Městská část

Praha 22

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 15 257
Kód RÚIAN
538931
Poloha
50,0370, 14,5922

Městská část Praha 22 má 15 257 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 19. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 4,6 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 52 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 32,0 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
3 359 6 604 9 849 13 094 16 339 2000 2000: 4 441 obyvatel 2001: 4 636 obyvatel 2002: 4 766 obyvatel 2003: 4 900 obyvatel 2004 2004: 5 021 obyvatel 2005: 5 145 obyvatel 2006: 5 269 obyvatel 2007: 5 668 obyvatel 2008 2008: 6 812 obyvatel 2009: 7 702 obyvatel 2010: 8 366 obyvatel 2011: 9 025 obyvatel 2012 2012: 9 462 obyvatel 2013: 9 838 obyvatel 2014: 10 219 obyvatel 2015: 10 549 obyvatel 2016 2016: 10 882 obyvatel 2017: 11 510 obyvatel 2018: 12 143 obyvatel 2019: 12 559 obyvatel 2020 2020: 13 143 obyvatel 2021: 13 088 obyvatel 2022: 14 028 obyvatel 2023: 14 586 obyvatel 2024 2024: 15 257 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
15 257
+671 proti 2023 2000-2024
2024
7 404
+316 proti 2023 2000-2024
2024
7 853
+355 proti 2023 2000-2024
2024
51,5 %
+0,1 proti 2023 2000-2024
2024
2 994
sčítání 2021
9 361
sčítání 2021
1 548
sčítání 2021
11,1 %
ORP 18,4
sčítání 2021
51,7
ORP 119,9
sčítání 2021
14 782
+372 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
13 903
sčítání 2021
6 893
sčítání 2021
5 023
sčítání 2021
1 440
sčítání 2021
448
sčítání 2021
7 235
sčítání 2021
2 813
sčítání 2021
581
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,7 % lidí (3 855 z 13 903), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 99 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 13 088 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 13 903.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
6 824
49,1 % obyvatel
Ženy
7 079
50,9 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
52
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 14 (0,1 %) Ženy 90+ let: 26 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 29 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 63 (0,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 50 (0,4 %) Ženy 80-84 let: 89 (0,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 123 (0,9 %) Ženy 75-79 let: 174 (1,3 %) 75-79 Muži 70-74 let: 208 (1,5 %) Ženy 70-74 let: 264 (1,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 233 (1,7 %) Ženy 65-69 let: 275 (2,0 %) 65-69 Muži 60-64 let: 241 (1,7 %) Ženy 60-64 let: 244 (1,8 %) 60-64 Muži 55-59 let: 330 (2,4 %) Ženy 55-59 let: 306 (2,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 374 (2,7 %) Ženy 50-54 let: 412 (3,0 %) 50-54 Muži 45-49 let: 587 (4,2 %) Ženy 45-49 let: 561 (4,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 757 (5,4 %) Ženy 40-44 let: 749 (5,4 %) 40-44 Muži 35-39 let: 664 (4,8 %) Ženy 35-39 let: 721 (5,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 584 (4,2 %) Ženy 30-34 let: 674 (4,9 %) 30-34 Muži 25-29 let: 461 (3,3 %) Ženy 25-29 let: 486 (3,5 %) 25-29 Muži 20-24 let: 299 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 305 (2,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 305 (2,2 %) Ženy 15-19 let: 301 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 468 (3,4 %) Ženy 10-14 let: 401 (2,9 %) 10-14 Muži 5-9 let: 539 (3,9 %) Ženy 5-9 let: 478 (3,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 558 (4,0 %) Ženy 0-4 let: 550 (4,0 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
5 782
0 proti červenci 2026
srpen 2026
37,9
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
273
Zaniklo za 12 měsíců
103
Má zaměstnance
29,5 %
z 2 810 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 932 16,1 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 861 14,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 624 10,8 %
  • Stavebnictví 516 8,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 511 8,8 %
  • Ostatní činnosti 435 7,5 %
  • Informační a komunikační činnosti 319 5,5 %
  • Doprava a skladování 279 4,8 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 217 3,8 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 207 3,6 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 159 2,7 %
  • Vzdělávání 134 2,3 %
  • Ostatní 295 5,1 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 3 408 58,9 %
  • Společnost s ručením omezeným 1 815 31,4 %
  • Zahraniční fyzická osoba 202 3,5 %
  • Spolek 122 2,1 %
  • Společenství vlastníků jednotek 113 2,0 %
  • Akciová společnost 52 0,9 %
  • Družstvo 17 0,3 %
  • Nadační fond 7 0,1 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 7 0,1 %
  • Veřejná obchodní společnost 7 0,1 %
  • Ostatní 32 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 731 12,6 %
  • 3-10 let 1 499 25,9 %
  • 10-20 let 1 891 32,7 %
  • 20-30 let 964 16,7 %
  • Více než 30 let 697 12,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 980 34,2 %
  • 1-9 zaměstnanců 683 11,8 %
  • 10-49 zaměstnanců 120 2,1 %
  • 50-249 zaměstnanců 25 0,4 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,0 %
  • Neuvedeno 2 972 51,4 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
5 886
sčítání 2021
3 779
sčítání 2021
1 403
sčítání 2021
207
sčítání 2021
5 350
sčítání 2021
2
sčítání 2021
3 518
sčítání 2021
3 487
sčítání 2021
3 680
sčítání 2021
882
sčítání 2021
32,0 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
75,0 %
+1,2 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
77,7 %
+3,2 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
51,0 %
+1,9 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
41,7 %
+3,6 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
18,6 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 51,0 %
STAN: 22,3 % PRAHA SOBĚ+NK: 17,9 % ANO: 16,5 % HOSp+NK: 12,3 % ODS: 11,6 % KDUČSL+TOP09+NK: 7,6 % Ostatní: 11,8 %
  • STAN 22,3 %
  • PRAHA SOBĚ+NK 17,9 %
  • ANO 16,5 %
  • HOSp+NK 12,3 %
  • ODS 11,6 %
  • KDUČSL+TOP09+NK 7,6 %
  • Piráti 7,5 %
  • Svobodní+NK 4,3 %

103 048 platných hlasů · 9 okrsků

Sněmovna 2025

účast 75,0 %
SPOLU: 34,8 % ANO: 19,6 % STAN: 15,0 % Piráti: 13,6 % AUTO: 6,5 % SPD: 5,3 % Ostatní: 5,2 %

6 313 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 41,7 %
KDU+ODS+TOP 09: 33,7 % ANO: 15,3 % STAN+SLK: 13,9 % Piráti: 9,9 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 4,1 % Ostatní: 13,6 %

3 462 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 75,0 %
Petr Pavel: 52,0 % Andrej Babiš: 18,0 % Danuše Nerudová: 14,7 % Pavel Fischer: 8,8 % Jaroslav Bašta: 2,4 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,8 %
  • Petr Pavel 52,0 % +1,0
  • Andrej Babiš 18,0 % -2,1
  • Danuše Nerudová 14,7 % +0,1
  • Pavel Fischer 8,8 % +1,1
  • Jaroslav Bašta 2,4 % -0,4
  • Marek Hilšer 2,3 % +0,1
  • Karel Diviš 1,2 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,6 % +0,1

6 088 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 77,6 %
Petr Pavel: 78,4 % Andrej Babiš: 21,6 %
  • Petr Pavel 78,4 % +2,0
  • Andrej Babiš 21,6 % -2,0

6 244 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

25 mandátů

STAN

6 mandátů · 22,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Ondřej Lagner 36 1. 1 105
Mgr. Veronika Špalková Kuželová 37 11. 1 012
Bc. Jana Kabilová 56 2. 1 006
Ing. Petr Kopecký 68 3. 969
Vojtěch Zelenka 43 4. 1 007
Mgr. Bc. Bohumil Fendrych 30 5. 978

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

PRAHA SOBĚ+NK

5 mandátů · 17,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Zuzana Straková 49 1. 888
Ing. Radka Motlochová 48 4. 866
Vít Urban 50 2. 784
Mgr. Jana Chladná 43 3. 803
Bc. Filip Musil 38 5. 811

OK22 s podporou PRAHA SOBĚ

ANO

4 mandáty · 16,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Tomáš Kaněra 47 1. 897
Bc. Miroslav Roth 58 3. 774
Mgr. Zdeňka Žaludová 60 2. 757
Ing. Michal Klich 56 6. 749

ANO 2011

HOSp+NK

3 mandáty · 12,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Hana Vagenknechtová 49 1. 682
Mgr. Alice Končinská 44 3. 562
Bc. Radim Pokorný 60 2. 553

DvacetDvojka

ODS

3 mandáty · 11,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Martin Langmajer 61 1. 586
MUDr. Jan Zedník 67 5. 566
Ing. Jana Veselá 62 2. 497

Občanská demokratická strana

KDUČSL+TOP09+NK

2 mandáty · 7,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Jitka Rothová 57 1. 493
Mgr. Bc. Vlasta Zdobinská 52 4. 412

TADY 22 – hlas místních

Piráti

2 mandáty · 7,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Ing. Jaromír Beránek 40 1. 399
Ing. arch. Nikol Janková 27 5. 363

Česká pirátská strana

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 15 257 7 404 7 853 - - - - - - -
2023 14 586 7 088 7 498 - - - - - - -
2022 14 028 6 798 7 230 - - - - - - -
2021 13 088 6 410 6 678 - - - - - - -
2020 13 143 6 444 6 699 - - - - - - -
2019 12 559 6 163 6 396 - - - - - - -
2018 12 143 5 958 6 185 - - - - - - -
2017 11 510 5 650 5 860 - - - - - - -
2016 10 882 5 329 5 553 - - - - - - -
2015 10 549 5 230 5 319 - - - - - - -
2014 10 219 5 069 5 150 - - - - - - -
2013 9 838 4 875 4 963 - - - - - - -
2012 9 462 4 698 4 764 - - - - - - -
2011 9 025 4 491 4 534 - - - - - - -
2010 8 366 4 147 4 219 - - - - - - -
2009 7 702 3 803 3 899 - - - - - - -
2008 6 812 3 366 3 446 - - - - - - -
2007 5 668 2 781 2 887 - - - - - - -
2006 5 269 2 561 2 708 - - - - - - -
2005 5 145 2 481 2 664 - - - - - - -
2004 5 021 2 411 2 610 - - - - - - -
2003 4 900 2 356 2 544 - - - - - - -
2002 4 766 2 289 2 477 - - - - - - -
2001 4 636 2 237 2 399 - - - - - - -
2000 4 441 2 167 2 274 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

19. z 57

percentil 68. - 68 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence