Městská část

Praha-Čakovice

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 12 589
Kód RÚIAN
547310
Poloha
50,1559, 14,5304

Městská část Praha-Čakovice má 12 589 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 20. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,4 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 61 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 28,7 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
4 933 7 021 9 109 11 197 13 285 2000 2000: 5 686 obyvatel 2001: 5 629 obyvatel 2002: 5 769 obyvatel 2003: 5 954 obyvatel 2004 2004: 6 101 obyvatel 2005: 6 371 obyvatel 2006: 6 717 obyvatel 2007: 7 450 obyvatel 2008 2008: 8 644 obyvatel 2009: 9 611 obyvatel 2010: 10 112 obyvatel 2011: 10 071 obyvatel 2012 2012: 10 026 obyvatel 2013: 10 063 obyvatel 2014: 10 347 obyvatel 2015: 10 505 obyvatel 2016 2016: 10 781 obyvatel 2017: 11 093 obyvatel 2018: 11 437 obyvatel 2019: 11 868 obyvatel 2020 2020: 12 096 obyvatel 2021: 11 432 obyvatel 2022: 12 155 obyvatel 2023: 12 544 obyvatel 2024 2024: 12 589 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
12 589
+45 proti 2023 2000-2024
2024
6 023
+14 proti 2023 2000-2024
2024
6 566
+31 proti 2023 2000-2024
2024
52,2 %
+0,1 proti 2023 2000-2024
2024
2 599
sčítání 2021
7 797
sčítání 2021
1 588
sčítání 2021
13,3 %
ORP 18,4
sčítání 2021
61,1
ORP 119,9
sčítání 2021
12 534
+153 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
11 984
sčítání 2021
5 720
sčítání 2021
4 450
sčítání 2021
1 256
sčítání 2021
474
sčítání 2021
6 510
sčítání 2021
2 250
sčítání 2021
433
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 26,9 % lidí (3 224 z 11 984), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 84 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 11 432 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 11 984.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
5 856
48,9 % obyvatel
Ženy
6 128
51,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
61
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 15 (0,1 %) Ženy 90+ let: 35 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 24 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 71 (0,6 %) 85-89 Muži 80-84 let: 58 (0,5 %) Ženy 80-84 let: 98 (0,8 %) 80-84 Muži 75-79 let: 139 (1,2 %) Ženy 75-79 let: 188 (1,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 201 (1,7 %) Ženy 70-74 let: 280 (2,3 %) 70-74 Muži 65-69 let: 209 (1,7 %) Ženy 65-69 let: 270 (2,3 %) 65-69 Muži 60-64 let: 221 (1,8 %) Ženy 60-64 let: 225 (1,9 %) 60-64 Muži 55-59 let: 290 (2,4 %) Ženy 55-59 let: 264 (2,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 380 (3,2 %) Ženy 50-54 let: 355 (3,0 %) 50-54 Muži 45-49 let: 583 (4,9 %) Ženy 45-49 let: 527 (4,4 %) 45-49 Muži 40-44 let: 669 (5,6 %) Ženy 40-44 let: 716 (6,0 %) 40-44 Muži 35-39 let: 516 (4,3 %) Ženy 35-39 let: 521 (4,4 %) 35-39 Muži 30-34 let: 420 (3,5 %) Ženy 30-34 let: 488 (4,1 %) 30-34 Muži 25-29 let: 318 (2,7 %) Ženy 25-29 let: 328 (2,7 %) 25-29 Muži 20-24 let: 227 (1,9 %) Ženy 20-24 let: 217 (1,8 %) 20-24 Muži 15-19 let: 277 (2,3 %) Ženy 15-19 let: 255 (2,1 %) 15-19 Muži 10-14 let: 438 (3,7 %) Ženy 10-14 let: 439 (3,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 450 (3,8 %) Ženy 5-9 let: 427 (3,6 %) 5-9 Muži 0-4 let: 421 (3,5 %) Ženy 0-4 let: 424 (3,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
3 707
0 proti červenci 2026
srpen 2026
29,4
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
177
Zaniklo za 12 měsíců
36
Má zaměstnance
29,2 %
z 1 946 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 636 17,2 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 578 15,6 %
  • Zpracovatelský průmysl 395 10,7 %
  • Stavebnictví 350 9,4 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 251 6,8 %
  • Ostatní činnosti 247 6,7 %
  • Informační a komunikační činnosti 238 6,4 %
  • Doprava a skladování 182 4,9 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 133 3,6 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 130 3,5 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 116 3,1 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 86 2,3 %
  • Ostatní 182 4,9 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 457 66,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 875 23,6 %
  • Zahraniční fyzická osoba 128 3,5 %
  • Společenství vlastníků jednotek 87 2,3 %
  • Spolek 68 1,8 %
  • Akciová společnost 28 0,8 %
  • Družstvo 15 0,4 %
  • Pobočný spolek 13 0,4 %
  • Veřejná obchodní společnost 8 0,2 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 7 0,2 %
  • Ostatní 21 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 462 12,5 %
  • 3-10 let 865 23,3 %
  • 10-20 let 1 103 29,8 %
  • 20-30 let 706 19,0 %
  • Více než 30 let 571 15,4 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 377 37,1 %
  • 1-9 zaměstnanců 441 11,9 %
  • 10-49 zaměstnanců 98 2,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 27 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 3 0,1 %
  • Neuvedeno 1 761 47,5 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
4 848
sčítání 2021
3 563
sčítání 2021
952
sčítání 2021
137
sčítání 2021
4 528
sčítání 2021
2
sčítání 2021
1 885
sčítání 2021
2 691
sčítání 2021
3 081
sčítání 2021
902
sčítání 2021
28,7 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
75,4 %
+1,6 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
76,5 %
+2,9 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
49,6 %
−0,2 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
43,7 %
+7,8 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
19,3 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 49,6 %
ODS+TOP 09: 49,2 % NEZ+NK: 20,5 % STAN: 15,4 % ANO: 8,7 % KDU-ČSL: 6,2 %

76 700 platných hlasů · 8 okrsků

Sněmovna 2025

účast 75,4 %
SPOLU: 34,8 % ANO: 22,0 % STAN: 14,7 % Piráti: 12,0 % AUTO: 6,1 % SPD: 5,3 % Ostatní: 5,0 %

5 761 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 43,6 %
KDU+ODS+TOP 09: 33,1 % ANO: 16,6 % STAN+SLK: 12,7 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,7 % Piráti: 8,4 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,6 % Ostatní: 14,0 %

3 333 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 74,6 %
Petr Pavel: 49,3 % Andrej Babiš: 21,9 % Danuše Nerudová: 15,0 % Pavel Fischer: 7,6 % Jaroslav Bašta: 2,6 % Marek Hilšer: 2,2 % Ostatní: 1,5 %
  • Petr Pavel 49,3 % -1,7
  • Andrej Babiš 21,9 % +1,8
  • Danuše Nerudová 15,0 % +0,4
  • Pavel Fischer 7,6 % -0,1
  • Jaroslav Bašta 2,6 % -0,2
  • Marek Hilšer 2,2 % -0,1
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,1

5 643 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 76,5 %
Petr Pavel: 74,8 % Andrej Babiš: 25,2 %
  • Petr Pavel 74,8 % -1,6
  • Andrej Babiš 25,2 % +1,6

5 766 platných hlasů · 8 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

ODS+TOP 09

11 mandátů · 49,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Jiří Vintiška 50 1. 2 176
Ing. Michal Motyčka, DiS. 48 2. 1 954
Martin Slavík 49 3. 1 927
Ing. Miloslav Krejčíček 42 4. 1 857
Mgr. et Mgr. Anna Syslová 28 5. 1 902
Ludmila Vargová 64 6. 1 907
Lukáš Horský 36 7. 1 899
Miloš Vojáček 57 8. 1 828
Michal Veselý 22 9. 1 801
Mgr. Miroslav Laštovka 66 10. 1 824
Jan Kadlec 42 11. 1 802

Spolu pro Čakovice, Miškovice a Třeboradice

NEZ+NK

4 mandáty · 20,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Soňa Černá 51 2. 1 092
Mgr. Martin Střelec 50 1. 961
Ing. Kateřina Rosická 42 5. 893
Jaroslava Krákorová 68 6. 837

Pro Prahu Čakovice, Miškovice, Třeboradice

STAN

3 mandáty · 15,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Kateřina Arnotová 52 9. 750
Libuše Kurková 55 3. 748
Ing. Pavel Novák 44 1. 607

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

ANO

2 mandáty · 8,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Kateřina Vacíková 47 1. 341
Tereza Čapková 43 2. 328

ANO 2011

KDU-ČSL

1 mandát · 6,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Daniel Kajpr 57 9. 327

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 12 589 6 023 6 566 - - - - - - -
2023 12 544 6 009 6 535 - - - - - - -
2022 12 155 5 796 6 359 - - - - - - -
2021 11 432 5 513 5 919 - - - - - - -
2020 12 096 5 972 6 124 - - - - - - -
2019 11 868 5 882 5 986 - - - - - - -
2018 11 437 5 664 5 773 - - - - - - -
2017 11 093 5 497 5 596 - - - - - - -
2016 10 781 5 330 5 451 - - - - - - -
2015 10 505 5 211 5 294 - - - - - - -
2014 10 347 5 135 5 212 - - - - - - -
2013 10 063 5 017 5 046 - - - - - - -
2012 10 026 5 078 4 948 - - - - - - -
2011 10 071 5 131 4 940 - - - - - - -
2010 10 112 5 210 4 902 - - - - - - -
2009 9 611 4 942 4 669 - - - - - - -
2008 8 644 4 403 4 241 - - - - - - -
2007 7 450 3 727 3 723 - - - - - - -
2006 6 717 3 308 3 409 - - - - - - -
2005 6 371 3 106 3 265 - - - - - - -
2004 6 101 2 935 3 166 - - - - - - -
2003 5 954 2 848 3 106 - - - - - - -
2002 5 769 2 744 3 025 - - - - - - -
2001 5 629 2 692 2 937 - - - - - - -
2000 5 686 2 709 2 977 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

20. z 57

percentil 66. - 66 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence