Městská část

Praha-Březiněves

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 2 164
Kód RÚIAN
538124
Poloha
50,1674, 14,4856

Městská část Praha-Březiněves má 2 164 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 48. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 2,8 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 50 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 35,5 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
460 925 1 390 1 854 2 319 2000 2000: 615 obyvatel 2001: 640 obyvatel 2002: 652 obyvatel 2003: 685 obyvatel 2004 2004: 700 obyvatel 2005: 737 obyvatel 2006: 751 obyvatel 2007: 771 obyvatel 2008 2008: 917 obyvatel 2009: 991 obyvatel 2010: 1 054 obyvatel 2011: 1 224 obyvatel 2012 2012: 1 306 obyvatel 2013: 1 371 obyvatel 2014: 1 411 obyvatel 2015: 1 473 obyvatel 2016 2016: 1 539 obyvatel 2017: 1 573 obyvatel 2018: 1 610 obyvatel 2019: 1 754 obyvatel 2020 2020: 1 845 obyvatel 2021: 1 806 obyvatel 2022: 1 969 obyvatel 2023: 2 105 obyvatel 2024 2024: 2 164 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
2 164
+59 proti 2023 2000-2024
2024
1 052
+41 proti 2023 2000-2024
2024
1 112
+18 proti 2023 2000-2024
2024
51,4 %
−0,6 proti 2023 2000-2024
2024
428
sčítání 2021
1 180
sčítání 2021
213
sčítání 2021
11,7 %
ORP 18,4
sčítání 2021
49,8
ORP 119,9
sčítání 2021
2 100
+40 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
1 821
sčítání 2021
835
sčítání 2021
764
sčítání 2021
137
sčítání 2021
65
sčítání 2021
949
sčítání 2021
336
sčítání 2021
27
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,4 % lidí (536 z 1 821), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 20 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 1 806 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 1 821.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
910
50,0 % obyvatel
Ženy
911
50,0 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
50
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 2 (0,1 %) Ženy 90+ let: 7 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 4 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 10 (0,6 %) 85-89 Muži 80-84 let: 9 (0,5 %) Ženy 80-84 let: 8 (0,4 %) 80-84 Muži 75-79 let: 22 (1,2 %) Ženy 75-79 let: 24 (1,3 %) 75-79 Muži 70-74 let: 26 (1,4 %) Ženy 70-74 let: 22 (1,2 %) 70-74 Muži 65-69 let: 45 (2,5 %) Ženy 65-69 let: 34 (1,9 %) 65-69 Muži 60-64 let: 42 (2,3 %) Ženy 60-64 let: 48 (2,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 44 (2,4 %) Ženy 55-59 let: 45 (2,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 68 (3,7 %) Ženy 50-54 let: 68 (3,7 %) 50-54 Muži 45-49 let: 89 (4,9 %) Ženy 45-49 let: 94 (5,2 %) 45-49 Muži 40-44 let: 93 (5,1 %) Ženy 40-44 let: 108 (5,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 64 (3,5 %) Ženy 35-39 let: 77 (4,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 51 (2,8 %) Ženy 30-34 let: 51 (2,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 26 (1,4 %) Ženy 25-29 let: 37 (2,0 %) 25-29 Muži 20-24 let: 34 (1,9 %) Ženy 20-24 let: 39 (2,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 52 (2,9 %) Ženy 15-19 let: 50 (2,8 %) 15-19 Muži 10-14 let: 86 (4,7 %) Ženy 10-14 let: 63 (3,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 78 (4,3 %) Ženy 5-9 let: 72 (4,0 %) 5-9 Muži 0-4 let: 75 (4,1 %) Ženy 0-4 let: 54 (3,0 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
807
0 proti červenci 2026
srpen 2026
37,3
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
51
Zaniklo za 12 měsíců
3
Má zaměstnance
23,1 %
z 445 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 139 17,2 %
  • Ostatní činnosti 116 14,4 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 99 12,3 %
  • Zpracovatelský průmysl 65 8,1 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 56 6,9 %
  • Stavebnictví 54 6,7 %
  • Informační a komunikační činnosti 42 5,2 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 35 4,3 %
  • Doprava a skladování 33 4,1 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 30 3,7 %
  • Vzdělávání 20 2,5 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 19 2,4 %
  • Ostatní 34 4,2 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 498 61,7 %
  • Společnost s ručením omezeným 202 25,0 %
  • Zahraniční fyzická osoba 80 9,9 %
  • Spolek 15 1,9 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 2 0,2 %
  • Společenství vlastníků jednotek 2 0,2 %
  • Pobočný spolek 2 0,2 %
  • Městská část, městský obvod 1 0,1 %
  • Zájmové sdružení právnických osob 1 0,1 %
  • Družstvo 1 0,1 %
  • Ostatní 3 0,4 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 120 14,9 %
  • 3-10 let 208 25,8 %
  • 10-20 let 227 28,1 %
  • 20-30 let 145 18,0 %
  • Více než 30 let 107 13,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 342 42,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 82 10,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 20 2,5 %
  • 50-249 zaměstnanců 1 0,1 %
  • Neuvedeno 362 44,9 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
635
sčítání 2021
158
sčítání 2021
396
sčítání 2021
14
sčítání 2021
577
sčítání 2021
0
sčítání 2021
576
sčítání 2021
495
sčítání 2021
446
sčítání 2021
134
sčítání 2021
35,5 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
76,4 %
−2,9 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
76,2 %
+1,0 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
56,4 %
−11,7 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
50,4 %
+13,2 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
28,1 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 56,4 %
SNK: 100,0 %
  • SNK 100,0 %

4 534 platných hlasů · 1 okrsek

Sněmovna 2025

účast 76,4 %
SPOLU: 37,9 % ANO: 22,0 % STAN: 14,7 % Piráti: 12,0 % AUTO: 5,5 % SPD: 3,2 % Ostatní: 4,8 %

911 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 50,4 %
KDU+ODS+TOP 09: 34,8 % STAN+SLK: 14,3 % ANO: 14,3 % Piráti: 10,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,1 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 6,0 % Ostatní: 12,3 %

554 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 76,6 %
Petr Pavel: 50,9 % Andrej Babiš: 21,1 % Danuše Nerudová: 16,2 % Pavel Fischer: 6,0 % Marek Hilšer: 2,7 % Jaroslav Bašta: 2,2 % Ostatní: 0,8 %
  • Petr Pavel 50,9 % -0,1
  • Andrej Babiš 21,1 % +1,0
  • Danuše Nerudová 16,2 % +1,7
  • Pavel Fischer 6,0 % -1,6
  • Marek Hilšer 2,7 % +0,4
  • Jaroslav Bašta 2,2 % -0,5
  • Tomáš Zima 0,5 % -0,1
  • Karel Diviš 0,4 % -0,7

845 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 76,2 %
Petr Pavel: 76,7 % Andrej Babiš: 23,3 %
  • Petr Pavel 76,7 % +0,3
  • Andrej Babiš 23,3 % -0,3

858 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

9 mandátů

SNK

9 mandátů · 100,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jiří Haramul 72 1. 501
Zdeněk Korint 51 2. 528
Petr Petrášek 49 3. 497
Ing. David Albert 51 4. 499
Zdeňka Maděrová 60 5. 491
Dagmar Špírková, DiS., MBA 50 6. 524
Bc. Lukáš Sládek 50 7. 503
Jiří Skrčený 59 8. 485
Ing. Ludmila Válková 58 9. 506

OBČANÉ PRO BŘEZINĚVES 2026 - sdružení pro výstavbu ZŠ, Centra služeb a silničního obchvatu Březiněvsi

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 2 164 1 052 1 112 - - - - - - -
2023 2 105 1 011 1 094 - - - - - - -
2022 1 969 947 1 022 - - - - - - -
2021 1 806 874 932 - - - - - - -
2020 1 845 897 948 - - - - - - -
2019 1 754 858 896 - - - - - - -
2018 1 610 794 816 - - - - - - -
2017 1 573 778 795 - - - - - - -
2016 1 539 764 775 - - - - - - -
2015 1 473 723 750 - - - - - - -
2014 1 411 697 714 - - - - - - -
2013 1 371 678 693 - - - - - - -
2012 1 306 646 660 - - - - - - -
2011 1 224 595 629 - - - - - - -
2010 1 054 516 538 - - - - - - -
2009 991 489 502 - - - - - - -
2008 917 457 460 - - - - - - -
2007 771 378 393 - - - - - - -
2006 751 376 375 - - - - - - -
2005 737 366 371 - - - - - - -
2004 700 341 359 - - - - - - -
2003 685 331 354 - - - - - - -
2002 652 308 344 - - - - - - -
2001 640 309 331 - - - - - - -
2000 615 299 316 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

48. z 57

percentil 16. - 16 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence