Městská část

Praha-Ďáblice

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 4 270
Kód RÚIAN
547298
Poloha
50,1482, 14,4840

Městská část Praha-Ďáblice má 4 270 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 34. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 3,1 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 98 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 29,1 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
2 006 2 624 3 241 3 858 4 476 2000 2000: 2 218 obyvatel 2001: 2 212 obyvatel 2002: 2 273 obyvatel 2003: 2 331 obyvatel 2004 2004: 2 477 obyvatel 2005: 2 680 obyvatel 2006: 2 803 obyvatel 2007: 2 907 obyvatel 2008 2008: 3 048 obyvatel 2009: 3 139 obyvatel 2010: 3 207 obyvatel 2011: 3 425 obyvatel 2012 2012: 3 483 obyvatel 2013: 3 538 obyvatel 2014: 3 617 obyvatel 2015: 3 632 obyvatel 2016 2016: 3 612 obyvatel 2017: 3 615 obyvatel 2018: 3 639 obyvatel 2019: 3 647 obyvatel 2020 2020: 3 678 obyvatel 2021: 3 595 obyvatel 2022: 3 952 obyvatel 2023: 4 142 obyvatel 2024 2024: 4 270 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
4 270
+128 proti 2023 2000-2024
2024
2 053
+45 proti 2023 2000-2024
2024
2 217
+83 proti 2023 2000-2024
2024
51,9 %
+0,4 proti 2023 2000-2024
2024
636
sčítání 2021
2 492
sčítání 2021
622
sčítání 2021
16,6 %
ORP 18,4
sčítání 2021
97,8
ORP 119,9
sčítání 2021
4 200
+137 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
3 750
sčítání 2021
1 674
sčítání 2021
1 475
sčítání 2021
387
sčítání 2021
185
sčítání 2021
1 960
sčítání 2021
735
sčítání 2021
185
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,1 % lidí (1 055 z 3 750), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 29 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 3 595 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 3 750.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 868
49,8 % obyvatel
Ženy
1 882
50,2 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
98
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 4 (0,1 %) Ženy 90+ let: 14 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 13 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 17 (0,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 27 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 42 (1,1 %) 80-84 Muži 75-79 let: 70 (1,9 %) Ženy 75-79 let: 85 (2,3 %) 75-79 Muži 70-74 let: 74 (2,0 %) Ženy 70-74 let: 98 (2,6 %) 70-74 Muži 65-69 let: 93 (2,5 %) Ženy 65-69 let: 85 (2,3 %) 65-69 Muži 60-64 let: 93 (2,5 %) Ženy 60-64 let: 87 (2,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 134 (3,6 %) Ženy 55-59 let: 113 (3,0 %) 55-59 Muži 50-54 let: 160 (4,3 %) Ženy 50-54 let: 144 (3,8 %) 50-54 Muži 45-49 let: 192 (5,1 %) Ženy 45-49 let: 203 (5,4 %) 45-49 Muži 40-44 let: 138 (3,7 %) Ženy 40-44 let: 186 (5,0 %) 40-44 Muži 35-39 let: 111 (3,0 %) Ženy 35-39 let: 101 (2,7 %) 35-39 Muži 30-34 let: 93 (2,5 %) Ženy 30-34 let: 89 (2,4 %) 30-34 Muži 25-29 let: 97 (2,6 %) Ženy 25-29 let: 99 (2,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 117 (3,1 %) Ženy 20-24 let: 109 (2,9 %) 20-24 Muži 15-19 let: 111 (3,0 %) Ženy 15-19 let: 115 (3,1 %) 15-19 Muži 10-14 let: 154 (4,1 %) Ženy 10-14 let: 138 (3,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 114 (3,0 %) Ženy 5-9 let: 86 (2,3 %) 5-9 Muži 0-4 let: 73 (2,0 %) Ženy 0-4 let: 71 (1,9 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 666
0 proti červenci 2026
srpen 2026
39,0
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
76
Zaniklo za 12 měsíců
11
Má zaměstnance
25,6 %
z 823 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 273 16,4 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 246 14,8 %
  • Stavebnictví 173 10,4 %
  • Zpracovatelský průmysl 142 8,5 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 135 8,1 %
  • Ostatní činnosti 104 6,2 %
  • Informační a komunikační činnosti 98 5,9 %
  • Doprava a skladování 74 4,4 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 62 3,7 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 52 3,1 %
  • Vzdělávání 51 3,1 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 50 3,0 %
  • Ostatní 83 5,0 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 089 65,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 447 26,8 %
  • Zahraniční fyzická osoba 32 1,9 %
  • Spolek 31 1,9 %
  • Společenství vlastníků jednotek 22 1,3 %
  • Akciová společnost 11 0,7 %
  • Družstvo 7 0,4 %
  • Pobočný spolek 6 0,4 %
  • Nadační fond 5 0,3 %
  • Ústav 3 0,2 %
  • Ostatní 13 0,8 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 184 11,0 %
  • 3-10 let 415 24,9 %
  • 10-20 let 427 25,6 %
  • 20-30 let 316 19,0 %
  • Více než 30 let 324 19,4 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 612 36,7 %
  • 1-9 zaměstnanců 178 10,7 %
  • 10-49 zaměstnanců 31 1,9 %
  • 50-249 zaměstnanců 1 0,1 %
  • 250 a více zaměstnanců 1 0,1 %
  • Neuvedeno 843 50,6 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 541
sčítání 2021
624
sčítání 2021
681
sčítání 2021
70
sčítání 2021
1 373
sčítání 2021
4
sčítání 2021
1 298
sčítání 2021
905
sčítání 2021
1 001
sčítání 2021
306
sčítání 2021
29,1 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
78,4 %
+2,3 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
78,5 %
+3,0 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
57,6 %
+4,2 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
45,7 %
+3,0 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
22,6 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 57,6 %
STAN+NK: 44,3 % SEN 21+NK: 20,5 % SNK: 17,9 % ODS+NK: 14,9 % ANO: 2,4 % ČSA: 0,1 %
  • STAN+NK 44,3 %
  • SEN 21+NK 20,5 %
  • SNK 17,9 %
  • ODS+NK 14,9 %
  • ANO 2,4 %
  • ČSA 0,1 %

22 395 platných hlasů · 2 okrsky

Sněmovna 2025

účast 78,3 %
SPOLU: 37,0 % STAN: 17,3 % ANO: 17,1 % Piráti: 13,3 % SPD: 5,6 % AUTO: 4,8 % Ostatní: 4,9 %

2 165 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 45,7 %
KDU+ODS+TOP 09: 33,4 % STAN+SLK: 16,2 % ANO: 13,6 % Piráti: 10,1 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,2 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 6,0 % Ostatní: 12,5 %

1 284 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 76,0 %
Petr Pavel: 54,6 % Andrej Babiš: 19,1 % Danuše Nerudová: 13,5 % Pavel Fischer: 6,2 % Jaroslav Bašta: 2,8 % Marek Hilšer: 2,0 % Ostatní: 1,8 %
  • Petr Pavel 54,6 % +3,5
  • Andrej Babiš 19,1 % -0,9
  • Danuše Nerudová 13,5 % -1,1
  • Pavel Fischer 6,2 % -1,5
  • Jaroslav Bašta 2,8 % 0,0
  • Marek Hilšer 2,0 % -0,2
  • Karel Diviš 1,2 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,6 % +0,1

2 011 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 78,5 %
Petr Pavel: 77,1 % Andrej Babiš: 22,9 %
  • Petr Pavel 77,1 % +0,7
  • Andrej Babiš 22,9 % -0,7

2 084 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

STAN+NK

7 mandátů · 44,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Jiří Kříž 57 1. 690
Michal Klímek 34 2. 697
Ing. Miloš Růžička 63 3. 688
Mgr. Simona Dvořáková 49 4. 691
Mgr. Jan Jiříček 36 5. 669
MgA. Michaela Ničová 49 6. 680
Ing. Ludvík Tesař, Ph.D. 55 7. 655

ŽIVÉ ĎÁBLICE S PODPOROU STAROSTŮ

SEN 21+NK

3 mandáty · 20,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Martin Tumpach 40 1. 368
David Prokeš, DiS. 42 3. 345
PhDr. Ing. Marek Pěkný 50 2. 344

Volba 2010 s podporou Sen pro Prahu

SNK

3 mandáty · 17,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jaroslav Lehovec 48 1. 337
Karel Zima 54 3. 301
Mgr. Markéta Bouzková 55 2. 284

Ďáblice Spolu

ODS+NK

2 mandáty · 14,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Martina Postupová 48 1. 286
Mgr. Miloš Procházka 51 3. 252

ODS a nezávislí

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 4 270 2 053 2 217 - - - - - - -
2023 4 142 2 008 2 134 - - - - - - -
2022 3 952 1 912 2 040 - - - - - - -
2021 3 595 1 755 1 840 - - - - - - -
2020 3 678 1 819 1 859 - - - - - - -
2019 3 647 1 780 1 867 - - - - - - -
2018 3 639 1 776 1 863 - - - - - - -
2017 3 615 1 768 1 847 - - - - - - -
2016 3 612 1 757 1 855 - - - - - - -
2015 3 632 1 761 1 871 - - - - - - -
2014 3 617 1 752 1 865 - - - - - - -
2013 3 538 1 716 1 822 - - - - - - -
2012 3 483 1 674 1 809 - - - - - - -
2011 3 425 1 668 1 757 - - - - - - -
2010 3 207 1 556 1 651 - - - - - - -
2009 3 139 1 524 1 615 - - - - - - -
2008 3 048 1 478 1 570 - - - - - - -
2007 2 907 1 414 1 493 - - - - - - -
2006 2 803 1 362 1 441 - - - - - - -
2005 2 680 1 319 1 361 - - - - - - -
2004 2 477 1 205 1 272 - - - - - - -
2003 2 331 1 137 1 194 - - - - - - -
2002 2 273 1 108 1 165 - - - - - - -
2001 2 212 1 074 1 138 - - - - - - -
2000 2 218 1 092 1 126 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

34. z 57

percentil 41. - 41 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence