Městská část

Praha 9

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 68 919
Kód RÚIAN
500216
Poloha
50,1125, 14,5015

Městská část Praha 9 má 68 919 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 8. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 2,8 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 102 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 33,6 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
38 901 47 088 55 275 63 461 71 648 2000 2000: 41 978 obyvatel 2001: 41 630 obyvatel 2002: 42 198 obyvatel 2003: 42 745 obyvatel 2004 2004: 43 202 obyvatel 2005: 44 415 obyvatel 2006: 45 389 obyvatel 2007: 47 896 obyvatel 2008 2008: 50 364 obyvatel 2009: 52 572 obyvatel 2010: 53 972 obyvatel 2011: 53 382 obyvatel 2012 2012: 53 781 obyvatel 2013: 53 981 obyvatel 2014: 55 569 obyvatel 2015: 56 291 obyvatel 2016 2016: 57 048 obyvatel 2017: 58 050 obyvatel 2018: 59 174 obyvatel 2019: 60 601 obyvatel 2020 2020: 61 772 obyvatel 2021: 58 910 obyvatel 2022: 64 699 obyvatel 2023: 67 067 obyvatel 2024 2024: 68 919 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
68 919
+1 852 proti 2023 2000-2024
2024
33 261
+1 126 proti 2023 2000-2024
2024
35 658
+726 proti 2023 2000-2024
2024
51,7 %
−0,3 proti 2023 2000-2024
2024
9 947
sčítání 2021
42 511
sčítání 2021
10 193
sčítání 2021
16,3 %
ORP 18,4
sčítání 2021
102,5
ORP 119,9
sčítání 2021
67 819
+1 596 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
62 651
sčítání 2021
30 943
sčítání 2021
20 553
sčítání 2021
7 073
sčítání 2021
3 269
sčítání 2021
31 127
sčítání 2021
13 904
sčítání 2021
2 433
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,1 % lidí (17 620 z 62 651), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 813 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 58 910 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 62 651.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
30 278
48,3 % obyvatel
Ženy
32 373
51,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
102
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 103 (0,2 %) Ženy 90+ let: 227 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 219 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 473 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 583 (0,9 %) Ženy 80-84 let: 822 (1,3 %) 80-84 Muži 75-79 let: 1 034 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 1 779 (2,8 %) 75-79 Muži 70-74 let: 1 038 (1,7 %) Ženy 70-74 let: 1 711 (2,7 %) 70-74 Muži 65-69 let: 965 (1,5 %) Ženy 65-69 let: 1 239 (2,0 %) 65-69 Muži 60-64 let: 1 007 (1,6 %) Ženy 60-64 let: 1 083 (1,7 %) 60-64 Muži 55-59 let: 1 444 (2,3 %) Ženy 55-59 let: 1 443 (2,3 %) 55-59 Muži 50-54 let: 1 902 (3,0 %) Ženy 50-54 let: 1 770 (2,8 %) 50-54 Muži 45-49 let: 2 694 (4,3 %) Ženy 45-49 let: 2 536 (4,1 %) 45-49 Muži 40-44 let: 2 921 (4,7 %) Ženy 40-44 let: 2 812 (4,5 %) 40-44 Muži 35-39 let: 2 884 (4,6 %) Ženy 35-39 let: 2 825 (4,5 %) 35-39 Muži 30-34 let: 3 281 (5,2 %) Ženy 30-34 let: 3 164 (5,1 %) 30-34 Muži 25-29 let: 2 681 (4,3 %) Ženy 25-29 let: 2 901 (4,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 1 361 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 1 604 (2,6 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 083 (1,7 %) Ženy 15-19 let: 1 115 (1,8 %) 15-19 Muži 10-14 let: 1 471 (2,4 %) Ženy 10-14 let: 1 451 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 1 647 (2,6 %) Ženy 5-9 let: 1 575 (2,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 1 960 (3,1 %) Ženy 0-4 let: 1 843 (2,9 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
26 362
0 proti červenci 2026
srpen 2026
38,3
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
1 523
Zaniklo za 12 měsíců
318
Má zaměstnance
30,9 %
z 13 078 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 4 343 16,5 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 4 316 16,4 %
  • Stavebnictví 2 519 9,6 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 2 425 9,2 %
  • Zpracovatelský průmysl 2 093 7,9 %
  • Informační a komunikační činnosti 1 932 7,3 %
  • Ostatní činnosti 1 627 6,2 %
  • Doprava a skladování 1 235 4,7 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 943 3,6 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 889 3,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 695 2,6 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 506 1,9 %
  • Ostatní 1 287 4,9 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 15 810 60,0 %
  • Společnost s ručením omezeným 7 341 27,8 %
  • Zahraniční fyzická osoba 1 317 5,0 %
  • Společenství vlastníků jednotek 585 2,2 %
  • Spolek 466 1,8 %
  • Akciová společnost 327 1,2 %
  • Družstvo 141 0,5 %
  • Odborová organizace 61 0,2 %
  • Veřejná obchodní společnost 48 0,2 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 47 0,2 %
  • Ostatní 219 0,8 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 3 745 14,2 %
  • 3-10 let 7 192 27,3 %
  • 10-20 let 7 661 29,1 %
  • 20-30 let 4 314 16,4 %
  • Více než 30 let 3 450 13,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 9 042 34,3 %
  • 1-9 zaměstnanců 3 222 12,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 585 2,2 %
  • 50-249 zaměstnanců 185 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 44 0,2 %
  • Neuvedeno 13 284 50,4 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
31 033
sčítání 2021
25 891
sčítání 2021
2 126
sčítání 2021
2 154
sčítání 2021
28 468
sčítání 2021
3
sčítání 2021
18 722
sčítání 2021
17 714
sčítání 2021
16 823
sčítání 2021
4 188
sčítání 2021
33,6 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
70,5 %
+3,1 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
72,0 %
+2,4 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
43,1 %
+3,2 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
39,2 %
+5,8 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
18,6 %
+5,3 proti 2024
ORP 22,2
2019-2026
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 43,1 %
ODS+TOP 09: 42,1 % STAN: 15,3 % PRAHA SOBĚ+NK: 13,3 % ANO: 12,7 % Piráti: 8,3 % Svobodní+SPD: 5,5 % Ostatní: 2,8 %
  • ODS+TOP 09 42,1 %
  • STAN 15,3 %
  • PRAHA SOBĚ+NK 13,3 %
  • ANO 12,7 %
  • Piráti 8,3 %
  • Svobodní+SPD 5,5 %
  • SEN 21+NK 2,8 %
  • LŽPL 0,0 %

523 405 platných hlasů · 43 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 42,5 %
David Smoljak: 49,3 % Dagmar Pecková: 24,7 % Radek Žalud: 13,1 % Bedřich Laube: 7,8 % Darina Batyiová: 5,1 %

16 550 platných hlasů · 43 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 18,6 %
David Smoljak: 78,0 % Dagmar Pecková: 22,0 %

7 463 platných hlasů · 43 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 70,5 %
SPOLU: 34,4 % ANO: 20,6 % Piráti: 15,9 % STAN: 13,3 % SPD: 5,3 % AUTO: 5,3 % Ostatní: 5,1 %

27 787 platných hlasů · 43 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 39,2 %
KDU+ODS+TOP 09: 31,7 % ANO: 16,1 % STAN+SLK: 12,2 % Piráti: 11,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,2 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,2 % Ostatní: 14,9 %

15 320 platných hlasů · 43 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 69,4 %
Petr Pavel: 49,7 % Andrej Babiš: 21,1 % Danuše Nerudová: 15,4 % Pavel Fischer: 7,3 % Jaroslav Bašta: 2,5 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,6 %
  • Petr Pavel 49,7 % -1,3
  • Andrej Babiš 21,1 % +1,0
  • Danuše Nerudová 15,4 % +0,8
  • Pavel Fischer 7,3 % -0,4
  • Jaroslav Bašta 2,5 % -0,2
  • Marek Hilšer 2,3 % +0,1
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

27 169 platných hlasů · 42 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 72,0 %
Petr Pavel: 75,9 % Andrej Babiš: 24,1 %
  • Petr Pavel 75,9 % -0,4
  • Andrej Babiš 24,1 % +0,4

28 311 platných hlasů · 42 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

33 mandátů

ODS+TOP 09

15 mandátů · 42,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Tomáš Portlík 48 1. 7 493
Adam Vážanský 50 2. 7 134
JUDr. Jana Nowakova Těmínová 62 3. 6 900
Tomáš Holeček 62 4. 6 849
MVDr. Petra Kršková 37 5. 6 931
Jan Poupě 52 6. 6 807
JUDr. Renata Portlíková 45 7. 6 874
Ing. Tomáš Hromádka 40 8. 6 878
Ing. Tereza Štaubrová 46 9. 6 860
Ing. Jiří Janák 60 10. 6 735
MUDr. Michal Mašek 58 11. 6 772
Tomáš Kladívko 68 12. 6 817
Ing. Jiří Navrátil 70 13. 6 703
Mgr. Marie Musálková 70 14. 6 695
Milan Tichý 43 15. 6 678

SPOLU PRO PRAHU 9 (ODS a TOP 09) s podporou nestraníků

STAN

5 mandátů · 15,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Zdeněk Davídek 60 3. 2 811
Mgr. et Mgr. Barbora Zapletalová 36 2. 2 800
Bc. Pavel Pospíšek 33 1. 2 777
Mgr. Kamila Hejnák Vlčková 37 5. 2 739
Adam Čejka 30 4. 2 634

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

PRAHA SOBĚ+NK

4 mandáty · 13,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MgA. Kamila Matějková 50 1. 2 707
RNDr. Michal Šorel, Ph.D. 51 2. 2 488
Bc. et Bc. Vladimíra Mušálková 37 3. 2 407
Zoltán Miklós 36 4. 2 311

PRAHA 9 SOBĚ

ANO

4 mandáty · 12,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MgA. Michaela Brojírová 42 1. 2 100
Mgr. Martin Hrubčík, MBA 48 2. 2 090
Ing. Vasil Silvestr Pekar, Ph.D. 80 3. 2 039
prof. Sergej Zacharov, MD, Ph.D. 51 4. 2 082

ANO 2011

Piráti

3 mandáty · 8,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Kateřina Hunalová 47 3. 1 607
Ing. Václav Okapa, MBA 39 1. 1 604
Mgr. Barbora Pokorná 38 2. 1 558

Česká pirátská strana

Svobodní+SPD

2 mandáty · 5,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Bedřich Laube 57 1. 1 003
Lenka Zumrová 36 2. 927

Svoboda a přímá demokracie (SPD) a Svobodní pro Prahu 9

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 68 919 33 261 35 658 - - - - - - -
2023 67 067 32 135 34 932 - - - - - - -
2022 64 699 30 946 33 753 - - - - - - -
2021 58 910 28 496 30 414 - - - - - - -
2020 61 772 29 923 31 849 - - - - - - -
2019 60 601 29 246 31 355 - - - - - - -
2018 59 174 28 456 30 718 - - - - - - -
2017 58 050 27 859 30 191 - - - - - - -
2016 57 048 27 357 29 691 - - - - - - -
2015 56 291 27 094 29 197 - - - - - - -
2014 55 569 26 869 28 700 - - - - - - -
2013 53 981 26 225 27 756 - - - - - - -
2012 53 781 26 208 27 573 - - - - - - -
2011 53 382 26 100 27 282 - - - - - - -
2010 53 972 26 603 27 369 - - - - - - -
2009 52 572 25 885 26 687 - - - - - - -
2008 50 364 24 642 25 722 - - - - - - -
2007 47 896 23 340 24 556 - - - - - - -
2006 45 389 21 971 23 418 - - - - - - -
2005 44 415 21 440 22 975 - - - - - - -
2004 43 202 20 678 22 524 - - - - - - -
2003 42 745 20 396 22 349 - - - - - - -
2002 42 198 20 051 22 147 - - - - - - -
2001 41 630 19 634 21 996 - - - - - - -
2000 41 978 19 849 22 129 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

8. z 57

percentil 88. - 88 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence