Městská část

Praha 3

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 82 149
Kód RÚIAN
500097
Poloha
50,0914, 14,4679

Městská část Praha 3 má 82 149 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 6. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 1,7 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 128 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 37,0 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
68 718 72 381 76 044 79 707 83 370 2000 2000: 74 646 obyvatel 2001: 71 873 obyvatel 2002: 71 277 obyvatel 2003: 70 936 obyvatel 2004 2004: 70 646 obyvatel 2005: 70 481 obyvatel 2006: 69 939 obyvatel 2007: 71 140 obyvatel 2008 2008: 72 991 obyvatel 2009: 73 497 obyvatel 2010: 73 587 obyvatel 2011: 71 140 obyvatel 2012 2012: 71 409 obyvatel 2013: 71 023 obyvatel 2014: 72 041 obyvatel 2015: 72 507 obyvatel 2016 2016: 73 095 obyvatel 2017: 74 559 obyvatel 2018: 75 309 obyvatel 2019: 76 041 obyvatel 2020 2020: 76 729 obyvatel 2021: 72 809 obyvatel 2022: 79 237 obyvatel 2023: 80 761 obyvatel 2024 2024: 82 149 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
82 149
+1 388 proti 2023 2000-2024
2024
40 492
+778 proti 2023 2000-2024
2024
41 657
+610 proti 2023 2000-2024
2024
50,7 %
−0,1 proti 2023 2000-2024
2024
9 383
sčítání 2021
52 890
sčítání 2021
12 034
sčítání 2021
16,2 %
ORP 18,4
sčítání 2021
128,3
ORP 119,9
sčítání 2021
81 120
+844 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
74 307
sčítání 2021
39 418
sčítání 2021
20 918
sčítání 2021
8 623
sčítání 2021
3 658
sčítání 2021
35 326
sčítání 2021
17 409
sčítání 2021
2 911
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,0 % lidí (21 572 z 74 307), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 1 690 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 72 809 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 74 307.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
36 357
48,9 % obyvatel
Ženy
37 950
51,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
128
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 152 (0,2 %) Ženy 90+ let: 433 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 281 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 645 (0,9 %) 85-89 Muži 80-84 let: 478 (0,6 %) Ženy 80-84 let: 860 (1,2 %) 80-84 Muži 75-79 let: 953 (1,3 %) Ženy 75-79 let: 1 538 (2,1 %) 75-79 Muži 70-74 let: 1 381 (1,9 %) Ženy 70-74 let: 1 918 (2,6 %) 70-74 Muži 65-69 let: 1 556 (2,1 %) Ženy 65-69 let: 1 839 (2,5 %) 65-69 Muži 60-64 let: 1 501 (2,0 %) Ženy 60-64 let: 1 691 (2,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 1 945 (2,6 %) Ženy 55-59 let: 1 940 (2,6 %) 55-59 Muži 50-54 let: 1 986 (2,7 %) Ženy 50-54 let: 1 944 (2,6 %) 50-54 Muži 45-49 let: 2 779 (3,7 %) Ženy 45-49 let: 2 499 (3,4 %) 45-49 Muži 40-44 let: 3 345 (4,5 %) Ženy 40-44 let: 2 886 (3,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 3 545 (4,8 %) Ženy 35-39 let: 3 208 (4,3 %) 35-39 Muži 30-34 let: 4 307 (5,8 %) Ženy 30-34 let: 3 978 (5,4 %) 30-34 Muži 25-29 let: 3 871 (5,2 %) Ženy 25-29 let: 4 209 (5,7 %) 25-29 Muži 20-24 let: 2 138 (2,9 %) Ženy 20-24 let: 2 557 (3,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 248 (1,7 %) Ženy 15-19 let: 1 313 (1,8 %) 15-19 Muži 10-14 let: 1 369 (1,8 %) Ženy 10-14 let: 1 211 (1,6 %) 10-14 Muži 5-9 let: 1 536 (2,1 %) Ženy 5-9 let: 1 498 (2,0 %) 5-9 Muži 0-4 let: 1 986 (2,7 %) Ženy 0-4 let: 1 783 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
50 191
0 proti červenci 2026
srpen 2026
61,1
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
2 666
Zaniklo za 12 měsíců
882
Má zaměstnance
37,6 %
z 21 093 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 8 689 17,3 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 8 431 16,8 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 5 765 11,5 %
  • Stavebnictví 4 569 9,1 %
  • Zpracovatelský průmysl 4 079 8,1 %
  • Informační a komunikační činnosti 3 044 6,1 %
  • Ostatní činnosti 2 802 5,6 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 2 195 4,4 %
  • Doprava a skladování 1 913 3,8 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 1 622 3,2 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 1 143 2,3 %
  • Vzdělávání 1 125 2,2 %
  • Ostatní 2 149 4,3 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 23 513 46,8 %
  • Společnost s ručením omezeným 19 605 39,1 %
  • Zahraniční fyzická osoba 2 958 5,9 %
  • Společenství vlastníků jednotek 1 092 2,2 %
  • Spolek 932 1,9 %
  • Akciová společnost 834 1,7 %
  • Družstvo 378 0,8 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 237 0,5 %
  • Pobočný spolek 99 0,2 %
  • Odborová organizace 93 0,2 %
  • Ostatní 450 0,9 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 6 363 12,7 %
  • 3-10 let 13 090 26,1 %
  • 10-20 let 15 354 30,6 %
  • 20-30 let 8 316 16,6 %
  • Více než 30 let 7 068 14,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 13 162 26,2 %
  • 1-9 zaměstnanců 6 502 13,0 %
  • 10-49 zaměstnanců 1 162 2,3 %
  • 50-249 zaměstnanců 219 0,4 %
  • 250 a více zaměstnanců 48 0,1 %
  • Neuvedeno 29 098 58,0 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
40 535
sčítání 2021
18 146
sčítání 2021
8 868
sčítání 2021
9 398
sčítání 2021
35 877
sčítání 2021
0
sčítání 2021
33 834
sčítání 2021
24 005
sčítání 2021
20 345
sčítání 2021
4 351
sčítání 2021
37,0 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
67,9 %
+1,4 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
69,6 %
+2,8 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
41,7 %
+1,4 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
40,2 %
+3,3 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
14,5 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 41,7 %
TOP+STAN: 45,2 % Pir+PHASOBĚ+NK: 15,3 % ANO: 11,4 % ODS+Soukromníci: 9,9 % Zelení: 7,6 % PatriotiČR+AUTO: 3,8 % Ostatní: 6,7 %
  • TOP+STAN 45,2 %
  • Pir+PHASOBĚ+NK 15,3 %
  • ANO 11,4 %
  • ODS+Soukromníci 9,9 %
  • Zelení 7,6 %
  • PatriotiČR+AUTO 3,8 %
  • SPD+Trikolora 3,5 %
  • KDU-ČSL+GEN 2,9 %
  • Ostatní (1) 0,3 %

676 044 platných hlasů · 52 okrsků

Sněmovna 2025

účast 67,9 %
SPOLU: 33,9 % Piráti: 20,6 % ANO: 17,1 % STAN: 13,3 % SPD: 5,1 % AUTO: 4,7 % Ostatní: 5,3 %

32 409 platných hlasů · 52 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 40,2 %
KDU+ODS+TOP 09: 31,6 % Piráti: 14,7 % ANO: 12,7 % STAN+SLK: 12,6 % AUTO+PŘÍSAHA: 6,9 % Zelení: 4,8 % Ostatní: 16,7 %

19 318 platných hlasů · 52 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 66,9 %
Petr Pavel: 52,5 % Andrej Babiš: 17,8 % Danuše Nerudová: 15,7 % Pavel Fischer: 7,6 % Jaroslav Bašta: 2,6 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,6 %
  • Petr Pavel 52,5 % +1,5
  • Andrej Babiš 17,8 % -2,3
  • Danuše Nerudová 15,7 % +1,1
  • Pavel Fischer 7,6 % -0,1
  • Jaroslav Bašta 2,6 % -0,2
  • Marek Hilšer 2,3 % 0,0
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

32 951 platných hlasů · 52 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 69,6 %
Petr Pavel: 79,0 % Andrej Babiš: 21,0 %
  • Petr Pavel 79,0 % +2,6
  • Andrej Babiš 21,0 % -2,6

34 340 platných hlasů · 52 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

35 mandátů

TOP+STAN

18 mandátů · 45,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Michal Vronský 48 1. 9 664
Pavel Dobeš 44 2. 9 287
Jiří Ptáček 47 3. 9 218
Pavel Křeček 44 4. 9 086
Bc. Robert Pecka 35 5. 8 986
Zdeňka Štěpánková 61 6. 8 922
Petra Sedláčková 51 7. 8 904
JUDr. Eva Pánková 51 8. 8 923
Max Špachta 26 9. 8 871
Jaroslav Musil 51 10. 8 851
RNDr. Jan Materna, Ph.D. 58 11. 8 913
Mgr. Adam Trunečka 26 12. 8 863
Karel Vejvoda 45 13. 8 785
Mgr. Ondřej Vévoda 33 14. 8 809
Jaroslav Ille, MBA 42 15. 8 751
Mgr. Bc. Michal Dobiáš 40 16. 8 858
JUDr. Mgr. Tereza Smužová, MPA 35 17. 8 786
Jaroslav Sláma 78 18. 8 666

TOP 09 + Starostové a nezávislí s podporou Žižkov (nejen) sobě

Pir+PHASOBĚ+NK

6 mandátů · 15,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Edita Janečková 56 1. 3 840
Jan Bartko 36 2. 3 378
Mgr. Filip Málek 34 3. 3 363
Denisa Pevná, MSc. 33 4. 3 190
Mgr. Bc. Kateřina Konrádová 35 5. 3 214
Bc. Jakub Rychlý 24 6. 3 071

Piráti, PRAHA 3 SOBĚ a Edita Janečková

ANO

4 mandáty · 11,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. et Ing. Anna Patočková 39 1. 2 342
Mgr. Pavel Traub 38 2. 2 304
Vlastimil Plášek 39 3. 2 280
Bc. Michaela Šobrová 40 4. 2 270

ANO 2011

ODS+Soukromníci

4 mandáty · 9,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Filip Nekola, MPA 33 1. 2 179
Michal Papež 42 2. 2 102
Alexander Bellu 39 3. 2 068
MUDr. Robert Hoffmann 58 4. 2 033

SPOLEČNĚ pro Prahu 3 (ODS, Soukromníci)

Zelení

3 mandáty · 7,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. arch. Matěj Michalk Žaloudek 40 1. 2 055
Bc. Ondřej Rut 44 4. 1 961
Mgr. Jana Valová 41 2. 1 867

Strana zelených

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 82 149 40 492 41 657 - - - - - - -
2023 80 761 39 714 41 047 - - - - - - -
2022 79 237 38 768 40 469 - - - - - - -
2021 72 809 36 053 36 756 - - - - - - -
2020 76 729 38 008 38 721 - - - - - - -
2019 76 041 37 589 38 452 - - - - - - -
2018 75 309 37 057 38 252 - - - - - - -
2017 74 559 36 617 37 942 - - - - - - -
2016 73 095 35 763 37 332 - - - - - - -
2015 72 507 35 379 37 128 - - - - - - -
2014 72 041 35 086 36 955 - - - - - - -
2013 71 023 34 518 36 505 - - - - - - -
2012 71 409 34 643 36 766 - - - - - - -
2011 71 140 34 477 36 663 - - - - - - -
2010 73 587 35 710 37 877 - - - - - - -
2009 73 497 35 701 37 796 - - - - - - -
2008 72 991 35 135 37 856 - - - - - - -
2007 71 140 33 771 37 369 - - - - - - -
2006 69 939 32 926 37 013 - - - - - - -
2005 70 481 33 116 37 365 - - - - - - -
2004 70 646 33 093 37 553 - - - - - - -
2003 70 936 33 086 37 850 - - - - - - -
2002 71 277 33 105 38 172 - - - - - - -
2001 71 873 33 337 38 536 - - - - - - -
2000 74 646 34 635 40 011 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

6. z 57

percentil 91. - 91 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence