Městská část

Praha 21

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 10 988
Kód RÚIAN
538949
Poloha
50,0783, 14,6611

Městská část Praha 21 má 10 988 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 21. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,8 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 97 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 29,6 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
6 712 7 878 9 045 10 211 11 377 2000 2000: 7 101 obyvatel 2001: 7 259 obyvatel 2002: 7 453 obyvatel 2003: 7 610 obyvatel 2004 2004: 7 776 obyvatel 2005: 8 178 obyvatel 2006: 8 478 obyvatel 2007: 8 755 obyvatel 2008 2008: 9 209 obyvatel 2009: 9 585 obyvatel 2010: 9 907 obyvatel 2011: 10 334 obyvatel 2012 2012: 10 396 obyvatel 2013: 10 466 obyvatel 2014: 10 705 obyvatel 2015: 10 758 obyvatel 2016 2016: 10 807 obyvatel 2017: 10 810 obyvatel 2018: 10 822 obyvatel 2019: 10 860 obyvatel 2020 2020: 10 919 obyvatel 2021: 10 490 obyvatel 2022: 10 921 obyvatel 2023: 10 900 obyvatel 2024 2024: 10 988 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
10 988
+88 proti 2023 2000-2024
2024
5 406
+4 proti 2023 2000-2024
2024
5 582
+84 proti 2023 2000-2024
2024
50,8 %
+0,4 proti 2023 2000-2024
2024
1 952
sčítání 2021
6 583
sčítání 2021
1 894
sčítání 2021
18,2 %
ORP 18,4
sčítání 2021
97,0
ORP 119,9
sčítání 2021
10 938
+13 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
10 429
sčítání 2021
4 392
sčítání 2021
4 520
sčítání 2021
968
sčítání 2021
515
sčítání 2021
5 571
sčítání 2021
1 976
sčítání 2021
359
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,6 % lidí (2 882 z 10 429), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 34 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 10 490 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 10 429.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
5 175
49,6 % obyvatel
Ženy
5 254
50,4 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
97
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 9 (0,1 %) Ženy 90+ let: 31 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 31 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 49 (0,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 81 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 83 (0,8 %) 80-84 Muži 75-79 let: 181 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 211 (2,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 261 (2,5 %) Ženy 70-74 let: 319 (3,1 %) 70-74 Muži 65-69 let: 313 (3,0 %) Ženy 65-69 let: 325 (3,1 %) 65-69 Muži 60-64 let: 277 (2,7 %) Ženy 60-64 let: 310 (3,0 %) 60-64 Muži 55-59 let: 308 (3,0 %) Ženy 55-59 let: 325 (3,1 %) 55-59 Muži 50-54 let: 348 (3,3 %) Ženy 50-54 let: 341 (3,3 %) 50-54 Muži 45-49 let: 483 (4,6 %) Ženy 45-49 let: 512 (4,9 %) 45-49 Muži 40-44 let: 485 (4,7 %) Ženy 40-44 let: 477 (4,6 %) 40-44 Muži 35-39 let: 362 (3,5 %) Ženy 35-39 let: 391 (3,8 %) 35-39 Muži 30-34 let: 265 (2,5 %) Ženy 30-34 let: 253 (2,4 %) 30-34 Muži 25-29 let: 223 (2,1 %) Ženy 25-29 let: 184 (1,8 %) 25-29 Muži 20-24 let: 248 (2,4 %) Ženy 20-24 let: 190 (1,8 %) 20-24 Muži 15-19 let: 290 (2,8 %) Ženy 15-19 let: 311 (3,0 %) 15-19 Muži 10-14 let: 377 (3,6 %) Ženy 10-14 let: 371 (3,6 %) 10-14 Muži 5-9 let: 329 (3,2 %) Ženy 5-9 let: 312 (3,0 %) 5-9 Muži 0-4 let: 304 (2,9 %) Ženy 0-4 let: 259 (2,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
4 258
0 proti červenci 2026
srpen 2026
38,8
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
156
Zaniklo za 12 měsíců
40
Má zaměstnance
26,3 %
z 2 136 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 837 19,7 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 664 15,6 %
  • Zpracovatelský průmysl 386 9,1 %
  • Stavebnictví 379 8,9 %
  • Ostatní činnosti 275 6,5 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 248 5,8 %
  • Informační a komunikační činnosti 244 5,7 %
  • Doprava a skladování 176 4,1 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 150 3,5 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 137 3,2 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 104 2,4 %
  • Vzdělávání 87 2,0 %
  • Ostatní 228 5,4 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 884 67,7 %
  • Společnost s ručením omezeným 1 011 23,7 %
  • Zahraniční fyzická osoba 131 3,1 %
  • Spolek 85 2,0 %
  • Společenství vlastníků jednotek 66 1,6 %
  • Akciová společnost 27 0,6 %
  • Družstvo 14 0,3 %
  • Pobočný spolek 11 0,3 %
  • Veřejná obchodní společnost 5 0,1 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 5 0,1 %
  • Ostatní 19 0,4 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 433 10,2 %
  • 3-10 let 989 23,2 %
  • 10-20 let 1 153 27,1 %
  • 20-30 let 890 20,9 %
  • Více než 30 let 793 18,6 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 574 37,0 %
  • 1-9 zaměstnanců 494 11,6 %
  • 10-49 zaměstnanců 54 1,3 %
  • 50-249 zaměstnanců 13 0,3 %
  • 250 a více zaměstnanců 1 0,0 %
  • Neuvedeno 2 122 49,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
4 064
sčítání 2021
1 843
sčítání 2021
1 782
sčítání 2021
125
sčítání 2021
3 710
sčítání 2021
6
sčítání 2021
3 592
sčítání 2021
2 510
sčítání 2021
2 911
sčítání 2021
889
sčítání 2021
29,6 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
77,1 %
+1,6 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
78,9 %
+2,8 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
54,5 %
+2,7 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
46,7 %
+7,7 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
24,5 %
+12,5 proti 2019
2020

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 54,5 %
STAN+NK: 34,8 % ODS+TOP 09: 26,7 % SNK: 20,8 % ANO: 12,5 % KDU+Zel+Souk+NK: 5,2 %
  • STAN+NK 34,8 %
  • ODS+TOP 09 26,7 %
  • SNK 20,8 %
  • ANO 12,5 %
  • KDU+Zel+Souk+NK 5,2 %

70 185 platných hlasů · 8 okrsků

Sněmovna 2025

účast 77,1 %
SPOLU: 36,4 % ANO: 21,5 % Piráti: 13,0 % STAN: 12,9 % AUTO: 6,3 % SPD: 4,6 % Ostatní: 5,3 %

5 808 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 46,7 %
KDU+ODS+TOP 09: 34,1 % ANO: 16,7 % STAN+SLK: 11,5 % Piráti: 9,4 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,7 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 6,0 % Ostatní: 13,6 %

3 518 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 76,8 %
Petr Pavel: 51,5 % Andrej Babiš: 20,9 % Danuše Nerudová: 14,8 % Pavel Fischer: 6,6 % Jaroslav Bašta: 2,5 % Marek Hilšer: 2,2 % Ostatní: 1,6 %
  • Petr Pavel 51,5 % +0,4
  • Andrej Babiš 20,9 % +0,8
  • Danuše Nerudová 14,8 % +0,3
  • Pavel Fischer 6,6 % -1,1
  • Jaroslav Bašta 2,5 % -0,3
  • Marek Hilšer 2,2 % -0,1
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

5 781 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 78,9 %
Petr Pavel: 75,2 % Andrej Babiš: 24,8 %
  • Petr Pavel 75,2 % -1,1
  • Andrej Babiš 24,8 % +1,1

5 900 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

17 mandátů

STAN+NK

6 mandátů · 34,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. arch. Petr Kučera 41 2. 1 619
Mgr. Lucie Doležalová 46 1. 1 612
Mgr. Hana Cermonová 63 3. 1 532
Ing. Hana Mertová 42 4. 1 530
Ing. Marie Kučerová 74 5. 1 449
Marek Hladík 41 6. 1 473

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – ÚJEZD ŽIJE

ODS+TOP 09

5 mandátů · 26,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Michal Hazdra 52 1. 1 154
Milan Samec 52 2. 1 132
Ing. Alena Motejlová 42 3. 1 156
Ing. David Cubínek, MBA 56 4. 1 134
Jiří Frey 47 5. 1 183

ODS a TOP 09 - SPOLEČNĚ PRO ÚJEZD

SNK

3 mandáty · 20,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Jackanič, DiS. 45 1. 1 038
Ing. Marek Buchtel 52 2. 947
David Otto Cikhart 23 3. 890

ÚJEZD21

ANO

2 mandáty · 12,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Vít Pěkný, PhD. 63 2. 587
Mgr. Yvona Trčalová 60 1. 563

ANO 2011

KDU+Zel+Souk+NK

1 mandát · 5,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
RNDr. Pavel Roušar 62 1. 295

Otevřený Újezd – pro dobrý život bez planých slibů

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 10 988 5 406 5 582 - - - - - - -
2023 10 900 5 402 5 498 - - - - - - -
2022 10 921 5 399 5 522 - - - - - - -
2021 10 490 5 191 5 299 - - - - - - -
2020 10 919 5 419 5 500 - - - - - - -
2019 10 860 5 405 5 455 - - - - - - -
2018 10 822 5 371 5 451 - - - - - - -
2017 10 810 5 383 5 427 - - - - - - -
2016 10 807 5 417 5 390 - - - - - - -
2015 10 758 5 396 5 362 - - - - - - -
2014 10 705 5 366 5 339 - - - - - - -
2013 10 466 5 273 5 193 - - - - - - -
2012 10 396 5 223 5 173 - - - - - - -
2011 10 334 5 191 5 143 - - - - - - -
2010 9 907 5 019 4 888 - - - - - - -
2009 9 585 4 849 4 736 - - - - - - -
2008 9 209 4 650 4 559 - - - - - - -
2007 8 755 4 399 4 356 - - - - - - -
2006 8 478 4 259 4 219 - - - - - - -
2005 8 178 4 072 4 106 - - - - - - -
2004 7 776 3 843 3 933 - - - - - - -
2003 7 610 3 791 3 819 - - - - - - -
2002 7 453 3 702 3 751 - - - - - - -
2001 7 259 3 621 3 638 - - - - - - -
2000 7 101 3 543 3 558 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

21. z 57

percentil 64. - 64 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence