Městská část

Praha-Dolní Měcholupy

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 4 418
Kód RÚIAN
547379
Poloha
50,0614, 14,5603

Městská část Praha-Dolní Měcholupy má 4 418 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 33. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 6,0 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 58 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 34,6 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
681 1 700 2 720 3 739 4 758 2000 2000: 1 021 obyvatel 2001: 1 120 obyvatel 2002: 1 113 obyvatel 2003: 1 184 obyvatel 2004 2004: 1 241 obyvatel 2005: 1 334 obyvatel 2006: 1 417 obyvatel 2007: 1 570 obyvatel 2008 2008: 1 788 obyvatel 2009: 2 021 obyvatel 2010: 2 197 obyvatel 2011: 2 365 obyvatel 2012 2012: 2 391 obyvatel 2013: 2 439 obyvatel 2014: 2 603 obyvatel 2015: 2 707 obyvatel 2016 2016: 2 802 obyvatel 2017: 2 993 obyvatel 2018: 3 147 obyvatel 2019: 3 314 obyvatel 2020 2020: 3 658 obyvatel 2021: 3 612 obyvatel 2022: 4 009 obyvatel 2023: 4 167 obyvatel 2024 2024: 4 418 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
4 418
+251 proti 2023 2000-2024
2024
2 150
+117 proti 2023 2000-2024
2024
2 268
+134 proti 2023 2000-2024
2024
51,3 %
+0,1 proti 2023 2000-2024
2024
845
sčítání 2021
2 797
sčítání 2021
490
sčítání 2021
11,9 %
ORP 18,4
sčítání 2021
58,0
ORP 119,9
sčítání 2021
4 317
+227 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
4 132
sčítání 2021
2 109
sčítání 2021
1 452
sčítání 2021
383
sčítání 2021
157
sčítání 2021
2 120
sčítání 2021
830
sčítání 2021
142
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,6 % lidí (1 182 z 4 132), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 31 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 3 612 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 4 132.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
2 032
49,2 % obyvatel
Ženy
2 100
50,8 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
58
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 12 (0,3 %) Ženy 90+ let: 23 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 5 (0,1 %) Ženy 85-89 let: 35 (0,9 %) 85-89 Muži 80-84 let: 13 (0,3 %) Ženy 80-84 let: 27 (0,7 %) 80-84 Muži 75-79 let: 37 (0,9 %) Ženy 75-79 let: 48 (1,2 %) 75-79 Muži 70-74 let: 59 (1,4 %) Ženy 70-74 let: 76 (1,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 71 (1,7 %) Ženy 65-69 let: 84 (2,0 %) 65-69 Muži 60-64 let: 62 (1,5 %) Ženy 60-64 let: 73 (1,8 %) 60-64 Muži 55-59 let: 103 (2,5 %) Ženy 55-59 let: 85 (2,1 %) 55-59 Muži 50-54 let: 105 (2,5 %) Ženy 50-54 let: 100 (2,4 %) 50-54 Muži 45-49 let: 191 (4,6 %) Ženy 45-49 let: 148 (3,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 185 (4,5 %) Ženy 40-44 let: 201 (4,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 207 (5,0 %) Ženy 35-39 let: 210 (5,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 201 (4,9 %) Ženy 30-34 let: 202 (4,9 %) 30-34 Muži 25-29 let: 179 (4,3 %) Ženy 25-29 let: 194 (4,7 %) 25-29 Muži 20-24 let: 96 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 104 (2,5 %) 20-24 Muži 15-19 let: 74 (1,8 %) Ženy 15-19 let: 77 (1,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 121 (2,9 %) Ženy 10-14 let: 124 (3,0 %) 10-14 Muži 5-9 let: 133 (3,2 %) Ženy 5-9 let: 115 (2,8 %) 5-9 Muži 0-4 let: 178 (4,3 %) Ženy 0-4 let: 174 (4,2 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 710
0 proti červenci 2026
srpen 2026
38,7
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
135
Zaniklo za 12 měsíců
33
Má zaměstnance
32,6 %
z 867 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 314 18,4 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 259 15,1 %
  • Stavebnictví 207 12,1 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 142 8,3 %
  • Zpracovatelský průmysl 139 8,1 %
  • Ostatní činnosti 111 6,5 %
  • Doprava a skladování 89 5,2 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 77 4,5 %
  • Informační a komunikační činnosti 61 3,6 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 58 3,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 43 2,5 %
  • Vzdělávání 37 2,2 %
  • Ostatní 95 5,6 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 986 57,7 %
  • Společnost s ručením omezeným 511 29,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 88 5,1 %
  • Společenství vlastníků jednotek 34 2,0 %
  • Spolek 31 1,8 %
  • Akciová společnost 28 1,6 %
  • Pobočný spolek 7 0,4 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 5 0,3 %
  • Družstvo 4 0,2 %
  • Ústav 3 0,2 %
  • Ostatní 13 0,8 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 258 15,1 %
  • 3-10 let 399 23,3 %
  • 10-20 let 550 32,2 %
  • 20-30 let 273 16,0 %
  • Více než 30 let 230 13,5 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 584 34,2 %
  • 1-9 zaměstnanců 206 12,0 %
  • 10-49 zaměstnanců 57 3,3 %
  • 50-249 zaměstnanců 14 0,8 %
  • 250 a více zaměstnanců 6 0,4 %
  • Neuvedeno 843 49,3 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 776
sčítání 2021
1 244
sčítání 2021
385
sčítání 2021
53
sčítání 2021
1 575
sčítání 2021
2
sčítání 2021
705
sčítání 2021
1 137
sčítání 2021
1 103
sčítání 2021
251
sčítání 2021
34,6 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
76,3 %
−1,9 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
79,6 %
+0,3 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
55,1 %
−2,3 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
49,0 %
+5,7 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
21,4 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 55,1 %
SNK: 39,8 % ODS: 38,2 % STAN+NK: 22,1 %
  • SNK 39,8 %
  • ODS 38,2 %
  • STAN+NK 22,1 %

17 973 platných hlasů · 2 okrsky

Sněmovna 2025

účast 76,3 %
SPOLU: 39,2 % ANO: 16,5 % STAN: 15,2 % Piráti: 12,4 % AUTO: 6,8 % SPD: 6,1 % Ostatní: 3,9 %

1 742 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 49,0 %
KDU+ODS+TOP 09: 33,0 % STAN+SLK: 15,5 % ANO: 13,8 % Piráti: 9,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,2 % SPD+Trikolora: 5,2 % Ostatní: 13,6 %

1 040 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 77,4 %
Petr Pavel: 52,7 % Andrej Babiš: 16,2 % Danuše Nerudová: 14,4 % Pavel Fischer: 9,0 % Jaroslav Bašta: 3,0 % Marek Hilšer: 2,6 % Ostatní: 2,2 %
  • Petr Pavel 52,7 % +1,6
  • Andrej Babiš 16,2 % -3,9
  • Danuše Nerudová 14,4 % -0,1
  • Pavel Fischer 9,0 % +1,4
  • Jaroslav Bašta 3,0 % +0,2
  • Marek Hilšer 2,6 % +0,3
  • Karel Diviš 1,6 % +0,5
  • Tomáš Zima 0,6 % +0,1

1 671 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 79,6 %
Petr Pavel: 79,7 % Andrej Babiš: 20,3 %
  • Petr Pavel 79,7 % +3,3
  • Andrej Babiš 20,3 % -3,3

1 704 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

SNK

6 mandátů · 39,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Vladimír Študent 46 1. 521
Libor Motlík 53 2. 509
Ing. Martin Svoboda 63 3. 487
Libor Vojta 55 4. 508
Edita Motlíková 49 5. 490
Bc. Maki Němečková 24 6. 474

Sdružení nezávislých kandidátů PRO Měcholupy

ODS

6 mandátů · 38,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr.A. Jiří Jindřich 53 1. 535
Petr Vltavský 30 2. 496
Jiří Voříšek 27 3. 494
Ing. Luboš Ježil 55 4. 498
Bc. Petr Brabec 42 5. 457
Ing. BcA. Bc. Jakub Jelínek 37 6. 482

Občanská demokratická strana

STAN+NK

3 mandáty · 22,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jana Doláková 60 1. 388
Ferdinand Fořt 28 5. 298
Ing. Miroslav Tyburec 60 2. 274

Měcholupy Společně – s podporou Starostů

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 4 418 2 150 2 268 - - - - - - -
2023 4 167 2 033 2 134 - - - - - - -
2022 4 009 1 948 2 061 - - - - - - -
2021 3 612 1 763 1 849 - - - - - - -
2020 3 658 1 811 1 847 - - - - - - -
2019 3 314 1 645 1 669 - - - - - - -
2018 3 147 1 570 1 577 - - - - - - -
2017 2 993 1 495 1 498 - - - - - - -
2016 2 802 1 388 1 414 - - - - - - -
2015 2 707 1 347 1 360 - - - - - - -
2014 2 603 1 286 1 317 - - - - - - -
2013 2 439 1 220 1 219 - - - - - - -
2012 2 391 1 200 1 191 - - - - - - -
2011 2 365 1 213 1 152 - - - - - - -
2010 2 197 1 135 1 062 - - - - - - -
2009 2 021 1 056 965 - - - - - - -
2008 1 788 929 859 - - - - - - -
2007 1 570 787 783 - - - - - - -
2006 1 417 690 727 - - - - - - -
2005 1 334 635 699 - - - - - - -
2004 1 241 588 653 - - - - - - -
2003 1 184 563 621 - - - - - - -
2002 1 113 535 578 - - - - - - -
2001 1 120 552 568 - - - - - - -
2000 1 021 512 509 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

33. z 57

percentil 43. - 43 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence