Městská část

Praha 2

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 51 388
Kód RÚIAN
500089
Poloha
50,0731, 14,4253

Městská část Praha 2 má 51 388 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 11. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,4 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 127 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 40,2 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
45 535 47 233 48 932 50 631 52 329 2000 2000: 51 763 obyvatel 2001: 49 932 obyvatel 2002: 49 340 obyvatel 2003: 48 918 obyvatel 2004 2004: 48 309 obyvatel 2005: 47 913 obyvatel 2006: 47 063 obyvatel 2007: 47 818 obyvatel 2008 2008: 48 575 obyvatel 2009: 49 389 obyvatel 2010: 49 193 obyvatel 2011: 49 237 obyvatel 2012 2012: 49 197 obyvatel 2013: 48 586 obyvatel 2014: 49 158 obyvatel 2015: 49 294 obyvatel 2016 2016: 49 335 obyvatel 2017: 49 624 obyvatel 2018: 49 692 obyvatel 2019: 50 363 obyvatel 2020 2020: 50 901 obyvatel 2021: 46 101 obyvatel 2022: 50 604 obyvatel 2023: 51 171 obyvatel 2024 2024: 51 388 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
51 388
+217 proti 2023 2000-2024
2024
25 746
+225 proti 2023 2000-2024
2024
25 642
−8 proti 2023 2000-2024
2024
49,9 %
−0,2 proti 2023 2000-2024
2024
5 635
sčítání 2021
32 614
sčítání 2021
7 156
sčítání 2021
15,8 %
ORP 18,4
sčítání 2021
127,0
ORP 119,9
sčítání 2021
50 990
−113 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
45 405
sčítání 2021
24 294
sčítání 2021
12 588
sčítání 2021
5 174
sčítání 2021
1 926
sčítání 2021
20 212
sčítání 2021
11 785
sčítání 2021
2 150
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,5 % lidí (13 408 z 45 405), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 1 423 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 46 101 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 45 405.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
22 702
50,0 % obyvatel
Ženy
22 703
50,0 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
127
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 78 (0,2 %) Ženy 90+ let: 244 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 164 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 331 (0,7 %) 85-89 Muži 80-84 let: 246 (0,5 %) Ženy 80-84 let: 420 (0,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 601 (1,3 %) Ženy 75-79 let: 914 (2,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 876 (1,9 %) Ženy 70-74 let: 1 161 (2,6 %) 70-74 Muži 65-69 let: 970 (2,1 %) Ženy 65-69 let: 1 151 (2,5 %) 65-69 Muži 60-64 let: 932 (2,1 %) Ženy 60-64 let: 983 (2,2 %) 60-64 Muži 55-59 let: 1 244 (2,7 %) Ženy 55-59 let: 1 119 (2,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 1 396 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 1 175 (2,6 %) 50-54 Muži 45-49 let: 1 816 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 1 574 (3,5 %) 45-49 Muži 40-44 let: 2 025 (4,5 %) Ženy 40-44 let: 1 716 (3,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 2 129 (4,7 %) Ženy 35-39 let: 1 839 (4,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 2 502 (5,5 %) Ženy 30-34 let: 2 269 (5,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 2 493 (5,5 %) Ženy 25-29 let: 2 536 (5,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 1 482 (3,3 %) Ženy 20-24 let: 1 663 (3,7 %) 20-24 Muži 15-19 let: 876 (1,9 %) Ženy 15-19 let: 845 (1,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 868 (1,9 %) Ženy 10-14 let: 816 (1,8 %) 10-14 Muži 5-9 let: 923 (2,0 %) Ženy 5-9 let: 877 (1,9 %) 5-9 Muži 0-4 let: 1 081 (2,4 %) Ženy 0-4 let: 1 070 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
49 171
0 proti červenci 2026
srpen 2026
95,7
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
3 227
Zaniklo za 12 měsíců
884
Má zaměstnance
47,1 %
z 19 035 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 9 316 18,9 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 8 195 16,7 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 6 451 13,1 %
  • Stavebnictví 3 783 7,7 %
  • Zpracovatelský průmysl 3 475 7,1 %
  • Informační a komunikační činnosti 2 964 6,0 %
  • Ostatní činnosti 2 538 5,2 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 2 181 4,4 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 1 645 3,3 %
  • Doprava a skladování 1 498 3,0 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 1 036 2,1 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 1 010 2,1 %
  • Ostatní 2 322 4,7 %

Právní formy

  • Společnost s ručením omezeným 25 397 51,7 %
  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 16 641 33,8 %
  • Zahraniční fyzická osoba 2 651 5,4 %
  • Spolek 1 126 2,3 %
  • Akciová společnost 1 094 2,2 %
  • Společenství vlastníků jednotek 720 1,5 %
  • Družstvo 379 0,8 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 230 0,5 %
  • Evropská společnost 172 0,3 %
  • Nadační fond 125 0,3 %
  • Ostatní 636 1,3 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 7 655 15,6 %
  • 3-10 let 14 541 29,6 %
  • 10-20 let 13 995 28,5 %
  • 20-30 let 7 092 14,4 %
  • Více než 30 let 5 888 12,0 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 10 066 20,5 %
  • 1-9 zaměstnanců 7 348 14,9 %
  • 10-49 zaměstnanců 1 310 2,7 %
  • 50-249 zaměstnanců 256 0,5 %
  • 250 a více zaměstnanců 55 0,1 %
  • Neuvedeno 30 136 61,3 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
24 689
sčítání 2021
6 800
sčítání 2021
9 122
sčítání 2021
5 436
sčítání 2021
21 419
sčítání 2021
1
sčítání 2021
22 343
sčítání 2021
15 986
sčítání 2021
12 220
sčítání 2021
2 423
sčítání 2021
40,2 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
69,1 %
+1,5 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
69,9 %
+1,9 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
43,3 %
+1,5 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
41,9 %
+2,6 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
19,8 %
+3,3 proti 2024
ORP 22,2
2020-2026
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 43,3 %
ODS+TOP 09: 30,6 % PRAHA SOBĚ+NK: 24,1 % STAN: 15,0 % Piráti: 11,3 % ANO: 9,4 % SPD+NK: 4,7 % Ostatní: 4,9 %
  • ODS+TOP 09 30,6 %
  • PRAHA SOBĚ+NK 24,1 %
  • STAN 15,0 %
  • Piráti 11,3 %
  • ANO 9,4 %
  • SPD+NK 4,7 %
  • TEAM+NK 3,2 %
  • KDU-ČSL+NK 1,7 %

444 297 platných hlasů · 41 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 43,7 %
Jiří Padevět: 54,1 % Jan Čižinský: 21,7 % Ján Dudra: 15,3 % Jiří Pavel Pešek: 2,5 % Pavel Čižinský: 2,3 % Jiří Morštadt: 1,8 % Ostatní: 2,3 %

3 387 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 19,8 %
Jiří Padevět: 76,8 % Jan Čižinský: 23,2 %

1 573 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 69,1 %
SPOLU: 37,0 % Piráti: 22,0 % ANO: 13,8 % STAN: 13,5 % SPD: 4,7 % AUTO: 4,4 % Ostatní: 4,6 %

20 993 platných hlasů · 41 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 41,9 %
KDU+ODS+TOP 09: 34,4 % Piráti: 15,4 % STAN+SLK: 12,7 % ANO: 10,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 6,3 % Zelení: 5,8 % Ostatní: 15,0 %

12 759 platných hlasů · 45 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 67,2 %
Petr Pavel: 54,2 % Danuše Nerudová: 16,9 % Andrej Babiš: 14,2 % Pavel Fischer: 8,1 % Jaroslav Bašta: 3,0 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,3 %
  • Petr Pavel 54,2 % +3,2
  • Danuše Nerudová 16,9 % +2,4
  • Andrej Babiš 14,2 % -5,9
  • Pavel Fischer 8,1 % +0,4
  • Jaroslav Bašta 3,0 % +0,2
  • Marek Hilšer 2,3 % 0,0
  • Karel Diviš 0,9 % -0,2
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,2

20 811 platných hlasů · 45 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 69,9 %
Petr Pavel: 82,5 % Andrej Babiš: 17,5 %
  • Petr Pavel 82,5 % +6,1
  • Andrej Babiš 17,5 % -6,1

21 892 platných hlasů · 45 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

35 mandátů

ODS+TOP 09

12 mandátů · 30,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Korseska 65 1. 4 106
Lucie Pechová 45 2. 4 081
Tomáš Halva 30 3. 4 071
Jana Černochová 52 4. 4 093
MUDr. Libor Zámečník 56 5. 3 993
Ing. Alexandra Udženija 50 6. 4 031
Michal Zuna 44 7. 4 006
Mgr. Jan Recman 45 8. 3 964
Lenka Mottlová 46 9. 3 945
Mgr. Šárka Kaválková 36 10. 4 004
Mikuláš Halás 31 11. 3 917
Ing. Michal Bočan 59 12. 3 889

SPOLU pro Prahu 2

PRAHA SOBĚ+NK

10 mandátů · 24,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Jana Bašusová 41 1. 3 374
Ing. Antonín Kokeš, MBA 56 2. 3 364
Bc. Michal Tobrman 43 3. 3 271
Mgr. Anna Junková 40 4. 3 251
Ing. Jiří Mach 35 5. 3 188
Johana Pscheidtová, DiS. 46 6. 3 159
Mgr. Petr Hejna 64 7. 3 181
Ing. Lukáš Teklý 45 8. 3 153
Jan Faltys, MSc. 37 9. 3 116
Ing. Lucie Sedláčková 47 10. 3 188

PRAHA 2 SOBĚ

STAN

6 mandátů · 15,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Vlaďka Matušková, MSc. 44 2. 2 221
Mgr. Karel Koželuh 50 1. 2 138
Mgr. Klára Neumannová 36 5. 2 132
Jiří Dobiáš 39 3. 2 073
MgA. Jakub Červenka 35 4. 2 092
Ing. Jakub Kubů 48 6. 1 984

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

Piráti

4 mandáty · 11,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Magdalena Valdmanová 45 1. 2 017
Ing. arch. Radek Zykan 51 2. 1 649
Ellen Anna Kovačíková 20 3. 1 576
Ing. Martin Altschmied, MBA 43 4. 1 547

Česká pirátská strana

ANO

3 mandáty · 9,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Jan Kolář 42 1. 1 284
Bc. Adam Knedlhans 24 2. 1 245
JUDr. Petr Novotný 41 3. 1 247

ANO 2011

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 51 388 25 746 25 642 - - - - - - -
2023 51 171 25 521 25 650 - - - - - - -
2022 50 604 25 113 25 491 - - - - - - -
2021 46 101 23 432 22 669 - - - - - - -
2020 50 901 25 821 25 080 - - - - - - -
2019 50 363 25 527 24 836 - - - - - - -
2018 49 692 25 094 24 598 - - - - - - -
2017 49 624 24 931 24 693 - - - - - - -
2016 49 335 24 710 24 625 - - - - - - -
2015 49 294 24 685 24 609 - - - - - - -
2014 49 158 24 612 24 546 - - - - - - -
2013 48 586 24 215 24 371 - - - - - - -
2012 49 197 24 440 24 757 - - - - - - -
2011 49 237 24 410 24 827 - - - - - - -
2010 49 193 24 257 24 936 - - - - - - -
2009 49 389 24 341 25 048 - - - - - - -
2008 48 575 23 756 24 819 - - - - - - -
2007 47 818 23 118 24 700 - - - - - - -
2006 47 063 22 411 24 652 - - - - - - -
2005 47 913 22 720 25 193 - - - - - - -
2004 48 309 22 738 25 571 - - - - - - -
2003 48 918 22 889 26 029 - - - - - - -
2002 49 340 23 007 26 333 - - - - - - -
2001 49 932 23 235 26 697 - - - - - - -
2000 51 763 24 101 27 662 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

11. z 57

percentil 82. - 82 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence