Městská část

Praha-Běchovice

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 2 670
Kód RÚIAN
538060
Poloha
50,0836, 14,6177

Městská část Praha-Běchovice má 2 670 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 47. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 2,6 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 99 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 21,8 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
1 266 2 071 2 877 3 682 4 488 2000 2000: 1 534 obyvatel 2001: 1 692 obyvatel 2002: 3 060 obyvatel 2003: 3 094 obyvatel 2004 2004: 3 157 obyvatel 2005: 3 259 obyvatel 2006: 3 586 obyvatel 2007: 4 219 obyvatel 2008 2008: 4 038 obyvatel 2009: 3 702 obyvatel 2010: 3 604 obyvatel 2011: 3 101 obyvatel 2012 2012: 3 794 obyvatel 2013: 2 715 obyvatel 2014: 2 598 obyvatel 2015: 2 611 obyvatel 2016 2016: 2 623 obyvatel 2017: 2 668 obyvatel 2018: 2 694 obyvatel 2019: 2 733 obyvatel 2020 2020: 2 776 obyvatel 2021: 2 336 obyvatel 2022: 2 565 obyvatel 2023: 2 603 obyvatel 2024 2024: 2 670 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
2 670
+67 proti 2023 2000-2024
2024
1 345
+34 proti 2023 2000-2024
2024
1 325
+33 proti 2023 2000-2024
2024
49,6 %
0 proti 2023 2000-2024
2024
437
sčítání 2021
1 543
sčítání 2021
434
sčítání 2021
18,0 %
ORP 18,4
sčítání 2021
99,3
ORP 119,9
sčítání 2021
2 639
+77 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
2 414
sčítání 2021
1 039
sčítání 2021
948
sčítání 2021
256
sčítání 2021
151
sčítání 2021
1 197
sčítání 2021
465
sčítání 2021
93
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 31,2 % lidí (752 z 2 414), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 20 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 2 336 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 2 414.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 277
52,9 % obyvatel
Ženy
1 137
47,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
99
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 3 (0,1 %) Ženy 90+ let: 7 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 11 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 26 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 16 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 31 (1,3 %) 80-84 Muži 75-79 let: 42 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 51 (2,1 %) 75-79 Muži 70-74 let: 53 (2,2 %) Ženy 70-74 let: 73 (3,0 %) 70-74 Muži 65-69 let: 65 (2,7 %) Ženy 65-69 let: 56 (2,3 %) 65-69 Muži 60-64 let: 56 (2,3 %) Ženy 60-64 let: 47 (2,0 %) 60-64 Muži 55-59 let: 73 (3,0 %) Ženy 55-59 let: 66 (2,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 91 (3,8 %) Ženy 50-54 let: 74 (3,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 131 (5,4 %) Ženy 45-49 let: 105 (4,4 %) 45-49 Muži 40-44 let: 132 (5,5 %) Ženy 40-44 let: 108 (4,5 %) 40-44 Muži 35-39 let: 98 (4,1 %) Ženy 35-39 let: 93 (3,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 80 (3,3 %) Ženy 30-34 let: 73 (3,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 73 (3,0 %) Ženy 25-29 let: 54 (2,2 %) 25-29 Muži 20-24 let: 45 (1,9 %) Ženy 20-24 let: 30 (1,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 63 (2,6 %) Ženy 15-19 let: 51 (2,1 %) 15-19 Muži 10-14 let: 77 (3,2 %) Ženy 10-14 let: 67 (2,8 %) 10-14 Muži 5-9 let: 82 (3,4 %) Ženy 5-9 let: 57 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 86 (3,6 %) Ženy 0-4 let: 68 (2,8 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 639
0 proti červenci 2026
srpen 2026
61,4
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
115
Zaniklo za 12 měsíců
25
Má zaměstnance
48,6 %
z 731 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 251 15,3 %
  • Stavebnictví 219 13,4 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 164 10,0 %
  • Zpracovatelský průmysl 160 9,8 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 154 9,4 %
  • Doprava a skladování 136 8,3 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 95 5,8 %
  • Ostatní činnosti 80 4,9 %
  • Informační a komunikační činnosti 60 3,7 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 58 3,5 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 43 2,6 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 30 1,8 %
  • Ostatní 60 3,7 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 730 44,5 %
  • Společnost s ručením omezeným 624 38,1 %
  • Zahraniční fyzická osoba 151 9,2 %
  • Akciová společnost 54 3,3 %
  • Spolek 31 1,9 %
  • Družstvo 12 0,7 %
  • Veřejná obchodní společnost 8 0,5 %
  • Pobočný spolek 7 0,4 %
  • Společenství vlastníků jednotek 5 0,3 %
  • Evropská společnost 4 0,2 %
  • Ostatní 13 0,8 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 273 16,7 %
  • 3-10 let 301 18,4 %
  • 10-20 let 530 32,3 %
  • 20-30 let 330 20,1 %
  • Více než 30 let 205 12,5 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 376 22,9 %
  • 1-9 zaměstnanců 273 16,7 %
  • 10-49 zaměstnanců 72 4,4 %
  • 50-249 zaměstnanců 8 0,5 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,1 %
  • Neuvedeno 908 55,4 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
939
sčítání 2021
411
sčítání 2021
341
sčítání 2021
57
sčítání 2021
829
sčítání 2021
2
sčítání 2021
666
sčítání 2021
430
sčítání 2021
676
sčítání 2021
220
sčítání 2021
21,8 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
74,1 %
+1,3 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
76,8 %
+0,7 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
49,9 %
−1,1 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
41,6 %
−4,6 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
26,0 %
+11,0 proti 2019
2020

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 49,9 %
ODS+TOP 09: 100,0 %
  • ODS+TOP 09 100,0 %

8 063 platných hlasů · 2 okrsky

Sněmovna 2025

účast 74,1 %
SPOLU: 35,8 % ANO: 24,5 % STAN: 13,5 % Piráti: 10,6 % AUTO: 4,8 % SPD: 4,2 % Ostatní: 6,7 %

1 115 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 41,6 %
KDU+ODS+TOP 09: 34,1 % ANO: 17,9 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,0 % STAN+SLK: 9,5 % Piráti: 7,9 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,5 % Ostatní: 15,1 %

631 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 75,6 %
Petr Pavel: 51,0 % Andrej Babiš: 22,7 % Danuše Nerudová: 14,1 % Pavel Fischer: 6,1 % Jaroslav Bašta: 2,1 % Marek Hilšer: 1,7 % Ostatní: 2,3 %
  • Petr Pavel 51,0 % 0,0
  • Andrej Babiš 22,7 % +2,6
  • Danuše Nerudová 14,1 % -0,5
  • Pavel Fischer 6,1 % -1,6
  • Jaroslav Bašta 2,1 % -0,7
  • Marek Hilšer 1,7 % -0,6
  • Karel Diviš 1,5 % +0,4
  • Tomáš Zima 0,9 % +0,3

1 150 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 76,8 %
Petr Pavel: 73,7 % Andrej Babiš: 26,3 %
  • Petr Pavel 73,7 % -2,7
  • Andrej Babiš 26,3 % +2,7

1 171 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ODS+TOP 09

15 mandátů · 100,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ondřej Martan 44 1. 581
Petr Vich 55 2. 551
Petr Požárek 70 3. 531
Jiří Klůna 50 4. 529
Michal Jiřík 55 5. 531
Mgr. Jaroslav Svátek 54 6. 542
RNDr. Jitka Ryšavá 65 7. 529
Karel Kuk 48 8. 528
Ing. arch. Jan Hřebíček 55 9. 539
Libor Šmída 54 10. 531
Bc. Stanislav Kočí 51 11. 535
Stanislav Šťastný 48 12. 535
Pavel Lněnička 50 13. 535
MUDr. Ivan Procházka 75 14. 529
Ing. Ivana Kafková 63 15. 537

Spolu pro Běchovice

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 2 670 1 345 1 325 - - - - - - -
2023 2 603 1 311 1 292 - - - - - - -
2022 2 565 1 320 1 245 - - - - - - -
2021 2 336 1 216 1 120 - - - - - - -
2020 2 776 1 498 1 278 - - - - - - -
2019 2 733 1 478 1 255 - - - - - - -
2018 2 694 1 447 1 247 - - - - - - -
2017 2 668 1 433 1 235 - - - - - - -
2016 2 623 1 413 1 210 - - - - - - -
2015 2 611 1 412 1 199 - - - - - - -
2014 2 598 1 413 1 185 - - - - - - -
2013 2 715 1 485 1 230 - - - - - - -
2012 3 794 2 298 1 496 - - - - - - -
2011 3 101 1 794 1 307 - - - - - - -
2010 3 604 2 129 1 475 - - - - - - -
2009 3 702 2 212 1 490 - - - - - - -
2008 4 038 2 407 1 631 - - - - - - -
2007 4 219 2 551 1 668 - - - - - - -
2006 3 586 2 121 1 465 - - - - - - -
2005 3 259 1 915 1 344 - - - - - - -
2004 3 157 1 875 1 282 - - - - - - -
2003 3 094 1 821 1 273 - - - - - - -
2002 3 060 1 795 1 265 - - - - - - -
2001 1 692 845 847 - - - - - - -
2000 1 534 734 800 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

47. z 57

percentil 18. - 18 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence