Městská část

Praha-Křeslice

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 1 150
Kód RÚIAN
538400
Poloha
50,0255, 14,5650

Městská část Praha-Křeslice má 1 150 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 52. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 1,7 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 81 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 42,4 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
196 456 717 977 1 237 2000 2000: 283 obyvatel 2001: 351 obyvatel 2002: 361 obyvatel 2003: 381 obyvatel 2004 2004: 471 obyvatel 2005: 556 obyvatel 2006: 610 obyvatel 2007: 698 obyvatel 2008 2008: 771 obyvatel 2009: 803 obyvatel 2010: 857 obyvatel 2011: 904 obyvatel 2012 2012: 958 obyvatel 2013: 966 obyvatel 2014: 975 obyvatel 2015: 1 019 obyvatel 2016 2016: 1 034 obyvatel 2017: 1 050 obyvatel 2018: 1 079 obyvatel 2019: 1 117 obyvatel 2020 2020: 1 118 obyvatel 2021: 1 093 obyvatel 2022: 1 116 obyvatel 2023: 1 131 obyvatel 2024 2024: 1 150 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
1 150
+19 proti 2023 2000-2024
2024
568
+4 proti 2023 2000-2024
2024
582
+15 proti 2023 2000-2024
2024
50,6 %
+0,5 proti 2023 2000-2024
2024
210
sčítání 2021
792
sčítání 2021
171
sčítání 2021
14,6 %
ORP 18,4
sčítání 2021
81,4
ORP 119,9
sčítání 2021
1 152
+31 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
1 173
sčítání 2021
485
sčítání 2021
569
sčítání 2021
83
sčítání 2021
34
sčítání 2021
642
sčítání 2021
220
sčítání 2021
29
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 26,5 % lidí (311 z 1 173), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 2 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 1 093 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 1 173.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
585
49,9 % obyvatel
Ženy
588
50,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
81
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 0 (0,0 %) Ženy 90+ let: 3 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 3 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 5 (0,4 %) 85-89 Muži 80-84 let: 7 (0,6 %) Ženy 80-84 let: 9 (0,8 %) 80-84 Muži 75-79 let: 9 (0,8 %) Ženy 75-79 let: 12 (1,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 24 (2,1 %) Ženy 70-74 let: 21 (1,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 39 (3,3 %) Ženy 65-69 let: 39 (3,3 %) 65-69 Muži 60-64 let: 47 (4,0 %) Ženy 60-64 let: 37 (3,2 %) 60-64 Muži 55-59 let: 45 (3,8 %) Ženy 55-59 let: 55 (4,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 53 (4,5 %) Ženy 50-54 let: 48 (4,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 63 (5,4 %) Ženy 45-49 let: 51 (4,4 %) 45-49 Muži 40-44 let: 39 (3,3 %) Ženy 40-44 let: 58 (4,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 23 (2,0 %) Ženy 35-39 let: 40 (3,4 %) 35-39 Muži 30-34 let: 24 (2,1 %) Ženy 30-34 let: 20 (1,7 %) 30-34 Muži 25-29 let: 20 (1,7 %) Ženy 25-29 let: 19 (1,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 42 (3,6 %) Ženy 20-24 let: 37 (3,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 37 (3,2 %) Ženy 15-19 let: 34 (2,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 46 (3,9 %) Ženy 10-14 let: 45 (3,8 %) 10-14 Muži 5-9 let: 36 (3,1 %) Ženy 5-9 let: 28 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 28 (2,4 %) Ženy 0-4 let: 27 (2,3 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
441
0 proti červenci 2026
srpen 2026
38,3
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
27
Zaniklo za 12 měsíců
1
Má zaměstnance
21,3 %
z 225 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 83 18,8 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 73 16,6 %
  • Ostatní činnosti 34 7,7 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 34 7,7 %
  • Zpracovatelský průmysl 33 7,5 %
  • Informační a komunikační činnosti 30 6,8 %
  • Stavebnictví 27 6,1 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 18 4,1 %
  • Doprava a skladování 16 3,6 %
  • Vzdělávání 15 3,4 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 14 3,2 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 12 2,7 %
  • Ostatní 24 5,4 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 310 70,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 101 22,9 %
  • Spolek 12 2,7 %
  • Zahraniční fyzická osoba 6 1,4 %
  • Akciová společnost 6 1,4 %
  • Městská část, městský obvod 1 0,2 %
  • Evropská společnost 1 0,2 %
  • Pobočný spolek 1 0,2 %
  • Ústav 1 0,2 %
  • Nadační fond 1 0,2 %
  • Ostatní 1 0,2 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 60 13,6 %
  • 3-10 let 98 22,2 %
  • 10-20 let 112 25,4 %
  • 20-30 let 79 17,9 %
  • Více než 30 let 92 20,9 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 177 40,1 %
  • 1-9 zaměstnanců 41 9,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 6 1,4 %
  • 50-249 zaměstnanců 1 0,2 %
  • Neuvedeno 216 49,0 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
422
sčítání 2021
83
sčítání 2021
279
sčítání 2021
10
sčítání 2021
383
sčítání 2021
2
sčítání 2021
328
sčítání 2021
408
sčítání 2021
282
sčítání 2021
86
sčítání 2021
42,4 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
86,0 %
+1,3 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
85,9 %
+5,1 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
76,8 %
+8,5 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
55,6 %
+2,4 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
28,8 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 76,8 %
SNK: 46,4 % ODS+NK: 29,0 % SNK: 13,6 % SNK: 11,0 %
  • SNK 46,4 %
  • ODS+NK 29,0 %
  • SNK 13,6 %
  • SNK 11,0 %

4 689 platných hlasů · 1 okrsek

Sněmovna 2025

účast 86,0 %
SPOLU: 38,7 % ANO: 18,3 % Piráti: 14,6 % STAN: 14,3 % SPD: 6,4 % AUTO: 4,2 % Ostatní: 3,4 %

733 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 55,6 %
KDU+ODS+TOP 09: 38,6 % ANO: 12,8 % STAN+SLK: 11,9 % Piráti: 10,0 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,0 % SPD+Trikolora: 5,9 % Ostatní: 12,8 %

461 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 84,4 %
Petr Pavel: 51,1 % Andrej Babiš: 19,1 % Danuše Nerudová: 15,1 % Pavel Fischer: 8,4 % Karel Diviš: 2,4 % Jaroslav Bašta: 2,4 % Ostatní: 1,5 %
  • Petr Pavel 51,1 % +0,1
  • Andrej Babiš 19,1 % -1,0
  • Danuše Nerudová 15,1 % +0,5
  • Pavel Fischer 8,4 % +0,7
  • Karel Diviš 2,4 % +1,3
  • Jaroslav Bašta 2,4 % -0,4
  • Marek Hilšer 1,3 % -0,9
  • Tomáš Zima 0,1 % -0,4

669 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 85,9 %
Petr Pavel: 76,9 % Andrej Babiš: 23,1 %
  • Petr Pavel 76,9 % +0,5
  • Andrej Babiš 23,1 % -0,5

671 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

7 mandátů

SNK

4 mandáty · 46,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Jiří Černý, LL.M. 52 1. 328
Ing. Jaroslav Vavřich 56 2. 321
JUDr. Pavel Široký 51 3. 318
Ing. Irena Folwarczná 56 4. 311

Křeslice 2030

ODS+NK

2 mandáty · 29,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Milan Kozel 39 1. 215
Ing. Mgr. Jaromír Šimek 43 2. 202

Spolu pro Křeslice

SNK

1 mandát · 13,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jolana Hermannová Stupková 53 1. 111

NEZÁVISLÍ PRO KŘESLICE

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 1 150 568 582 - - - - - - -
2023 1 131 564 567 - - - - - - -
2022 1 116 556 560 - - - - - - -
2021 1 093 539 554 - - - - - - -
2020 1 118 543 575 - - - - - - -
2019 1 117 539 578 - - - - - - -
2018 1 079 520 559 - - - - - - -
2017 1 050 509 541 - - - - - - -
2016 1 034 505 529 - - - - - - -
2015 1 019 500 519 - - - - - - -
2014 975 469 506 - - - - - - -
2013 966 464 502 - - - - - - -
2012 958 461 497 - - - - - - -
2011 904 442 462 - - - - - - -
2010 857 423 434 - - - - - - -
2009 803 390 413 - - - - - - -
2008 771 377 394 - - - - - - -
2007 698 350 348 - - - - - - -
2006 610 307 303 - - - - - - -
2005 556 275 281 - - - - - - -
2004 471 238 233 - - - - - - -
2003 381 198 183 - - - - - - -
2002 361 187 174 - - - - - - -
2001 351 185 166 - - - - - - -
2000 283 143 140 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

52. z 57

percentil 9. - 9 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence