Městská část

Praha 8

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 112 478
Kód RÚIAN
500208
Poloha
50,1141, 14,4691

Městská část Praha 8 má 112 478 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 3. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 1,4 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 154 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 31,8 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
98 044 101 980 105 917 109 854 113 790 2000 2000: 105 017 obyvatel 2001: 101 494 obyvatel 2002: 100 532 obyvatel 2003: 99 676 obyvatel 2004 2004: 99 356 obyvatel 2005: 99 840 obyvatel 2006: 100 255 obyvatel 2007: 101 350 obyvatel 2008 2008: 102 021 obyvatel 2009: 102 905 obyvatel 2010: 103 508 obyvatel 2011: 103 757 obyvatel 2012 2012: 103 073 obyvatel 2013: 102 261 obyvatel 2014: 103 031 obyvatel 2015: 103 049 obyvatel 2016 2016: 104 224 obyvatel 2017: 105 145 obyvatel 2018: 105 586 obyvatel 2019: 106 218 obyvatel 2020 2020: 106 188 obyvatel 2021: 102 847 obyvatel 2022: 108 498 obyvatel 2023: 110 955 obyvatel 2024 2024: 112 478 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
112 478
+1 523 proti 2023 2000-2024
2024
54 036
+900 proti 2023 2000-2024
2024
58 442
+623 proti 2023 2000-2024
2024
52,0 %
−0,2 proti 2023 2000-2024
2024
14 798
sčítání 2021
67 327
sčítání 2021
22 796
sčítání 2021
21,7 %
ORP 18,4
sčítání 2021
154,0
ORP 119,9
sčítání 2021
111 491
+1 585 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
104 921
sčítání 2021
48 731
sčítání 2021
35 064
sčítání 2021
13 035
sčítání 2021
6 774
sčítání 2021
52 455
sčítání 2021
22 900
sčítání 2021
4 654
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,2 % lidí (29 566 z 104 921), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 1 317 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 102 847 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 104 921.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
50 412
48,0 % obyvatel
Ženy
54 509
52,0 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
154
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 194 (0,2 %) Ženy 90+ let: 565 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 453 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 866 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 949 (0,9 %) Ženy 80-84 let: 1 522 (1,5 %) 80-84 Muži 75-79 let: 2 255 (2,2 %) Ženy 75-79 let: 3 281 (3,1 %) 75-79 Muži 70-74 let: 2 783 (2,7 %) Ženy 70-74 let: 4 118 (3,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 2 333 (2,2 %) Ženy 65-69 let: 3 477 (3,3 %) 65-69 Muži 60-64 let: 2 069 (2,0 %) Ženy 60-64 let: 2 239 (2,1 %) 60-64 Muži 55-59 let: 2 518 (2,4 %) Ženy 55-59 let: 2 650 (2,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 3 088 (2,9 %) Ženy 50-54 let: 2 931 (2,8 %) 50-54 Muži 45-49 let: 4 528 (4,3 %) Ženy 45-49 let: 4 299 (4,1 %) 45-49 Muži 40-44 let: 4 700 (4,5 %) Ženy 40-44 let: 4 363 (4,2 %) 40-44 Muži 35-39 let: 4 168 (4,0 %) Ženy 35-39 let: 3 915 (3,7 %) 35-39 Muži 30-34 let: 4 566 (4,4 %) Ženy 30-34 let: 4 377 (4,2 %) 30-34 Muži 25-29 let: 3 970 (3,8 %) Ženy 25-29 let: 4 137 (3,9 %) 25-29 Muži 20-24 let: 2 381 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 2 513 (2,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 957 (1,9 %) Ženy 15-19 let: 1 958 (1,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 2 501 (2,4 %) Ženy 10-14 let: 2 360 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 2 363 (2,3 %) Ženy 5-9 let: 2 372 (2,3 %) 5-9 Muži 0-4 let: 2 636 (2,5 %) Ženy 0-4 let: 2 566 (2,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
57 849
0 proti červenci 2026
srpen 2026
51,4
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
4 163
Zaniklo za 12 měsíců
703
Má zaměstnance
36,1 %
z 24 285 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 9 508 16,4 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 8 888 15,4 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 6 531 11,3 %
  • Stavebnictví 5 358 9,3 %
  • Zpracovatelský průmysl 4 120 7,1 %
  • Ostatní činnosti 3 460 6,0 %
  • Informační a komunikační činnosti 3 412 5,9 %
  • Doprava a skladování 2 721 4,7 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 2 049 3,5 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 1 863 3,2 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 1 339 2,3 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 1 146 2,0 %
  • Ostatní 2 994 5,2 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 27 784 48,0 %
  • Společnost s ručením omezeným 22 106 38,2 %
  • Zahraniční fyzická osoba 2 591 4,5 %
  • Akciová společnost 1 454 2,5 %
  • Spolek 1 305 2,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 915 1,6 %
  • Družstvo 476 0,8 %
  • Evropská společnost 184 0,3 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 174 0,3 %
  • Pobočný spolek 154 0,3 %
  • Ostatní 706 1,2 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 9 627 16,6 %
  • 3-10 let 15 839 27,4 %
  • 10-20 let 15 441 26,7 %
  • 20-30 let 9 053 15,6 %
  • Více než 30 let 7 889 13,6 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 15 520 26,8 %
  • 1-9 zaměstnanců 6 983 12,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 1 333 2,3 %
  • 50-249 zaměstnanců 365 0,6 %
  • 250 a více zaměstnanců 84 0,1 %
  • Neuvedeno 33 564 58,0 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
52 307
sčítání 2021
37 746
sčítání 2021
7 427
sčítání 2021
4 491
sčítání 2021
48 071
sčítání 2021
4
sčítání 2021
35 864
sčítání 2021
28 652
sčítání 2021
29 477
sčítání 2021
7 144
sčítání 2021
31,8 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
69,7 %
+2,0 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
71,6 %
+2,0 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
43,1 %
+1,3 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
41,1 %
+4,1 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
20,0 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 43,1 %
8žije+NK: 25,4 % TOP+STAN: 18,0 % KDU-ČSL+ODS: 17,9 % ANO: 14,1 % Patrioti ČR+NK: 9,0 % Piráti: 7,1 % Ostatní: 8,5 %
  • 8žije+NK 25,4 %
  • TOP+STAN 18,0 %
  • KDU-ČSL+ODS 17,9 %
  • ANO 14,1 %
  • Patrioti ČR+NK 9,0 %
  • Piráti 7,1 %
  • SPD+NK 4,2 %
  • Mourek+NK 3,0 %
  • Ostatní (1) 1,3 %

1 359 523 platných hlasů · 106 okrsků

Sněmovna 2025

účast 69,7 %
SPOLU: 32,0 % ANO: 21,9 % Piráti: 16,7 % STAN: 13,0 % SPD: 5,2 % AUTO: 5,0 % Ostatní: 6,2 %

51 345 platných hlasů · 106 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 41,1 %
KDU+ODS+TOP 09: 29,9 % ANO: 16,2 % Piráti: 12,8 % STAN+SLK: 11,0 % AUTO+PŘÍSAHA: 7,2 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 6,6 % Ostatní: 16,3 %

30 362 platných hlasů · 106 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 69,5 %
Petr Pavel: 49,1 % Andrej Babiš: 22,4 % Danuše Nerudová: 14,3 % Pavel Fischer: 7,5 % Jaroslav Bašta: 2,8 % Marek Hilšer: 2,2 % Ostatní: 1,7 %
  • Petr Pavel 49,1 % -1,9
  • Andrej Babiš 22,4 % +2,4
  • Danuše Nerudová 14,3 % -0,3
  • Pavel Fischer 7,5 % -0,2
  • Jaroslav Bašta 2,8 % 0,0
  • Marek Hilšer 2,2 % -0,1
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

52 200 platných hlasů · 108 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 71,6 %
Petr Pavel: 73,7 % Andrej Babiš: 26,3 %
  • Petr Pavel 73,7 % -2,7
  • Andrej Babiš 26,3 % +2,7

54 210 platných hlasů · 108 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

45 mandátů

8žije+NK

13 mandátů · 25,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Václav Stránský 48 1. 8 356
MVDr. Bc. Vladislava Vojtíšková 39 2. 8 315
Michal Trník 44 3. 8 037
PhDr. Barbora Musilová 43 4. 8 099
Ing. arch. Tomáš Musil 33 5. 8 128
MUDr. Jana Pavlíčková, Ph.D. 44 6. 8 061
MgA. Matouš Bičák 31 7. 7 922
Ilona Tůmová 60 8. 7 855
MgA. Matěj Strnad 37 9. 7 810
Bc. Ondřej Buršík 33 10. 8 025
RNDr. Dana Blahunková 55 11. 7 949
Mgr. et Mgr. Tomáš Němeček 53 12. 7 987
Bc. Josef Chamula 32 13. 7 773

8žije, Praha sobě a Zelení

TOP+STAN

9 mandátů · 18,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Tomáš Hřebík 46 1. 6 358
Mgr. Jan Vocel 34 6. 6 178
Bc. Martin Jedlička, DiS. 40 2. 6 032
Mgr. Hana Novotná 35 3. 5 937
Tomáš Slabihoudek 48 4. 5 958
Mgr. Tomáš Tatranský 49 5. 5 724
Pavel Kotrba 39 7. 5 590
Bc. Miroslav Telecký 43 8. 5 596
Ing. Roman Faltýn 52 9. 5 599

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ + TOP 09 – Společně pro Prahu 8

KDU-ČSL+ODS

9 mandátů · 17,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Vladimíra Ludková 47 2. 6 941
Ondřej Gros 51 1. 6 127
Jana Křivonosková 39 3. 5 609
Mgr. Tomáš Pavlů 60 4. 5 802
Mgr. Aneta Ženíšková 35 5. 5 745
Josef Slobodník 43 6. 5 565
David Straka 46 7. 5 599
Jitka Márová, DiS. 44 8. 5 498
Mgr. Martin Roubíček 55 9. 5 548

ODS s podporou KDU-ČSL

ANO

7 mandátů · 14,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. et Mgr. Jana Solomonová 42 1. 4 634
Radomír Nepil 41 2. 4 605
Ing. Anna Kroutil 44 3. 4 495
Mgr. Ing. Matěj Fichtner, MBA 42 4. 4 474
Jan Štorek 52 5. 4 487
Michal Fišer, MBA 42 6. 4 449
Bc. Adam Gregor 29 7. 4 433

ANO 2011

Patrioti ČR+NK

4 mandáty · 9,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jiří Vítek 53 1. 4 160
Mgr. Michal Janovský 58 2. 3 136
Michal Švarc 61 3. 3 110
Jan Horn 47 4. 2 894

PATRIOTI PRO PRAHU 8

Piráti

3 mandáty · 7,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Martin Štěrba 39 1. 2 735
MgA. Karolína Gattermayerová 33 2. 2 659
Mgr. Andrea Vildová 38 6. 2 489

Česká pirátská strana

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 112 478 54 036 58 442 - - - - - - -
2023 110 955 53 136 57 819 - - - - - - -
2022 108 498 51 792 56 706 - - - - - - -
2021 102 847 49 546 53 301 - - - - - - -
2020 106 188 51 142 55 046 - - - - - - -
2019 106 218 51 145 55 073 - - - - - - -
2018 105 586 50 700 54 886 - - - - - - -
2017 105 145 50 379 54 766 - - - - - - -
2016 104 224 49 768 54 456 - - - - - - -
2015 103 049 49 062 53 987 - - - - - - -
2014 103 031 49 158 53 873 - - - - - - -
2013 102 261 48 838 53 423 - - - - - - -
2012 103 073 49 398 53 675 - - - - - - -
2011 103 757 49 818 53 939 - - - - - - -
2010 103 508 49 889 53 619 - - - - - - -
2009 102 905 49 591 53 314 - - - - - - -
2008 102 021 49 076 52 945 - - - - - - -
2007 101 350 48 568 52 782 - - - - - - -
2006 100 255 47 815 52 440 - - - - - - -
2005 99 840 47 503 52 337 - - - - - - -
2004 99 356 47 253 52 103 - - - - - - -
2003 99 676 47 312 52 364 - - - - - - -
2002 100 532 47 569 52 963 - - - - - - -
2001 101 494 48 067 53 427 - - - - - - -
2000 105 017 49 793 55 224 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

3. z 57

percentil 96. - 96 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence