Městská část

Praha-Petrovice

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 6 040
Kód RÚIAN
547395
Poloha
50,0395, 14,5593

Městská část Praha-Petrovice má 6 040 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 30. místě z 57. Proti předchozímu roku se počet obyvatel prakticky nezměnil. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 97 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 27,6 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
5 832 5 969 6 106 6 243 6 380 2000 2000: 6 334 obyvatel 2001: 6 025 obyvatel 2002: 6 108 obyvatel 2003: 6 089 obyvatel 2004 2004: 6 073 obyvatel 2005: 6 132 obyvatel 2006: 6 146 obyvatel 2007: 6 201 obyvatel 2008 2008: 6 169 obyvatel 2009: 6 204 obyvatel 2010: 6 291 obyvatel 2011: 6 041 obyvatel 2012 2012: 6 051 obyvatel 2013: 6 041 obyvatel 2014: 6 021 obyvatel 2015: 6 018 obyvatel 2016 2016: 5 997 obyvatel 2017: 6 050 obyvatel 2018: 6 078 obyvatel 2019: 6 035 obyvatel 2020 2020: 5 999 obyvatel 2021: 5 878 obyvatel 2022: 6 066 obyvatel 2023: 6 037 obyvatel 2024 2024: 6 040 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
6 040
+3 proti 2023 2000-2024
2024
2 908
+2 proti 2023 2000-2024
2024
3 132
+1 proti 2023 2000-2024
2024
51,9 %
0 proti 2023 2000-2024
2024
970
sčítání 2021
3 839
sčítání 2021
944
sčítání 2021
16,4 %
ORP 18,4
sčítání 2021
97,3
ORP 119,9
sčítání 2021
6 011
−28 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
5 753
sčítání 2021
2 466
sčítání 2021
2 337
sčítání 2021
677
sčítání 2021
254
sčítání 2021
3 124
sčítání 2021
1 041
sčítání 2021
210
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,6 % lidí (1 588 z 5 753), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 19 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 5 878 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 5 753.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
2 795
48,6 % obyvatel
Ženy
2 958
51,4 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
97
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 8 (0,1 %) Ženy 90+ let: 18 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 14 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 26 (0,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 36 (0,6 %) Ženy 80-84 let: 53 (0,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 93 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 102 (1,8 %) 75-79 Muži 70-74 let: 114 (2,0 %) Ženy 70-74 let: 151 (2,6 %) 70-74 Muži 65-69 let: 165 (2,9 %) Ženy 65-69 let: 164 (2,9 %) 65-69 Muži 60-64 let: 174 (3,0 %) Ženy 60-64 let: 226 (3,9 %) 60-64 Muži 55-59 let: 241 (4,2 %) Ženy 55-59 let: 297 (5,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 149 (2,6 %) Ženy 50-54 let: 185 (3,2 %) 50-54 Muži 45-49 let: 218 (3,8 %) Ženy 45-49 let: 213 (3,7 %) 45-49 Muži 40-44 let: 246 (4,3 %) Ženy 40-44 let: 236 (4,1 %) 40-44 Muži 35-39 let: 231 (4,0 %) Ženy 35-39 let: 226 (3,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 215 (3,7 %) Ženy 30-34 let: 218 (3,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 165 (2,9 %) Ženy 25-29 let: 152 (2,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 111 (1,9 %) Ženy 20-24 let: 99 (1,7 %) 20-24 Muži 15-19 let: 114 (2,0 %) Ženy 15-19 let: 123 (2,1 %) 15-19 Muži 10-14 let: 156 (2,7 %) Ženy 10-14 let: 159 (2,8 %) 10-14 Muži 5-9 let: 175 (3,0 %) Ženy 5-9 let: 147 (2,6 %) 5-9 Muži 0-4 let: 170 (3,0 %) Ženy 0-4 let: 163 (2,8 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 722
0 proti červenci 2026
srpen 2026
28,5
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
71
Zaniklo za 12 měsíců
11
Má zaměstnance
22,6 %
z 929 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 274 15,9 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 265 15,4 %
  • Stavebnictví 172 10,0 %
  • Zpracovatelský průmysl 165 9,6 %
  • Ostatní činnosti 127 7,4 %
  • Doprava a skladování 116 6,7 %
  • Informační a komunikační činnosti 101 5,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 72 4,2 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 66 3,8 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 49 2,8 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 44 2,6 %
  • Vzdělávání 44 2,6 %
  • Ostatní 116 6,7 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 332 77,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 277 16,1 %
  • Zahraniční fyzická osoba 37 2,1 %
  • Společenství vlastníků jednotek 32 1,9 %
  • Spolek 27 1,6 %
  • Družstvo 3 0,2 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 3 0,2 %
  • Pobočný spolek 3 0,2 %
  • Akciová společnost 2 0,1 %
  • Městská část, městský obvod 1 0,1 %
  • Ostatní 5 0,3 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 169 9,8 %
  • 3-10 let 354 20,6 %
  • 10-20 let 483 28,0 %
  • 20-30 let 322 18,7 %
  • Více než 30 let 394 22,9 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 719 41,8 %
  • 1-9 zaměstnanců 174 10,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 29 1,7 %
  • 50-249 zaměstnanců 7 0,4 %
  • Neuvedeno 793 46,1 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
2 518
sčítání 2021
2 249
sčítání 2021
218
sčítání 2021
23
sčítání 2021
2 355
sčítání 2021
0
sčítání 2021
1 967
sčítání 2021
1 321
sčítání 2021
1 741
sčítání 2021
405
sčítání 2021
27,6 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
72,7 %
+1,3 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
73,2 %
+3,2 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
46,3 %
+3,1 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
41,7 %
+5,2 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
28,2 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 46,3 %
STAN: 32,2 % Piráti+NK: 23,1 % TEAM+NK: 23,0 % ODS: 12,5 % SOCDEM+NK: 9,2 %
  • STAN 32,2 %
  • Piráti+NK 23,1 %
  • TEAM+NK 23,0 %
  • ODS 12,5 %
  • SOCDEM+NK 9,2 %

27 632 platných hlasů · 4 okrsky

Sněmovna 2025

účast 72,7 %
SPOLU: 29,1 % ANO: 22,3 % Piráti: 16,3 % STAN: 14,5 % SPD: 6,0 % AUTO: 5,5 % Ostatní: 6,4 %

3 092 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 41,7 %
KDU+ODS+TOP 09: 26,1 % ANO: 18,4 % STAN+SLK: 11,2 % Piráti: 11,1 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 6,3 % Ostatní: 17,3 %

1 752 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 71,5 %
Petr Pavel: 46,9 % Andrej Babiš: 21,9 % Danuše Nerudová: 13,0 % Pavel Fischer: 10,0 % Jaroslav Bašta: 3,6 % Marek Hilšer: 2,6 % Ostatní: 2,0 %
  • Petr Pavel 46,9 % -4,2
  • Andrej Babiš 21,9 % +1,8
  • Danuše Nerudová 13,0 % -1,6
  • Pavel Fischer 10,0 % +2,3
  • Jaroslav Bašta 3,6 % +0,8
  • Marek Hilšer 2,6 % +0,4
  • Karel Diviš 1,4 % +0,4
  • Tomáš Zima 0,6 % 0,0

3 047 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 73,2 %
Petr Pavel: 73,7 % Andrej Babiš: 26,3 %
  • Petr Pavel 73,7 % -2,7
  • Andrej Babiš 26,3 % +2,7

3 111 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

STAN

5 mandátů · 32,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Emil Maximilián Švorc 43 1. 721
MVDr. Roman Hanke 59 5. 712
Petr Štěpánek 50 6. 682
Bronislav Klinger 57 2. 641
Bc. Andrea Zamastilová 35 3. 649

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

Piráti+NK

4 mandáty · 23,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ondřej Vojta 26 1. 624
Ing. Martin Sajal 48 2. 454
Jan Zavadil 43 3. 443
Mgr. MgA. Radana Vítková 60 4. 432

Žijeme Petrovice

TEAM+NK

3 mandáty · 23,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. František Kříž 66 1. 496
Ing. Filip Mikšů 32 3. 485
Ing. Pavel Meloun 64 4. 483

JSME SDRUŽENÍ OBČANŮ PETROVIC

ODS

2 mandáty · 12,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Tomáš Dvořák 22 3. 313
Pavel Kaucký 43 2. 296

Občanská demokratická strana

SOCDEM+NK

1 mandát · 9,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Adam Hromas 42 2. 233

NAŠE PETROVICE – s podporou nezávislých kandidátů a Sociální demokracie

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 6 040 2 908 3 132 - - - - - - -
2023 6 037 2 906 3 131 - - - - - - -
2022 6 066 2 905 3 161 - - - - - - -
2021 5 878 2 851 3 027 - - - - - - -
2020 5 999 2 906 3 093 - - - - - - -
2019 6 035 2 921 3 114 - - - - - - -
2018 6 078 2 944 3 134 - - - - - - -
2017 6 050 2 935 3 115 - - - - - - -
2016 5 997 2 904 3 093 - - - - - - -
2015 6 018 2 908 3 110 - - - - - - -
2014 6 021 2 907 3 114 - - - - - - -
2013 6 041 2 912 3 129 - - - - - - -
2012 6 051 2 907 3 144 - - - - - - -
2011 6 041 2 904 3 137 - - - - - - -
2010 6 291 3 059 3 232 - - - - - - -
2009 6 204 2 999 3 205 - - - - - - -
2008 6 169 2 973 3 196 - - - - - - -
2007 6 201 2 985 3 216 - - - - - - -
2006 6 146 2 959 3 187 - - - - - - -
2005 6 132 2 968 3 164 - - - - - - -
2004 6 073 2 920 3 153 - - - - - - -
2003 6 089 2 939 3 150 - - - - - - -
2002 6 108 2 964 3 144 - - - - - - -
2001 6 025 2 917 3 108 - - - - - - -
2000 6 334 3 104 3 230 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

30. z 57

percentil 48. - 48 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence