Městská část

Praha-Velká Chuchle

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 2 867
Kód RÚIAN
547115
Poloha
50,0109, 14,3781

Městská část Praha-Velká Chuchle má 2 867 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 44. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 0,3 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 85 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 32,2 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
1 478 1 857 2 236 2 614 2 993 2000 2000: 1 604 obyvatel 2001: 1 713 obyvatel 2002: 1 723 obyvatel 2003: 1 730 obyvatel 2004 2004: 1 764 obyvatel 2005: 1 798 obyvatel 2006: 1 809 obyvatel 2007: 1 835 obyvatel 2008 2008: 1 833 obyvatel 2009: 1 946 obyvatel 2010: 2 012 obyvatel 2011: 2 115 obyvatel 2012 2012: 2 215 obyvatel 2013: 2 266 obyvatel 2014: 2 324 obyvatel 2015: 2 377 obyvatel 2016 2016: 2 423 obyvatel 2017: 2 459 obyvatel 2018: 2 467 obyvatel 2019: 2 532 obyvatel 2020 2020: 2 610 obyvatel 2021: 2 594 obyvatel 2022: 2 817 obyvatel 2023: 2 858 obyvatel 2024 2024: 2 867 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
2 867
+9 proti 2023 2000-2024
2024
1 418
+4 proti 2023 2000-2024
2024
1 449
+5 proti 2023 2000-2024
2024
50,5 %
0 proti 2023 2000-2024
2024
532
sčítání 2021
1 841
sčítání 2021
454
sčítání 2021
16,1 %
ORP 18,4
sčítání 2021
85,3
ORP 119,9
sčítání 2021
2 835
−8 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
2 827
sčítání 2021
1 322
sčítání 2021
1 030
sčítání 2021
315
sčítání 2021
120
sčítání 2021
1 440
sčítání 2021
634
sčítání 2021
118
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 26,6 % lidí (753 z 2 827), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 40 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 2 594 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 2 827.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 462
51,7 % obyvatel
Ženy
1 365
48,3 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
85
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 3 (0,1 %) Ženy 90+ let: 15 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 15 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 19 (0,7 %) 85-89 Muži 80-84 let: 22 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 21 (0,7 %) 80-84 Muži 75-79 let: 44 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 61 (2,2 %) 75-79 Muži 70-74 let: 56 (2,0 %) Ženy 70-74 let: 61 (2,2 %) 70-74 Muži 65-69 let: 67 (2,4 %) Ženy 65-69 let: 70 (2,5 %) 65-69 Muži 60-64 let: 72 (2,6 %) Ženy 60-64 let: 45 (1,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 82 (2,9 %) Ženy 55-59 let: 78 (2,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 109 (3,9 %) Ženy 50-54 let: 118 (4,2 %) 50-54 Muži 45-49 let: 142 (5,0 %) Ženy 45-49 let: 124 (4,4 %) 45-49 Muži 40-44 let: 147 (5,2 %) Ženy 40-44 let: 131 (4,6 %) 40-44 Muži 35-39 let: 94 (3,3 %) Ženy 35-39 let: 101 (3,6 %) 35-39 Muži 30-34 let: 105 (3,7 %) Ženy 30-34 let: 104 (3,7 %) 30-34 Muži 25-29 let: 77 (2,7 %) Ženy 25-29 let: 67 (2,4 %) 25-29 Muži 20-24 let: 71 (2,5 %) Ženy 20-24 let: 42 (1,5 %) 20-24 Muži 15-19 let: 78 (2,8 %) Ženy 15-19 let: 54 (1,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 97 (3,4 %) Ženy 10-14 let: 99 (3,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 100 (3,5 %) Ženy 5-9 let: 90 (3,2 %) 5-9 Muži 0-4 let: 81 (2,9 %) Ženy 0-4 let: 65 (2,3 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 715
0 proti červenci 2026
srpen 2026
59,8
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
66
Zaniklo za 12 měsíců
14
Má zaměstnance
42,6 %
z 768 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 255 14,9 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 242 14,1 %
  • Zpracovatelský průmysl 186 10,8 %
  • Stavebnictví 151 8,8 %
  • Doprava a skladování 128 7,5 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 103 6,0 %
  • Ostatní činnosti 101 5,9 %
  • Informační a komunikační činnosti 101 5,9 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 66 3,8 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 63 3,7 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 57 3,3 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 52 3,0 %
  • Ostatní 58 3,4 %

Právní formy

  • Společnost s ručením omezeným 849 49,5 %
  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 709 41,3 %
  • Zahraniční fyzická osoba 48 2,8 %
  • Spolek 39 2,3 %
  • Akciová společnost 28 1,6 %
  • Společenství vlastníků jednotek 15 0,9 %
  • Pobočný spolek 9 0,5 %
  • Evropská společnost 4 0,2 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 3 0,2 %
  • Veřejná obchodní společnost 2 0,1 %
  • Ostatní 9 0,5 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 277 16,2 %
  • 3-10 let 660 38,5 %
  • 10-20 let 320 18,7 %
  • 20-30 let 235 13,7 %
  • Více než 30 let 223 13,0 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 441 25,7 %
  • 1-9 zaměstnanců 279 16,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 35 2,0 %
  • 50-249 zaměstnanců 12 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 1 0,1 %
  • Neuvedeno 947 55,2 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 055
sčítání 2021
449
sčítání 2021
382
sčítání 2021
90
sčítání 2021
932
sčítání 2021
1
sčítání 2021
689
sčítání 2021
738
sčítání 2021
712
sčítání 2021
219
sčítání 2021
32,2 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
74,1 %
−2,2 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
76,9 %
+2,5 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
59,2 %
+2,3 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
45,4 %
+1,1 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
34,8 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 59,2 %
ODS+NK: 60,3 % KDU-ČSL+NK: 25,3 % SD-SN+NK: 14,4 %
  • ODS+NK 60,3 %
  • KDU-ČSL+NK 25,3 %
  • SD-SN+NK 14,4 %

15 331 platných hlasů · 3 okrsky

Sněmovna 2025

účast 74,1 %
SPOLU: 40,9 % Piráti: 15,3 % ANO: 14,7 % STAN: 14,4 % SPD: 5,2 % AUTO: 5,0 % Ostatní: 4,5 %

1 386 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 45,4 %
KDU+ODS+TOP 09: 41,0 % STAN+SLK: 13,5 % Piráti: 11,0 % ANO: 10,9 % AUTO+PŘÍSAHA: 7,0 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 4,5 % Ostatní: 12,1 %

827 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 75,6 %
Petr Pavel: 58,1 % Andrej Babiš: 14,4 % Danuše Nerudová: 11,5 % Pavel Fischer: 9,4 % Jaroslav Bašta: 2,8 % Marek Hilšer: 2,6 % Ostatní: 1,2 %
  • Petr Pavel 58,1 % +7,0
  • Andrej Babiš 14,4 % -5,6
  • Danuše Nerudová 11,5 % -3,0
  • Pavel Fischer 9,4 % +1,7
  • Jaroslav Bašta 2,8 % 0,0
  • Marek Hilšer 2,6 % +0,4
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1
  • Karel Diviš 0,5 % -0,6

1 371 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 76,9 %
Petr Pavel: 82,1 % Andrej Babiš: 17,9 %
  • Petr Pavel 82,1 % +5,7
  • Andrej Babiš 17,9 % -5,7

1 392 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ODS+NK

9 mandátů · 60,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jan Křen 62 1. 754
Kateřina Jandová 44 2. 656
Mgr. Pavel Klán 54 3. 620
Zdeňka Děrdová 62 4. 622
Ing. Jiří Bartoníček, MBA 47 5. 629
Olga Kuzníková 55 6. 640
Jan Pořízek 28 7. 605
Ing. arch. Dana Szabóová 62 8. 640
Vendula Kadlecová 42 9. 626

Občanská demokratická strana a nezávislí kandidáti s podporou Lepší Chuchle z.s.

KDU-ČSL+NK

4 mandáty · 25,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. arch. David Vokurka 55 1. 336
Eva Ness 48 4. 325
Mgr. et Mgr. Tomáš Weiss, Ph.D. 37 7. 297
Ing. Eliška Černá 38 6. 286

LaNka – Lidovci a nezávislí kandidáti

SD-SN+NK

2 mandáty · 14,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Martin Melichar 62 2. 197
Bc. Vlasta Formanová 59 7. 167

Nezávislí kandidáti a Chuchelští sousedé

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 2 867 1 418 1 449 - - - - - - -
2023 2 858 1 414 1 444 - - - - - - -
2022 2 817 1 392 1 425 - - - - - - -
2021 2 594 1 318 1 276 - - - - - - -
2020 2 610 1 320 1 290 - - - - - - -
2019 2 532 1 261 1 271 - - - - - - -
2018 2 467 1 220 1 247 - - - - - - -
2017 2 459 1 208 1 251 - - - - - - -
2016 2 423 1 178 1 245 - - - - - - -
2015 2 377 1 141 1 236 - - - - - - -
2014 2 324 1 118 1 206 - - - - - - -
2013 2 266 1 095 1 171 - - - - - - -
2012 2 215 1 069 1 146 - - - - - - -
2011 2 115 1 046 1 069 - - - - - - -
2010 2 012 983 1 029 - - - - - - -
2009 1 946 971 975 - - - - - - -
2008 1 833 890 943 - - - - - - -
2007 1 835 890 945 - - - - - - -
2006 1 809 880 929 - - - - - - -
2005 1 798 875 923 - - - - - - -
2004 1 764 858 906 - - - - - - -
2003 1 730 844 886 - - - - - - -
2002 1 723 837 886 - - - - - - -
2001 1 713 835 878 - - - - - - -
2000 1 604 777 827 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

44. z 57

percentil 23. - 23 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence