Městská část

Praha-Nebušice

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 2 872
Kód RÚIAN
547158
Poloha
50,1140, 14,3332

Městská část Praha-Nebušice má 2 872 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 43. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,2 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 99 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 37,4 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
1 760 2 202 2 644 3 085 3 527 2000 2000: 1 907 obyvatel 2001: 2 302 obyvatel 2002: 2 404 obyvatel 2003: 2 424 obyvatel 2004 2004: 2 554 obyvatel 2005: 2 697 obyvatel 2006: 2 726 obyvatel 2007: 2 952 obyvatel 2008 2008: 3 104 obyvatel 2009: 3 288 obyvatel 2010: 3 324 obyvatel 2011: 3 084 obyvatel 2012 2012: 3 214 obyvatel 2013: 3 242 obyvatel 2014: 3 279 obyvatel 2015: 3 319 obyvatel 2016 2016: 3 276 obyvatel 2017: 3 380 obyvatel 2018: 3 337 obyvatel 2019: 3 372 obyvatel 2020 2020: 3 360 obyvatel 2021: 2 672 obyvatel 2022: 2 798 obyvatel 2023: 2 866 obyvatel 2024 2024: 2 872 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
2 872
+6 proti 2023 2000-2024
2024
1 412
−13 proti 2023 2000-2024
2024
1 460
+19 proti 2023 2000-2024
2024
50,8 %
+0,6 proti 2023 2000-2024
2024
531
sčítání 2021
1 676
sčítání 2021
527
sčítání 2021
19,3 %
ORP 18,4
sčítání 2021
99,2
ORP 119,9
sčítání 2021
2 857
+4 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
2 734
sčítání 2021
1 150
sčítání 2021
1 172
sčítání 2021
215
sčítání 2021
160
sčítání 2021
1 362
sčítání 2021
581
sčítání 2021
99
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,9 % lidí (791 z 2 734), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 37 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 2 672 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 2 734.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 362
49,8 % obyvatel
Ženy
1 372
50,2 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
99
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 3 (0,1 %) Ženy 90+ let: 18 (0,7 %) 90+ Muži 85-89 let: 13 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 19 (0,7 %) 85-89 Muži 80-84 let: 26 (1,0 %) Ženy 80-84 let: 34 (1,2 %) 80-84 Muži 75-79 let: 51 (1,9 %) Ženy 75-79 let: 68 (2,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 74 (2,7 %) Ženy 70-74 let: 85 (3,1 %) 70-74 Muži 65-69 let: 76 (2,8 %) Ženy 65-69 let: 60 (2,2 %) 65-69 Muži 60-64 let: 69 (2,5 %) Ženy 60-64 let: 62 (2,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 75 (2,7 %) Ženy 55-59 let: 88 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 118 (4,3 %) Ženy 50-54 let: 90 (3,3 %) 50-54 Muži 45-49 let: 127 (4,7 %) Ženy 45-49 let: 141 (5,2 %) 45-49 Muži 40-44 let: 109 (4,0 %) Ženy 40-44 let: 129 (4,7 %) 40-44 Muži 35-39 let: 64 (2,3 %) Ženy 35-39 let: 86 (3,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 54 (2,0 %) Ženy 30-34 let: 53 (1,9 %) 30-34 Muži 25-29 let: 50 (1,8 %) Ženy 25-29 let: 63 (2,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 73 (2,7 %) Ženy 20-24 let: 58 (2,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 100 (3,7 %) Ženy 15-19 let: 67 (2,5 %) 15-19 Muži 10-14 let: 119 (4,4 %) Ženy 10-14 let: 115 (4,2 %) 10-14 Muži 5-9 let: 91 (3,3 %) Ženy 5-9 let: 83 (3,0 %) 5-9 Muži 0-4 let: 70 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 53 (1,9 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
923
0 proti červenci 2026
srpen 2026
32,1
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
36
Zaniklo za 12 měsíců
13
Má zaměstnance
28,5 %
z 418 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 175 19,0 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 153 16,6 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 99 10,7 %
  • Zpracovatelský průmysl 67 7,3 %
  • Stavebnictví 61 6,6 %
  • Ostatní činnosti 54 5,9 %
  • Informační a komunikační činnosti 49 5,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 46 5,0 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 33 3,6 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 27 2,9 %
  • Vzdělávání 27 2,9 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 25 2,7 %
  • Ostatní 49 5,3 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 557 60,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 292 31,6 %
  • Spolek 26 2,8 %
  • Zahraniční fyzická osoba 22 2,4 %
  • Akciová společnost 6 0,7 %
  • Pobočný spolek 4 0,4 %
  • Veřejná obchodní společnost 4 0,4 %
  • Společenství vlastníků jednotek 4 0,4 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 2 0,2 %
  • Městská část, městský obvod 1 0,1 %
  • Ostatní 5 0,5 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 103 11,2 %
  • 3-10 let 224 24,3 %
  • 10-20 let 223 24,2 %
  • 20-30 let 165 17,9 %
  • Více než 30 let 208 22,5 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 299 32,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 98 10,6 %
  • 10-49 zaměstnanců 17 1,8 %
  • 50-249 zaměstnanců 4 0,4 %
  • Neuvedeno 505 54,7 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 023
sčítání 2021
322
sčítání 2021
500
sčítání 2021
66
sčítání 2021
907
sčítání 2021
0
sčítání 2021
821
sčítání 2021
823
sčítání 2021
649
sčítání 2021
168
sčítání 2021
37,4 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
74,3 %
−0,8 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
72,1 %
+0,4 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
59,0 %
+2,3 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
47,7 %
+8,1 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
54,9 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 59,0 %
STAN: 63,8 % Soukromníci: 13,5 % ODS+TOP 09: 11,7 % SNK: 10,9 %

10 867 platných hlasů · 2 okrsky

Sněmovna 2025

účast 74,3 %
SPOLU: 33,5 % ANO: 20,5 % STAN: 16,3 % Piráti: 12,7 % AUTO: 6,5 % SPD: 5,1 % Ostatní: 5,4 %

1 266 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 47,7 %
KDU+ODS+TOP 09: 31,2 % ANO: 16,4 % STAN+SLK: 9,9 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,8 % Piráti: 9,6 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,5 % Ostatní: 17,6 %

830 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 73,7 %
Petr Pavel: 51,5 % Andrej Babiš: 20,9 % Danuše Nerudová: 13,1 % Pavel Fischer: 7,3 % Jaroslav Bašta: 3,3 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 1,4 %
  • Petr Pavel 51,5 % +0,5
  • Andrej Babiš 20,9 % +0,8
  • Danuše Nerudová 13,1 % -1,4
  • Pavel Fischer 7,3 % -0,3
  • Jaroslav Bašta 3,3 % +0,5
  • Marek Hilšer 2,5 % +0,2
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,3 % -0,2

1 255 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 72,1 %
Petr Pavel: 76,9 % Andrej Babiš: 23,1 %
  • Petr Pavel 76,9 % +0,5
  • Andrej Babiš 23,1 % -0,5

1 247 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

11 mandátů

STAN

8 mandátů · 63,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Viktor Komárek 62 1. 661
Ondřej Lettl 39 2. 652
Martin Kříž 46 3. 629
Mgr. Anežka Kulhánková 28 4. 641
Jaroslav Krulík 36 5. 642
Bc. Lukáš Macháček 42 6. 628
Ing. Lukáš Kášek 38 7. 638
Miloslav Benka 61 8. 622

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

Soukromníci

1 mandát · 13,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Libor Přerost 66 1. 139

Strana soukromníků České republiky

ODS+TOP 09

1 mandát · 11,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Doc. Ing. Roman Vávra, Ph.D. 54 2. 140

SPOLU pro Nebušice

SNK

1 mandát · 10,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Miloš Bělohradský 60 1. 129

Pěkné Nebušice

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 2 872 1 412 1 460 - - - - - - -
2023 2 866 1 425 1 441 - - - - - - -
2022 2 798 1 383 1 415 - - - - - - -
2021 2 672 1 318 1 354 - - - - - - -
2020 3 360 1 692 1 668 - - - - - - -
2019 3 372 1 682 1 690 - - - - - - -
2018 3 337 1 667 1 670 - - - - - - -
2017 3 380 1 689 1 691 - - - - - - -
2016 3 276 1 647 1 629 - - - - - - -
2015 3 319 1 658 1 661 - - - - - - -
2014 3 279 1 642 1 637 - - - - - - -
2013 3 242 1 624 1 618 - - - - - - -
2012 3 214 1 614 1 600 - - - - - - -
2011 3 084 1 543 1 541 - - - - - - -
2010 3 324 1 641 1 683 - - - - - - -
2009 3 288 1 632 1 656 - - - - - - -
2008 3 104 1 533 1 571 - - - - - - -
2007 2 952 1 468 1 484 - - - - - - -
2006 2 726 1 352 1 374 - - - - - - -
2005 2 697 1 351 1 346 - - - - - - -
2004 2 554 1 271 1 283 - - - - - - -
2003 2 424 1 202 1 222 - - - - - - -
2002 2 404 1 188 1 216 - - - - - - -
2001 2 302 1 148 1 154 - - - - - - -
2000 1 907 925 982 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

43. z 57

percentil 25. - 25 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence