Městská část

Praha 4

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 135 712
Kód RÚIAN
500119
Poloha
50,0632, 14,4358

Městská část Praha 4 má 135 712 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 1. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,2 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 157 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 33,0 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
125 106 127 998 130 891 133 784 136 676 2000 2000: 135 064 obyvatel 2001: 130 196 obyvatel 2002: 129 760 obyvatel 2003: 129 481 obyvatel 2004 2004: 129 150 obyvatel 2005: 129 181 obyvatel 2006: 128 868 obyvatel 2007: 129 752 obyvatel 2008 2008: 130 287 obyvatel 2009: 129 475 obyvatel 2010: 128 431 obyvatel 2011: 127 723 obyvatel 2012 2012: 127 633 obyvatel 2013: 126 944 obyvatel 2014: 128 063 obyvatel 2015: 128 259 obyvatel 2016 2016: 128 301 obyvatel 2017: 128 455 obyvatel 2018: 130 901 obyvatel 2019: 132 068 obyvatel 2020 2020: 131 863 obyvatel 2021: 126 070 obyvatel 2022: 132 887 obyvatel 2023: 135 386 obyvatel 2024 2024: 135 712 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
135 712
+326 proti 2023 2000-2024
2024
65 044
+372 proti 2023 2000-2024
2024
70 668
−46 proti 2023 2000-2024
2024
52,1 %
−0,2 proti 2023 2000-2024
2024
17 775
sčítání 2021
85 330
sčítání 2021
27 852
sčítání 2021
21,3 %
ORP 18,4
sčítání 2021
156,7
ORP 119,9
sčítání 2021
135 350
+995 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
130 957
sčítání 2021
61 816
sčítání 2021
42 618
sčítání 2021
16 145
sčítání 2021
8 750
sčítání 2021
64 518
sčítání 2021
29 771
sčítání 2021
5 914
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,0 % lidí (36 668 z 130 957), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 1 628 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 126 070 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 130 957.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
63 172
48,2 % obyvatel
Ženy
67 785
51,8 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
157
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 413 (0,3 %) Ženy 90+ let: 847 (0,7 %) 90+ Muži 85-89 let: 982 (0,8 %) Ženy 85-89 let: 1 693 (1,3 %) 85-89 Muži 80-84 let: 1 607 (1,2 %) Ženy 80-84 let: 2 663 (2,0 %) 80-84 Muži 75-79 let: 2 341 (1,8 %) Ženy 75-79 let: 4 263 (3,3 %) 75-79 Muži 70-74 let: 2 740 (2,1 %) Ženy 70-74 let: 3 917 (3,0 %) 70-74 Muži 65-69 let: 2 937 (2,2 %) Ženy 65-69 let: 3 449 (2,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 2 820 (2,2 %) Ženy 60-64 let: 3 066 (2,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 3 788 (2,9 %) Ženy 55-59 let: 3 791 (2,9 %) 55-59 Muži 50-54 let: 3 836 (2,9 %) Ženy 50-54 let: 3 858 (3,0 %) 50-54 Muži 45-49 let: 4 865 (3,7 %) Ženy 45-49 let: 4 724 (3,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 5 625 (4,3 %) Ženy 40-44 let: 5 091 (3,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 5 428 (4,1 %) Ženy 35-39 let: 5 061 (3,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 5 990 (4,6 %) Ženy 30-34 let: 5 737 (4,4 %) 30-34 Muži 25-29 let: 5 288 (4,0 %) Ženy 25-29 let: 5 311 (4,1 %) 25-29 Muži 20-24 let: 3 076 (2,4 %) Ženy 20-24 let: 3 325 (2,5 %) 20-24 Muži 15-19 let: 2 393 (1,8 %) Ženy 15-19 let: 2 257 (1,7 %) 15-19 Muži 10-14 let: 2 847 (2,2 %) Ženy 10-14 let: 2 657 (2,0 %) 10-14 Muži 5-9 let: 2 902 (2,2 %) Ženy 5-9 let: 2 821 (2,2 %) 5-9 Muži 0-4 let: 3 294 (2,5 %) Ženy 0-4 let: 3 254 (2,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
66 321
0 proti červenci 2026
srpen 2026
48,9
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
2 717
Zaniklo za 12 měsíců
1 044
Má zaměstnance
36,2 %
z 29 795 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 11 374 17,1 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 10 933 16,5 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 7 187 10,8 %
  • Stavebnictví 5 929 8,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 5 329 8,0 %
  • Ostatní činnosti 4 029 6,1 %
  • Informační a komunikační činnosti 3 741 5,6 %
  • Doprava a skladování 2 560 3,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 2 509 3,8 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 2 157 3,3 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 1 786 2,7 %
  • Vzdělávání 1 426 2,2 %
  • Ostatní 3 639 5,5 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 35 930 54,2 %
  • Společnost s ručením omezeným 21 160 31,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 2 445 3,7 %
  • Společenství vlastníků jednotek 1 735 2,6 %
  • Akciová společnost 1 648 2,5 %
  • Spolek 1 400 2,1 %
  • Družstvo 625 0,9 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 225 0,3 %
  • Kód 541 176 0,3 %
  • Pobočný spolek 129 0,2 %
  • Ostatní 848 1,3 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 7 258 10,9 %
  • 3-10 let 16 198 24,4 %
  • 10-20 let 18 087 27,3 %
  • 20-30 let 12 406 18,7 %
  • Více než 30 let 12 372 18,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 19 017 28,7 %
  • 1-9 zaměstnanců 8 478 12,8 %
  • 10-49 zaměstnanců 1 668 2,5 %
  • 50-249 zaměstnanců 493 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 139 0,2 %
  • Neuvedeno 36 526 55,1 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
66 997
sčítání 2021
42 706
sčítání 2021
11 608
sčítání 2021
8 986
sčítání 2021
61 664
sčítání 2021
6
sčítání 2021
57 532
sčítání 2021
37 324
sčítání 2021
38 059
sčítání 2021
8 526
sčítání 2021
33,0 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
71,3 %
+1,4 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
73,3 %
+1,9 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
44,1 %
+2,1 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
43,0 %
+3,5 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
18,8 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 44,1 %
ODS+TOP 09: 33,7 % KDUZelSTANPSOBĚ: 32,5 % ANO: 14,9 % Piráti: 11,7 % SPD+NK: 3,9 % Svobodní+AUTO: 3,2 % Ostatní: 0,2 %
  • ODS+TOP 09 33,7 %
  • KDUZelSTANPSOBĚ 32,5 %
  • ANO 14,9 %
  • Piráti 11,7 %
  • SPD+NK 3,9 %
  • Svobodní+AUTO 3,2 %
  • KSČM+ČSSD 0,2 %

1 709 067 platných hlasů · 132 okrsků

Sněmovna 2025

účast 71,3 %
SPOLU: 34,5 % ANO: 19,7 % Piráti: 17,2 % STAN: 13,2 % SPD: 5,0 % AUTO: 4,9 % Ostatní: 5,5 %

63 855 platných hlasů · 132 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 43,0 %
KDU+ODS+TOP 09: 32,1 % ANO: 15,0 % Piráti: 12,7 % STAN+SLK: 12,2 % AUTO+PŘÍSAHA: 7,3 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,0 % Ostatní: 15,7 %

38 926 platných hlasů · 132 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 71,0 %
Petr Pavel: 51,4 % Andrej Babiš: 20,0 % Danuše Nerudová: 14,5 % Pavel Fischer: 7,8 % Jaroslav Bašta: 2,6 % Marek Hilšer: 2,2 % Ostatní: 1,6 %
  • Petr Pavel 51,4 % +0,4
  • Andrej Babiš 20,0 % -0,1
  • Danuše Nerudová 14,5 % -0,1
  • Pavel Fischer 7,8 % +0,1
  • Jaroslav Bašta 2,6 % -0,2
  • Marek Hilšer 2,2 % 0,0
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

65 415 platných hlasů · 132 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 73,3 %
Petr Pavel: 76,5 % Andrej Babiš: 23,5 %
  • Petr Pavel 76,5 % +0,1
  • Andrej Babiš 23,5 % -0,1

67 864 platných hlasů · 132 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

45 mandátů

ODS+TOP 09

17 mandátů · 33,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Ondřej Kubín, MBA 44 1. 13 902
Lucie Michková 49 2. 13 532
Filip Vácha 48 3. 13 264
Ing. Jaroslav Míth 52 4. 13 227
Ing. Hana Horálková 58 5. 12 958
Patrik Opa 57 6. 12 944
Petr Hais, MA 42 7. 12 947
Ing. Stanislav Šebesta 61 8. 12 967
Mgr. Jiří Šanda 50 9. 12 902
Mgr. Tereza Pokorná 33 10. 13 087
Petr Kratochvíl 37 11. 12 864
Michal Hroza 50 12. 13 159
Ing. Olgerd Pukl 61 13. 12 920
Dana Křivánková-Klisáková 50 14. 12 869
Eliška Hromířová 31 15. 13 117
Petr Tomáš Opletal 44 16. 13 043
Mgr. Karel Dinda 45 17. 12 917

SPOLU pro PRAHU 4

KDUZelSTANPSOBĚ

16 mandátů · 32,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Petr Štěpánek, CSc 61 1. 13 253
PhDr. Lukáš Kaiser Zicha 43 2. 13 046
Mgr. Petr Štádler 46 3. 13 108
Mgr. Tomáš Kaplan 54 4. 12 674
Ing. Ina Koldová 51 5. 12 947
Lenka Sládková 53 6. 12 809
Ing. Jana Mařík Jurdová 39 7. 12 818
Jan Žáček 51 8. 12 731
Mgr. Jan Slanina 48 9. 12 877
Ing. Ondřej Růžička 47 10. 12 906
Mgr. Iva Kotvová 67 11. 12 577
prof. PhDr. Václav Horčička, Ph.D. 55 12. 12 490
Petr Kutílek, M.A., M.S. 50 13. 12 597
Mgr. Karel Dvořák 40 14. 12 506
Mgr. Eva Benešová 44 15. 12 807
Jaroslav Štětina 52 16. 12 321

SPOLEČNĚ PRO ZMĚNU – KOALICE STAROSTOVÉ, PRAHA SOBĚ, LIDOVCI A ZELENÍ

ANO

7 mandátů · 14,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Hušbauer 38 1. 6 048
Irena Michalcová 62 2. 6 059
Ing. Radek Lacko 58 3. 5 845
Robert Králíček 49 4. 5 807
Jaroslava Mörwicková 55 5. 5 770
RNDr. Tomáš Hrdinka, Ph.D. 46 6. 5 967
Tomáš Chaloupka 60 7. 5 752

ANO 2011

Piráti

5 mandátů · 11,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Tereza Nislerová, MA 42 1. 5 542
Josef Vlach 47 2. 4 988
Mgr. Tomáš Liškutín 42 3. 4 905
Bc. Jan Hora 42 4. 4 904
Vladimír Hrouda 53 5. 4 665

Česká pirátská strana

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 135 712 65 044 70 668 - - - - - - -
2023 135 386 64 672 70 714 - - - - - - -
2022 132 887 63 393 69 494 - - - - - - -
2021 126 070 60 644 65 426 - - - - - - -
2020 131 863 63 440 68 423 - - - - - - -
2019 132 068 63 474 68 594 - - - - - - -
2018 130 901 62 555 68 346 - - - - - - -
2017 128 455 60 999 67 456 - - - - - - -
2016 128 301 60 909 67 392 - - - - - - -
2015 128 259 60 953 67 306 - - - - - - -
2014 128 063 60 712 67 351 - - - - - - -
2013 126 944 60 158 66 786 - - - - - - -
2012 127 633 60 557 67 076 - - - - - - -
2011 127 723 60 663 67 060 - - - - - - -
2010 128 431 61 025 67 406 - - - - - - -
2009 129 475 61 597 67 878 - - - - - - -
2008 130 287 62 045 68 242 - - - - - - -
2007 129 752 61 623 68 129 - - - - - - -
2006 128 868 60 951 67 917 - - - - - - -
2005 129 181 61 085 68 096 - - - - - - -
2004 129 150 60 848 68 302 - - - - - - -
2003 129 481 60 788 68 693 - - - - - - -
2002 129 760 60 844 68 916 - - - - - - -
2001 130 196 60 944 69 252 - - - - - - -
2000 135 064 63 130 71 934 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

1. z 57

percentil 100. - 100 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence