Městská část

Praha-Lysolaje

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 1 639
Kód RÚIAN
547140
Poloha
50,1266, 14,3722

Městská část Praha-Lysolaje má 1 639 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 50. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 8,5 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 100 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 44,9 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
708 962 1 216 1 470 1 724 2000 2000: 810 obyvatel 2001: 793 obyvatel 2002: 872 obyvatel 2003: 956 obyvatel 2004 2004: 984 obyvatel 2005: 998 obyvatel 2006: 1 054 obyvatel 2007: 1 096 obyvatel 2008 2008: 1 119 obyvatel 2009: 1 249 obyvatel 2010: 1 334 obyvatel 2011: 1 414 obyvatel 2012 2012: 1 443 obyvatel 2013: 1 378 obyvatel 2014: 1 414 obyvatel 2015: 1 421 obyvatel 2016 2016: 1 433 obyvatel 2017: 1 483 obyvatel 2018: 1 484 obyvatel 2019: 1 509 obyvatel 2020 2020: 1 511 obyvatel 2021: 1 372 obyvatel 2022: 1 474 obyvatel 2023: 1 511 obyvatel 2024 2024: 1 639 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
1 639
+128 proti 2023 2000-2024
2024
822
+76 proti 2023 2000-2024
2024
817
+52 proti 2023 2000-2024
2024
49,8 %
−0,8 proti 2023 2000-2024
2024
257
sčítání 2021
970
sčítání 2021
257
sčítání 2021
17,3 %
ORP 18,4
sčítání 2021
100,0
ORP 119,9
sčítání 2021
1 607
+121 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
1 484
sčítání 2021
710
sčítání 2021
563
sčítání 2021
128
sčítání 2021
68
sčítání 2021
675
sčítání 2021
363
sčítání 2021
92
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,1 % lidí (446 z 1 484), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 15 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 1 372 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 1 484.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
746
50,3 % obyvatel
Ženy
738
49,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
100
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 0 (0,0 %) Ženy 90+ let: 5 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 3 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 12 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 10 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 14 (0,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 27 (1,8 %) Ženy 75-79 let: 33 (2,2 %) 75-79 Muži 70-74 let: 35 (2,4 %) Ženy 70-74 let: 45 (3,0 %) 70-74 Muži 65-69 let: 32 (2,2 %) Ženy 65-69 let: 41 (2,8 %) 65-69 Muži 60-64 let: 33 (2,2 %) Ženy 60-64 let: 25 (1,7 %) 60-64 Muži 55-59 let: 45 (3,0 %) Ženy 55-59 let: 50 (3,4 %) 55-59 Muži 50-54 let: 44 (3,0 %) Ženy 50-54 let: 42 (2,8 %) 50-54 Muži 45-49 let: 70 (4,7 %) Ženy 45-49 let: 57 (3,8 %) 45-49 Muži 40-44 let: 52 (3,5 %) Ženy 40-44 let: 65 (4,4 %) 40-44 Muži 35-39 let: 54 (3,6 %) Ženy 35-39 let: 58 (3,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 69 (4,7 %) Ženy 30-34 let: 64 (4,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 46 (3,1 %) Ženy 25-29 let: 46 (3,1 %) 25-29 Muži 20-24 let: 34 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 39 (2,6 %) 20-24 Muži 15-19 let: 53 (3,6 %) Ženy 15-19 let: 24 (1,6 %) 15-19 Muži 10-14 let: 40 (2,7 %) Ženy 10-14 let: 45 (3,0 %) 10-14 Muži 5-9 let: 53 (3,6 %) Ženy 5-9 let: 37 (2,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 46 (3,1 %) Ženy 0-4 let: 36 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
682
0 proti červenci 2026
srpen 2026
41,6
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
34
Zaniklo za 12 měsíců
2
Má zaměstnance
30,2 %
z 344 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 128 18,8 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 87 12,8 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 61 8,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 57 8,4 %
  • Doprava a skladování 49 7,2 %
  • Ostatní činnosti 46 6,7 %
  • Informační a komunikační činnosti 41 6,0 %
  • Stavebnictví 36 5,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 32 4,7 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 25 3,7 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 24 3,5 %
  • Vzdělávání 20 2,9 %
  • Ostatní 28 4,1 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 385 56,5 %
  • Společnost s ručením omezeným 205 30,1 %
  • Spolek 20 2,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 20 2,9 %
  • Akciová společnost 14 2,1 %
  • Společenství vlastníků jednotek 12 1,8 %
  • Pobočný spolek 5 0,7 %
  • Odborová organizace 4 0,6 %
  • Nadační fond 3 0,4 %
  • Veřejná výzkumná instituce 3 0,4 %
  • Ostatní 11 1,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 97 14,2 %
  • 3-10 let 167 24,5 %
  • 10-20 let 177 26,0 %
  • 20-30 let 123 18,0 %
  • Více než 30 let 118 17,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 240 35,2 %
  • 1-9 zaměstnanců 85 12,5 %
  • 10-49 zaměstnanců 11 1,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 7 1,0 %
  • 250 a více zaměstnanců 1 0,1 %
  • Neuvedeno 338 49,6 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
640
sčítání 2021
308
sčítání 2021
255
sčítání 2021
21
sčítání 2021
575
sčítání 2021
1
sčítání 2021
527
sčítání 2021
551
sčítání 2021
340
sčítání 2021
99
sčítání 2021
44,9 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
76,0 %
−4,5 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
80,1 %
+2,6 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
62,6 %
−2,9 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
54,3 %
+1,9 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
61,8 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 62,6 %
STAN+NK: 49,9 % SNK: 43,7 % ODS+TOP 09: 6,4 %
  • STAN+NK 49,9 %
  • SNK 43,7 %
  • ODS+TOP 09 6,4 %

5 889 platných hlasů · 1 okrsek

Sněmovna 2025

účast 76,0 %
SPOLU: 39,3 % Piráti: 18,5 % ANO: 14,5 % STAN: 13,2 % AUTO: 6,0 % SPD: 3,8 % Ostatní: 4,7 %

771 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 54,3 %
KDU+ODS+TOP 09: 36,9 % Piráti: 15,6 % STAN+SLK: 11,2 % ANO: 9,9 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,0 % Zelení: 4,3 % Ostatní: 14,2 %

537 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 79,0 %
Petr Pavel: 54,3 % Andrej Babiš: 16,0 % Danuše Nerudová: 15,4 % Pavel Fischer: 8,1 % Jaroslav Bašta: 2,5 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,4 %
  • Petr Pavel 54,3 % +3,2
  • Andrej Babiš 16,0 % -4,1
  • Danuše Nerudová 15,4 % +0,9
  • Pavel Fischer 8,1 % +0,5
  • Jaroslav Bašta 2,5 % -0,3
  • Marek Hilšer 2,3 % +0,1
  • Karel Diviš 0,7 % -0,4
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,2

726 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 80,1 %
Petr Pavel: 82,8 % Andrej Babiš: 17,2 %
  • Petr Pavel 82,8 % +6,4
  • Andrej Babiš 17,2 % -6,4

743 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

9 mandátů

STAN+NK

5 mandátů · 49,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Matěj Vyskočil 46 1. 335
Ing. Miloš Šimon 81 2. 342
Mgr. Bc. Marie Válková 47 3. 336
Mgr. Martina Kotál Jandová 48 4. 348
Vojtěch Matyáš 25 5. 335

NAŠE LYSOLAJE S PODPOROU STAROSTŮ

SNK

4 mandáty · 43,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Michaela Císařová 48 1. 320
Bc. Dominika Gulková 28 2. 305
Ing. Jan Pravda 54 3. 306
Lukáš Zapletal 51 4. 303

NEZÁVISLÉ – LYSOLAJE

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 1 639 822 817 - - - - - - -
2023 1 511 746 765 - - - - - - -
2022 1 474 726 748 - - - - - - -
2021 1 372 682 690 - - - - - - -
2020 1 511 759 752 - - - - - - -
2019 1 509 751 758 - - - - - - -
2018 1 484 728 756 - - - - - - -
2017 1 483 731 752 - - - - - - -
2016 1 433 705 728 - - - - - - -
2015 1 421 707 714 - - - - - - -
2014 1 414 701 713 - - - - - - -
2013 1 378 685 693 - - - - - - -
2012 1 443 727 716 - - - - - - -
2011 1 414 712 702 - - - - - - -
2010 1 334 693 641 - - - - - - -
2009 1 249 644 605 - - - - - - -
2008 1 119 565 554 - - - - - - -
2007 1 096 553 543 - - - - - - -
2006 1 054 532 522 - - - - - - -
2005 998 492 506 - - - - - - -
2004 984 477 507 - - - - - - -
2003 956 463 493 - - - - - - -
2002 872 419 453 - - - - - - -
2001 793 379 414 - - - - - - -
2000 810 382 428 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

50. z 57

percentil 13. - 13 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence