Městská část

Praha-Kunratice

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 10 045
Kód RÚIAN
547042
Poloha
50,0185, 14,4848

Městská část Praha-Kunratice má 10 045 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 24. místě z 57. Za poslední rok jich ubylo o 2,7 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 103 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 35,7 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
3 564 5 421 7 277 9 133 10 990 2000 2000: 4 183 obyvatel 2001: 5 746 obyvatel 2002: 6 001 obyvatel 2003: 6 152 obyvatel 2004 2004: 6 477 obyvatel 2005: 6 894 obyvatel 2006: 7 271 obyvatel 2007: 7 697 obyvatel 2008 2008: 8 089 obyvatel 2009: 8 458 obyvatel 2010: 8 642 obyvatel 2011: 8 361 obyvatel 2012 2012: 8 743 obyvatel 2013: 8 755 obyvatel 2014: 9 172 obyvatel 2015: 9 428 obyvatel 2016 2016: 9 599 obyvatel 2017: 9 745 obyvatel 2018: 9 907 obyvatel 2019: 10 023 obyvatel 2020 2020: 9 810 obyvatel 2021: 9 404 obyvatel 2022: 10 371 obyvatel 2023: 10 323 obyvatel 2024 2024: 10 045 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
10 045
−278 proti 2023 2000-2024
2024
4 874
−113 proti 2023 2000-2024
2024
5 171
−165 proti 2023 2000-2024
2024
51,5 %
−0,2 proti 2023 2000-2024
2024
1 604
sčítání 2021
6 834
sčítání 2021
1 653
sčítání 2021
16,4 %
ORP 18,4
sčítání 2021
103,1
ORP 119,9
sčítání 2021
10 149
−216 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
10 091
sčítání 2021
4 865
sčítání 2021
3 382
sčítání 2021
969
sčítání 2021
548
sčítání 2021
4 979
sčítání 2021
2 343
sčítání 2021
447
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,4 % lidí (2 769 z 10 091), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 327 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 9 404 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 10 091.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
4 891
48,5 % obyvatel
Ženy
5 200
51,5 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
103
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 28 (0,3 %) Ženy 90+ let: 58 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 31 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 87 (0,9 %) 85-89 Muži 80-84 let: 77 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 145 (1,4 %) 80-84 Muži 75-79 let: 143 (1,4 %) Ženy 75-79 let: 200 (2,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 183 (1,8 %) Ženy 70-74 let: 237 (2,4 %) 70-74 Muži 65-69 let: 229 (2,3 %) Ženy 65-69 let: 235 (2,3 %) 65-69 Muži 60-64 let: 218 (2,2 %) Ženy 60-64 let: 205 (2,0 %) 60-64 Muži 55-59 let: 265 (2,6 %) Ženy 55-59 let: 270 (2,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 347 (3,4 %) Ženy 50-54 let: 340 (3,4 %) 50-54 Muži 45-49 let: 408 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 441 (4,4 %) 45-49 Muži 40-44 let: 375 (3,7 %) Ženy 40-44 let: 384 (3,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 257 (2,6 %) Ženy 35-39 let: 313 (3,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 301 (3,0 %) Ženy 30-34 let: 263 (2,6 %) 30-34 Muži 25-29 let: 328 (3,3 %) Ženy 25-29 let: 328 (3,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 505 (5,0 %) Ženy 20-24 let: 565 (5,6 %) 20-24 Muži 15-19 let: 356 (3,5 %) Ženy 15-19 let: 365 (3,6 %) 15-19 Muži 10-14 let: 326 (3,2 %) Ženy 10-14 let: 276 (2,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 301 (3,0 %) Ženy 5-9 let: 274 (2,7 %) 5-9 Muži 0-4 let: 213 (2,1 %) Ženy 0-4 let: 214 (2,1 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
3 842
0 proti červenci 2026
srpen 2026
38,2
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
137
Zaniklo za 12 měsíců
32
Má zaměstnance
36,1 %
z 1 863 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 785 20,4 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 672 17,5 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 321 8,4 %
  • Zpracovatelský průmysl 304 7,9 %
  • Stavebnictví 292 7,6 %
  • Ostatní činnosti 242 6,3 %
  • Informační a komunikační činnosti 232 6,0 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 151 3,9 %
  • Doprava a skladování 139 3,6 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 100 2,6 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 95 2,5 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 93 2,4 %
  • Ostatní 224 5,8 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 228 58,0 %
  • Společnost s ručením omezeným 1 218 31,7 %
  • Zahraniční fyzická osoba 93 2,4 %
  • Spolek 78 2,0 %
  • Akciová společnost 77 2,0 %
  • Společenství vlastníků jednotek 71 1,8 %
  • Veřejná obchodní společnost 11 0,3 %
  • Ústav 9 0,2 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 9 0,2 %
  • Nadační fond 7 0,2 %
  • Ostatní 41 1,1 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 329 8,6 %
  • 3-10 let 807 21,0 %
  • 10-20 let 1 097 28,6 %
  • 20-30 let 859 22,4 %
  • Více než 30 let 750 19,5 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 190 31,0 %
  • 1-9 zaměstnanců 533 13,9 %
  • 10-49 zaměstnanců 125 3,3 %
  • 50-249 zaměstnanců 11 0,3 %
  • 250 a více zaměstnanců 4 0,1 %
  • Neuvedeno 1 979 51,5 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
3 685
sčítání 2021
2 457
sčítání 2021
995
sčítání 2021
67
sčítání 2021
3 356
sčítání 2021
2
sčítání 2021
1 880
sčítání 2021
3 026
sčítání 2021
3 120
sčítání 2021
660
sčítání 2021
35,7 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
76,7 %
−0,1 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
78,1 %
+1,3 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
55,8 %
+3,4 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
49,6 %
+5,0 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
36,9 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 55,8 %
STAN+„HPK“: 38,4 % PRAHA SOBĚ+NK: 35,4 % KDU-ČSL+ODS: 11,5 % ANO: 10,2 % TOP 09+NK: 4,5 %
  • STAN+„HPK“ 38,4 %
  • PRAHA SOBĚ+NK 35,4 %
  • KDU-ČSL+ODS 11,5 %
  • ANO 10,2 %
  • TOP 09+NK 4,5 %

48 790 platných hlasů · 6 okrsků

Sněmovna 2025

účast 76,7 %
SPOLU: 37,4 % ANO: 18,0 % Piráti: 15,8 % STAN: 14,0 % AUTO: 5,6 % SPD: 4,7 % Ostatní: 4,5 %

4 552 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 49,6 %
KDU+ODS+TOP 09: 37,7 % ANO: 13,3 % STAN+SLK: 13,2 % Piráti: 10,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 7,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 4,4 % Ostatní: 13,1 %

2 998 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 76,5 %
Petr Pavel: 53,7 % Andrej Babiš: 17,8 % Danuše Nerudová: 13,9 % Pavel Fischer: 8,1 % Jaroslav Bašta: 2,4 % Marek Hilšer: 2,2 % Ostatní: 1,8 %
  • Petr Pavel 53,7 % +2,7
  • Andrej Babiš 17,8 % -2,3
  • Danuše Nerudová 13,9 % -0,6
  • Pavel Fischer 8,1 % +0,4
  • Jaroslav Bašta 2,4 % -0,3
  • Marek Hilšer 2,2 % 0,0
  • Karel Diviš 1,4 % +0,3
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,1

4 540 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 78,1 %
Petr Pavel: 78,2 % Andrej Babiš: 21,8 %
  • Petr Pavel 78,2 % +1,9
  • Andrej Babiš 21,8 % -1,9

4 652 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

STAN+„HPK“

6 mandátů · 38,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Lenka Alinčová 67 1. 1 330
Ivan Hýža 61 2. 1 317
Ondřej Nováček 35 3. 1 307
Petra Hilmarová 53 4. 1 313
Milan Matoušek 66 5. 1 249
Petr Mozola 50 6. 1 248

Hnutí Praha-Kunratice "HPK" v koalici STAN

PRAHA SOBĚ+NK

6 mandátů · 35,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Kateřina Linková 44 1. 1 244
MgA. Adam Vízek 42 2. 1 259
Ing. Jana Maršálková 43 3. 1 207
Mgr. Eva Svobodová 44 4. 1 185
Bc. Petra Žebráková 45 5. 1 160
PhDr. Veronika Nürnbergerová, Ph.D., C.A.S. 55 6. 1 190

Kunratice sobě

KDU-ČSL+ODS

2 mandáty · 11,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Tomáš Červinka 45 10. 445
Ing. Mgr. Karel Klíma, MBA 59 1. 428

ODS a Přátelé, s podporou KDU-ČSL

ANO

1 mandát · 10,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Václav Šalanský 34 1. 356

ANO 2011

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 10 045 4 874 5 171 - - - - - - -
2023 10 323 4 987 5 336 - - - - - - -
2022 10 371 4 926 5 445 - - - - - - -
2021 9 404 4 536 4 868 - - - - - - -
2020 9 810 4 733 5 077 - - - - - - -
2019 10 023 4 869 5 154 - - - - - - -
2018 9 907 4 837 5 070 - - - - - - -
2017 9 745 4 758 4 987 - - - - - - -
2016 9 599 4 702 4 897 - - - - - - -
2015 9 428 4 612 4 816 - - - - - - -
2014 9 172 4 493 4 679 - - - - - - -
2013 8 755 4 314 4 441 - - - - - - -
2012 8 743 4 323 4 420 - - - - - - -
2011 8 361 4 146 4 215 - - - - - - -
2010 8 642 4 315 4 327 - - - - - - -
2009 8 458 4 219 4 239 - - - - - - -
2008 8 089 4 013 4 076 - - - - - - -
2007 7 697 3 787 3 910 - - - - - - -
2006 7 271 3 551 3 720 - - - - - - -
2005 6 894 3 388 3 506 - - - - - - -
2004 6 477 3 143 3 334 - - - - - - -
2003 6 152 3 000 3 152 - - - - - - -
2002 6 001 2 937 3 064 - - - - - - -
2001 5 746 2 798 2 948 - - - - - - -
2000 4 183 2 053 2 130 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

24. z 57

percentil 59. - 59 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence