Městská část

Praha-Lipence

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 3 203
Kód RÚIAN
539449
Poloha
49,9628, 14,3518

Městská část Praha-Lipence má 3 203 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 41. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 2,3 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 79 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 27,3 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
1 247 1 781 2 314 2 847 3 381 2000 2000: 1 425 obyvatel 2001: 1 541 obyvatel 2002: 1 574 obyvatel 2003: 1 683 obyvatel 2004 2004: 1 759 obyvatel 2005: 1 872 obyvatel 2006: 1 931 obyvatel 2007: 1 982 obyvatel 2008 2008: 2 134 obyvatel 2009: 2 219 obyvatel 2010: 2 266 obyvatel 2011: 2 502 obyvatel 2012 2012: 2 523 obyvatel 2013: 2 600 obyvatel 2014: 2 632 obyvatel 2015: 2 681 obyvatel 2016 2016: 2 692 obyvatel 2017: 2 740 obyvatel 2018: 2 806 obyvatel 2019: 2 911 obyvatel 2020 2020: 2 969 obyvatel 2021: 2 850 obyvatel 2022: 3 049 obyvatel 2023: 3 130 obyvatel 2024 2024: 3 203 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
3 203
+73 proti 2023 2000-2024
2024
1 608
+37 proti 2023 2000-2024
2024
1 595
+36 proti 2023 2000-2024
2024
49,8 %
0 proti 2023 2000-2024
2024
592
sčítání 2021
1 911
sčítání 2021
467
sčítání 2021
15,7 %
ORP 18,4
sčítání 2021
78,9
ORP 119,9
sčítání 2021
3 161
+54 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
2 970
sčítání 2021
1 319
sčítání 2021
1 246
sčítání 2021
295
sčítání 2021
106
sčítání 2021
1 579
sčítání 2021
514
sčítání 2021
86
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,5 % lidí (877 z 2 970), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 4 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 2 850 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 2 970.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 511
50,9 % obyvatel
Ženy
1 459
49,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
79
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 6 (0,2 %) Ženy 90+ let: 7 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 12 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 20 (0,7 %) 85-89 Muži 80-84 let: 27 (0,9 %) Ženy 80-84 let: 27 (0,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 36 (1,2 %) Ženy 75-79 let: 43 (1,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 76 (2,6 %) Ženy 70-74 let: 77 (2,6 %) 70-74 Muži 65-69 let: 71 (2,4 %) Ženy 65-69 let: 65 (2,2 %) 65-69 Muži 60-64 let: 70 (2,4 %) Ženy 60-64 let: 81 (2,7 %) 60-64 Muži 55-59 let: 94 (3,2 %) Ženy 55-59 let: 90 (3,0 %) 55-59 Muži 50-54 let: 115 (3,9 %) Ženy 50-54 let: 115 (3,9 %) 50-54 Muži 45-49 let: 150 (5,1 %) Ženy 45-49 let: 122 (4,1 %) 45-49 Muži 40-44 let: 124 (4,2 %) Ženy 40-44 let: 153 (5,2 %) 40-44 Muži 35-39 let: 96 (3,2 %) Ženy 35-39 let: 97 (3,3 %) 35-39 Muži 30-34 let: 100 (3,4 %) Ženy 30-34 let: 95 (3,2 %) 30-34 Muži 25-29 let: 68 (2,3 %) Ženy 25-29 let: 69 (2,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 57 (1,9 %) Ženy 20-24 let: 59 (2,0 %) 20-24 Muži 15-19 let: 84 (2,8 %) Ženy 15-19 let: 72 (2,4 %) 15-19 Muži 10-14 let: 125 (4,2 %) Ženy 10-14 let: 105 (3,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 102 (3,4 %) Ženy 5-9 let: 71 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 98 (3,3 %) Ženy 0-4 let: 91 (3,1 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 196
0 proti červenci 2026
srpen 2026
37,3
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
66
Zaniklo za 12 měsíců
7
Má zaměstnance
24,4 %
z 627 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 217 18,1 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 179 15,0 %
  • Zpracovatelský průmysl 126 10,5 %
  • Stavebnictví 118 9,9 %
  • Ostatní činnosti 84 7,0 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 76 6,4 %
  • Informační a komunikační činnosti 66 5,5 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 54 4,5 %
  • Doprava a skladování 46 3,8 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 41 3,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 36 3,0 %
  • Vzdělávání 33 2,8 %
  • Ostatní 71 5,9 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 824 68,9 %
  • Společnost s ručením omezeným 292 24,4 %
  • Spolek 31 2,6 %
  • Zahraniční fyzická osoba 28 2,3 %
  • Akciová společnost 9 0,8 %
  • Pobočný spolek 4 0,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 2 0,2 %
  • Nadační fond 2 0,2 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 2 0,2 %
  • Městská část, městský obvod 1 0,1 %
  • Ostatní 1 0,1 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 177 14,8 %
  • 3-10 let 252 21,1 %
  • 10-20 let 317 26,5 %
  • 20-30 let 202 16,9 %
  • Více než 30 let 248 20,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 474 39,6 %
  • 1-9 zaměstnanců 119 9,9 %
  • 10-49 zaměstnanců 29 2,4 %
  • 50-249 zaměstnanců 5 0,4 %
  • Neuvedeno 569 47,6 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 007
sčítání 2021
290
sčítání 2021
485
sčítání 2021
79
sčítání 2021
865
sčítání 2021
3
sčítání 2021
637
sčítání 2021
649
sčítání 2021
796
sčítání 2021
240
sčítání 2021
27,3 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
77,6 %
−0,6 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
75,3 %
−2,5 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
60,7 %
+1,9 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
46,1 %
+4,3 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
35,6 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 60,7 %
SNK: 38,0 % SNK: 23,6 % SNK: 20,1 % ODS+NK: 18,3 %
  • SNK 38,0 %
  • SNK 23,6 %
  • SNK 20,1 %
  • ODS+NK 18,3 %

19 579 platných hlasů · 1 okrsek

Sněmovna 2025

účast 77,6 %
SPOLU: 40,5 % ANO: 18,1 % Piráti: 12,6 % STAN: 12,1 % AUTO: 6,7 % SPD: 5,4 % Ostatní: 4,6 %

1 745 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 46,1 %
KDU+ODS+TOP 09: 40,0 % ANO: 12,8 % STAN+SLK: 11,6 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,8 % Piráti: 9,1 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 4,0 % Ostatní: 12,7 %

1 008 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 78,1 %
Petr Pavel: 54,0 % Andrej Babiš: 18,2 % Danuše Nerudová: 13,2 % Pavel Fischer: 9,1 % Jaroslav Bašta: 3,0 % Marek Hilšer: 1,4 % Ostatní: 1,1 %
  • Petr Pavel 54,0 % +3,0
  • Andrej Babiš 18,2 % -1,9
  • Danuše Nerudová 13,2 % -1,3
  • Pavel Fischer 9,1 % +1,4
  • Jaroslav Bašta 3,0 % +0,3
  • Marek Hilšer 1,4 % -0,8
  • Karel Diviš 0,9 % -0,2
  • Tomáš Zima 0,1 % -0,4

1 613 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 75,3 %
Petr Pavel: 78,4 % Andrej Babiš: 21,6 %
  • Petr Pavel 78,4 % +2,0
  • Andrej Babiš 21,6 % -2,0

1 604 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

SNK

6 mandátů · 38,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ludmila Zájedová, DiS. 44 1. 543
Lukáš Veselý 40 2. 519
Ing. Karin Tvrdá 51 3. 509
Dagmar Hůrková 45 4. 521
MUDr. Richard Kobza 54 5. 510
Bc. František Kvíčala 48 6. 513

ZaLep – Za Lepší Lipence

SNK

3 mandáty · 23,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ivana Žáková 55 10. 347
Karel Šlampa 58 1. 330
Ing. Jiří Pavlíček 58 2. 320

HaFo Lipaňáků

SNK

3 mandáty · 20,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Martin Vanko 58 1. 305
Mgr. Michal Zahradník 51 2. 297
Mgr. Lenka Kadlecová 57 3. 283

Sdružení pro Lipence

ODS+NK

3 mandáty · 18,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Radek Procházka 39 2. 298
Mgr. Monika Vlčková 39 1. 264
Ing. Miriam Štědrá 53 3. 251

ODS Lipence

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 3 203 1 608 1 595 - - - - - - -
2023 3 130 1 571 1 559 - - - - - - -
2022 3 049 1 541 1 508 - - - - - - -
2021 2 850 1 432 1 418 - - - - - - -
2020 2 969 1 500 1 469 - - - - - - -
2019 2 911 1 484 1 427 - - - - - - -
2018 2 806 1 426 1 380 - - - - - - -
2017 2 740 1 389 1 351 - - - - - - -
2016 2 692 1 368 1 324 - - - - - - -
2015 2 681 1 360 1 321 - - - - - - -
2014 2 632 1 339 1 293 - - - - - - -
2013 2 600 1 322 1 278 - - - - - - -
2012 2 523 1 284 1 239 - - - - - - -
2011 2 502 1 284 1 218 - - - - - - -
2010 2 266 1 169 1 097 - - - - - - -
2009 2 219 1 149 1 070 - - - - - - -
2008 2 134 1 109 1 025 - - - - - - -
2007 1 982 1 029 953 - - - - - - -
2006 1 931 1 011 920 - - - - - - -
2005 1 872 986 886 - - - - - - -
2004 1 759 912 847 - - - - - - -
2003 1 683 869 814 - - - - - - -
2002 1 574 790 784 - - - - - - -
2001 1 541 771 770 - - - - - - -
2000 1 425 700 725 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

41. z 57

percentil 29. - 29 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence