Městská část

Praha 20

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 17 535
Kód RÚIAN
538213
Poloha
50,1177, 14,6232

Městská část Praha 20 má 17 535 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 18. místě z 57. Za poslední rok jich ubylo o 3,5 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 111 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 25,5 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
12 527 14 067 15 608 17 148 18 689 2000 2000: 13 340 obyvatel 2001: 13 040 obyvatel 2002: 13 178 obyvatel 2003: 13 297 obyvatel 2004 2004: 13 383 obyvatel 2005: 13 682 obyvatel 2006: 13 946 obyvatel 2007: 14 276 obyvatel 2008 2008: 14 571 obyvatel 2009: 15 016 obyvatel 2010: 15 071 obyvatel 2011: 15 028 obyvatel 2012 2012: 15 065 obyvatel 2013: 15 140 obyvatel 2014: 15 201 obyvatel 2015: 15 224 obyvatel 2016 2016: 15 304 obyvatel 2017: 15 360 obyvatel 2018: 15 617 obyvatel 2019: 15 652 obyvatel 2020 2020: 15 849 obyvatel 2021: 15 486 obyvatel 2022: 17 378 obyvatel 2023: 18 175 obyvatel 2024 2024: 17 535 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
17 535
−640 proti 2023 2000-2024
2024
8 543
−184 proti 2023 2000-2024
2024
8 992
−456 proti 2023 2000-2024
2024
51,3 %
−0,7 proti 2023 2000-2024
2024
2 472
sčítání 2021
10 077
sčítání 2021
2 754
sčítání 2021
18,0 %
ORP 18,4
sčítání 2021
111,4
ORP 119,9
sčítání 2021
17 314
−746 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
15 303
sčítání 2021
6 480
sčítání 2021
6 140
sčítání 2021
1 674
sčítání 2021
886
sčítání 2021
7 824
sčítání 2021
3 117
sčítání 2021
612
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,5 % lidí (4 362 z 15 303), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 123 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 15 486 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 15 303.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
7 558
49,4 % obyvatel
Ženy
7 745
50,6 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
111
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 19 (0,1 %) Ženy 90+ let: 65 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 61 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 122 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 121 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 173 (1,1 %) 80-84 Muži 75-79 let: 233 (1,5 %) Ženy 75-79 let: 297 (1,9 %) 75-79 Muži 70-74 let: 330 (2,2 %) Ženy 70-74 let: 430 (2,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 412 (2,7 %) Ženy 65-69 let: 491 (3,2 %) 65-69 Muži 60-64 let: 406 (2,7 %) Ženy 60-64 let: 410 (2,7 %) 60-64 Muži 55-59 let: 486 (3,2 %) Ženy 55-59 let: 525 (3,4 %) 55-59 Muži 50-54 let: 559 (3,7 %) Ženy 50-54 let: 593 (3,9 %) 50-54 Muži 45-49 let: 659 (4,3 %) Ženy 45-49 let: 661 (4,3 %) 45-49 Muži 40-44 let: 658 (4,3 %) Ženy 40-44 let: 694 (4,5 %) 40-44 Muži 35-39 let: 593 (3,9 %) Ženy 35-39 let: 528 (3,5 %) 35-39 Muži 30-34 let: 546 (3,6 %) Ženy 30-34 let: 477 (3,1 %) 30-34 Muži 25-29 let: 459 (3,0 %) Ženy 25-29 let: 386 (2,5 %) 25-29 Muži 20-24 let: 357 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 344 (2,3 %) 20-24 Muži 15-19 let: 391 (2,6 %) Ženy 15-19 let: 345 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 418 (2,7 %) Ženy 10-14 let: 443 (2,9 %) 10-14 Muži 5-9 let: 440 (2,9 %) Ženy 5-9 let: 391 (2,6 %) 5-9 Muži 0-4 let: 410 (2,7 %) Ženy 0-4 let: 370 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
6 987
0 proti červenci 2026
srpen 2026
39,8
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
698
Zaniklo za 12 měsíců
60
Má zaměstnance
32,7 %
z 3 540 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 1 077 15,4 %
  • Stavebnictví 957 13,7 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 930 13,3 %
  • Zpracovatelský průmysl 613 8,8 %
  • Ostatní činnosti 478 6,8 %
  • Doprava a skladování 466 6,7 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 432 6,2 %
  • Informační a komunikační činnosti 376 5,4 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 264 3,8 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 238 3,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 209 3,0 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 177 2,5 %
  • Ostatní 320 4,6 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 4 172 59,7 %
  • Společnost s ručením omezeným 1 972 28,2 %
  • Zahraniční fyzická osoba 395 5,7 %
  • Spolek 157 2,2 %
  • Společenství vlastníků jednotek 92 1,3 %
  • Akciová společnost 72 1,0 %
  • Družstvo 31 0,4 %
  • Pobočný spolek 21 0,3 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 14 0,2 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 11 0,2 %
  • Ostatní 50 0,7 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 1 530 21,9 %
  • 3-10 let 1 574 22,5 %
  • 10-20 let 1 658 23,7 %
  • 20-30 let 1 156 16,5 %
  • Více než 30 let 1 069 15,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 2 381 34,1 %
  • 1-9 zaměstnanců 878 12,6 %
  • 10-49 zaměstnanců 214 3,1 %
  • 50-249 zaměstnanců 56 0,8 %
  • 250 a více zaměstnanců 11 0,2 %
  • Neuvedeno 3 447 49,3 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
6 381
sčítání 2021
4 068
sčítání 2021
1 674
sčítání 2021
137
sčítání 2021
5 689
sčítání 2021
1
sčítání 2021
3 470
sčítání 2021
3 277
sčítání 2021
4 620
sčítání 2021
1 240
sčítání 2021
25,5 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
72,2 %
+0,1 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
75,1 %
+1,0 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
49,2 %
+4,5 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
42,2 %
+7,4 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
19,1 %
+0,3 proti 2020
ORP 22,2
2019-2026
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 49,1 %
ODS+TOP 09: 26,7 % NEZ+NK: 20,5 % Šance pro Počer: 13,6 % ANO: 11,0 % STAN: 9,6 % SNK ED+NK: 6,8 % Ostatní: 11,9 %
  • ODS+TOP 09 26,7 %
  • NEZ+NK 20,5 %
  • Šance pro Počer 13,6 %
  • ANO 11,0 %
  • STAN 9,6 %
  • SNK ED+NK 6,8 %
  • PRO Zdraví+NK 6,7 %
  • NČ+NK 5,2 %

128 442 platných hlasů · 12 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 48,7 %
David Smoljak: 48,3 % Dagmar Pecková: 20,1 % Radek Žalud: 17,8 % Bedřich Laube: 9,1 % Darina Batyiová: 4,7 %

5 052 platných hlasů · 12 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 19,1 %
David Smoljak: 81,2 % Dagmar Pecková: 18,8 %

2 170 platných hlasů · 12 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 72,2 %
SPOLU: 31,5 % ANO: 23,8 % STAN: 12,4 % Piráti: 11,9 % SPD: 6,6 % AUTO: 6,4 % Ostatní: 7,4 %

7 972 platných hlasů · 12 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 42,2 %
KDU+ODS+TOP 09: 30,1 % ANO: 18,3 % STAN+SLK: 10,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,7 % Piráti: 8,3 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 7,3 % Ostatní: 15,4 %

4 649 platných hlasů · 12 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 73,3 %
Petr Pavel: 47,5 % Andrej Babiš: 25,5 % Danuše Nerudová: 14,0 % Pavel Fischer: 7,1 % Jaroslav Bašta: 2,8 % Marek Hilšer: 1,6 % Ostatní: 1,6 %
  • Petr Pavel 47,5 % -3,5
  • Andrej Babiš 25,5 % +5,4
  • Danuše Nerudová 14,0 % -0,6
  • Pavel Fischer 7,1 % -0,6
  • Jaroslav Bašta 2,8 % 0,0
  • Marek Hilšer 1,6 % -0,7
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,5 % -0,1

8 057 platných hlasů · 12 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 75,1 %
Petr Pavel: 70,8 % Andrej Babiš: 29,2 %
  • Petr Pavel 70,8 % -5,6
  • Andrej Babiš 29,2 % +5,6

8 242 platných hlasů · 12 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

25 mandátů

ODS+TOP 09

7 mandátů · 26,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Petr Měšťan 47 1. 1 671
Jana Víchová 41 2. 1 421
Ing. Ondřej Žídek 46 3. 1 448
Ing. Jindřich Jukl 68 4. 1 452
PhDr. Zuzana Foglarová 64 5. 1 407
Richard Stára 71 6. 1 461
Jaromír Hukal 55 7. 1 392

SPOLU (ODS a TOP09 s podporou nezávislých kandidátů Horních Počernic)

NEZ+NK

6 mandátů · 20,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Monika Brzkovská 55 4. 1 262
Mgr. Alena Štrobová 64 2. 1 253
Ing. Milan Herian 59 9. 1 165
Mgr. Josef Beránek 58 3. 1 162
Jiří Šebek 55 1. 1 142
Zbyněk Mucha 48 5. 1 054

Hnutí Občanů Počernic a NEZÁVISLÍ

Šance pro Počer

4 mandáty · 13,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Hana Markulinec Moravcová 56 1. 922
Ing. Pavel Wágner 53 3. 844
MVDr. Klára Bonková 48 4. 801
Ing. Alexandra Janáčková 59 2. 774

Hnutí Šance pro Počernice

ANO

3 mandáty · 11,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Vladimír Krejčík 60 1. 595
Bc. Lukáš Boubal 32 2. 594
Sabina Kurfürstová 35 3. 594

ANO 2011

STAN

2 mandáty · 9,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Jaroslav Kočí 45 5. 654
MgA. Michal Novotný 47 6. 626

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

SNK ED+NK

1 mandát · 6,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
plk. Ing. Lenka Štiková 48 4. 490

Místní pro Horní Počernice

PRO Zdraví+NK

1 mandát · 6,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MgA. Jakub Philipp 29 2. 441

Počernice JINAK

NČ+NK

1 mandát · 5,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Petr Růžička 33 1. 421

PRO Počernice – Naše Česko

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 17 535 8 543 8 992 - - - - - - -
2023 18 175 8 727 9 448 - - - - - - -
2022 17 378 8 329 9 049 - - - - - - -
2021 15 486 7 655 7 831 - - - - - - -
2020 15 849 7 802 8 047 - - - - - - -
2019 15 652 7 676 7 976 - - - - - - -
2018 15 617 7 634 7 983 - - - - - - -
2017 15 360 7 483 7 877 - - - - - - -
2016 15 304 7 463 7 841 - - - - - - -
2015 15 224 7 430 7 794 - - - - - - -
2014 15 201 7 414 7 787 - - - - - - -
2013 15 140 7 376 7 764 - - - - - - -
2012 15 065 7 358 7 707 - - - - - - -
2011 15 028 7 366 7 662 - - - - - - -
2010 15 071 7 367 7 704 - - - - - - -
2009 15 016 7 365 7 651 - - - - - - -
2008 14 571 7 136 7 435 - - - - - - -
2007 14 276 7 031 7 245 - - - - - - -
2006 13 946 6 845 7 101 - - - - - - -
2005 13 682 6 738 6 944 - - - - - - -
2004 13 383 6 584 6 799 - - - - - - -
2003 13 297 6 523 6 774 - - - - - - -
2002 13 178 6 438 6 740 - - - - - - -
2001 13 040 6 357 6 683 - - - - - - -
2000 13 340 6 500 6 840 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

18. z 57

percentil 70. - 70 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence