Městská část

Praha-Dolní Počernice

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 2 970
Kód RÚIAN
538175
Poloha
50,0883, 14,5772

Městská část Praha-Dolní Počernice má 2 970 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 42. místě z 57. Za poslední rok jich ubylo o 1,7 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 84 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 31,1 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
1 621 2 002 2 384 2 766 3 147 2000 2000: 1 799 obyvatel 2001: 1 748 obyvatel 2002: 1 780 obyvatel 2003: 1 851 obyvatel 2004 2004: 1 910 obyvatel 2005: 1 949 obyvatel 2006: 2 010 obyvatel 2007: 2 134 obyvatel 2008 2008: 2 190 obyvatel 2009: 2 177 obyvatel 2010: 2 198 obyvatel 2011: 2 200 obyvatel 2012 2012: 2 230 obyvatel 2013: 2 261 obyvatel 2014: 2 340 obyvatel 2015: 2 382 obyvatel 2016 2016: 2 424 obyvatel 2017: 2 468 obyvatel 2018: 2 624 obyvatel 2019: 2 709 obyvatel 2020 2020: 2 775 obyvatel 2021: 2 769 obyvatel 2022: 2 984 obyvatel 2023: 3 020 obyvatel 2024 2024: 2 970 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
2 970
−50 proti 2023 2000-2024
2024
1 486
−31 proti 2023 2000-2024
2024
1 484
−19 proti 2023 2000-2024
2024
50,0 %
+0,2 proti 2023 2000-2024
2024
601
sčítání 2021
1 699
sčítání 2021
502
sčítání 2021
17,9 %
ORP 18,4
sčítání 2021
83,5
ORP 119,9
sčítání 2021
2 982
−10 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
2 802
sčítání 2021
1 221
sčítání 2021
1 157
sčítání 2021
257
sčítání 2021
150
sčítání 2021
1 499
sčítání 2021
574
sčítání 2021
113
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 26,0 % lidí (729 z 2 802), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 17 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 2 769 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 2 802.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 419
50,6 % obyvatel
Ženy
1 383
49,4 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
84
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 5 (0,2 %) Ženy 90+ let: 14 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 15 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 26 (0,9 %) 85-89 Muži 80-84 let: 20 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 26 (0,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 40 (1,4 %) Ženy 75-79 let: 45 (1,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 78 (2,8 %) Ženy 70-74 let: 84 (3,0 %) 70-74 Muži 65-69 let: 76 (2,7 %) Ženy 65-69 let: 73 (2,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 64 (2,3 %) Ženy 60-64 let: 69 (2,5 %) 60-64 Muži 55-59 let: 74 (2,6 %) Ženy 55-59 let: 80 (2,9 %) 55-59 Muži 50-54 let: 73 (2,6 %) Ženy 50-54 let: 56 (2,0 %) 50-54 Muži 45-49 let: 117 (4,2 %) Ženy 45-49 let: 117 (4,2 %) 45-49 Muži 40-44 let: 168 (6,0 %) Ženy 40-44 let: 137 (4,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 116 (4,1 %) Ženy 35-39 let: 130 (4,6 %) 35-39 Muži 30-34 let: 66 (2,4 %) Ženy 30-34 let: 87 (3,1 %) 30-34 Muži 25-29 let: 63 (2,3 %) Ženy 25-29 let: 46 (1,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 44 (1,6 %) Ženy 20-24 let: 50 (1,8 %) 20-24 Muži 15-19 let: 77 (2,8 %) Ženy 15-19 let: 65 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 93 (3,3 %) Ženy 10-14 let: 81 (2,9 %) 10-14 Muži 5-9 let: 118 (4,2 %) Ženy 5-9 let: 86 (3,1 %) 5-9 Muži 0-4 let: 112 (4,0 %) Ženy 0-4 let: 111 (4,0 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 146
0 proti červenci 2026
srpen 2026
38,6
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
60
Zaniklo za 12 měsíců
4
Má zaměstnance
24,2 %
z 599 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 204 17,8 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 194 16,9 %
  • Ostatní činnosti 139 12,1 %
  • Zpracovatelský průmysl 101 8,8 %
  • Stavebnictví 80 7,0 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 62 5,4 %
  • Informační a komunikační činnosti 59 5,1 %
  • Doprava a skladování 49 4,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 42 3,7 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 36 3,1 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 31 2,7 %
  • Vzdělávání 25 2,2 %
  • Ostatní 79 6,9 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 749 65,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 237 20,7 %
  • Zahraniční fyzická osoba 65 5,7 %
  • Spolek 33 2,9 %
  • Akciová společnost 26 2,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 10 0,9 %
  • Pobočný spolek 9 0,8 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 4 0,3 %
  • Veřejná obchodní společnost 4 0,3 %
  • Nadační fond 4 0,3 %
  • Ostatní 5 0,4 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 119 10,4 %
  • 3-10 let 265 23,1 %
  • 10-20 let 302 26,4 %
  • 20-30 let 217 18,9 %
  • Více než 30 let 243 21,2 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 454 39,6 %
  • 1-9 zaměstnanců 116 10,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 22 1,9 %
  • 50-249 zaměstnanců 7 0,6 %
  • Neuvedeno 547 47,7 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 068
sčítání 2021
365
sčítání 2021
531
sčítání 2021
60
sčítání 2021
988
sčítání 2021
1
sčítání 2021
821
sčítání 2021
684
sčítání 2021
709
sčítání 2021
250
sčítání 2021
31,1 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
80,4 %
+2,1 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
79,5 %
+3,3 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
63,1 %
+4,5 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
48,8 %
+5,2 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
27,4 %
−0,4 proti 2020
ORP 22,2
2019-2026
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 63,1 %
STAN+NK: 29,0 % SNK: 20,7 % SMS+NK: 19,3 % SNK: 16,9 % ODS: 14,1 %
  • STAN+NK 29,0 %
  • SNK 20,7 %
  • SMS+NK 19,3 %
  • SNK 16,9 %
  • ODS 14,1 %

17 008 platných hlasů · 2 okrsky

Senát 2026 - 1. kolo

účast 63,2 %
David Smoljak: 52,1 % Dagmar Pecková: 25,7 % Radek Žalud: 9,7 % Bedřich Laube: 8,5 % Darina Batyiová: 3,9 %

1 124 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 27,4 %
David Smoljak: 78,5 % Dagmar Pecková: 21,5 %

539 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 80,4 %
SPOLU: 39,4 % ANO: 17,2 % STAN: 15,6 % Piráti: 12,0 % AUTO: 5,6 % SPD: 5,1 % Ostatní: 5,1 %

1 536 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 48,8 %
KDU+ODS+TOP 09: 37,3 % STAN+SLK: 13,3 % ANO: 12,2 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,4 % Piráti: 8,9 % SPD+Trikolora: 4,9 % Ostatní: 13,0 %
  • KDU+ODS+TOP 09 37,3 % +5,3
  • STAN+SLK 13,3 % +1,2
  • ANO 12,2 % -2,5
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,4 % +2,8
  • Piráti 8,9 % -3,3
  • SPD+Trikolora 4,9 % +0,6
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 3,4 % -1,9
  • PRO2022+SVPROZS 2,1 % +0,8
  • Ostatní (14) 7,5 %

958 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 77,6 %
Petr Pavel: 49,7 % Andrej Babiš: 18,7 % Danuše Nerudová: 15,3 % Pavel Fischer: 8,9 % Jaroslav Bašta: 2,9 % Marek Hilšer: 2,9 % Ostatní: 1,7 %
  • Petr Pavel 49,7 % -1,3
  • Andrej Babiš 18,7 % -1,4
  • Danuše Nerudová 15,3 % +0,7
  • Pavel Fischer 8,9 % +1,3
  • Jaroslav Bašta 2,9 % +0,1
  • Marek Hilšer 2,9 % +0,6
  • Karel Diviš 1,3 % +0,2
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,1

1 501 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 79,5 %
Petr Pavel: 77,7 % Andrej Babiš: 22,3 %
  • Petr Pavel 77,7 % +1,3
  • Andrej Babiš 22,3 % -1,3

1 531 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

STAN+NK

5 mandátů · 29,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Markéta Stehlíková 53 1. 463
MUDr. Pavel Boček 65 4. 401
Markéta Brožová 55 5. 395
Jan Šroubek 46 2. 388
Ing. Jiří Pelech 51 3. 360

POČERNICKÁ PATNÁCTKA S PODPOROU STAROSTŮ

SNK

3 mandáty · 20,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Jiří Schwarz 52 1. 337
Bc. Martin Lněnička 53 3. 333
JUDr. Petr Kšáda 61 2. 301

Občané Dolních Počernic

SMS+NK

3 mandáty · 19,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Pavel Vermach 68 1. 270
Štěpán Trejbal 47 2. 256
ak. mal. Jan Paul 69 4. 251

DOLNÍ 2030

SNK

2 mandáty · 16,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Tomáš Václav Jirsák 54 4. 259
Ing. Josef Nožička, Ph.D. 51 1. 257

Dolní Počernice sobě s Lidovci

ODS

2 mandáty · 14,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Zbyněk Richter 81 3. 260
Petra Davis, MBA 50 1. 222

Občanská demokratická strana

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 2 970 1 486 1 484 - - - - - - -
2023 3 020 1 517 1 503 - - - - - - -
2022 2 984 1 503 1 481 - - - - - - -
2021 2 769 1 392 1 377 - - - - - - -
2020 2 775 1 386 1 389 - - - - - - -
2019 2 709 1 358 1 351 - - - - - - -
2018 2 624 1 314 1 310 - - - - - - -
2017 2 468 1 237 1 231 - - - - - - -
2016 2 424 1 217 1 207 - - - - - - -
2015 2 382 1 214 1 168 - - - - - - -
2014 2 340 1 183 1 157 - - - - - - -
2013 2 261 1 137 1 124 - - - - - - -
2012 2 230 1 118 1 112 - - - - - - -
2011 2 200 1 107 1 093 - - - - - - -
2010 2 198 1 096 1 102 - - - - - - -
2009 2 177 1 091 1 086 - - - - - - -
2008 2 190 1 109 1 081 - - - - - - -
2007 2 134 1 059 1 075 - - - - - - -
2006 2 010 986 1 024 - - - - - - -
2005 1 949 957 992 - - - - - - -
2004 1 910 944 966 - - - - - - -
2003 1 851 905 946 - - - - - - -
2002 1 780 869 911 - - - - - - -
2001 1 748 857 891 - - - - - - -
2000 1 799 886 913 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

42. z 57

percentil 27. - 27 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence