Městská část

Praha-Štěrboholy

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 2 689
Kód RÚIAN
547409
Poloha
50,0745, 14,5547

Městská část Praha-Štěrboholy má 2 689 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 46. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 5,5 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 62 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 31,3 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
667 1 219 1 770 2 321 2 873 2000 2000: 851 obyvatel 2001: 952 obyvatel 2002: 997 obyvatel 2003: 1 013 obyvatel 2004 2004: 1 032 obyvatel 2005: 1 151 obyvatel 2006: 1 282 obyvatel 2007: 1 504 obyvatel 2008 2008: 1 705 obyvatel 2009: 1 860 obyvatel 2010: 1 933 obyvatel 2011: 2 041 obyvatel 2012 2012: 2 058 obyvatel 2013: 2 084 obyvatel 2014: 2 107 obyvatel 2015: 2 172 obyvatel 2016 2016: 2 203 obyvatel 2017: 2 243 obyvatel 2018: 2 278 obyvatel 2019: 2 367 obyvatel 2020 2020: 2 426 obyvatel 2021: 2 291 obyvatel 2022: 2 433 obyvatel 2023: 2 548 obyvatel 2024 2024: 2 689 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
2 689
+141 proti 2023 2000-2024
2024
1 336
+68 proti 2023 2000-2024
2024
1 353
+73 proti 2023 2000-2024
2024
50,3 %
+0,1 proti 2023 2000-2024
2024
498
sčítání 2021
1 659
sčítání 2021
307
sčítání 2021
12,5 %
ORP 18,4
sčítání 2021
61,6
ORP 119,9
sčítání 2021
2 640
+152 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
2 464
sčítání 2021
1 172
sčítání 2021
948
sčítání 2021
231
sčítání 2021
96
sčítání 2021
1 272
sčítání 2021
465
sčítání 2021
91
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,5 % lidí (727 z 2 464), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 17 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 2 291 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 2 464.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 248
50,6 % obyvatel
Ženy
1 216
49,4 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
62
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 3 (0,1 %) Ženy 90+ let: 5 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 5 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 8 (0,3 %) 85-89 Muži 80-84 let: 9 (0,4 %) Ženy 80-84 let: 15 (0,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 25 (1,0 %) Ženy 75-79 let: 37 (1,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 43 (1,8 %) Ženy 70-74 let: 57 (2,3 %) 70-74 Muži 65-69 let: 47 (1,9 %) Ženy 65-69 let: 53 (2,2 %) 65-69 Muži 60-64 let: 56 (2,3 %) Ženy 60-64 let: 47 (1,9 %) 60-64 Muži 55-59 let: 67 (2,7 %) Ženy 55-59 let: 61 (2,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 87 (3,5 %) Ženy 50-54 let: 77 (3,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 125 (5,1 %) Ženy 45-49 let: 110 (4,5 %) 45-49 Muži 40-44 let: 140 (5,7 %) Ženy 40-44 let: 141 (5,7 %) 40-44 Muži 35-39 let: 97 (3,9 %) Ženy 35-39 let: 100 (4,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 89 (3,6 %) Ženy 30-34 let: 95 (3,9 %) 30-34 Muži 25-29 let: 73 (3,0 %) Ženy 25-29 let: 64 (2,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 65 (2,6 %) Ženy 20-24 let: 55 (2,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 62 (2,5 %) Ženy 15-19 let: 48 (2,0 %) 15-19 Muži 10-14 let: 74 (3,0 %) Ženy 10-14 let: 79 (3,2 %) 10-14 Muži 5-9 let: 93 (3,8 %) Ženy 5-9 let: 89 (3,6 %) 5-9 Muži 0-4 let: 88 (3,6 %) Ženy 0-4 let: 75 (3,0 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 134
0 proti červenci 2026
srpen 2026
42,2
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
47
Zaniklo za 12 měsíců
13
Má zaměstnance
39,5 %
z 574 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 236 20,8 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 186 16,4 %
  • Stavebnictví 101 8,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 101 8,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 87 7,7 %
  • Ostatní činnosti 65 5,7 %
  • Doprava a skladování 60 5,3 %
  • Informační a komunikační činnosti 55 4,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 49 4,3 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 33 2,9 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 29 2,6 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 24 2,1 %
  • Ostatní 49 4,3 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 646 57,0 %
  • Společnost s ručením omezeným 376 33,2 %
  • Spolek 25 2,2 %
  • Společenství vlastníků jednotek 25 2,2 %
  • Zahraniční fyzická osoba 20 1,8 %
  • Akciová společnost 17 1,5 %
  • Odborová organizace 4 0,4 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 3 0,3 %
  • Družstvo 3 0,3 %
  • Evropská společnost 2 0,2 %
  • Ostatní 13 1,1 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 112 9,9 %
  • 3-10 let 257 22,7 %
  • 10-20 let 360 31,7 %
  • 20-30 let 225 19,8 %
  • Více než 30 let 180 15,9 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 347 30,6 %
  • 1-9 zaměstnanců 173 15,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 45 4,0 %
  • 50-249 zaměstnanců 5 0,4 %
  • 250 a více zaměstnanců 4 0,4 %
  • Neuvedeno 560 49,4 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 021
sčítání 2021
594
sčítání 2021
311
sčítání 2021
26
sčítání 2021
923
sčítání 2021
0
sčítání 2021
692
sčítání 2021
616
sčítání 2021
669
sčítání 2021
175
sčítání 2021
31,3 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
78,8 %
−0,1 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
80,1 %
−2,1 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
50,6 %
−1,4 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
49,0 %
+5,5 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
25,9 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 50,6 %
ODS: 100,0 %

4 792 platných hlasů · 2 okrsky

Sněmovna 2025

účast 78,8 %
SPOLU: 41,0 % ANO: 18,4 % Piráti: 12,9 % STAN: 11,1 % AUTO: 6,8 % SPD: 4,9 % Ostatní: 4,9 %

1 169 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 49,0 %
KDU+ODS+TOP 09: 41,4 % ANO: 14,2 % STAN+SLK: 10,1 % Piráti: 8,9 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 4,5 % Ostatní: 12,4 %

695 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 78,3 %
Petr Pavel: 54,8 % Andrej Babiš: 19,2 % Danuše Nerudová: 13,3 % Pavel Fischer: 7,5 % Marek Hilšer: 2,5 % Jaroslav Bašta: 1,8 % Ostatní: 0,9 %
  • Petr Pavel 54,8 % +3,8
  • Andrej Babiš 19,2 % -0,9
  • Danuše Nerudová 13,3 % -1,2
  • Pavel Fischer 7,5 % -0,2
  • Marek Hilšer 2,5 % +0,2
  • Jaroslav Bašta 1,8 % -1,0
  • Karel Diviš 0,6 % -0,4
  • Tomáš Zima 0,3 % -0,3

1 080 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 80,1 %
Petr Pavel: 77,6 % Andrej Babiš: 22,4 %
  • Petr Pavel 77,6 % +1,2
  • Andrej Babiš 22,4 % -1,2

1 084 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

9 mandátů

ODS

9 mandátů · 100,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
František Ševít 54 1. 587
Jan Čikara 50 2. 521
Ing. Tereza Adámková, DiS. 35 3. 536
Jindřich Oplíštil 50 4. 537
Lucie Borská 52 5. 536
Bc. Aleš Povr 47 6. 507
Lenka Svobodová 54 7. 519
Mgr. Lukáš Bryx 51 8. 511
Ing. Jan Lapka 43 9. 538

Občanská demokratická strana

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 2 689 1 336 1 353 - - - - - - -
2023 2 548 1 268 1 280 - - - - - - -
2022 2 433 1 203 1 230 - - - - - - -
2021 2 291 1 152 1 139 - - - - - - -
2020 2 426 1 211 1 215 - - - - - - -
2019 2 367 1 166 1 201 - - - - - - -
2018 2 278 1 105 1 173 - - - - - - -
2017 2 243 1 086 1 157 - - - - - - -
2016 2 203 1 092 1 111 - - - - - - -
2015 2 172 1 076 1 096 - - - - - - -
2014 2 107 1 047 1 060 - - - - - - -
2013 2 084 1 017 1 067 - - - - - - -
2012 2 058 1 021 1 037 - - - - - - -
2011 2 041 1 020 1 021 - - - - - - -
2010 1 933 968 965 - - - - - - -
2009 1 860 936 924 - - - - - - -
2008 1 705 868 837 - - - - - - -
2007 1 504 765 739 - - - - - - -
2006 1 282 638 644 - - - - - - -
2005 1 151 568 583 - - - - - - -
2004 1 032 520 512 - - - - - - -
2003 1 013 508 505 - - - - - - -
2002 997 504 493 - - - - - - -
2001 952 482 470 - - - - - - -
2000 851 404 447 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

46. z 57

percentil 20. - 20 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence