Městská část

Praha-Slivenec

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 3 981
Kód RÚIAN
539678
Poloha
50,0228, 14,3599

Městská část Praha-Slivenec má 3 981 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 37. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 1,5 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 84 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 33,3 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
1 693 2 317 2 941 3 565 4 189 2000 2000: 1 901 obyvatel 2001: 2 003 obyvatel 2002: 1 978 obyvatel 2003: 2 052 obyvatel 2004 2004: 2 093 obyvatel 2005: 2 191 obyvatel 2006: 2 256 obyvatel 2007: 2 450 obyvatel 2008 2008: 2 570 obyvatel 2009: 2 661 obyvatel 2010: 2 806 obyvatel 2011: 3 051 obyvatel 2012 2012: 3 126 obyvatel 2013: 3 252 obyvatel 2014: 3 349 obyvatel 2015: 3 431 obyvatel 2016 2016: 3 534 obyvatel 2017: 3 630 obyvatel 2018: 3 663 obyvatel 2019: 3 696 obyvatel 2020 2020: 3 744 obyvatel 2021: 3 735 obyvatel 2022: 3 854 obyvatel 2023: 3 923 obyvatel 2024 2024: 3 981 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
3 981
+58 proti 2023 2000-2024
2024
1 948
+33 proti 2023 2000-2024
2024
2 033
+25 proti 2023 2000-2024
2024
51,1 %
−0,1 proti 2023 2000-2024
2024
815
sčítání 2021
2 498
sčítání 2021
686
sčítání 2021
17,2 %
ORP 18,4
sčítání 2021
84,2
ORP 119,9
sčítání 2021
3 943
+86 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
3 999
sčítání 2021
1 762
sčítání 2021
1 651
sčítání 2021
345
sčítání 2021
218
sčítání 2021
2 054
sčítání 2021
709
sčítání 2021
167
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,9 % lidí (1 236 z 3 999), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 23 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 3 735 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 3 999.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 977
49,4 % obyvatel
Ženy
2 022
50,6 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
84
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 12 (0,3 %) Ženy 90+ let: 27 (0,7 %) 90+ Muži 85-89 let: 17 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 43 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 32 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 37 (0,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 60 (1,5 %) Ženy 75-79 let: 77 (1,9 %) 75-79 Muži 70-74 let: 89 (2,2 %) Ženy 70-74 let: 100 (2,5 %) 70-74 Muži 65-69 let: 89 (2,2 %) Ženy 65-69 let: 103 (2,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 131 (3,3 %) Ženy 60-64 let: 91 (2,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 146 (3,7 %) Ženy 55-59 let: 138 (3,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 144 (3,6 %) Ženy 50-54 let: 127 (3,2 %) 50-54 Muži 45-49 let: 174 (4,4 %) Ženy 45-49 let: 193 (4,8 %) 45-49 Muži 40-44 let: 184 (4,6 %) Ženy 40-44 let: 197 (4,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 126 (3,2 %) Ženy 35-39 let: 149 (3,7 %) 35-39 Muži 30-34 let: 92 (2,3 %) Ženy 30-34 let: 98 (2,5 %) 30-34 Muži 25-29 let: 80 (2,0 %) Ženy 25-29 let: 78 (2,0 %) 25-29 Muži 20-24 let: 71 (1,8 %) Ženy 20-24 let: 81 (2,0 %) 20-24 Muži 15-19 let: 100 (2,5 %) Ženy 15-19 let: 98 (2,5 %) 15-19 Muži 10-14 let: 158 (4,0 %) Ženy 10-14 let: 127 (3,2 %) 10-14 Muži 5-9 let: 149 (3,7 %) Ženy 5-9 let: 138 (3,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 123 (3,1 %) Ženy 0-4 let: 120 (3,0 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 553
0 proti červenci 2026
srpen 2026
39,0
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
73
Zaniklo za 12 měsíců
23
Má zaměstnance
27,3 %
z 784 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 289 18,6 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 256 16,5 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 141 9,1 %
  • Zpracovatelský průmysl 135 8,7 %
  • Stavebnictví 114 7,3 %
  • Informační a komunikační činnosti 109 7,0 %
  • Ostatní činnosti 98 6,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 54 3,5 %
  • Doprava a skladování 51 3,3 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 48 3,1 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 43 2,8 %
  • Vzdělávání 39 2,5 %
  • Ostatní 93 6,0 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 994 64,0 %
  • Společnost s ručením omezeným 415 26,7 %
  • Akciová společnost 38 2,4 %
  • Spolek 36 2,3 %
  • Zahraniční fyzická osoba 28 1,8 %
  • Společenství vlastníků jednotek 25 1,6 %
  • Družstvo 3 0,2 %
  • Veřejná obchodní společnost 3 0,2 %
  • Evropská společnost 2 0,1 %
  • Pobočný spolek 2 0,1 %
  • Ostatní 7 0,5 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 172 11,1 %
  • 3-10 let 328 21,1 %
  • 10-20 let 449 28,9 %
  • 20-30 let 303 19,5 %
  • Více než 30 let 301 19,4 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 570 36,7 %
  • 1-9 zaměstnanců 176 11,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 33 2,1 %
  • 50-249 zaměstnanců 5 0,3 %
  • Neuvedeno 769 49,5 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 423
sčítání 2021
395
sčítání 2021
747
sčítání 2021
100
sčítání 2021
1 310
sčítání 2021
1
sčítání 2021
718
sčítání 2021
1 061
sčítání 2021
1 009
sčítání 2021
312
sčítání 2021
33,3 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
76,8 %
−1,1 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
77,9 %
+2,1 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
58,6 %
+1,3 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
47,3 %
+1,2 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
32,5 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 58,6 %
STAN: 68,0 % ODS+NK: 27,5 % PŘÍSAHA: 4,4 %

22 572 platných hlasů · 3 okrsky

Sněmovna 2025

účast 76,8 %
SPOLU: 37,4 % ANO: 16,3 % Piráti: 16,3 % STAN: 14,3 % AUTO: 6,1 % SPD: 4,8 % Ostatní: 4,7 %

2 094 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 47,3 %
KDU+ODS+TOP 09: 33,9 % STAN+SLK: 13,4 % ANO: 12,3 % Piráti: 12,2 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,3 % SPD+Trikolora: 4,3 % Ostatní: 14,5 %

1 246 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 76,4 %
Petr Pavel: 53,4 % Andrej Babiš: 16,4 % Danuše Nerudová: 15,3 % Pavel Fischer: 8,3 % Jaroslav Bašta: 2,7 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,7 %
  • Petr Pavel 53,4 % +2,3
  • Andrej Babiš 16,4 % -3,7
  • Danuše Nerudová 15,3 % +0,8
  • Pavel Fischer 8,3 % +0,6
  • Jaroslav Bašta 2,7 % -0,1
  • Marek Hilšer 2,3 % 0,0
  • Karel Diviš 1,0 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,2

2 030 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 77,9 %
Petr Pavel: 79,7 % Andrej Babiš: 20,3 %
  • Petr Pavel 79,7 % +3,3
  • Andrej Babiš 20,3 % -3,3

2 090 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

STAN

11 mandátů · 68,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
RNDr. Jana Plamínková 67 1. 1 015
Mgr. Lenka Kudláková 66 2. 1 010
Mgr. Jaroslav Heyduk 43 3. 1 040
Mgr. Ing. Michal Petr 42 4. 1 039
MUDr. Pavla Reichenbachová 45 5. 1 050
Michal Plachta 50 6. 1 049
Mgr. Vojtěch Láska, LL.M. 51 7. 1 049
Martina Havlíková 63 8. 1 028
Marek Zábrodský 43 9. 1 029
Bc. Barbora Valouchová Plamínková 36 10. 998
Ing. Monika Michálková 51 11. 1 030

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

ODS+NK

4 mandáty · 27,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bohumil Slavík 50 6. 479
Bc. Petr Bürger 55 1. 397
Kateřina Bejčková 48 2. 420
Jan Včelák 45 3. 420

Tým pro Slivenec a Holyni

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 3 981 1 948 2 033 - - - - - - -
2023 3 923 1 915 2 008 - - - - - - -
2022 3 854 1 894 1 960 - - - - - - -
2021 3 735 1 837 1 898 - - - - - - -
2020 3 744 1 833 1 911 - - - - - - -
2019 3 696 1 816 1 880 - - - - - - -
2018 3 663 1 799 1 864 - - - - - - -
2017 3 630 1 769 1 861 - - - - - - -
2016 3 534 1 739 1 795 - - - - - - -
2015 3 431 1 688 1 743 - - - - - - -
2014 3 349 1 640 1 709 - - - - - - -
2013 3 252 1 588 1 664 - - - - - - -
2012 3 126 1 525 1 601 - - - - - - -
2011 3 051 1 482 1 569 - - - - - - -
2010 2 806 1 334 1 472 - - - - - - -
2009 2 661 1 268 1 393 - - - - - - -
2008 2 570 1 235 1 335 - - - - - - -
2007 2 450 1 199 1 251 - - - - - - -
2006 2 256 1 109 1 147 - - - - - - -
2005 2 191 1 082 1 109 - - - - - - -
2004 2 093 1 032 1 061 - - - - - - -
2003 2 052 1 010 1 042 - - - - - - -
2002 1 978 978 1 000 - - - - - - -
2001 2 003 994 1 009 - - - - - - -
2000 1 901 926 975 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

37. z 57

percentil 36. - 36 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence