Městská část

Praha-Libuš

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 10 894
Kód RÚIAN
547051
Poloha
50,0066, 14,4590

Městská část Praha-Libuš má 10 894 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 22. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 1,1 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 83 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 26,2 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
6 729 7 865 9 001 10 137 11 273 2000 2000: 7 108 obyvatel 2001: 7 944 obyvatel 2002: 8 343 obyvatel 2003: 8 593 obyvatel 2004 2004: 8 713 obyvatel 2005: 9 170 obyvatel 2006: 9 490 obyvatel 2007: 10 213 obyvatel 2008 2008: 10 460 obyvatel 2009: 10 020 obyvatel 2010: 9 846 obyvatel 2011: 9 674 obyvatel 2012 2012: 9 724 obyvatel 2013: 9 817 obyvatel 2014: 10 034 obyvatel 2015: 10 175 obyvatel 2016 2016: 10 235 obyvatel 2017: 10 263 obyvatel 2018: 10 412 obyvatel 2019: 10 623 obyvatel 2020 2020: 10 646 obyvatel 2021: 9 900 obyvatel 2022: 10 513 obyvatel 2023: 10 774 obyvatel 2024 2024: 10 894 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
10 894
+120 proti 2023 2000-2024
2024
5 395
+58 proti 2023 2000-2024
2024
5 499
+62 proti 2023 2000-2024
2024
50,5 %
0 proti 2023 2000-2024
2024
1 832
sčítání 2021
6 680
sčítání 2021
1 525
sčítání 2021
15,2 %
ORP 18,4
sčítání 2021
83,2
ORP 119,9
sčítání 2021
10 897
+233 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
10 037
sčítání 2021
4 594
sčítání 2021
3 846
sčítání 2021
1 078
sčítání 2021
429
sčítání 2021
5 438
sčítání 2021
1 730
sčítání 2021
300
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,6 % lidí (2 869 z 10 037), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 90 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 9 900 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 10 037.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
4 892
48,7 % obyvatel
Ženy
5 145
51,3 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
83
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 7 (0,1 %) Ženy 90+ let: 29 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 15 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 54 (0,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 59 (0,6 %) Ženy 80-84 let: 86 (0,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 112 (1,1 %) Ženy 75-79 let: 144 (1,4 %) 75-79 Muži 70-74 let: 206 (2,1 %) Ženy 70-74 let: 218 (2,2 %) 70-74 Muži 65-69 let: 278 (2,8 %) Ženy 65-69 let: 317 (3,2 %) 65-69 Muži 60-64 let: 299 (3,0 %) Ženy 60-64 let: 313 (3,1 %) 60-64 Muži 55-59 let: 343 (3,4 %) Ženy 55-59 let: 352 (3,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 312 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 347 (3,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 383 (3,8 %) Ženy 45-49 let: 399 (4,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 409 (4,1 %) Ženy 40-44 let: 427 (4,3 %) 40-44 Muži 35-39 let: 419 (4,2 %) Ženy 35-39 let: 399 (4,0 %) 35-39 Muži 30-34 let: 346 (3,5 %) Ženy 30-34 let: 384 (3,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 303 (3,0 %) Ženy 25-29 let: 308 (3,1 %) 25-29 Muži 20-24 let: 261 (2,6 %) Ženy 20-24 let: 236 (2,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 222 (2,2 %) Ženy 15-19 let: 218 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 298 (3,0 %) Ženy 10-14 let: 297 (3,0 %) 10-14 Muži 5-9 let: 313 (3,1 %) Ženy 5-9 let: 329 (3,3 %) 5-9 Muži 0-4 let: 307 (3,1 %) Ženy 0-4 let: 288 (2,9 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
4 392
0 proti červenci 2026
srpen 2026
40,3
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
148
Zaniklo za 12 měsíců
48
Má zaměstnance
31,6 %
z 2 012 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 1 118 25,5 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 569 13,0 %
  • Stavebnictví 412 9,4 %
  • Zpracovatelský průmysl 378 8,6 %
  • Ostatní činnosti 305 6,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 259 5,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 246 5,6 %
  • Doprava a skladování 212 4,8 %
  • Informační a komunikační činnosti 170 3,9 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 138 3,1 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 84 1,9 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 79 1,8 %
  • Ostatní 195 4,4 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 755 62,7 %
  • Společnost s ručením omezeným 1 189 27,1 %
  • Zahraniční fyzická osoba 194 4,4 %
  • Spolek 97 2,2 %
  • Družstvo 39 0,9 %
  • Společenství vlastníků jednotek 37 0,8 %
  • Akciová společnost 36 0,8 %
  • Veřejná obchodní společnost 10 0,2 %
  • Pobočný spolek 7 0,2 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 6 0,1 %
  • Ostatní 22 0,5 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 391 8,9 %
  • 3-10 let 863 19,6 %
  • 10-20 let 1 298 29,6 %
  • 20-30 let 955 21,7 %
  • Více než 30 let 885 20,2 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 377 31,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 515 11,7 %
  • 10-49 zaměstnanců 103 2,3 %
  • 50-249 zaměstnanců 15 0,3 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,0 %
  • Neuvedeno 2 380 54,2 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
4 176
sčítání 2021
2 959
sčítání 2021
900
sčítání 2021
100
sčítání 2021
3 775
sčítání 2021
4
sčítání 2021
3 056
sčítání 2021
2 148
sčítání 2021
2 826
sčítání 2021
878
sčítání 2021
26,2 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
71,2 %
+0,1 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
72,9 %
+0,7 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
49,3 %
+3,8 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
42,9 %
+5,7 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
30,1 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 49,3 %
TOP 09+STAN+NK: 42,1 % KDU-ČSL+ODS+NK: 26,8 % SNK: 17,3 % ANO: 8,8 % SOCD+SPD+PRO+NK: 5,1 %
  • TOP 09+STAN+NK 42,1 %
  • KDU-ČSL+ODS+NK 26,8 %
  • SNK 17,3 %
  • ANO 8,8 %
  • SOCD+SPD+PRO+NK 5,1 %

47 965 platných hlasů · 6 okrsků

Sněmovna 2025

účast 71,2 %
SPOLU: 32,3 % ANO: 23,6 % Piráti: 13,8 % STAN: 12,7 % SPD: 6,1 % AUTO: 5,6 % Ostatní: 5,9 %

4 385 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 42,9 %
KDU+ODS+TOP 09: 31,0 % ANO: 18,0 % STAN+SLK: 11,9 % Piráti: 11,7 % AUTO+PŘÍSAHA: 7,0 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,1 % Ostatní: 15,3 %
  • KDU+ODS+TOP 09 31,0 % -1,0
  • ANO 18,0 % +3,3
  • STAN+SLK 11,9 % -0,2
  • Piráti 11,7 % -0,4
  • AUTO+PŘÍSAHA 7,0 % -0,6
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 5,1 % -0,3
  • SPD+Trikolora 4,4 % 0,0
  • PRO2022+SVPROZS 2,4 % +1,1
  • Ostatní (21) 8,5 %

2 649 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 70,2 %
Petr Pavel: 50,5 % Andrej Babiš: 22,3 % Danuše Nerudová: 13,2 % Pavel Fischer: 7,3 % Jaroslav Bašta: 2,7 % Marek Hilšer: 2,2 % Ostatní: 1,7 %
  • Petr Pavel 50,5 % -0,5
  • Andrej Babiš 22,3 % +2,3
  • Danuše Nerudová 13,2 % -1,3
  • Pavel Fischer 7,3 % -0,3
  • Jaroslav Bašta 2,7 % -0,1
  • Marek Hilšer 2,2 % -0,1
  • Karel Diviš 1,5 % +0,4
  • Tomáš Zima 0,2 % -0,3

4 368 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 72,9 %
Petr Pavel: 73,9 % Andrej Babiš: 26,1 %
  • Petr Pavel 73,9 % -2,4
  • Andrej Babiš 26,1 % +2,4

4 475 platných hlasů · 6 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

17 mandátů

TOP 09+STAN+NK

8 mandátů · 42,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Jiří Koubek 50 2. 1 332
Tomáš Loukota, DiS. 48 1. 1 238
Jitka Kopičková 64 3. 1 187
Ing. Pavel Macháček 68 4. 1 218
Mgr. Radek Řezanka 52 5. 1 225
Bc. Michal Korbel 46 6. 1 206
Ing. Iva Košárková 45 7. 1 193
Bc. Jakub Hazda 33 8. 1 202

SOUSEDÉ LIBUŠE A PÍSNICE - STAN, TOP 09 A NEZÁVISLÍ

KDU-ČSL+ODS+NK

5 mandátů · 26,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
JUDr. Ing. Eva Radová 47 1. 847
RNDr. Lucie Jungwiertová, Ph.D. 47 2. 843
RNDr. Pavla Tůmová, Ph.D. 52 4. 840
Mgr. Michaela Novotná Burdová 57 3. 783
MUDr. Pavel Poštulka 67 5. 810

SPOLEČNĚ PRO LIBUŠ A PÍSNICI

SNK

3 mandáty · 17,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Kateřina Turnová 60 1. 606
Tomáš Svoboda 44 2. 518
Ing. Petr Zedník 59 3. 500

Sdružení nezávislých kandidátů – Radnice pro lidi

ANO

1 mandát · 8,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Doc. MUDr. Věra Adámková, CSc. 71 4. 281

ANO 2011

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 10 894 5 395 5 499 - - - - - - -
2023 10 774 5 337 5 437 - - - - - - -
2022 10 513 5 206 5 307 - - - - - - -
2021 9 900 4 890 5 010 - - - - - - -
2020 10 646 5 319 5 327 - - - - - - -
2019 10 623 5 307 5 316 - - - - - - -
2018 10 412 5 183 5 229 - - - - - - -
2017 10 263 5 115 5 148 - - - - - - -
2016 10 235 5 094 5 141 - - - - - - -
2015 10 175 5 068 5 107 - - - - - - -
2014 10 034 5 027 5 007 - - - - - - -
2013 9 817 4 938 4 879 - - - - - - -
2012 9 724 4 904 4 820 - - - - - - -
2011 9 674 4 896 4 778 - - - - - - -
2010 9 846 4 939 4 907 - - - - - - -
2009 10 020 5 052 4 968 - - - - - - -
2008 10 460 5 369 5 091 - - - - - - -
2007 10 213 5 217 4 996 - - - - - - -
2006 9 490 4 771 4 719 - - - - - - -
2005 9 170 4 641 4 529 - - - - - - -
2004 8 713 4 370 4 343 - - - - - - -
2003 8 593 4 298 4 295 - - - - - - -
2002 8 343 4 141 4 202 - - - - - - -
2001 7 944 3 905 4 039 - - - - - - -
2000 7 108 3 526 3 582 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

22. z 57

percentil 63. - 63 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence