Městská část

Praha-Královice

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 467
Kód RÚIAN
538388
Poloha
50,0409, 14,6379

Městská část Praha-Královice má 467 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 56. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,9 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 89 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 23,6 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
237 300 363 425 488 2000 2000: 335 obyvatel 2001: 258 obyvatel 2002: 258 obyvatel 2003: 263 obyvatel 2004 2004: 278 obyvatel 2005: 322 obyvatel 2006: 321 obyvatel 2007: 332 obyvatel 2008 2008: 334 obyvatel 2009: 314 obyvatel 2010: 319 obyvatel 2011: 303 obyvatel 2012 2012: 308 obyvatel 2013: 315 obyvatel 2014: 327 obyvatel 2015: 350 obyvatel 2016 2016: 371 obyvatel 2017: 407 obyvatel 2018: 414 obyvatel 2019: 407 obyvatel 2020 2020: 415 obyvatel 2021: 425 obyvatel 2022: 451 obyvatel 2023: 463 obyvatel 2024 2024: 467 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
467
+4 proti 2023 2000-2024
2024
239
+1 proti 2023 2000-2024
2024
228
+3 proti 2023 2000-2024
2024
48,8 %
+0,2 proti 2023 2000-2024
2024
90
sčítání 2021
268
sčítání 2021
80
sčítání 2021
18,3 %
ORP 18,4
sčítání 2021
88,9
ORP 119,9
sčítání 2021
463
0 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
438
sčítání 2021
196
sčítání 2021
158
sčítání 2021
49
sčítání 2021
21
sčítání 2021
225
sčítání 2021
72
sčítání 2021
11
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 32,2 % lidí (141 z 438), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 14 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 425 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 438.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
231
52,7 % obyvatel
Ženy
207
47,3 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
89
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 0 (0,0 %) Ženy 90+ let: 0 (0,0 %) 90+ Muži 85-89 let: 1 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 2 (0,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 1 (0,2 %) Ženy 80-84 let: 4 (0,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 12 (2,7 %) Ženy 75-79 let: 7 (1,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 11 (2,5 %) Ženy 70-74 let: 9 (2,1 %) 70-74 Muži 65-69 let: 20 (4,6 %) Ženy 65-69 let: 13 (3,0 %) 65-69 Muži 60-64 let: 10 (2,3 %) Ženy 60-64 let: 10 (2,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 5 (1,1 %) Ženy 55-59 let: 8 (1,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 17 (3,9 %) Ženy 50-54 let: 18 (4,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 25 (5,7 %) Ženy 45-49 let: 13 (3,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 17 (3,9 %) Ženy 40-44 let: 28 (6,4 %) 40-44 Muži 35-39 let: 16 (3,7 %) Ženy 35-39 let: 15 (3,4 %) 35-39 Muži 30-34 let: 14 (3,2 %) Ženy 30-34 let: 11 (2,5 %) 30-34 Muži 25-29 let: 9 (2,1 %) Ženy 25-29 let: 8 (1,8 %) 25-29 Muži 20-24 let: 13 (3,0 %) Ženy 20-24 let: 5 (1,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 14 (3,2 %) Ženy 15-19 let: 12 (2,7 %) 15-19 Muži 10-14 let: 18 (4,1 %) Ženy 10-14 let: 16 (3,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 15 (3,4 %) Ženy 5-9 let: 16 (3,7 %) 5-9 Muži 0-4 let: 13 (3,0 %) Ženy 0-4 let: 12 (2,7 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
171
0 proti červenci 2026
srpen 2026
36,6
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
10
Zaniklo za 12 měsíců
1
Má zaměstnance
25,3 %
z 83 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 36 21,1 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 26 15,2 %
  • Stavebnictví 19 11,1 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 14 8,2 %
  • Ostatní činnosti 11 6,4 %
  • Zpracovatelský průmysl 9 5,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 9 5,3 %
  • Informační a komunikační činnosti 8 4,7 %
  • Doprava a skladování 6 3,5 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 5 2,9 %
  • Vzdělávání 4 2,3 %
  • Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu 3 1,8 %
  • Ostatní 12 7,0 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 111 64,9 %
  • Společnost s ručením omezeným 40 23,4 %
  • Spolek 6 3,5 %
  • Zahraniční fyzická osoba 5 2,9 %
  • Společenství vlastníků jednotek 4 2,3 %
  • Evropská společnost 2 1,2 %
  • Akciová společnost 2 1,2 %
  • Městská část, městský obvod 1 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 24 14,0 %
  • 3-10 let 38 22,2 %
  • 10-20 let 47 27,5 %
  • 20-30 let 31 18,1 %
  • Více než 30 let 31 18,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 62 36,3 %
  • 1-9 zaměstnanců 16 9,4 %
  • 10-49 zaměstnanců 5 2,9 %
  • Neuvedeno 88 51,5 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
166
sčítání 2021
26
sčítání 2021
84
sčítání 2021
25
sčítání 2021
134
sčítání 2021
0
sčítání 2021
4
sčítání 2021
82
sčítání 2021
93
sčítání 2021
42
sčítání 2021
23,6 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
78,0 %
0 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
75,3 %
−1,1 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
52,4 %
−5,9 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
49,0 %
+9,7 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
17,9 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 52,4 %
SNK: 100,0 %
  • SNK 100,0 %

599 platných hlasů · 1 okrsek

Sněmovna 2025

účast 78,0 %
SPOLU: 39,2 % ANO: 25,4 % STAN: 10,0 % SPD: 9,2 % Piráti: 7,9 % AUTO: 5,8 % Ostatní: 2,5 %

240 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 49,0 %
KDU+ODS+TOP 09: 30,5 % ANO: 21,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,6 % STAN+SLK: 9,2 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 8,5 % SOCDEM: 5,0 % Ostatní: 14,9 %

141 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 76,8 %
Petr Pavel: 36,6 % Andrej Babiš: 30,2 % Danuše Nerudová: 16,4 % Pavel Fischer: 7,3 % Jaroslav Bašta: 4,7 % Marek Hilšer: 3,9 % Ostatní: 0,9 %
  • Petr Pavel 36,6 % -14,4
  • Andrej Babiš 30,2 % +10,1
  • Danuše Nerudová 16,4 % +1,8
  • Pavel Fischer 7,3 % -0,3
  • Jaroslav Bašta 4,7 % +2,0
  • Marek Hilšer 3,9 % +1,6
  • Karel Diviš 0,4 % -0,7
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,1

232 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 75,3 %
Petr Pavel: 65,5 % Andrej Babiš: 34,5 %
  • Petr Pavel 65,5 % -10,9
  • Andrej Babiš 34,5 % +10,9

223 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

5 mandátů

SNK

5 mandátů · 100,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jiří Jelínek 49 2. 118
Jiří Rathouský 62 1. 116
Martin Kostečka 52 4. 112
Eliška Antošová 35 5. 109
Jan Schweiner 45 3. 106

SDRUŽENÍ NAŠE KRÁLOVICE 2026

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 467 239 228 - - - - - - -
2023 463 238 225 - - - - - - -
2022 451 235 216 - - - - - - -
2021 425 226 199 - - - - - - -
2020 415 223 192 - - - - - - -
2019 407 217 190 - - - - - - -
2018 414 216 198 - - - - - - -
2017 407 212 195 - - - - - - -
2016 371 200 171 - - - - - - -
2015 350 189 161 - - - - - - -
2014 327 168 159 - - - - - - -
2013 315 162 153 - - - - - - -
2012 308 158 150 - - - - - - -
2011 303 154 149 - - - - - - -
2010 319 175 144 - - - - - - -
2009 314 177 137 - - - - - - -
2008 334 195 139 - - - - - - -
2007 332 191 141 - - - - - - -
2006 321 184 137 - - - - - - -
2005 322 185 137 - - - - - - -
2004 278 146 132 - - - - - - -
2003 263 136 127 - - - - - - -
2002 258 134 124 - - - - - - -
2001 258 133 125 - - - - - - -
2000 335 159 176 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

56. z 57

percentil 2. - 2 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence