Městská část

Praha-Újezd

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 3 893
Kód RÚIAN
539791
Poloha
50,0167, 14,5472

Městská část Praha-Újezd má 3 893 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 38. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 2,4 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 57 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 36,0 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
1 289 1 999 2 710 3 420 4 130 2000 2000: 1 526 obyvatel 2001: 1 827 obyvatel 2002: 1 913 obyvatel 2003: 1 931 obyvatel 2004 2004: 1 991 obyvatel 2005: 2 218 obyvatel 2006: 2 338 obyvatel 2007: 2 431 obyvatel 2008 2008: 2 516 obyvatel 2009: 2 648 obyvatel 2010: 2 729 obyvatel 2011: 2 819 obyvatel 2012 2012: 2 812 obyvatel 2013: 2 831 obyvatel 2014: 2 871 obyvatel 2015: 2 965 obyvatel 2016 2016: 3 064 obyvatel 2017: 3 250 obyvatel 2018: 3 366 obyvatel 2019: 3 498 obyvatel 2020 2020: 3 606 obyvatel 2021: 3 529 obyvatel 2022: 3 704 obyvatel 2023: 3 801 obyvatel 2024 2024: 3 893 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
3 893
+92 proti 2023 2000-2024
2024
1 852
+69 proti 2023 2000-2024
2024
2 041
+23 proti 2023 2000-2024
2024
52,4 %
−0,7 proti 2023 2000-2024
2024
813
sčítání 2021
2 554
sčítání 2021
462
sčítání 2021
12,1 %
ORP 18,4
sčítání 2021
56,8
ORP 119,9
sčítání 2021
3 854
+104 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
3 829
sčítání 2021
1 825
sčítání 2021
1 522
sčítání 2021
343
sčítání 2021
118
sčítání 2021
1 978
sčítání 2021
781
sčítání 2021
169
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,9 % lidí (1 070 z 3 829), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 21 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 3 529 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 3 829.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 847
48,2 % obyvatel
Ženy
1 982
51,8 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
57
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 1 (0,0 %) Ženy 90+ let: 7 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 11 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 11 (0,3 %) 85-89 Muži 80-84 let: 24 (0,6 %) Ženy 80-84 let: 29 (0,8 %) 80-84 Muži 75-79 let: 26 (0,7 %) Ženy 75-79 let: 49 (1,3 %) 75-79 Muži 70-74 let: 67 (1,8 %) Ženy 70-74 let: 72 (1,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 93 (2,4 %) Ženy 65-69 let: 72 (1,9 %) 65-69 Muži 60-64 let: 80 (2,1 %) Ženy 60-64 let: 100 (2,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 103 (2,7 %) Ženy 55-59 let: 122 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 126 (3,3 %) Ženy 50-54 let: 120 (3,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 175 (4,6 %) Ženy 45-49 let: 182 (4,8 %) 45-49 Muži 40-44 let: 180 (4,7 %) Ženy 40-44 let: 209 (5,5 %) 40-44 Muži 35-39 let: 151 (3,9 %) Ženy 35-39 let: 155 (4,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 146 (3,8 %) Ženy 30-34 let: 143 (3,7 %) 30-34 Muži 25-29 let: 96 (2,5 %) Ženy 25-29 let: 108 (2,8 %) 25-29 Muži 20-24 let: 79 (2,1 %) Ženy 20-24 let: 82 (2,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 95 (2,5 %) Ženy 15-19 let: 102 (2,7 %) 15-19 Muži 10-14 let: 147 (3,8 %) Ženy 10-14 let: 154 (4,0 %) 10-14 Muži 5-9 let: 134 (3,5 %) Ženy 5-9 let: 121 (3,2 %) 5-9 Muži 0-4 let: 113 (3,0 %) Ženy 0-4 let: 144 (3,8 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 479
0 proti červenci 2026
srpen 2026
38,0
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
68
Zaniklo za 12 měsíců
5
Má zaměstnance
25,1 %
z 756 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 257 17,4 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 255 17,2 %
  • Stavebnictví 128 8,7 %
  • Zpracovatelský průmysl 112 7,6 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 111 7,5 %
  • Ostatní činnosti 103 7,0 %
  • Informační a komunikační činnosti 84 5,7 %
  • Doprava a skladování 68 4,6 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 57 3,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 56 3,8 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 54 3,7 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 33 2,2 %
  • Ostatní 85 5,7 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 015 68,6 %
  • Společnost s ručením omezeným 300 20,3 %
  • Spolek 46 3,1 %
  • Společenství vlastníků jednotek 46 3,1 %
  • Zahraniční fyzická osoba 34 2,3 %
  • Akciová společnost 14 0,9 %
  • Družstvo 8 0,5 %
  • Nadační fond 3 0,2 %
  • Pobočný spolek 2 0,1 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 2 0,1 %
  • Ostatní 9 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 174 11,8 %
  • 3-10 let 335 22,7 %
  • 10-20 let 417 28,2 %
  • 20-30 let 286 19,3 %
  • Více než 30 let 267 18,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 566 38,3 %
  • 1-9 zaměstnanců 160 10,8 %
  • 10-49 zaměstnanců 28 1,9 %
  • 50-249 zaměstnanců 2 0,1 %
  • Neuvedeno 723 48,9 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 569
sčítání 2021
1 093
sčítání 2021
348
sčítání 2021
27
sčítání 2021
1 444
sčítání 2021
1
sčítání 2021
807
sčítání 2021
1 087
sčítání 2021
988
sčítání 2021
268
sčítání 2021
36,0 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
78,8 %
+0,6 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
80,5 %
+2,2 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
62,1 %
+9,2 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
51,0 %
+7,1 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
37,9 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 62,1 %
ODS+NK: 28,6 % STAN+NK: 17,8 % SNK: 16,7 % PRAHA SOBĚ+NK: 16,5 % Normální: 13,9 % Směr+NK: 6,6 %
  • ODS+NK 28,6 %
  • STAN+NK 17,8 %
  • SNK 16,7 %
  • PRAHA SOBĚ+NK 16,5 %
  • Normální 13,9 %
  • Směr+NK 6,6 %

22 212 platných hlasů · 3 okrsky

Sněmovna 2025

účast 78,8 %
SPOLU: 37,2 % ANO: 19,3 % STAN: 16,2 % Piráti: 13,2 % AUTO: 5,7 % SPD: 4,5 % Ostatní: 3,8 %

1 873 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 51,0 %
KDU+ODS+TOP 09: 34,6 % ANO: 14,4 % STAN+SLK: 13,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,8 % Piráti: 8,4 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 4,4 % Ostatní: 14,9 %

1 192 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 79,5 %
Petr Pavel: 52,0 % Andrej Babiš: 18,4 % Danuše Nerudová: 15,1 % Pavel Fischer: 8,8 % Jaroslav Bašta: 2,3 % Marek Hilšer: 1,7 % Ostatní: 1,7 %
  • Petr Pavel 52,0 % +1,0
  • Andrej Babiš 18,4 % -1,7
  • Danuše Nerudová 15,1 % +0,5
  • Pavel Fischer 8,8 % +1,1
  • Jaroslav Bašta 2,3 % -0,5
  • Marek Hilšer 1,7 % -0,6
  • Karel Diviš 1,3 % +0,2
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,1

1 806 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 80,5 %
Petr Pavel: 77,7 % Andrej Babiš: 22,3 %
  • Petr Pavel 77,7 % +1,3
  • Andrej Babiš 22,3 % -1,3

1 827 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ODS+NK

5 mandátů · 28,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Václav Drahorád 55 1. 501
Hana Petrová 77 2. 430
Ing. Dagmar Bednářová 43 3. 430
Ing. Vít Pluhař 65 4. 434
Bc. Gabriela Baráková 30 5. 421

ODS a nezávislí kandidáti

STAN+NK

3 mandáty · 17,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jiří Pitrman 55 1. 347
Jana Draštíková 70 2. 268
Ing. Filip Ranoš 59 3. 273

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ PRO ÚJEZD A KATEŘINKY

SNK

2 mandáty · 16,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Renata Švarcová 41 1. 308
Petr Smékal 53 2. 286

Újezdské Fórum Občanů

PRAHA SOBĚ+NK

2 mandáty · 16,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Daniel Hakl 54 1. 346
Mgr. Jana Stejskalová 47 2. 294

KATEŘINKY SOBĚ

Normální

2 mandáty · 13,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ivan Křížek 50 1. 267
Šárka Tichá 47 2. 246

Směr+NK

1 mandát · 6,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Robert Vašíček 47 1. 130

Sdružení vlastníků Újezda a Kateřinek

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 3 893 1 852 2 041 - - - - - - -
2023 3 801 1 783 2 018 - - - - - - -
2022 3 704 1 745 1 959 - - - - - - -
2021 3 529 1 673 1 856 - - - - - - -
2020 3 606 1 730 1 876 - - - - - - -
2019 3 498 1 682 1 816 - - - - - - -
2018 3 366 1 630 1 736 - - - - - - -
2017 3 250 1 581 1 669 - - - - - - -
2016 3 064 1 491 1 573 - - - - - - -
2015 2 965 1 433 1 532 - - - - - - -
2014 2 871 1 389 1 482 - - - - - - -
2013 2 831 1 365 1 466 - - - - - - -
2012 2 812 1 361 1 451 - - - - - - -
2011 2 819 1 385 1 434 - - - - - - -
2010 2 729 1 352 1 377 - - - - - - -
2009 2 648 1 318 1 330 - - - - - - -
2008 2 516 1 254 1 262 - - - - - - -
2007 2 431 1 210 1 221 - - - - - - -
2006 2 338 1 165 1 173 - - - - - - -
2005 2 218 1 119 1 099 - - - - - - -
2004 1 991 995 996 - - - - - - -
2003 1 931 972 959 - - - - - - -
2002 1 913 962 951 - - - - - - -
2001 1 827 907 920 - - - - - - -
2000 1 526 742 784 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

38. z 57

percentil 34. - 34 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence