Městská část

Praha 5

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 97 109
Kód RÚIAN
500143
Poloha
50,0620, 14,3748

Městská část Praha 5 má 97 109 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 5. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 2,2 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 104 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 38,8 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
74 720 80 826 86 932 93 038 99 144 2000 2000: 77 995 obyvatel 2001: 76 755 obyvatel 2002: 77 372 obyvatel 2003: 78 178 obyvatel 2004 2004: 79 057 obyvatel 2005: 80 040 obyvatel 2006: 80 504 obyvatel 2007: 82 062 obyvatel 2008 2008: 83 573 obyvatel 2009: 84 303 obyvatel 2010: 84 103 obyvatel 2011: 81 161 obyvatel 2012 2012: 81 443 obyvatel 2013: 80 931 obyvatel 2014: 82 159 obyvatel 2015: 82 630 obyvatel 2016 2016: 84 165 obyvatel 2017: 85 276 obyvatel 2018: 86 432 obyvatel 2019: 88 225 obyvatel 2020 2020: 89 405 obyvatel 2021: 85 687 obyvatel 2022: 93 034 obyvatel 2023: 95 000 obyvatel 2024 2024: 97 109 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
97 109
+2 109 proti 2023 2000-2024
2024
47 413
+1 065 proti 2023 2000-2024
2024
49 696
+1 044 proti 2023 2000-2024
2024
51,2 %
0 proti 2023 2000-2024
2024
13 661
sčítání 2021
61 180
sčítání 2021
14 166
sčítání 2021
15,9 %
ORP 18,4
sčítání 2021
103,7
ORP 119,9
sčítání 2021
95 913
+1 584 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
89 007
sčítání 2021
44 407
sčítání 2021
29 497
sčítání 2021
9 872
sčítání 2021
3 934
sčítání 2021
42 306
sčítání 2021
20 874
sčítání 2021
3 709
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,0 % lidí (25 827 z 89 007), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 1 297 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 85 687 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 89 007.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
43 427
48,8 % obyvatel
Ženy
45 580
51,2 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
104
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 160 (0,2 %) Ženy 90+ let: 391 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 313 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 579 (0,7 %) 85-89 Muži 80-84 let: 603 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 896 (1,0 %) 80-84 Muži 75-79 let: 1 252 (1,4 %) Ženy 75-79 let: 1 786 (2,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 1 702 (1,9 %) Ženy 70-74 let: 2 334 (2,6 %) 70-74 Muži 65-69 let: 1 871 (2,1 %) Ženy 65-69 let: 2 279 (2,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 1 967 (2,2 %) Ženy 60-64 let: 2 136 (2,4 %) 60-64 Muži 55-59 let: 2 412 (2,7 %) Ženy 55-59 let: 2 510 (2,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 2 751 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 2 723 (3,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 3 523 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 3 477 (3,9 %) 45-49 Muži 40-44 let: 3 852 (4,3 %) Ženy 40-44 let: 3 670 (4,1 %) 40-44 Muži 35-39 let: 3 862 (4,3 %) Ženy 35-39 let: 3 663 (4,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 4 337 (4,9 %) Ženy 30-34 let: 4 232 (4,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 3 907 (4,4 %) Ženy 25-29 let: 3 979 (4,5 %) 25-29 Muži 20-24 let: 2 275 (2,6 %) Ženy 20-24 let: 2 497 (2,8 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 724 (1,9 %) Ženy 15-19 let: 1 683 (1,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 2 169 (2,4 %) Ženy 10-14 let: 2 023 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 2 252 (2,5 %) Ženy 5-9 let: 2 224 (2,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 2 495 (2,8 %) Ženy 0-4 let: 2 498 (2,8 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
51 111
0 proti červenci 2026
srpen 2026
52,6
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
3 047
Zaniklo za 12 měsíců
792
Má zaměstnance
37,0 %
z 22 804 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 9 402 18,4 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 8 211 16,1 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 5 627 11,0 %
  • Stavebnictví 4 170 8,2 %
  • Zpracovatelský průmysl 3 708 7,3 %
  • Informační a komunikační činnosti 3 317 6,5 %
  • Ostatní činnosti 2 956 5,8 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 2 121 4,1 %
  • Doprava a skladování 1 863 3,6 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 1 850 3,6 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 1 321 2,6 %
  • Vzdělávání 1 199 2,3 %
  • Ostatní 2 659 5,2 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 25 730 50,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 18 411 36,0 %
  • Zahraniční fyzická osoba 2 107 4,1 %
  • Společenství vlastníků jednotek 1 429 2,8 %
  • Spolek 1 215 2,4 %
  • Akciová společnost 983 1,9 %
  • Družstvo 286 0,6 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 142 0,3 %
  • Nadační fond 126 0,2 %
  • Evropská společnost 99 0,2 %
  • Ostatní 583 1,1 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 7 056 13,8 %
  • 3-10 let 12 639 24,7 %
  • 10-20 let 14 817 29,0 %
  • 20-30 let 9 102 17,8 %
  • Více než 30 let 7 497 14,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 14 369 28,1 %
  • 1-9 zaměstnanců 6 814 13,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 1 231 2,4 %
  • 50-249 zaměstnanců 309 0,6 %
  • 250 a více zaměstnanců 81 0,2 %
  • Neuvedeno 28 307 55,4 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
43 853
sčítání 2021
23 593
sčítání 2021
10 757
sčítání 2021
5 346
sčítání 2021
39 327
sčítání 2021
5
sčítání 2021
28 921
sčítání 2021
29 201
sčítání 2021
23 546
sčítání 2021
5 267
sčítání 2021
38,8 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
70,8 %
+1,4 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
72,5 %
+2,2 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
45,6 %
+3,2 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
42,6 %
+3,2 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
23,1 %
−2,4 proti 2020
ORP 22,2
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 45,6 %
PRAHA SOBĚ+NK: 22,1 % ODS: 16,3 % STAN: 15,5 % SOPU+SEN 21+NK: 12,1 % ANO: 11,0 % Piráti: 8,0 % Ostatní: 15,2 %
  • PRAHA SOBĚ+NK 22,1 %
  • ODS 16,3 %
  • STAN 15,5 %
  • SOPU+SEN 21+NK 12,1 %
  • ANO 11,0 %
  • Piráti 8,0 %
  • KDU-ČSL+TOP 09 5,9 %
  • SPD+NK 3,3 %
  • Ostatní (4) 6,0 %

1 070 422 platných hlasů · 81 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 45,5 %
Václav Láska: 32,9 % Radko Sáblík: 28,1 % Zdeněk Šarapatka: 20,5 % Lubomír Brož: 11,9 % Pavel Spirov: 4,3 % Petra Prokšanová: 1,2 % Ostatní: 1,0 %

26 835 platných hlasů · 81 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 23,1 %
Václav Láska: 53,8 % Radko Sáblík: 46,2 %

13 903 platných hlasů · 81 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 70,8 %
SPOLU: 35,5 % Piráti: 18,8 % ANO: 16,7 % STAN: 14,1 % AUTO: 4,9 % SPD: 4,9 % Ostatní: 5,0 %

41 414 platných hlasů · 81 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 42,6 %
KDU+ODS+TOP 09: 34,6 % Piráti: 13,3 % STAN+SLK: 12,8 % ANO: 11,6 % AUTO+PŘÍSAHA: 7,1 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 4,4 % Ostatní: 16,2 %

24 989 platných hlasů · 81 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 69,7 %
Petr Pavel: 53,6 % Andrej Babiš: 17,0 % Danuše Nerudová: 15,0 % Pavel Fischer: 7,7 % Jaroslav Bašta: 2,7 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,7 %
  • Petr Pavel 53,6 % +2,5
  • Andrej Babiš 17,0 % -3,1
  • Danuše Nerudová 15,0 % +0,4
  • Pavel Fischer 7,7 % +0,1
  • Jaroslav Bašta 2,7 % -0,1
  • Marek Hilšer 2,3 % +0,1
  • Karel Diviš 1,0 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1

41 250 platných hlasů · 81 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 72,5 %
Petr Pavel: 79,4 % Andrej Babiš: 20,6 %
  • Petr Pavel 79,4 % +3,0
  • Andrej Babiš 20,6 % -3,0

42 993 platných hlasů · 81 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

41 mandátů

PRAHA SOBĚ+NK

10 mandátů · 22,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. arch. Radek Janoušek 38 2. 6 462
Mgr. Radka Šimková 55 1. 6 400
Bc. Alena Janďourková 40 3. 6 322
Bc. Václav Kučera 63 4. 6 146
Mgr. Martin Škabraha, Ph.D. 46 5. 5 988
Mgr. Lucie Boudová, Ph.D. 43 6. 6 032
JUDr. Milan Kostohryz, Ph.D. 43 7. 6 024
Ing. Jolana Dočekalová 55 8. 6 083
Michal Kočandrle 53 9. 5 954
Luisa Suchochlebová 23 10. 5 946

PRAHA 5 SOBĚ

ODS

8 mandátů · 16,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Lukáš Herold 56 1. 4 695
Bc. Olga Burianová 55 2. 4 677
Michael Süss 32 3. 4 365
Kateřina Poláková 51 4. 4 383
Ing. Jan Panenka 60 5. 4 382
Mgr. Zdeněk Doležal 52 6. 4 490
Mgr. Jan Smetana 43 7. 4 528
JUDr. Jakub Blažek 41 8. 4 348

Občanská demokratická strana

STAN

7 mandátů · 15,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MgA. David Dušek 57 1. 4 599
Anita Dušková, BA 32 5. 4 447
Yvetta Lizatović 62 2. 4 424
Mgr. Jan Dobeš 49 3. 4 382
Mgr. František Gemperle, Ph.D. 54 4. 4 335
Mgr. Sabina Horáková, MPA 36 6. 4 407
Mgr. Vít Olmer ml. 34 7. 4 278

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

SOPU+SEN 21+NK

6 mandátů · 12,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Monika Shaw Salajová, M.Sc. 39 1. 3 848
Ing. Milan Vrkoč 64 2. 3 685
Mgr. et Mgr. Lenka Mlynařík Habrnálová 39 3. 3 538
Svatopluk Bartoň 59 4. 3 467
Radek Vokřál 28 5. 3 321
Mgr. Matej Cíbik, Ph.D. 40 6. 3 353

SEN PRO PRAHU 5 s podporou senátora Václava Lásky a Společnosti na ochranu Prokopského údolí

ANO

5 mandátů · 11,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
JUDr. Petr Lachnit 59 1. 3 092
Ing. Lubomír Brož 60 2. 3 035
Bc. Jan Klusoň 32 3. 2 960
Michal Šesták 50 4. 2 946
Mgr. Eva Katzerová 61 5. 2 932

ANO 2011

Piráti

3 mandáty · 8,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Milan Kryl 65 6. 2 443
Ing. Filip Karel, Ph.D. 45 1. 2 404
Tomáš Bederka 37 2. 2 380

Česká pirátská strana

KDU-ČSL+TOP 09

2 mandáty · 5,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Josef Cuhra 59 4. 1 906
Bc. Martin Damašek 45 1. 1 887

TOP Lidovci a Nezávislí

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 97 109 47 413 49 696 - - - - - - -
2023 95 000 46 348 48 652 - - - - - - -
2022 93 034 45 289 47 745 - - - - - - -
2021 85 687 42 176 43 511 - - - - - - -
2020 89 405 44 126 45 279 - - - - - - -
2019 88 225 43 479 44 746 - - - - - - -
2018 86 432 42 564 43 868 - - - - - - -
2017 85 276 41 912 43 364 - - - - - - -
2016 84 165 41 192 42 973 - - - - - - -
2015 82 630 40 397 42 233 - - - - - - -
2014 82 159 40 125 42 034 - - - - - - -
2013 80 931 39 521 41 410 - - - - - - -
2012 81 443 39 818 41 625 - - - - - - -
2011 81 161 39 666 41 495 - - - - - - -
2010 84 103 41 228 42 875 - - - - - - -
2009 84 303 41 358 42 945 - - - - - - -
2008 83 573 40 855 42 718 - - - - - - -
2007 82 062 39 828 42 234 - - - - - - -
2006 80 504 38 772 41 732 - - - - - - -
2005 80 040 38 472 41 568 - - - - - - -
2004 79 057 37 773 41 284 - - - - - - -
2003 78 178 37 182 40 996 - - - - - - -
2002 77 372 36 594 40 778 - - - - - - -
2001 76 755 36 209 40 546 - - - - - - -
2000 77 995 36 904 41 091 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

5. z 57

percentil 93. - 93 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence