Městská část

Praha-Šeberov

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 3 322
Kód RÚIAN
539724
Poloha
50,0154, 14,5122

Městská část Praha-Šeberov má 3 322 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 40. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 1,1 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 116 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 33,0 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
1 211 1 787 2 363 2 938 3 514 2000 2000: 1 403 obyvatel 2001: 1 725 obyvatel 2002: 1 824 obyvatel 2003: 1 912 obyvatel 2004 2004: 2 088 obyvatel 2005: 2 205 obyvatel 2006: 2 374 obyvatel 2007: 2 489 obyvatel 2008 2008: 2 666 obyvatel 2009: 2 773 obyvatel 2010: 2 833 obyvatel 2011: 2 980 obyvatel 2012 2012: 3 006 obyvatel 2013: 2 975 obyvatel 2014: 3 059 obyvatel 2015: 3 058 obyvatel 2016 2016: 3 124 obyvatel 2017: 3 207 obyvatel 2018: 3 295 obyvatel 2019: 3 309 obyvatel 2020 2020: 3 282 obyvatel 2021: 3 116 obyvatel 2022: 3 220 obyvatel 2023: 3 287 obyvatel 2024 2024: 3 322 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
3 322
+35 proti 2023 2000-2024
2024
1 622
+16 proti 2023 2000-2024
2024
1 700
+19 proti 2023 2000-2024
2024
51,2 %
0 proti 2023 2000-2024
2024
518
sčítání 2021
2 059
sčítání 2021
602
sčítání 2021
18,9 %
ORP 18,4
sčítání 2021
116,2
ORP 119,9
sčítání 2021
3 285
+18 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
3 179
sčítání 2021
1 323
sčítání 2021
1 424
sčítání 2021
267
sčítání 2021
150
sčítání 2021
1 586
sčítání 2021
609
sčítání 2021
118
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 31,0 % lidí (984 z 3 179), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 15 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 3 116 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 3 179.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 561
49,1 % obyvatel
Ženy
1 618
50,9 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
116
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 1 (0,0 %) Ženy 90+ let: 11 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 14 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 16 (0,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 17 (0,5 %) Ženy 80-84 let: 30 (0,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 59 (1,9 %) Ženy 75-79 let: 61 (1,9 %) 75-79 Muži 70-74 let: 73 (2,3 %) Ženy 70-74 let: 92 (2,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 116 (3,7 %) Ženy 65-69 let: 112 (3,5 %) 65-69 Muži 60-64 let: 111 (3,5 %) Ženy 60-64 let: 99 (3,1 %) 60-64 Muži 55-59 let: 131 (4,1 %) Ženy 55-59 let: 113 (3,6 %) 55-59 Muži 50-54 let: 104 (3,3 %) Ženy 50-54 let: 113 (3,6 %) 50-54 Muži 45-49 let: 136 (4,3 %) Ženy 45-49 let: 138 (4,3 %) 45-49 Muži 40-44 let: 106 (3,3 %) Ženy 40-44 let: 140 (4,4 %) 40-44 Muži 35-39 let: 108 (3,4 %) Ženy 35-39 let: 89 (2,8 %) 35-39 Muži 30-34 let: 83 (2,6 %) Ženy 30-34 let: 93 (2,9 %) 30-34 Muži 25-29 let: 76 (2,4 %) Ženy 25-29 let: 88 (2,8 %) 25-29 Muži 20-24 let: 69 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 84 (2,6 %) 20-24 Muži 15-19 let: 90 (2,8 %) Ženy 15-19 let: 88 (2,8 %) 15-19 Muži 10-14 let: 76 (2,4 %) Ženy 10-14 let: 90 (2,8 %) 10-14 Muži 5-9 let: 89 (2,8 %) Ženy 5-9 let: 71 (2,2 %) 5-9 Muži 0-4 let: 102 (3,2 %) Ženy 0-4 let: 90 (2,8 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 352
0 proti červenci 2026
srpen 2026
40,7
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
44
Zaniklo za 12 měsíců
9
Má zaměstnance
26,3 %
z 733 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 285 21,1 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 203 15,0 %
  • Zpracovatelský průmysl 124 9,2 %
  • Stavebnictví 98 7,2 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 82 6,1 %
  • Ostatní činnosti 78 5,8 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 76 5,6 %
  • Informační a komunikační činnosti 67 5,0 %
  • Doprava a skladování 55 4,1 %
  • Zdravotní a sociální péče 40 3,0 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 39 2,9 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 36 2,7 %
  • Ostatní 96 7,1 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 904 66,9 %
  • Společnost s ručením omezeným 324 24,0 %
  • Zahraniční fyzická osoba 47 3,5 %
  • Spolek 20 1,5 %
  • Společenství vlastníků jednotek 15 1,1 %
  • Akciová společnost 12 0,9 %
  • Družstvo 8 0,6 %
  • Pobočný spolek 4 0,3 %
  • Veřejná obchodní společnost 4 0,3 %
  • Nadační fond 2 0,1 %
  • Ostatní 12 0,9 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 121 8,9 %
  • 3-10 let 281 20,8 %
  • 10-20 let 357 26,4 %
  • 20-30 let 268 19,8 %
  • Více než 30 let 325 24,0 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 540 39,9 %
  • 1-9 zaměstnanců 152 11,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 37 2,7 %
  • 50-249 zaměstnanců 4 0,3 %
  • Neuvedeno 619 45,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 240
sčítání 2021
360
sčítání 2021
667
sčítání 2021
66
sčítání 2021
1 113
sčítání 2021
0
sčítání 2021
1 022
sčítání 2021
877
sčítání 2021
819
sčítání 2021
263
sčítání 2021
33,0 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
75,2 %
−1,9 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
78,2 %
+0,7 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
58,4 %
+2,6 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
50,4 %
+5,9 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
36,4 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 58,3 %
ODS+STAN+NK: 69,7 % TOP 09+NK: 30,3 %
  • ODS+STAN+NK 69,7 %
  • TOP 09+NK 30,3 %

17 904 platných hlasů · 2 okrsky

Sněmovna 2025

účast 75,2 %
SPOLU: 38,1 % ANO: 23,6 % STAN: 12,0 % Piráti: 10,9 % SPD: 5,5 % AUTO: 5,1 % Ostatní: 4,8 %

1 697 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 50,4 %
KDU+ODS+TOP 09: 39,9 % ANO: 15,9 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,3 % STAN+SLK: 8,9 % Piráti: 7,6 % SPD+Trikolora: 6,5 % Ostatní: 12,0 %

1 091 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 77,6 %
Petr Pavel: 50,4 % Andrej Babiš: 22,9 % Danuše Nerudová: 12,6 % Pavel Fischer: 8,3 % Jaroslav Bašta: 2,4 % Marek Hilšer: 2,0 % Ostatní: 1,3 %
  • Petr Pavel 50,4 % -0,6
  • Andrej Babiš 22,9 % +2,8
  • Danuše Nerudová 12,6 % -1,9
  • Pavel Fischer 8,3 % +0,6
  • Jaroslav Bašta 2,4 % -0,4
  • Marek Hilšer 2,0 % -0,2
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,3 % -0,2

1 712 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 78,2 %
Petr Pavel: 74,6 % Andrej Babiš: 25,4 %
  • Petr Pavel 74,6 % -1,8
  • Andrej Babiš 25,4 % +1,8

1 749 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ODS+STAN+NK

11 mandátů · 69,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Petra Venturová 49 1. 856
Ing. Petr Štěpánek 61 2. 854
Jitka Žáková 51 3. 852
Mgr. Jan Formánek 35 4. 814
Ing. Magdaléna Melzerová 53 5. 859
MUDr. Veronika Tlášková Hachová 42 6. 852
Ing. Václav Pařík 63 7. 830
Jan Brich 36 8. 821
Miroslav Dvořák 47 9. 835
Mgr. Karel Voltr 24 10. 831
Ing. Jiří Francek 70 11. 822

PRO LEPŠÍ OBEC S PODPOROU STAROSTŮ A ODS

TOP 09+NK

4 mandáty · 30,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Marta Hrubá 62 1. 414
PaedDr. Jiří Pilař 69 2. 382
Ing. Vladimír Mencl 73 3. 375
Ing. Radim Staněk 55 4. 377

TOP 09 a Náš domov dobrá adresa

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 3 322 1 622 1 700 - - - - - - -
2023 3 287 1 606 1 681 - - - - - - -
2022 3 220 1 573 1 647 - - - - - - -
2021 3 116 1 541 1 575 - - - - - - -
2020 3 282 1 653 1 629 - - - - - - -
2019 3 309 1 672 1 637 - - - - - - -
2018 3 295 1 658 1 637 - - - - - - -
2017 3 207 1 598 1 609 - - - - - - -
2016 3 124 1 557 1 567 - - - - - - -
2015 3 058 1 525 1 533 - - - - - - -
2014 3 059 1 524 1 535 - - - - - - -
2013 2 975 1 482 1 493 - - - - - - -
2012 3 006 1 510 1 496 - - - - - - -
2011 2 980 1 490 1 490 - - - - - - -
2010 2 833 1 420 1 413 - - - - - - -
2009 2 773 1 386 1 387 - - - - - - -
2008 2 666 1 310 1 356 - - - - - - -
2007 2 489 1 211 1 278 - - - - - - -
2006 2 374 1 151 1 223 - - - - - - -
2005 2 205 1 079 1 126 - - - - - - -
2004 2 088 1 047 1 041 - - - - - - -
2003 1 912 948 964 - - - - - - -
2002 1 824 898 926 - - - - - - -
2001 1 725 846 879 - - - - - - -
2000 1 403 711 692 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

40. z 57

percentil 30. - 30 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence