Městská část

Praha-Dolní Chabry

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 5 641
Kód RÚIAN
547301
Poloha
50,1519, 14,4437

Městská část Praha-Dolní Chabry má 5 641 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 31. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,5 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 75 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 38,1 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
2 065 3 040 4 016 4 991 5 966 2000 2000: 2 390 obyvatel 2001: 2 503 obyvatel 2002: 2 600 obyvatel 2003: 2 701 obyvatel 2004 2004: 2 839 obyvatel 2005: 2 998 obyvatel 2006: 3 120 obyvatel 2007: 3 228 obyvatel 2008 2008: 3 382 obyvatel 2009: 3 537 obyvatel 2010: 3 602 obyvatel 2011: 3 783 obyvatel 2012 2012: 3 836 obyvatel 2013: 3 860 obyvatel 2014: 3 955 obyvatel 2015: 4 125 obyvatel 2016 2016: 4 383 obyvatel 2017: 4 546 obyvatel 2018: 4 712 obyvatel 2019: 4 801 obyvatel 2020 2020: 4 815 obyvatel 2021: 4 825 obyvatel 2022: 5 219 obyvatel 2023: 5 612 obyvatel 2024 2024: 5 641 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
5 641
+29 proti 2023 2000-2024
2024
2 791
+2 proti 2023 2000-2024
2024
2 850
+27 proti 2023 2000-2024
2024
50,5 %
+0,2 proti 2023 2000-2024
2024
1 015
sčítání 2021
3 256
sčítání 2021
764
sčítání 2021
15,2 %
ORP 18,4
sčítání 2021
75,3
ORP 119,9
sčítání 2021
5 600
+122 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
5 035
sčítání 2021
2 336
sčítání 2021
2 052
sčítání 2021
406
sčítání 2021
215
sčítání 2021
2 644
sčítání 2021
1 090
sčítání 2021
238
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 25,8 % lidí (1 301 z 5 035), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 26 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 4 825 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 5 035.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
2 509
49,8 % obyvatel
Ženy
2 526
50,2 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
75
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 6 (0,1 %) Ženy 90+ let: 21 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 15 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 32 (0,6 %) 85-89 Muži 80-84 let: 35 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 40 (0,8 %) 80-84 Muži 75-79 let: 71 (1,4 %) Ženy 75-79 let: 81 (1,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 111 (2,2 %) Ženy 70-74 let: 114 (2,3 %) 70-74 Muži 65-69 let: 113 (2,2 %) Ženy 65-69 let: 125 (2,5 %) 65-69 Muži 60-64 let: 113 (2,2 %) Ženy 60-64 let: 108 (2,1 %) 60-64 Muži 55-59 let: 143 (2,8 %) Ženy 55-59 let: 138 (2,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 157 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 151 (3,0 %) 50-54 Muži 45-49 let: 243 (4,8 %) Ženy 45-49 let: 222 (4,4 %) 45-49 Muži 40-44 let: 214 (4,3 %) Ženy 40-44 let: 244 (4,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 185 (3,7 %) Ženy 35-39 let: 208 (4,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 164 (3,3 %) Ženy 30-34 let: 183 (3,6 %) 30-34 Muži 25-29 let: 133 (2,6 %) Ženy 25-29 let: 141 (2,8 %) 25-29 Muži 20-24 let: 118 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 120 (2,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 144 (2,9 %) Ženy 15-19 let: 127 (2,5 %) 15-19 Muži 10-14 let: 158 (3,1 %) Ženy 10-14 let: 144 (2,9 %) 10-14 Muži 5-9 let: 180 (3,6 %) Ženy 5-9 let: 157 (3,1 %) 5-9 Muži 0-4 let: 206 (4,1 %) Ženy 0-4 let: 170 (3,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
2 085
0 proti červenci 2026
srpen 2026
37,0
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
93
Zaniklo za 12 měsíců
12
Má zaměstnance
28,8 %
z 1 072 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 361 17,3 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 357 17,1 %
  • Ostatní činnosti 154 7,4 %
  • Stavebnictví 149 7,1 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 136 6,5 %
  • Zpracovatelský průmysl 131 6,3 %
  • Informační a komunikační činnosti 126 6,0 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 107 5,1 %
  • Doprava a skladování 90 4,3 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 88 4,2 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 65 3,1 %
  • Vzdělávání 54 2,6 %
  • Ostatní 121 5,8 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 390 66,7 %
  • Společnost s ručením omezeným 560 26,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 34 1,6 %
  • Spolek 33 1,6 %
  • Společenství vlastníků jednotek 17 0,8 %
  • Akciová společnost 15 0,7 %
  • Družstvo 6 0,3 %
  • Veřejná obchodní společnost 5 0,2 %
  • Pobočný spolek 5 0,2 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 4 0,2 %
  • Ostatní 16 0,8 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 242 11,6 %
  • 3-10 let 501 24,0 %
  • 10-20 let 584 28,0 %
  • 20-30 let 376 18,0 %
  • Více než 30 let 382 18,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 763 36,6 %
  • 1-9 zaměstnanců 249 11,9 %
  • 10-49 zaměstnanců 55 2,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 4 0,2 %
  • 250 a více zaměstnanců 1 0,0 %
  • Neuvedeno 1 013 48,6 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 961
sčítání 2021
946
sčítání 2021
788
sčítání 2021
59
sčítání 2021
1 825
sčítání 2021
1
sčítání 2021
1 501
sčítání 2021
1 532
sčítání 2021
1 295
sčítání 2021
342
sčítání 2021
38,1 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
80,0 %
+1,7 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
80,5 %
−0,2 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
60,5 %
+3,0 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
48,5 %
+5,8 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
25,5 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 60,5 %
STAN+NK: 52,1 % Patrioti ČR+NK: 15,9 % SNK: 14,5 % ODS+NK: 13,5 % ANO: 4,0 %
  • STAN+NK 52,1 %
  • Patrioti ČR+NK 15,9 %
  • SNK 14,5 %
  • ODS+NK 13,5 %
  • ANO 4,0 %

31 291 platných hlasů · 4 okrsky

Sněmovna 2025

účast 80,0 %
SPOLU: 40,4 % STAN: 18,6 % Piráti: 14,3 % ANO: 13,9 % AUTO: 5,6 % SPD: 3,8 % Ostatní: 3,4 %

2 780 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 48,5 %
KDU+ODS+TOP 09: 37,2 % STAN+SLK: 14,4 % ANO: 12,4 % Piráti: 11,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 6,2 % SPD+Trikolora: 4,5 % Ostatní: 13,6 %

1 658 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 79,1 %
Petr Pavel: 55,1 % Andrej Babiš: 15,5 % Danuše Nerudová: 14,3 % Pavel Fischer: 8,7 % Marek Hilšer: 2,7 % Jaroslav Bašta: 2,3 % Ostatní: 1,5 %
  • Petr Pavel 55,1 % +4,1
  • Andrej Babiš 15,5 % -4,6
  • Danuše Nerudová 14,3 % -0,3
  • Pavel Fischer 8,7 % +1,1
  • Marek Hilšer 2,7 % +0,4
  • Jaroslav Bašta 2,3 % -0,5
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,2

2 631 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 80,5 %
Petr Pavel: 81,9 % Andrej Babiš: 18,1 %
  • Petr Pavel 81,9 % +5,5
  • Andrej Babiš 18,1 % -5,5

2 700 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

STAN+NK

9 mandátů · 52,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Kateřina Šilhová Šafránková 52 1. 1 142
Stanislav Vyšín 58 2. 1 145
Mgr. Radka Mlynárová 52 3. 1 111
MgA. Andrea Hora Krausová 46 4. 1 113
MUDr. Michal Šotola 46 5. 1 126
Petr Zídek 35 6. 1 133
Ing. Josef Doležal 66 7. 1 075
Bc. Vojtěch Pavlík 39 8. 1 101
Petr Němeček 49 9. 1 086

18400.CZ - ZA LEPŠÍ CHABRY S PODPOROU STAROSTŮ

Patrioti ČR+NK

2 mandáty · 15,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Jan Jiroušek 33 3. 415
Miroslav Malina 72 4. 397

VOLBA PRO CHABRY

SNK

2 mandáty · 14,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Barbora Floriánová 52 1. 384
Petr Doležel 40 3. 334

Budoucnost pro Chabry

ODS+NK

2 mandáty · 13,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Josef Kalenda 62 4. 356
JUDr. Milan Golas 68 1. 328

ODS a Chaberáci

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 5 641 2 791 2 850 - - - - - - -
2023 5 612 2 789 2 823 - - - - - - -
2022 5 219 2 595 2 624 - - - - - - -
2021 4 825 2 405 2 420 - - - - - - -
2020 4 815 2 393 2 422 - - - - - - -
2019 4 801 2 380 2 421 - - - - - - -
2018 4 712 2 325 2 387 - - - - - - -
2017 4 546 2 253 2 293 - - - - - - -
2016 4 383 2 169 2 214 - - - - - - -
2015 4 125 2 049 2 076 - - - - - - -
2014 3 955 1 984 1 971 - - - - - - -
2013 3 860 1 917 1 943 - - - - - - -
2012 3 836 1 902 1 934 - - - - - - -
2011 3 783 1 871 1 912 - - - - - - -
2010 3 602 1 787 1 815 - - - - - - -
2009 3 537 1 761 1 776 - - - - - - -
2008 3 382 1 673 1 709 - - - - - - -
2007 3 228 1 590 1 638 - - - - - - -
2006 3 120 1 539 1 581 - - - - - - -
2005 2 998 1 462 1 536 - - - - - - -
2004 2 839 1 377 1 462 - - - - - - -
2003 2 701 1 294 1 407 - - - - - - -
2002 2 600 1 246 1 354 - - - - - - -
2001 2 503 1 212 1 291 - - - - - - -
2000 2 390 1 160 1 230 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

31. z 57

percentil 46. - 46 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence