - -
2015 8 320 4 199 4 121 - - - - - - -
2014 8 284 4 193 4 091 - - - - - - -
2013 8 138 4 120 4 018 - - - - - - -
2012 8 131 4 142 3 989 - - - - - - -
2011 8 141 4 146 3 995 - - - - - - -
2010 8 462 4 359 4 103 - - - - - - -
2009 8 377 4 347 4 030 - - - - - - -
2008 8 201 4 209 3 992 - - - - - - -
2007 8 131 4 164 3 967 - - - - - - -
2006 7 955 4 043 3 912 - - - - - - -
2005 7 874 3 963 3 911 - - - - - - -
2004 7 710 3 863 3 847 - - - - - - -
2003 7 612 3 809 3 803 - - - - - - -
2002 7 469 3 715 3 754 - - - - - - -
2001 7 099 3 428 3 671 - - - - - - -
2000 7 079 3 425 3 654 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

26. z 57

percentil 55. - 55 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence