Městská část

Praha-Klánovice

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 3 854
Kód RÚIAN
538302
Poloha
50,0973, 14,6712

Městská část Praha-Klánovice má 3 854 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 39. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 1,0 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 111 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 34,0 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
2 385 2 789 3 194 3 598 4 002 2000 2000: 2 520 obyvatel 2001: 2 579 obyvatel 2002: 2 612 obyvatel 2003: 2 679 obyvatel 2004 2004: 2 751 obyvatel 2005: 2 818 obyvatel 2006: 2 837 obyvatel 2007: 2 909 obyvatel 2008 2008: 2 939 obyvatel 2009: 3 056 obyvatel 2010: 3 123 obyvatel 2011: 3 229 obyvatel 2012 2012: 3 274 obyvatel 2013: 3 334 obyvatel 2014: 3 387 obyvatel 2015: 3 440 obyvatel 2016 2016: 3 438 obyvatel 2017: 3 487 obyvatel 2018: 3 558 obyvatel 2019: 3 757 obyvatel 2020 2020: 3 867 obyvatel 2021: 3 686 obyvatel 2022: 3 860 obyvatel 2023: 3 815 obyvatel 2024 2024: 3 854 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
3 854
+39 proti 2023 2000-2024
2024
1 889
+43 proti 2023 2000-2024
2024
1 965
−4 proti 2023 2000-2024
2024
51,0 %
−0,6 proti 2023 2000-2024
2024
629
sčítání 2021
2 181
sčítání 2021
701
sčítání 2021
20,0 %
ORP 18,4
sčítání 2021
111,4
ORP 119,9
sčítání 2021
3 827
−36 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
3 511
sčítání 2021
1 500
sčítání 2021
1 486
sčítání 2021
331
sčítání 2021
175
sčítání 2021
1 764
sčítání 2021
774
sčítání 2021
129
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,7 % lidí (973 z 3 511), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 19 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 3 686 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 3 511.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 740
49,6 % obyvatel
Ženy
1 771
50,4 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
111
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 9 (0,3 %) Ženy 90+ let: 12 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 17 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 31 (0,9 %) 85-89 Muži 80-84 let: 35 (1,0 %) Ženy 80-84 let: 40 (1,1 %) 80-84 Muži 75-79 let: 69 (2,0 %) Ženy 75-79 let: 104 (3,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 90 (2,6 %) Ženy 70-74 let: 113 (3,2 %) 70-74 Muži 65-69 let: 83 (2,4 %) Ženy 65-69 let: 98 (2,8 %) 65-69 Muži 60-64 let: 92 (2,6 %) Ženy 60-64 let: 75 (2,1 %) 60-64 Muži 55-59 let: 136 (3,9 %) Ženy 55-59 let: 103 (2,9 %) 55-59 Muži 50-54 let: 127 (3,6 %) Ženy 50-54 let: 130 (3,7 %) 50-54 Muži 45-49 let: 160 (4,6 %) Ženy 45-49 let: 162 (4,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 124 (3,5 %) Ženy 40-44 let: 146 (4,2 %) 40-44 Muži 35-39 let: 100 (2,9 %) Ženy 35-39 let: 106 (3,0 %) 35-39 Muži 30-34 let: 87 (2,5 %) Ženy 30-34 let: 80 (2,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 76 (2,2 %) Ženy 25-29 let: 56 (1,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 103 (2,9 %) Ženy 20-24 let: 103 (2,9 %) 20-24 Muži 15-19 let: 115 (3,3 %) Ženy 15-19 let: 100 (2,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 125 (3,6 %) Ženy 10-14 let: 123 (3,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 109 (3,1 %) Ženy 5-9 let: 111 (3,2 %) 5-9 Muži 0-4 let: 83 (2,4 %) Ženy 0-4 let: 78 (2,2 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 339
0 proti červenci 2026
srpen 2026
34,7
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
54
Zaniklo za 12 měsíců
9
Má zaměstnance
23,9 %
z 658 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 243 18,1 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 238 17,8 %
  • Zpracovatelský průmysl 102 7,6 %
  • Stavebnictví 99 7,4 %
  • Ostatní činnosti 95 7,1 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 93 6,9 %
  • Informační a komunikační činnosti 67 5,0 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 46 3,4 %
  • Doprava a skladování 46 3,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 44 3,3 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 44 3,3 %
  • Vzdělávání 37 2,8 %
  • Ostatní 89 6,6 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 948 70,8 %
  • Společnost s ručením omezeným 278 20,8 %
  • Spolek 25 1,9 %
  • Společenství vlastníků jednotek 22 1,6 %
  • Zahraniční fyzická osoba 20 1,5 %
  • Akciová společnost 10 0,7 %
  • Pobočný spolek 8 0,6 %
  • Nadační fond 7 0,5 %
  • Obecně prospěšná společnost 4 0,3 %
  • Družstvo 3 0,2 %
  • Ostatní 14 1,0 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 124 9,3 %
  • 3-10 let 271 20,2 %
  • 10-20 let 358 26,7 %
  • 20-30 let 277 20,7 %
  • Více než 30 let 309 23,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 501 37,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 128 9,6 %
  • 10-49 zaměstnanců 23 1,7 %
  • 50-249 zaměstnanců 6 0,4 %
  • Neuvedeno 681 50,9 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 298
sčítání 2021
504
sčítání 2021
637
sčítání 2021
45
sčítání 2021
1 119
sčítání 2021
2
sčítání 2021
1 098
sčítání 2021
981
sčítání 2021
998
sčítání 2021
244
sčítání 2021
34,0 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
76,8 %
−0,9 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
77,7 %
+2,2 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
57,2 %
−2,6 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
50,2 %
+7,3 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
26,2 %
−2,9 proti 2020
ORP 22,2
2019-2026
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 57,2 %
SNK: 42,4 % STAN+NK: 29,9 % ODS: 19,6 % KDU+SOCDEM+NK: 8,1 %
  • SNK 42,4 %
  • STAN+NK 29,9 %
  • ODS 19,6 %
  • KDU+SOCDEM+NK 8,1 %

21 479 platných hlasů · 2 okrsky

Senát 2026 - 1. kolo

účast 56,7 %
David Smoljak: 59,5 % Dagmar Pecková: 20,2 % Radek Žalud: 9,6 % Bedřich Laube: 6,6 % Darina Batyiová: 4,0 %

1 389 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 26,2 %
David Smoljak: 86,6 % Dagmar Pecková: 13,4 %

699 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 76,8 %
SPOLU: 40,5 % ANO: 17,1 % STAN: 15,1 % Piráti: 13,3 % AUTO: 5,5 % SPD: 4,6 % Ostatní: 4,1 %

1 992 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 50,2 %
KDU+ODS+TOP 09: 40,6 % ANO: 13,9 % STAN+SLK: 12,6 % Piráti: 10,4 % AUTO+PŘÍSAHA: 6,6 % SPD+Trikolora: 4,7 % Ostatní: 11,3 %

1 284 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 76,7 %
Petr Pavel: 52,2 % Andrej Babiš: 18,4 % Danuše Nerudová: 15,3 % Pavel Fischer: 8,3 % Jaroslav Bašta: 2,2 % Marek Hilšer: 2,2 % Ostatní: 1,5 %
  • Petr Pavel 52,2 % +1,2
  • Andrej Babiš 18,4 % -1,7
  • Danuše Nerudová 15,3 % +0,7
  • Pavel Fischer 8,3 % +0,6
  • Jaroslav Bašta 2,2 % -0,5
  • Marek Hilšer 2,2 % -0,1
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,2

1 972 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 77,7 %
Petr Pavel: 79,5 % Andrej Babiš: 20,5 %
  • Petr Pavel 79,5 % +3,1
  • Andrej Babiš 20,5 % -3,1

2 001 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

SNK

7 mandátů · 42,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Martin Půlpán 54 1. 626
Ing. Valérie Hůrská 48 2. 626
Ing. Otakar Petráček 58 3. 625
Ing. Jiří Tomek 54 4. 618
Ing. Luděk Šafář 50 5. 609
RNDr. Ivan Pavlíček 62 6. 615
doc. Ing. Petr Kavka, Ph.D. 47 7. 637

Klánovice společně

STAN+NK

4 mandáty · 29,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Pavla Fischerová 41 1. 580
Mgr. Zorka Starčevičová 57 2. 467
Ing. Alena Hamáčková 61 3. 430
Zuzana Vyskočilová 65 4. 424

KLÁNOVICE 365

ODS

3 mandáty · 19,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Ferdinand Polák 53 1. 325
Bc. Zdeňka Vorlíčková 51 2. 316
Slavomír Jaroš 57 3. 290

Občanská demokratická strana

KDU+SOCDEM+NK

1 mandát · 8,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Pavel Jaroš 56 1. 181

HLAS KLÁNOVIC, sdružení KDU-ČSL, Sociální demokracie a nezávislých kandidátů

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 3 854 1 889 1 965 - - - - - - -
2023 3 815 1 846 1 969 - - - - - - -
2022 3 860 1 877 1 983 - - - - - - -
2021 3 686 1 822 1 864 - - - - - - -
2020 3 867 1 963 1 904 - - - - - - -
2019 3 757 1 891 1 866 - - - - - - -
2018 3 558 1 747 1 811 - - - - - - -
2017 3 487 1 710 1 777 - - - - - - -
2016 3 438 1 684 1 754 - - - - - - -
2015 3 440 1 691 1 749 - - - - - - -
2014 3 387 1 658 1 729 - - - - - - -
2013 3 334 1 630 1 704 - - - - - - -
2012 3 274 1 602 1 672 - - - - - - -
2011 3 229 1 578 1 651 - - - - - - -
2010 3 123 1 481 1 642 - - - - - - -
2009 3 056 1 439 1 617 - - - - - - -
2008 2 939 1 383 1 556 - - - - - - -
2007 2 909 1 378 1 531 - - - - - - -
2006 2 837 1 344 1 493 - - - - - - -
2005 2 818 1 336 1 482 - - - - - - -
2004 2 751 1 301 1 450 - - - - - - -
2003 2 679 1 273 1 406 - - - - - - -
2002 2 612 1 247 1 365 - - - - - - -
2001 2 579 1 236 1 343 - - - - - - -
2000 2 520 1 215 1 305 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

39. z 57

percentil 32. - 32 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence