Městská část

Praha-Troja

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 1 603
Kód RÚIAN
547328
Poloha
50,1228, 14,4118

Městská část Praha-Troja má 1 603 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 51. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 2,1 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 86 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 46,0 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
722 962 1 203 1 443 1 683 2000 2000: 802 obyvatel 2001: 926 obyvatel 2002: 900 obyvatel 2003: 862 obyvatel 2004 2004: 926 obyvatel 2005: 970 obyvatel 2006: 1 102 obyvatel 2007: 1 170 obyvatel 2008 2008: 1 193 obyvatel 2009: 1 191 obyvatel 2010: 1 237 obyvatel 2011: 1 184 obyvatel 2012 2012: 1 228 obyvatel 2013: 1 210 obyvatel 2014: 1 234 obyvatel 2015: 1 272 obyvatel 2016 2016: 1 292 obyvatel 2017: 1 380 obyvatel 2018: 1 402 obyvatel 2019: 1 426 obyvatel 2020 2020: 1 443 obyvatel 2021: 1 410 obyvatel 2022: 1 568 obyvatel 2023: 1 570 obyvatel 2024 2024: 1 603 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
1 603
+33 proti 2023 2000-2024
2024
767
+28 proti 2023 2000-2024
2024
836
+5 proti 2023 2000-2024
2024
52,2 %
−0,8 proti 2023 2000-2024
2024
276
sčítání 2021
955
sčítání 2021
237
sčítání 2021
16,1 %
ORP 18,4
sčítání 2021
85,9
ORP 119,9
sčítání 2021
1 585
+8 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
1 468
sčítání 2021
686
sčítání 2021
570
sčítání 2021
132
sčítání 2021
59
sčítání 2021
679
sčítání 2021
416
sčítání 2021
55
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 25,4 % lidí (373 z 1 468), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 21 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 1 410 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 1 468.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
724
49,3 % obyvatel
Ženy
744
50,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
86
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 2 (0,1 %) Ženy 90+ let: 3 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 5 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 7 (0,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 10 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 15 (1,0 %) 80-84 Muži 75-79 let: 26 (1,8 %) Ženy 75-79 let: 37 (2,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 29 (2,0 %) Ženy 70-74 let: 27 (1,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 38 (2,6 %) Ženy 65-69 let: 38 (2,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 30 (2,0 %) Ženy 60-64 let: 38 (2,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 43 (2,9 %) Ženy 55-59 let: 47 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 64 (4,4 %) Ženy 50-54 let: 50 (3,4 %) 50-54 Muži 45-49 let: 63 (4,3 %) Ženy 45-49 let: 82 (5,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 59 (4,0 %) Ženy 40-44 let: 57 (3,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 44 (3,0 %) Ženy 35-39 let: 50 (3,4 %) 35-39 Muži 30-34 let: 46 (3,1 %) Ženy 30-34 let: 48 (3,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 44 (3,0 %) Ženy 25-29 let: 38 (2,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 33 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 34 (2,3 %) 20-24 Muži 15-19 let: 40 (2,7 %) Ženy 15-19 let: 45 (3,1 %) 15-19 Muži 10-14 let: 48 (3,3 %) Ženy 10-14 let: 40 (2,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 60 (4,1 %) Ženy 5-9 let: 44 (3,0 %) 5-9 Muži 0-4 let: 40 (2,7 %) Ženy 0-4 let: 44 (3,0 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
863
0 proti červenci 2026
srpen 2026
53,8
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
37
Zaniklo za 12 měsíců
9
Má zaměstnance
32,6 %
z 389 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 167 19,4 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 164 19,0 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 127 14,7 %
  • Ostatní činnosti 63 7,3 %
  • Zpracovatelský průmysl 50 5,8 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 46 5,3 %
  • Stavebnictví 41 4,8 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 35 4,1 %
  • Informační a komunikační činnosti 33 3,8 %
  • Vzdělávání 29 3,4 %
  • Doprava a skladování 20 2,3 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 17 2,0 %
  • Ostatní 33 3,8 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 421 48,8 %
  • Společnost s ručením omezeným 319 37,0 %
  • Spolek 32 3,7 %
  • Akciová společnost 20 2,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 18 2,1 %
  • Zahraniční fyzická osoba 16 1,9 %
  • Veřejná obchodní společnost 9 1,0 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 4 0,5 %
  • Evropská společnost 4 0,5 %
  • Ústav 4 0,5 %
  • Ostatní 16 1,9 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 85 9,8 %
  • 3-10 let 221 25,6 %
  • 10-20 let 219 25,4 %
  • 20-30 let 162 18,8 %
  • Více než 30 let 176 20,4 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 262 30,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 109 12,6 %
  • 10-49 zaměstnanců 15 1,7 %
  • 50-249 zaměstnanců 1 0,1 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,2 %
  • Neuvedeno 474 54,9 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
598
sčítání 2021
332
sčítání 2021
179
sčítání 2021
22
sčítání 2021
534
sčítání 2021
2
sčítání 2021
410
sčítání 2021
548
sčítání 2021
385
sčítání 2021
82
sčítání 2021
46,0 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
80,1 %
−4,7 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
81,3 %
+2,8 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
58,7 %
−0,1 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
54,3 %
+0,5 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
31,3 %
−2,3 proti 2020
ORP 22,2
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 58,6 %
SNK: 100,0 %
  • SNK 100,0 %

3 778 platných hlasů · 1 okrsek

Senát 2026 - 1. kolo

účast 58,7 %
Jiří Padevět: 43,3 % Jan Čižinský: 33,3 % Ján Dudra: 15,2 % Pavel Čižinský: 2,5 % Jiří Pavel Pešek: 2,4 % Jan Štern: 1,1 % Ostatní: 2,2 %

552 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 31,3 %
Jiří Padevět: 61,6 % Jan Čižinský: 38,4 %

320 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 80,1 %
SPOLU: 43,5 % Piráti: 18,2 % STAN: 14,0 % ANO: 12,6 % AUTO: 4,6 % SPD: 3,7 % Ostatní: 3,4 %

786 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 54,3 %
KDU+ODS+TOP 09: 41,2 % STAN+SLK: 16,4 % ANO: 11,3 % Piráti: 11,2 % AUTO+PŘÍSAHA: 4,3 % SPD+Trikolora: 4,0 % Ostatní: 11,5 %

529 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 79,5 %
Petr Pavel: 54,7 % Danuše Nerudová: 17,5 % Andrej Babiš: 15,4 % Pavel Fischer: 8,6 % Jaroslav Bašta: 1,8 % Marek Hilšer: 1,3 % Ostatní: 0,7 %
  • Petr Pavel 54,7 % +3,7
  • Danuše Nerudová 17,5 % +3,0
  • Andrej Babiš 15,4 % -4,7
  • Pavel Fischer 8,6 % +0,9
  • Jaroslav Bašta 1,8 % -0,9
  • Marek Hilšer 1,3 % -1,0
  • Karel Diviš 0,5 % -0,6
  • Tomáš Zima 0,1 % -0,4

759 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 81,3 %
Petr Pavel: 82,7 % Andrej Babiš: 17,3 %
  • Petr Pavel 82,7 % +6,4
  • Andrej Babiš 17,3 % -6,4

764 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

9 mandátů

SNK

9 mandátů · 100,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Tomáš Bryknar 62 1. 420
Ing. arch. Tomáš Drdácký 53 2. 417
Mgr. Eva Giese, MBA 54 3. 421
JUDr. Petr Hostaš 54 4. 421
Ing. Jitka Eybergerová 45 5. 413
Mgr. Michal Petkov 44 6. 430
Mgr. Vojtěch Valtr 37 7. 419
Klára Foitlová 61 8. 420
Matěj Kavan 20 9. 417

TROJSKÝ KŮŇ 2026

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 1 603 767 836 - - - - - - -
2023 1 570 739 831 - - - - - - -
2022 1 568 731 837 - - - - - - -
2021 1 410 667 743 - - - - - - -
2020 1 443 685 758 - - - - - - -
2019 1 426 676 750 - - - - - - -
2018 1 402 659 743 - - - - - - -
2017 1 380 648 732 - - - - - - -
2016 1 292 610 682 - - - - - - -
2015 1 272 609 663 - - - - - - -
2014 1 234 598 636 - - - - - - -
2013 1 210 588 622 - - - - - - -
2012 1 228 588 640 - - - - - - -
2011 1 184 564 620 - - - - - - -
2010 1 237 565 672 - - - - - - -
2009 1 191 548 643 - - - - - - -
2008 1 193 554 639 - - - - - - -
2007 1 170 542 628 - - - - - - -
2006 1 102 523 579 - - - - - - -
2005 970 410 560 - - - - - - -
2004 926 389 537 - - - - - - -
2003 862 381 481 - - - - - - -
2002 900 422 478 - - - - - - -
2001 926 460 466 - - - - - - -
2000 802 375 427 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

51. z 57

percentil 11. - 11 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence