Městská část

Praha-Kolovraty

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 4 069
Kód RÚIAN
538361
Poloha
50,0147, 14,6279

Městská část Praha-Kolovraty má 4 069 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 36. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 1,0 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 63 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 35,3 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
1 360 2 099 2 838 3 576 4 315 2000 2000: 1 606 obyvatel 2001: 1 803 obyvatel 2002: 1 941 obyvatel 2003: 2 217 obyvatel 2004 2004: 2 402 obyvatel 2005: 2 525 obyvatel 2006: 2 605 obyvatel 2007: 2 867 obyvatel 2008 2008: 3 066 obyvatel 2009: 3 187 obyvatel 2010: 3 262 obyvatel 2011: 3 298 obyvatel 2012 2012: 3 410 obyvatel 2013: 3 468 obyvatel 2014: 3 536 obyvatel 2015: 3 606 obyvatel 2016 2016: 3 686 obyvatel 2017: 3 785 obyvatel 2018: 3 870 obyvatel 2019: 3 912 obyvatel 2020 2020: 3 938 obyvatel 2021: 3 871 obyvatel 2022: 3 967 obyvatel 2023: 4 030 obyvatel 2024 2024: 4 069 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
4 069
+39 proti 2023 2000-2024
2024
1 947
+20 proti 2023 2000-2024
2024
2 122
+19 proti 2023 2000-2024
2024
52,2 %
0 proti 2023 2000-2024
2024
892
sčítání 2021
2 489
sčítání 2021
563
sčítání 2021
14,3 %
ORP 18,4
sčítání 2021
63,1
ORP 119,9
sčítání 2021
4 066
+43 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
3 944
sčítání 2021
1 821
sčítání 2021
1 573
sčítání 2021
376
sčítání 2021
163
sčítání 2021
2 112
sčítání 2021
798
sčítání 2021
226
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 26,2 % lidí (1 034 z 3 944), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 11 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 3 871 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 3 944.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 905
48,3 % obyvatel
Ženy
2 039
51,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
63
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 3 (0,1 %) Ženy 90+ let: 9 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 20 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 25 (0,6 %) 85-89 Muži 80-84 let: 25 (0,6 %) Ženy 80-84 let: 22 (0,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 59 (1,5 %) Ženy 75-79 let: 68 (1,7 %) 75-79 Muži 70-74 let: 60 (1,5 %) Ženy 70-74 let: 99 (2,5 %) 70-74 Muži 65-69 let: 90 (2,3 %) Ženy 65-69 let: 83 (2,1 %) 65-69 Muži 60-64 let: 89 (2,3 %) Ženy 60-64 let: 87 (2,2 %) 60-64 Muži 55-59 let: 96 (2,4 %) Ženy 55-59 let: 106 (2,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 119 (3,0 %) Ženy 50-54 let: 131 (3,3 %) 50-54 Muži 45-49 let: 221 (5,6 %) Ženy 45-49 let: 191 (4,8 %) 45-49 Muži 40-44 let: 187 (4,7 %) Ženy 40-44 let: 224 (5,7 %) 40-44 Muži 35-39 let: 126 (3,2 %) Ženy 35-39 let: 125 (3,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 104 (2,6 %) Ženy 30-34 let: 127 (3,2 %) 30-34 Muži 25-29 let: 66 (1,7 %) Ženy 25-29 let: 76 (1,9 %) 25-29 Muži 20-24 let: 70 (1,8 %) Ženy 20-24 let: 84 (2,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 131 (3,3 %) Ženy 15-19 let: 129 (3,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 164 (4,2 %) Ženy 10-14 let: 179 (4,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 150 (3,8 %) Ženy 5-9 let: 138 (3,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 125 (3,2 %) Ženy 0-4 let: 136 (3,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 275
0 proti červenci 2026
srpen 2026
31,3
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
47
Zaniklo za 12 měsíců
6
Má zaměstnance
18,2 %
z 637 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 242 19,0 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 187 14,7 %
  • Zpracovatelský průmysl 135 10,6 %
  • Ostatní činnosti 102 8,0 %
  • Stavebnictví 93 7,3 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 80 6,3 %
  • Informační a komunikační činnosti 75 5,9 %
  • Doprava a skladování 55 4,3 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 50 3,9 %
  • Vzdělávání 48 3,8 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 37 2,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 35 2,7 %
  • Ostatní 72 5,6 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 974 76,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 214 16,8 %
  • Spolek 36 2,8 %
  • Společenství vlastníků jednotek 18 1,4 %
  • Zahraniční fyzická osoba 14 1,1 %
  • Akciová společnost 4 0,3 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 4 0,3 %
  • Pobočný spolek 3 0,2 %
  • Družstvo 2 0,2 %
  • Evropská společnost 2 0,2 %
  • Ostatní 4 0,3 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 125 9,8 %
  • 3-10 let 262 20,5 %
  • 10-20 let 378 29,6 %
  • 20-30 let 264 20,7 %
  • Více než 30 let 246 19,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 521 40,9 %
  • 1-9 zaměstnanců 100 7,8 %
  • 10-49 zaměstnanců 14 1,1 %
  • 50-249 zaměstnanců 2 0,2 %
  • Neuvedeno 638 50,0 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 459
sčítání 2021
287
sčítání 2021
964
sčítání 2021
107
sčítání 2021
1 385
sčítání 2021
1
sčítání 2021
1 168
sčítání 2021
1 076
sčítání 2021
958
sčítání 2021
332
sčítání 2021
35,3 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
80,2 %
−1,4 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
82,3 %
+1,4 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
62,3 %
+3,7 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
51,9 %
+3,7 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
24,7 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 62,3 %
KDU+ODS+STAN+NK: 52,9 % SNK: 47,1 %
  • KDU+ODS+STAN+NK 52,9 %
  • SNK 47,1 %

25 591 platných hlasů · 4 okrsky

Sněmovna 2025

účast 80,2 %
SPOLU: 36,5 % STAN: 18,0 % ANO: 16,1 % Piráti: 13,9 % AUTO: 5,6 % SPD: 4,7 % Ostatní: 5,1 %

2 214 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 51,9 %
KDU+ODS+TOP 09: 35,3 % STAN+SLK: 16,2 % ANO: 12,7 % Piráti: 10,9 % AUTO+PŘÍSAHA: 7,8 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 3,7 % Ostatní: 13,4 %

1 415 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 80,3 %
Petr Pavel: 53,9 % Andrej Babiš: 16,4 % Danuše Nerudová: 15,6 % Pavel Fischer: 8,7 % Jaroslav Bašta: 2,3 % Marek Hilšer: 1,8 % Ostatní: 1,3 %
  • Petr Pavel 53,9 % +2,9
  • Andrej Babiš 16,4 % -3,7
  • Danuše Nerudová 15,6 % +1,1
  • Pavel Fischer 8,7 % +1,1
  • Jaroslav Bašta 2,3 % -0,5
  • Marek Hilšer 1,8 % -0,5
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,2 % -0,3

2 154 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 82,3 %
Petr Pavel: 80,5 % Andrej Babiš: 19,5 %
  • Petr Pavel 80,5 % +4,2
  • Andrej Babiš 19,5 % -4,2

2 189 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

KDU+ODS+STAN+NK

8 mandátů · 52,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Jonáš Zejfart 32 1. 1 015
Ing. Tomáš Chad 43 6. 996
Mgr. Antonín Klecanda 45 2. 957
Ing. Mgr. Blanka Stibůrková, Ph.D. 56 3. 956
Miroslav Marinčič 40 4. 910
David Mašek 41 5. 907
Ing. Petr Tůma, Ph.D. 53 7. 911
Bc. Daniela Francová 49 8. 905

NAŠE KOLOVRATY S PODPOROU STAN, KDU-ČSL A ODS

SNK

7 mandátů · 47,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Alena Kohoutová 51 1. 942
Mgr. Michaela Hadravová 38 2. 842
Mgr. Stanislava Bartošová 53 3. 876
Mgr. Lukáš Voborský 49 4. 851
Ing. Eva Kokaislová 47 5. 812
Ing. Adam Fiedler 49 6. 857
Samuel Pokorný 22 7. 794

SPOLEČNĚ pro Kolovraty a Lipany

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 4 069 1 947 2 122 - - - - - - -
2023 4 030 1 927 2 103 - - - - - - -
2022 3 967 1 894 2 073 - - - - - - -
2021 3 871 1 867 2 004 - - - - - - -
2020 3 938 1 899 2 039 - - - - - - -
2019 3 912 1 869 2 043 - - - - - - -
2018 3 870 1 856 2 014 - - - - - - -
2017 3 785 1 814 1 971 - - - - - - -
2016 3 686 1 778 1 908 - - - - - - -
2015 3 606 1 737 1 869 - - - - - - -
2014 3 536 1 693 1 843 - - - - - - -
2013 3 468 1 659 1 809 - - - - - - -
2012 3 410 1 630 1 780 - - - - - - -
2011 3 298 1 584 1 714 - - - - - - -
2010 3 262 1 568 1 694 - - - - - - -
2009 3 187 1 526 1 661 - - - - - - -
2008 3 066 1 482 1 584 - - - - - - -
2007 2 867 1 375 1 492 - - - - - - -
2006 2 605 1 246 1 359 - - - - - - -
2005 2 525 1 211 1 314 - - - - - - -
2004 2 402 1 158 1 244 - - - - - - -
2003 2 217 1 065 1 152 - - - - - - -
2002 1 941 935 1 006 - - - - - - -
2001 1 803 879 924 - - - - - - -
2000 1 606 776 830 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

36. z 57

percentil 38. - 38 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence